fbpx דלג לתוכן

גשם, גשם בוא, דיונים אחרונים לפני הצבעות ברפורמה, הישג נוסף ללובי שלנו – הצעת חוק ממשל זמין עולה לוועדת שרים, נקודת המבט שלנו על צוללות הון שלטון ודיווח מהשטח

שלום שותפים יקרים וברוכים הבאים לעדכון השבועי החמישים ותשעה שלנו,

נדמה שבשבועות האחרונים אין רגע דל – אירוע חדשותי גדול רודף אירוע חדשותי ענק. אז תחילה לפני הכל נאחל לאזרחי ישראל סוף שבוע שקט בדגש על תושבי חיפה ושאר האזורים שנפגעו בשריפות, וכמובן נחזק את לוחמי האש שעושים עבודת קודש.

על אף כל ההמולה סביבנו של אש, צוללות ועוד, אנו נשארים ממוקדים בעשייה שלנו, שאינה בכותרות אבל חשובה לכולנו מאד.

​אז, להלן סיכום קצר של פעילותינו השבוע:
 
הרפורמה בבנקים, תעלומה: מי העלים את ההישגים שלנו מהנוסח הסופי של הצעת החוק?
אזרח מן המניין, שהיה נכנס לדיוני הרפורמה בוועדת הרפורמה בבנקים, היה חושב שהיא נצורה על ידי לוביסטים מסחריים של התאגידים הבנקאיים, העונדים סרטים כתומים. מדיון לדיון מספרם עולה וכבר מגיע לעשרות. החדר דחוס מאוד ובפתח הוצבו שומרים במטרה למנוע מאנשים חדשים להיכנס במהלך הדיון, שכן אין אפילו היכן לעמוד.

גם בתנאים הללו, אנחנו לא מוותרים! אנו מגיעים לעתים אף שעתיים מראש על מנת לדבר עם חברי הכנסת ולהכין אותם לפני הדיונים, לתפוס מקום בשולחן ולהבטיח שקולו של הציבור ישמע בדיונים הללו.

שום דבר לא נגמר עד שחברי הכנסת מצביעים על הצעת החוק. לפעמים נראה שפקידי הממשלה מאמינים כי 'חברי הכנסת נובחים והשיירה עוברת', שכן חלק לא מבוטל מההתקדמות שנרשמה שבוע שעבר נעלם (באורח מסתורי?) מהנוסח הסופי שהועבר לדיון השבוע. אל דאגה, אנחנו על המשמרת ושמנו לב לזה מידית.

הנוסח הסופי פורסם בלילה שלפני דיוני הועדה, המתקיימים בצהריים המוקדמים. לאחר ליל שימורים הגענו ערוכים לישיבה, שוחחנו עם חברי הכנסת הרלוונטיים ובכוונתנו לדחוף לתוצאה הטובה ביותר האפשרית, כפי שפירטנו במיילים הקודמים.

ביום ראשון הצעת חוק 'ממשל זמין' עולה לוועדת שרים לענייני חקיקה
אנו שמחים לבשר כי חבר הכנסת דוד ביטן (יו"ר הקואליציה) מעלה ביום ראשון לוועדת השרים לענייני חקיקה את הצעת חוק "ממשל זמין" שכתבנו עימו.להזכירכם, במה מדובר: באתרי האינטרנט של גופים ציבוריים רבים לא מופיעים פרטי יצירת קשר של עובדים השונים, מה שמקשה מאוד על אדם פשוט מהציבור שאין לו לוביסטים וקשרים אפילו לתקשר במייל עם הגורמים הממשלתיים הרלוונטיים. הצעת החוק תחייב גופים ממשלתיים לפרסם באתרי האינטרנט שלהם, כתובת דואר אלקטרוני עדכנית של עובדי המשרד ו/או מספר טלפון ישיר של העובד או מי מטעמו. כך, ניתן יהיה להנגיש את השירות הציבורי לאזרח ולהגביר את אמון הציבור בגופים אלו.אנו מודים לחבר הכנסת דוד ביטן על שהעלה את הצעת החוק שלנו וקוראים לכם לפרגן לו ולשאר יוזמי החוק: שולי מעולם – רפאלי, מירב מיכאלי, רועי פולקמן ואורי מקלב בדפי הפייסבוק שלהם!

בדרך להיסטוריה – לקראת ההצבעה על הורדת רף ההון העצמי לאגודות האשראי ל- 3 מיליון בלבד
סוגיית אגודות האשראי הועלתה לדיון כחלק מפרק בחוק ההסדרים הנקרא "הגברת התחרות באשראי הקמעונאי". מדובר בחוק בן 43 עמודים, מורכב ומסועף. על כן לוקח זמן רק לעבור עליו, להקריא סעיף סעיף ולדון בו.מעבר ליו"ר ועדת הרפורמה בבנקאות, אלי כהן (כולנו) חברי הכנסת המרבים להשתתף בישיבה הם חברי הכנסת חיים ילין (יש עתיד), תמר זנדברג (מרצ), איילת נחמיאס-ורבין (המחנה הציוני). נוכחות כזאת יכולה לתעתע שכן בסופו של דבר, כמו בכל ועדה, לקואליציה יש רוב.על אף שחברי הכנסת בוועדה מאוחדים בתפיסת החשיבות הרבה של העברת החוק ויצירת תשתית רגולטורית לראשונה בתולדות המדינה לפתיחת אגודות אשראי ובנקים קואפרטיביים – אנחנו שומרים על ערנות גבוהה ואינטנסיבית. כי למשל, גם נוכחות הלוביסטים מתחילה לעלות, כולל מעורבות של לוביסטים בכירים יותר, אנו נהיה רגועים רק לאחר ההצבעה.
עדכונים נוספים בקרוב.

משחקים ב'צוללות' – הון שלטון טייק 3286 

בתמונה הזו (מכלכליסט) טמון הכלב! במדינה שלנו השתרשה תרבות של "יד רוחצת יד" ושל "עסקאות בחדרים אחוריים בין ההון לשלטון". התרבות הזו כה שכיחה, שהציבור כבר התייאש ונעשה אדיש.זאת הסיבה שהקמנו את לובי 99. זה הקרב של לובי 99. לא רק על מנת להעיר את הציבור ולומר לו – תהיה פעיל, תשמיע קול, תתארגן ותהפוך לכוח, אלא גם לייצר שינויים שלטוניים מבניים לטובת פעילות שקופה יותר, פתוחה יותר וצמצום הקשרים בין ההון לשלטון.

למי שלא עקבו אחר החדשות בשבועות האחרונים: עורך דין דוד שמרון הוא עורך דין מנוסה המייצג בעלי הון רבים ושמו מוכר מעבר לחוגים המשפטיים. הוא מייצג לקוחות רבים וחזקים. הוא גם קרוב משפחה של ראש הממשלה נתניהו וחבר נאמן במשך עשרות שנים. וגם מי שתיווך בעסקת הצוללות, שכל מערכת הביטחון חשבה שהן מיותרות, וביבי התעקש על רכישתן.

ייתכן שהקרבה לאוזנו של ראש הממשלה סייעה ללקוחותיו החזקים וייתכן שלא – לציבור אין דרך לדעת את זה, כל עוד לא נגיע לשקיפות מוחלטת של מסדרונות השלטון.

זה המאבק שלנו. נמשיך לפעול בכל הכח לניתוק המקף שבין ההון לשלטון בישראל.

והתשובה הכי טובה להון-שלטון: להרחיב את פעילות לובי 99, הלובי של הציבור
אנו ממשיכים להעביר יומיום את המסר שלנו ישירות לציבור. גם השבוע, יאיא העביר חוג בית הפעם ברעננה אצל מנחם שלגי, בהשתתפותם של עשרות משתתפים.
הקליקו על התמונה והזמינו אותנו גם אליכם הביתה או למקום העבודה.

זקוקים לכם!
אם יש תובנה ברורה מכותרות העיתונים בימים האחרונים, היא שהאינטרס הציבורי אינו נשמע בקול חזק מספיק. לשם כך אנו חייבים להמשיך ולצמוח. נשמח לעזרתכם, הקליקו על התמונה וצרפו כעת חבר/ה חדש/ה יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים​! 
שבת שלום לכולם/ן,
צוות לובי 99