fbpx דלג לתוכן

ממשיכים לעבוד מול הלוביסטים של הבנקים, הון שלטון טייק 358 – הפעם כתבי אישום, הלך לעולמו שמעון פרס וכמובן בראש השנה מצרפים חבר חדש ללובי

שלום שותפים/ות,

הכנסת אומנם בפגרה ולא מעט מכם בטח בחו"ל אבל אנחנו ממשיכים לעבוד בשטח. אנו שמחים רגע לפני החג להגיש לכם את העדכון השבועי ה 51 שלנו.

ממשיכים להתייצב מול הלוביסטים של הבנקים
ביום ראשון נערך הדיון השלישי בהצעת החוק לצמצום הריכוזיות בבנקים בוועדת הרפורמות בכנסת.
חשוב להבהיר כי אנחנו לא סתם חופרים לכם על הרפורמה הזו, שעד כה זוכה לסיקור תקשורתי מצומצם יחסית. מדובר ברפורמה בעלת פוטנציאל להיות הרפורמה הכי חשובה שנראתה בתחום הפיננסי מזה עשרות שנים, ולבנקים יש אינטרס ברור שהסיפור יישאר מתחת לרדאר, שיהיה משעמם ככל הניתן ושיכלול מינימום מעורבות ציבורית. למה? כי יש הרבה כסף שעומד על הפרק – מיליארדים רבים.

ספירת הראשים היא המדד האולטימטיבי: הפעם נכחו בדיון לא פחות מ-9 לוביסטים ממעל 6 משרדים שונים, כולם בדרג גבוה (בעלי משרד/מנכ"לים ושותפים בכירים ולא זוטרים במשרדים). זאת בנוסף למנ"כלים, סמנ"כלים, יועמ"שים ראשיים, ונציגים בדרג בכיר מאד מהגופים הפיננסים השונים. אל מול זאת היו בדיון לסירוגין כחמישה ח"כים…

ומה אנחנו עושים שם? הרבה. גם מאחורי הקלעים וגם בפרונט. על חלק אפשר לפרט, על חלק לא.לינור תקפה בדיון את דרישתו של היועמ"ש הראשי של בנק לאומי, עו"ד חנן פרידמן, לשנות אתהסעיף היחיד שמעניק שיניים כלשהן לוועדה המייעצת, והעלתה את דרישתנו לחזור להמלצת שטרום המקורית המגדירה את וועדת הפיקוח כוועדת ייישום עם שיניים ונותנת לה סמכויות ממשיות לפעול מול הבנקים והגופים הפיננסיים השונים ולוודא כי הצעת החוק הזו אכן יוצאת לפועל כראוי ולא מתמסמסת לה כרפורמות רבות אחרות.

כמו כן ח"כ חיים ילין (יש עתיד) פנה לבקשתנו ללשכה המשפטית של הוועדה, והגיש נייר עקרונות משפטי הכולל בקשה שינסחו שני סעיפים אקוטיים שלא נמצאים בהצעת החוק למרות מרכזיותם בהמלצות וועדת שטרום: הקמת תשתית טכנולוגית על ידי המדינה, ואיפשור שעבוד שני.

לאחר הדיון נפגשנו עם חברי הוועדה ח"כ יוסי יונה (מחנ"צ) וח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) כדי לגייס אותם לפעולה ולהגיש עמם את שאר הסעיפים החשובים שנפלו בתרגום המלצות הוועדה להצעת חוק, ויעשו את כל ההבדל בין רפורמה שתעשה שינוי אמיתי במשק לבין אות מתה בספר החוקים.
שמחים לעדכן כי עד כה כל הח"כים שנכחו בדיונים ועמם אנו בקשר משתפים איתנו פעולה באופן מלא ומעוניינים להביא לשינוי אמיתי לטובת הציבור.יו"ר הוועדה ח"כ אלי כהן, הודיע כבר כי יש להגיש את כל בקשות שינויי הנוסח להצעת החוק עד לחידוש הדיונים  עם פתיחת מושב החורף ב-31.10, ואנחנו עובדים עכשיו במרץ על הכנת כל הנוסחים הדרושים והגשתם באמצעות הח"כים השונים.

תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה
השנה הסתיימה בעוד מופע מקומם של קשרי הון שלטון בישראל. ביום שני הוחלט להגיש כתבי אישום ב"פרשת ישראל ביתנו" נגד 16 אישי ונשות ציבור חשודים בשוחד, מרמה, הלבנת הון והפרת אמונים` ביניהם שרים, חברי כנסת, עמותות, יועצי תקשורת וכמובן לוביסטים – שהם המקף הקבוע בין ההון לשלטון.

היקום לא נותן לנו לשכוח למה אנחנו כאן. מסכמים שנה מוצלחת עם הרבה הישגים, ופנינו לשנה הבאה. מי ייתן והשנה הזו תעמוד בסימן טוהר מידות ושמירה על האינטרס הציבורי, פחות הון שלטון ויותר המון -שלטון.
נמשיך לקדם בנאמנות יחד עם ארגוני החברה האזרחית את האינטרס של הציבור הרחב בנושאים חברתיים-כלכליים. נמשיך לפעול לניתוק ההון מהשלטון. נמשיך לפעול כמיטב יכולתנו המשותפת, שלנו ושלכם – חברי וחברות לובי 99, כדי לצמצם את המרווח להתרחשויות שכאלו.
מזכירים לכם שארוחות החג הן הזדמנות נהדרת לדבר על לובי 99, מי אנחנו ומה אנחנו עושים. הגדילה שלנו בסוף תלויה בכל אחד ואחד מכם/ן, וככל שנהיה גדולים וחזקים נוכל לעסוק ביותר נושאים וסוגיות ולהוות קונטרה ליותר גורמים ובעלי אינטרסים. עזרו לנו להמשיך ולהוכיח כי כסף קטן של רבים יכול לנצח כסף גדול של מעטים. לחצו על התמונה והצטרפו כעת בכל סכום קבוע.
ואם אתם מרגישים שבני הממשפחה החברים כמעט משתכנעים, אבל זקוקים לחיזוק נוסף, מבחינתינו החגים זה לא תירוץ – תזמינו אותנו לחוג בית/מפגש חשיפה ונגיע.
ואם אתם נתקלים במאזינים סקפטים וציניקנים, ממליצים על ציטוטו של אחד מגדולי האומה שהלך השבוע לעולמו (כי אפשר לסיים את העדכון הזה בלי להתייחס לכך):  האופטימיסט והפסימיסט מתים אותו דבר, הם רק חיים אחרת.
שתהיה שנה של אופטימיות לכולנו, נוח על משכבך בשלום שמעון פרס.
חג שמח, בשורות טובות ושנה טובה לכולם/ן!לינור ויאיא