fbpx

ראיון עם יאיא פינק ב'דה מרקר'

כאדם שבע, איילת שקד מעדיפה את צד ההון, אומר בראיון יאיר (יאיא) פינק, מייסד ומנכ"ל לובי 99. לראייתו, נתניהו, ביתן וחיים כץ נחקרים בפרשות פליליות חמורות, ובכירים במפלגתו של שר הביטחון, ליברמן, עומדים למשפט שוחד.

איך אתה מסביר את חוסר האיכפתיות של חבריהכנסת?

”לצערי הח"כים לא מתעניינים מספיק במלחמה בשחיתות, והצבעתם של רבים בבחירות אינה מושפעת מהשחיתות; זו צריכה להיות כנראה משימתם של התקשורת ושל הארגונים האזרחיים".

אולי לאנשים לא כל כך אכפת כל עוד זה לא משפיע על ניהול המדינה?

”אנו מנסים להסביר שאם אתה מושחת, תהליך קבלת ההחלטות שלך יהיה מוטה ולכן אנו מארגנים מדי ערב חוגי בית בחודש להסביר זאת לציבור".

ספר על הלובי.

"הלובי זה ארגון הפועל עם כלים ושיטות של הלוביסטים לטובת הציבור. ארגונים כמו שלנו גורמים לציבור להפסיד פחות מאבקים; אלא שעדין אנו לא משפיעים מספיק".

תן דוגמה לפועלכם.

"בחוק תחנות האוטובוס, למשל, אנו מבקשים לקבוע תקן שיגדיר את תנאי הממתינים בתחנה.

ומה השגתם?

”לאחר שהישגנו הסכמה עם משרדי התחבורה, האוצר והפנים, טרפדה שרת המשפטים, איילת שקד, את החוק בגלל שמאחורי הקלעים ההון מנצח את הציבור. ישראל היא בית הקלפים".

מה היה נימוקי השרה שקד?

”באופן רשמי נטען שאין מספיק 'הסכמות בין המשרדים‘, אך למעשה מעדיפה שקד את צד ההון, ללא קשר לימניותה. יש ח"כים משמאל ומימין המעדיפים את האינטרס הציבורי. אצלה קשה לראות זאת".

איך נכנעה שקד לאלשטיין?

"הצלחנו לשכנע את גפני, יו"ר ועדת הכספים, ואז שכר אלשטיין את פרח לרנר שעבדה אצל נתניהו להיות לוביסטית. שקד גם פגעה בציבור כשהעלתה את האגרות על התביעות הייצוגיות, יחד עם יו"ר לשכת עורכי הדין בישראל, אפי נוה, עוד לוביסט על".

איפה עוד נתקלת בנוה?

"בעניין מוסד בוררות חובה בביטוח שבהקמתו תומך גם שר האוצר. באופן לא מפתיע נוה, הלוביסט של עורכי הדין וחברות הביטוח, עושה כל מאמץ אפשרי כדי לטרפד זאת. נתקלתי בו גם סביב המתקפות החוזרות שלו על המפקחת על שוק ההון, דורית סלינגר. בדוגמאות אלה, וברבות נוספות, הוא בוחר לצערי בצד של המעטים החזקים ולא של הציבור הרחב“. לא מצאתי סוגיה שבה אמרה לו שקד: 'אני מבינה אותך, אבל יש כאן אינטרס ציבורי‘. שקד היא לא הכי רעה. 215 הלוביסטים הם בעייתנו הגדולה".

האם זה בגלל שנווה מסייע לה למנות שופטים לטעמה?

”כן. גם אם יש ביניהם דיל פוליטי, יש מקומות שבהם צריך להגיד — עד כאן".

האם מתבקש שתזהיר אותנו מפני המושחתים?

”זה מאוד קשה מפני שעלינו לשמור ערוצים פתוחים אם חברי-הכנסת.

האם אתה יכול לאפיין ימין־שמאל לפי אם האינטרס הציבורי משחק אצלם?

"לא. ברור שמשום שהימין בקואליציה זה אחרת, אבל בגדול תמיד היו ח"כים שעשו דברים רעים מאוד לציבור וטובים להון, כמו שקד, אבל זה לא שהשמאל בעד הציבור והימין בעד ההון. אני לא מסכים עם החלוקה הזאת. בשנות ה-80, כשהמערך היה בשלטון, נמכר הזיכיון בים המלח בתנאים גרועים לציבור ומצוינים לטייקון.

האם אתה יכול לזהות שיפור בתקופה האחרונה?

"הציבור מפסיד הרבה פחות מאשר לפני המחאה. הציבור מתעניין יותר, יש שינוי במאזן בין ההון לציבור".

אתם בלובי 99 לא מקבלים כספים מבעלי הון?

"לא. זה מיזם מימון המונים. אין לנו בעלי הון או קרנות".

מה בעצם רע בלוביסטים?

”על פי גישה אחת זה מצב תקין שהם מייצגים גופים וחברות בַּכנסת. על פי גישתי, מציאות זו מייצגת אי־שוויון גדול. יש מקום לאפשר לנציג-הבנקים, למשל, להציג את עמדתם כשרפורמה בבנקאות היא על הפרק. אלא שמאות נציגים מגיעים מדי יום לכנסת מסכלים את ייצוג הציבור. זאת בנוסף ללובי האפור המאפשר לנציגי ההון להיפגש עם קובעי המדיניות במשרדי-הממשלה.רים ומתי אסור. חוק המאכערים שאנו מנסים לקדם לא מתקדם שכן השרים מתנגדים".

 

האם גם אתם בעצם לוביסטים?

”כן. אנו מאמצים את שיטות-הלוביסטים לקידום האינטרס הציבורי.

האם אצלכם נהוגים תשלומיבונוסים ללוביסטים?

"לא, הלוביסטים שלנו מרוויחים 10–13 אלף שקל לחודש ותקציבנו סגור עד רמת השקל.

מהו שכרך?

"12 אלף שקל. בשנה הראשונה עבדתי בהתנדבות".

מתי החלטת להקים את הלובי?

”ההחלטה גמלה בלבי כשנדב פרי, שהערכתי, הלך לעבוד אצל יצחק תשובה.

אתה תלך פעם לעבוד אצל בעל הון?

"אני אמות לפני שזה יקרה".

איך לוביסטים רואים אתכם בכנסת?

"שונאים אותנו".

אתה מזוהה פוליטית; האם זה לא מפריע?

"אני חבר מפלגת העבודה, יש לנו גם ימין וגם שמאל. עו״ד ימית ינאי מלול היא חברת ליכוד, לגבי לינור — אין לי מושג מה היא מצביעה".

תרוץ בפריימריז?

”כנראה שכן. אני רוצה להשפיע גם שם״.

איך אתה חש שאתה מייצג את הציבור?

"בכל חוגי הבית שהשתתפתי מספרים הנוכחים על נתק גדול בין הציבור לנבחריו. אנחנו מנסים לפתח דמוקרטיה השתתפותית. מודל חדש באמצעות אפליקציה זה, הדרוש לדעתי ברמה הלאומית, ובו כל מי שמשלם מצביע לנושאים שהוא רוצה שנקדם״.

מי הגוף עם הלובי החזק ביותר?

"חברות הביטוח, הבנקים ומונופול הגז. לא רק שיש להם לוביסטים, הם שוכרים פרופסורים מהאוניבסיטה".

מהו ניצחונכם הגדול ביותר?

"ששינסקי 2 והרפורמה בבנקאות, שעאת תוצאותיה עדיין לא מרגישים.

מהי תבוסכם הגדולה ביותר?

"חוקי הריכוזיות והמאכרים. עד עתה לא הצלחנו לסגור פרצות אלה".

האם היה לך קשר עם נתניהו?

”לאחר הבחירות ב-2013 כשעבדתי עם שלי יחימוביץ, השתתפתי בפגישה שבה הוא הציע לה בביתו להיות שרת האוצר. לשאלתו מה בחור עם כיפה עושה אצל שלי בעבודה עניתי שאני לא חושב שיהדות צריכה להיות מזוהה רק עם הימין״.

האם תעזוב את הלובי אם תרוץ בפריימריז?

"ברור. לינור ומירב הן מצויינות, והן יכולות להחליף אותי. גם כיום אני לא עושה הכל לבד. יש גם הרבה אנשים שעוזרים לנו מאחורי הקלעים. ירון זליכה למשל, שעכשיו ראיתי שהוא הולך לתפקיד בהסתדרות".

אם אתה מעורב בהסתדרות, איך תוביל חוקים נגדה, איך אפשר להילחם בוועדים החזקים ובשחיתות?

"אין סתירה. עד כה לא טיפלנו בהסתדרות. אם תהיה מחלוקת, אעלה את זה להצבעה".

איך אתה רואה את הגוף הזה?

"אני בהחלט בעד עבודה מאורגנת״. זה אחד הכלים למנוע את הצטברות ההון בידי מעטים. עם זאת, זה חייב לבוא עם מינהל תקין, דמוקרטיה, שקיפות ושותפות.

ובכל זאת לא טיפלתם בה. אולי זה בגלל הקשר שלך למפלגת העבודה?

"יש דברים רבים שלא טיפלנו בהם שנגיע אליהם בעתיד״.

מה למשל?

"להיפתח לציבורים חדשים, להתעסק בדת ומדינה ובנושאים כלכליים חברתיים. היהדות לא שייכת לימין, פלורליזם יהודי צריך להוביל יהדות נורמלית, שוויונית, מכילה, לא כופה ונושאים רבים נוספים״.

מה הכי הפתיע אותך בכנסת?

"חוסר המודעות לאופן שבו מתקבלות החלטות כלכליות־חברתיות והנתק בין הכנסת לציבור. לכל אלה לא הייתי מודע".

מדוע נתק? הרי התקציב הוא הקשר עם הבוחר.

"כנראה שהוא לא הולך למקומות הנכונים, והצגתו לא נעשית בשקיפות הנדרשת."

תגובת איילת שקד: "פופוליזם ושקרים"

בתגובה לדברים שאמר פינק על שרת המשפטים איילת שקד, נמסר מלשכתה: "האמירות שנאמרו בראיון הן פופוליסטיות במקרה הטוב ושקריות במקרה הרע. לעצם הטענות: בעניין חוק תחנות האוטובוס – אין כל הון שקשור לעיכוב החקיקה. להיפך: אם כבר, לבעלי הון יש אינטרס להקים את התחנות. החוק לא עבר עדיין כיוון שמדובר בחוק תקציבי המשית רגולציה ולכן נדרשת הסכמה, שטרם הושגה, ותיאום של כל המשרדים הרלוונטיים. באשר למוסד בוררות חובה בביטוח: גם כאן העובדות פשוט הפוכות: שרת המשפטים העבירה את הצעת החוק בוועדת שרים לחקיקה אך ההצעה נעצרה בהליכי החקיקה בכנסת. באשר לתובענות ייצוגיות, העובדות גם כאן כמובן הפוכות. לשכת עורכי הדין כולל יו"ר הלשכה פעלו רבות נגד המהלך כיוון שהנפגעים הישירים ממנו הם עורכי הדין אשר מתפרנסים מהאינפלציה בתביעות״.

 

Categories: תקשורת