fbpx דלג לתוכן

שלום שותפים/ות,

הבטחנו לכם מושב עמוס ודרמטי ואנו בהחלט עומדים במילה:
כותרות העיתונים אמנם מדווחות על חוק ההסדרה, צוללות ורחפנים, אך בה בעת נושאים קריטיים בעלי משמעויות כלכליות ארוכות טווח נידונים באינטנסיביות בכנסת – חוק ההסדרים והרפורמה המקיפה בשוק הבנקאות.

​​אנו, ​הלובי של הציבור

  • דואגים להיות נוכחים בכל דיון בוועדות הכנסת, בנושאים שבחרו חברי לובי 99
  • דואגים לחזק את חברי הכנסת הנלחמים על האינטרס הציבורי
  • דואגים לוודא שיש מי שעומד מול עשרות הלוביסטים של הטייקונים
  • ו​כמובן – דואגיםלהשמיע שם את קולכם!

​אז,
להלן סיכום קצר של פעילותינו השבוע

הורדת רף ההון העצמי להקמת אגודות אשראי ובנקים חברתיים: צעד חשוב לפירוק קרטל הבנקים 
בשבוע שעבר חלקנו אתכם את ההישג הגדול המסתמן – הורדת רף ההון העצמי לאגודות אשראי ובנקים קואופרטיביים מ-75 מליון ל-3 מליון, כפי שנהוג בעולם.

ביום רביעי התקיים דיון שני בהצעת החוק. עולות שם כמה סוגיות ומחלוקות מעניינות: חברי הכנסת מיהדות התורה וש"ס חרדים לכך שהסדרת אגודות האשראי תפגע בגמ"חים בשל החיוב לקבל רישיונות מוסדרים מהמדינה, או סוגיית הצורך בהקמת מסד נתונים, במטרה לאפשר לצרכנים להשוות בין תנאי הבנקים ואגודות האשראי, או השאלה מתי אגודת אשראי גדולה מספיק כדי לחייב אותה ברגולציה של בנק.

הצפי הוא שכבר בשבוע הבא חברי הכנסת יחלו להצביע על סעיפי החוק השונים.
אנחנו שם כדי לוודא את העברת החוק כך שבמהרה בימנו יהיו בישראל אגודות אשראי ובנקים בבעלות הלקוחות.​

הרפורמה בבנקים – אופטימיות זהירה
מהו ה-מדד עד כמה מטרידה ההתקדמות בוועדת הרפורמה את הבנקים וחברות האשראי? מספר הלוביסטים שהם שולחים לוועדה, כמובן 🙂

בישיבה האחרונה נקבע שיא חדש: 18 לוביסטים על 4 ח"כים.
ולמרות זאת, הרוח החיובית בוועדת הרפורמה ממשיכה לנשוב וחלק מהערות שלנו מוטמעות.
למשל, נושא השעבוד השני.

תשאלו, מה זה "שעבוד שני"?  אז ככה: כיום, כאשר בעל עסק מבקש לקחת הלוואה הוא חייב לשעבד לבנק את **כל** שווי העסק אפילו אם ההלוואה שהוא צריך **קטנה משמעותית ממנו**.
​​זהו טריק מלוכלך של הבנקים, כדי למנוע תחרות, שכן מרגע השעבוד – בעל העסק יכול לבקש הלוואה נוספת רק מהבנק המשעבד.

הצהרת יו"ר הועדה, ח"כ אלי כהן​, על תמיכה בשינוי, מעודדת עד מאוד.

נושא שני, שאנו עובדים עליו קשה, הוא מתן "שיניים" לוועדת היישום – הוועדה שתפקח על התקדמות הרפורמה וביצועה. בישיבה האחרונה הוחלט להעביר להצבעה נוסח המכליל בהרכב וועדה זו נציגי ציבור מהמגזר החברתי ומהאקדמיה וכן להעביר לה סמכויות נוספות. שקיפות ואינטרס ציבורי, כבר אמרנו?

יחד עם זאת, יש להיות זהירים: בנק ישראל עדיין תוקע לרפורמה מקלות בגלגלים וישנן סוגיות רבות להילחם עליהן.  בכל מקרה, מה שקובע הן ההצבעות שיחלו שבוע הבא יהיה מעניין, ומבטיחים לעדכן און ליין בטוויטר, בפייסבוק וכמובן בעדכון השבועי הבא שלנו. תעקבו.

על חשבון מי חוגג בנק לאומי?
כמה כסף הרוויח הבנק כל יום בתשעים הימים האחרונים​? ממש כלום, לחם עוני: 3.5 מיליון ₪ ליוםעבודה. סה"כ רווח נקי עצום של 919 מיליון שקל, זינוק של 30%%. כל מוסד פיננסי רוצה להרוויח, וצריך להרוויח, וטוב שמרוויח – אבל גם לתאוות בצע יש גבול, במיוחד כשהכסף יוצא מהכיס שלנו, ה- 99%, ומשמש את המערכת הבנקאית לשכר בכירים מופקע ומימון לוביסטים המגדילים את הפערים החברתיים בישראל.

החגיגה של הבנקים משקפת את חגיגת קשרי ההון-שלטון – מזה שנים רבות מובטח להם ב"חדרים אחוריים" לקבל תנאים מפליגים, קהל שבוי ורווחים עצומים, ואילו לנו, הציבור, מובטח לשלם את החשבון. אנחנו שם כדי לצמצם את רווחי העתק הללו של הבנקים על חשבון הציבור. בואו נקווה, שבפעם הבאה בה מוסד פיננסי יראה רווחי עתק כאלו, יהיה זה משום שהוא אטרקטיבי ללקוחות – ולא משום שהוא בריון על חלשים​ ומבריח כל מתחרה פוטנציאלי.

זקוקים לכם!  
החל מתחילת מושב החורף, אנו מדווחים לכם על הפעילות השוקקת בוועדות הכנסת ומאחורי הקלעים.
לעתים אנו נדרשים להיות בכמה מקומות בבת אחת מול עשרות לוביסטים​. לצערנו, אף לוותר לעיתים על השתתפותנו ונוכחותנו בפגישות ודיונים, כי אנחנו מעטים על רבים. אנו מבטיחים לכם שהלוביסטים המסחריים אינם חווים את הדילמה הזאת, שהרי על כל נציג לובי 99 יש ​רבים​ מהם.

 ​כדי לפתור את הדילמה וכדי שנוכל להיאבק על עוד נושאים חברתיים בעוד מקומות, משימתנו המשותפת היא להמשיך ולצמוח, להמשיך ולצרף עוד ועוד חברים קבועים​.

נשמח לעזרתכם, הקליקו על התמונה וצרפו כעת חבר/ה חדש/ה יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים​!

לפני סיום אנחנו רוצים להודות שוב לנדב וטלי כהן המעולים על חוג הבית המרשים בקיבוץ רבדים בסופ"ש האחרון. 80% (!) מהמשתתפים כבר הצטרפו כחברים קבועים. ככה בדיוק עובד מיזם של הציבור ולמען הציבור.​

תודה לכל המצטרפים והמצטרפות החדשים, המזמינים, המשתפים והמלייקקים.
שבת שלום לכולם/ן,
צוות 'לובי 99'