fbpx

אחרי שגייסו כ־136 אלף שקל, הם מחפשים את מי שיפעל למען הציבור מול נציגיהם של בעלי ההון. המטרה: להצליח איפה שלטעמם הח"כים נכשלו. בכנסת יש כבר מי שמסתייג וגם בקרב עמותות-הרווחה יש מי שמסתייג. אל גדודי הלוביסטים של תאגידי-הענק והטייקונים, הלוחשים על אוזניהם של חברי הוועדות בכנסת, יצטרף בקרוב לוביסט אחר ועל כתפיו תוטל המשימה לייצג את הציבור הרחב של תושבי ישראל.

״לובי 99״, מיזם חברתי-כלכלי, שם לעצמו למטרה להילחם למען האינטרסים של הציבור הרחב בצורה שיתופית, וזאת באמצעות הלוביסט שיאותר בקרוב. לתכלית זו יצאו יוזמי-הרעיון, יאיר (יאיא) פינק, תומר אביטל, חנה בית הלחמי, אמילי מואטי, לורה טלינובסקי וחבריהם, למבצע גיוס כספים המוני ברשתות החברתיות. בסוף השבוע בישר פינק על הצלחת-המבצע. ב-70 אלף השקלים הראשונים, מתוך 136,000 שגויסו, יישכר לוביסט לשיווק המיזם ולהעלאת נושא השתדלנות של ההון הגדול על סדר היום הציבורי, לשכירת רכזי פרויקט ועוד. "זה אולי נאיבי, אך זה כל היופי. האינטרסים של 99% מהציבור הרחב לא מיוצג די אצל מקבלי-ההחלטות בכנסת ובממשלה. הלוביסטים של ההון הגדול מביסים אותנו כמעט בכל קרב בכנסת״, מסביר פינק את המחשבה שמאחורי המיזם.

פינק, ירושלמי בן 31, קצין-מילואים ובעבר ראש מטה הבחירות של ח״כ יחימוביץ', וחבריו קיבלו החלטה להשתמש בלוביסטים מטעמם כדי להיאבק בקשר הון-שלטון. הם מתכוונים להיאבק על נושאים ציבוריים חשובים כמו מתווה הגז, תקציב המדינה, חוק ההסדרים וכדומה. התורמים ישמשו מועצת מנהלים של המיזם ויבחרו מדי פעם את הנושאים שיש לקדם למען הציבור. זה לא קצת נאיבי, אחד מול כל גדודי הלוביסטים המקצועיים? ״לפני כחודשיים אמרו לי שאין סיכוי שנגייס כסף והנה, הצלחנו. בעתיד נהפוך לחברה לתועלת הציבור ונעסוק בנושאים סביבתיים חברתיים-כלכליים. יש חברי-כנסת רבים שעושים מלאכתם  נאמנה; אחרים, רבים מדי, פחות. לחברי-כנסת רבים קשרים הדוקים מדי להון״, אמר פינק.

תומר אביטל, מי שעמד מאחורי המיזם ״100 ימים של שקיפות״ ואף חיבר רומן על רצח בכנסת, מכיר היטב את עבודתהּ ואת ההשפעה העצומה שיש ללוביסטים על חבריהַ עוד כששימש כתב כלכלי. ״במציאות הקיימת, המשקולת של בעלי-ההון מכריעה את כף המאזניים, כי בכנסת מסתובב מי שיש לו יותר כסף. הם מגייסים חברי-כנסת לשעבר, עוזרי-שרים ועוזרים פרלמנטריים לשעבר, בעוד שלציבור הרחב אין למעשה ייצוג אמיתי. לוביסטים של הציבור יוכלו לאזן את המצב״, אמר.

מי שמתלהב מהמיזם ואף סייע לו הוא פרופ' ירון זליכה, לשעבר החשב הכללי באוצר, אמר: ״קיים היום ואקום בתהליכי-קבלת ההחלטות. חברי-הכנסת חשופים להשפעה של לוביסטים בשירות בעלי-ההון ולכן חשוב שיהיה שם גם נציג שישקף את עמדות הציבור וגם יחשוף את פעילותם של אותם לוביסטים. הוא, למשל, יכול לחשוף את הפעילות מאחורי הקלעים למען תנובה או חברות הגז, וליזום פעולת-נגד ציבורית. זה מאוד נכון, מאוד חשוב, אני תומך בכך בפה מלא ואף הסכמתי להרצות בפני משתתפי המיזם״.

יו״ר ועדת הכלכלה, ח״כ איתן כבל, אמר שהרעיון מבורך, אך יחד עם זאת משמיע הסתייגות: ״מִחַד זה רעיון יצירתי וחכם, אך מאידך הוא פוגעני כלפי חברי הכנסת שכן משמעותו שחברי הכנסת זקוקים לקביים ושיקול דעתם פגום״.

חברתו לסיעה, ח״כ שלי יחימוביץ', משבחת את פינק וחבריו: ״ברור שנציגי-הציבור ושליחיו הם חברי-הכנסת והשרים, אלא שפעמים רבות מדי, לצערי, זה לא בא לידי ביטוי, וההון הגדול מנצח את המחויבות לרוב השקט והשקוף. זה צורם במיוחד בימים אלה, כששני שרים שנבחרו על כנפי החברתיות, כחלון ודרעי, משרתים בהתנהלותם את טייקוני-הגז. מיזם ראוי זה אינו, כמובן, תחליף לחובת-הנבחרים לשרת את בוחריהם, אלא כלי עזר חשוב נוסף של הציבור״.

שבי גטניו, ממייסדי ״העמותה לדמוקרטיה מתקדמת״, המנהל מאבק להסדרת היקף פעילות הלוביסטים בכנסת, אמר: ״תמיד אתמוך במיזמים הצומחים מלמטה. עם זאת, זה ברור שלוביסט אחד למען הציבור הוא לא הפתרון״. לדבריו פועלים כיום בכנסת 90 לוביסטים ויותר מ-60 מהם מייצגים לקוחות שנחשבים לעסקיים טהורים ורק 8% מייצגים עמותות חברתיות. בגלל ריבוי הלוביסטים של ההון הגדול, אנו מקדמים קודם כל את תיקון חוק הלוביסטים בכנסת, כדי להעמיק את השקיפות ולהקים משהו בסגנון הסניגוריה הציבורית. למרות שאני לא תולה תקוות רבות במיזם, אני מאוד תומך בו ומברך על הקמתו״, אמר.

לורה טלינובסקי, אף היא ממייסדי ״לובי 99״, אמרה: ״בכנסת פועלים באופן קבוע לוביסטים שמשפיעים על חברי-הכנסת באופן ישיר ועקיף. לוביסטים מטעמנו ייצגו את האינטרסים של הציבור הרחב״.

גם אשת יחסי-הציבור אמילי מואטי, השותפה למיזם, תולה בו תקוות גדולות: ״'לובי 99' הוא אחד המיזמים המרגשים שהשתתפתי בהם, ואני מאמינה ומקווה שהשלב הבא יהיה לובי ציבורי שמשרת את הציבור ואת המגזר השלישי, על משקל הפרקליטות הציבורית

לכתבה המלאה: http://bit.ly/2KHriKt