fbpx דלג לתוכן

עוד צעד בדרך להקמת בנקים קואפרטיבים בישראל, החוק שלנו חושף את הלוביסטים בכנסת, ממשיכים לעבוד על הרפורמה בבנקאות ובואו לארח אותנו במפגשי חשיפה

שלום שותפים/ות,

בזמן שתשומת הלב הציבורית השבוע הופנתה לאחותנו הגדולה, ארה"ב, רחשה הכנסת מפעילות הקשורה לאישור התקציב וחוק ההסדרים ולדיונים הקדחתניים ברפורמת הבנקים. בלובי 99 סיימנו שבוע אינטנסיבי נוסף.

החוק שלנו מיושם בשטח – אף לוביסט אינו מעל החוק
השבוע עמד במבחן 'חוק הלוביסטים', שהעברנו במושב הקודם עם ח"כ דוד ביטן. מספר לוביסטים שלא נרשמו ולא ענדו סרט כתום, הוצאו מחדר הוועדה, נרשמו וחזרו מזוהים, לאחר שדיווחנו ליו"ר הועדה ח"כ אלי כהן על הימצאותם בחדר. בתמונה ניתן למצוא את ההבדלים בין הלוביסטים לפני ואחרי ההתערבות שלנו והקלקה על התמונה תוביל לכתבה שהתפרסמה עלינו בנושא במאקו.

מרגע שחויבו כולם לענוד תג וניתן להבין מי לוביסט/ית, ניתן היה לראות שנשבר שיא במספר הלוביסטים בדיון אחד – סה"כ 16 לוביסטים על 6 ח"כים.

ועדת הרפורמה בבנקים – שבוע שני של דיונים
דיוני וועדת הרפורמה להגברת התחרות ולצמצום הריכוזיות בשוק הבנקאות ממשיכה באינטנסיביות,  בקריאת סעיף סעיף ודנים בו. ישיבות שכאלו אינן "סקסיות", הן סיזיפיות ומתישות אבל כידוע: "אלוהים הוא בפרטים בקטנים". לינור ואבי שלנו נוכחים בכל הדיונים.

אנו מודעים לחלוטין שהבנקים הגדולים אינם מתכוונים לשחרר את אחיזתם בשוק הישראלי בהתנדבות ועיקר תשומת לבנו מופנית למתן שיניים לחקיקה כך שהיא תחייב את הבנקים לפעול, תפקח עליהם ובמקרה הצורך גם תטיל עליהם סנקציות.

פיצול חוק ההסדרים לוועדות השונות
חוק ההסדרים היא הדרך הקלה והנוחה של הממשלה להעביר חקיקה נרחבת במהירות וללא דיון משמעותי. הפיתוי להעביר רפורמות מסובכות במשמעת קואליציות מוחלטת ותוך תקופה קצרה הוא עצום. לא פלא אם כן שבעשרות השנים האחרונות כל הממשלות חטאו בו.

השבוע התקיימה ישיבה גורלית הדנה בשאלה באילו וועדה ידונו באילו סעיפים. זו ישיבה טעונה ומורכבת שארכה שעות והסתיימה רק לאחר חצות. אבי לב, הלוביסט שלנו, היה שם על מנת ללמוד מהן הסוגיות הדורשות את סיוענו והיכן הן תתנהלנה.

מורידים את החסם להקמת בנקים חברתיים בישראל
השבוע התקדמנו אל עבר השג חסר תקדים: רף ההון העצמי להקמת אגודות אשראי ובנקים קואופרטיביים ירד מ- 75 מיליון ל- 3 מיליון, כפי שנהוג בעולם.

זהו פועל יוצא מכך שסוגיית אגודות האשראי תידון תחת הרפורמה לקידום התחרות בבנקים ולא תחת וועדת הכספים. מבחינה פוליטית צעד כזה משמעותו הוא ששר האוצר, משה כחלון, בעצמו נותן את הגיבוי לקידום אגודות  אשראי ומעוניין שהנושא יידון בוועדה המנוהלת על ידי חברו לסיעת 'כולנו' – ח"כ אלי כהן.

כתבה על הנושא עם התייחסות שלנו התפרסמה ב'דה מרקר', לחיצה על התמונה תוביל לקריאת הכתבה:

לפרטים נוספים ופרגון לח"כ אלי כהן, כנסו לפוסט בפייסבוק

ממשיכים להרחיב את השורות…
השבוע האינטנסיבי בכנסת ממש לא יעצור אותנו מלהמשיך ולהרחיב את השורות! יאיא העביר אתמול חוג בית נוסף אצל נדב וטלי בקיבוץ רבדים. הצטרפו 10 חברים חדשים כולל ראשת  המועצה וסגנה. תודה לטלי ורן הנפלאים ולכל מי שהיו שם ושהצטרפו אלינו.

ואנחנו לא מוותרים גם על הדור הבא! לפני כמה ימים יאיא נסע לשוחח עם תלמידי כיתת נחשון י"א בתיכון מטרו ברעננה, במסגרת יום חינוך לדמוקרטיה.

אז שלא תגייסו חבר/ה אחד/ת לפחות בסופ"ש? וודאי שתגייסו!
פתיחת מושב החורף הבהירה לנו עד כמה לובי 99 צובר תאוצה – דיוני הכנסת נעשים שקופה יותר, מחויבות חברי הכנסת ופקידי הממשלה להתייעץ עמנו ולשמוע דעתנו הולכת וגדלה והתקשורת מתמקדת יותר ויותר בסוגיות החשובות לנו.

אנו בתחילתנו של תהליך קריטי לדמוקרטיה הישראלית זה העת להמשיך ולצמוח. על מנת לעשות כן אנו חייבים להמשיך ולצרף עוד ועוד חברים. נשמח לעזרתכם.

תודה לכל המצטרפים והמצטרפות החדשים, המזמינים, המשתפים והמלייקקים.

שבת שלום לכולם/ן,
צוות 'לובי 99'