fbpx דלג לתוכן

מה קרה ב – 48 שעות, מימוש הרפורמה בבנקאות, בג"צ ועדת שרים ומבצע גיוס חברים חדשים

שלום שותפים/ות,

חג הפורים, שנחוג בירושלים ביום שני, הבטיח שהכנסת תפעל רק יומיים השבוע אבל זה לא אומר שההספק שלנו היה מצומצם. הרבה מהנושאים שקידמנו השבוע דורשים אורך נשימה והרבה סבלנות. החל מהקרב מול בנק ישראל על עתיד הרפורמה בבנקאות ועד דרך החתחתים לחייב את המדינה להפוך את דיוני ועדת השרים לענייני חקיקה לשקופים יותר.

אז יאללה בואו נצא לדרך עם העדכון השבועי השבעים וחמישה שלנו:

מלחמת התשה סביב מימוש הרפורמה בבנקאות

בנק ישראל לא נתן לרפורמה בשוק הבנקאות יום אחד של חסד לפני שהוא החל לאתר דרכים להפילה או לרוקנה מתוכן. כבר עדכנו אתכם בעבר פניית בנק ישראל לאיל יינון, היועץ המשפטי של הכנסת, על מנת שיקבע כי הליך הפיכת הרפורמה לחוק היה פסול. לשמחתנו ינון תמך בדעתנו והשאיר את הצבעת הח"כים על כנה.

עכשיו אנו מבחינים בצעדים הרסניים נוספים כמו למשל שלמיטב ידיעתנו (אלא אם דואגים להסתיר זאת בכוונה מן הח"כים והציבור) ועדת היישום של הרפורמה, בראשות בנק ישראל ושר האוצר טרם התכנסה על אף שהם מחויבים בחוק להציג מדדים ולוחות זמנים עד ה-1.5.17.

עוד צעד נוסף שמטריד אותנו הוא העובדה, שלאור התפקוד הלקוי של בנק ישראל בנושאים מסוימים שתחת אחריותו, החליטו חברי הכנסת להעביר סמכויות מסוימות מהבנק למשרד האוצר. אחת הסמכויות שדובר עליה רבות קשורה למצב השערורייתי של הסליקה בישראל – סליקה היקרה עד פי 4 מאשר באירופה. מה בנק ישראל עושה?! דואג להעביר הוראות לבנקים, הנוגדות את רוח החלטות חברי הכנסת בוועדת הרפורמה, מספר שבועות לפני שהנושא עובר לטיפול משרד האוצר.

אין לנו כל כוונה לתת לבנק ישראל להרוס את הרפורמה לבנה אחר לבנה ואנחנו החלטנו להגיב על כל הפרה. השבוע ח"כ חיים ילין (יש עתיד) הגיש לשר האוצר שאילתה שכתבנו ובה אנו מבקשים משר האוצר, משה כחלון (כולנו) להבהיר מה הוא חושב על הצעד של בנק ישראל והאם הוא בכוונתו להילחם במחטף הזה.
נמשיך לעדכנם…

שקיפות בועדת שרים לענייני חקיקה – עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה
כל מי שהיה בסיור בכנסת שמע אותנו מסבירים שהצלחה בשדה הפרלמנטארי היא סיזיפית ודורשת פעמים רבות סבלנות ומכוונות מטרה לאורך זמן. אחת הדוגמאות לכך הוא הפנייה שלנו לבג"צ בנושא השקיפות בוועדת השרים לענייני חקיקה. לאחר שקיבלנו את עמדתה השלילית לבקשתנו של הלשכה המשפטית במשרד ראש הממשלה הגיע תורנו להשיב להם.

במסמך של 39 עמודים ,שיהפוך לחלק ארי מפנייתנו לבג"צ פירטנו את טענותינו. תשובתנו החלה בציטוט מפסק דין של כב' השופט חשין ז"ל מ-2004, שמבהיר את עמדתנו בצורה הטובה ביותר לא רק מה קורה בוועדת השרים אלא בפגיעה בכוחה של הכנסת כרשות המחוקקת:

"לכל אחת משלוש הרשויות העושות שלטון מוקצית חלקה משלה, ובה היא שליטה בלבדית – חלקת-מחוקק, חלקת-מבצע, חלקת-שופט… חוכמת המדינאות היא כי יישמר שיווי-משקל, והנדנדה תיסוב במתינות לרווחתם של הכול. ואולם, שעה שאחת מן הרשויות תטלטל את קרניה יתר-על-המידה, או מקום שאחת מן הרוכבות על כנף-הנדנדה תפר את שיווי-המשקל, ייפרעו הסדרים, וטלטלה תאחז בכל מערך השלטון."

עדכונים בקרוב…

אור ירוק משר האוצר להגשת הצעת החוק  להארכת תקופת הצינון למפקח על הבנקיםאנו שמחים לעדכן כי קיבלנו אור ירוק משר האוצר להגשת הצעת החוק שלנו תקופת הצינון למפקח על הבנקים. יש האומרים שתזמון זה הכול בחיים. הדבר בהחלט נכון לגבי הצעת החוק הזו: במשך חודשים ארוכים של דיוני ועדת הרפורמות בנושא הבנקאות היה נדמה שהגשת הצעת חוק, המצרה את יכולתו של המפקח, תהיה בחזקת צעד אחד יותר מדי, שהרי גם ככה חלק ניכר מהדיונים נסוב סביב סמכויות המפקח. עתה, לאחר הרפורמה קיבלנו את הסכמת הגורמים הרלוונטים להגיש אותו ו…

לצערנו נגמר המושב בעוד שבוע ולח"כ יואב קיש (הליכוד), שהגיש את החוק כמו גם לכל חברי הכנסת האחרים החתומים נגמרו המכסות למושב הנוכחי להגשת החוק.

לא נעים אבל לא נורא, נגיש את החוק בתחילת מושב הקיץ. כמו שאמרנו פעמים רבות אנו פה לטווח הארוך.

הון, שלטון וּועדת השרים – מה קרה תוך 48 שעות…ח"כ הכנסת אלי אלאלוף (כולנו) יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות וחבר בקואליציה, ביקש להעביר הצעת חוק שנכתבה בשיתוף עם העמותה לדמוקרטיה מתקדמת. ההצעה דורשת לאסור על לוביסטים לייצג ניגודי עניינים (למשל: חברת לובי שמקדמת אינטרסים של חברת טבק וקופת חולים בו זמנית(.

נשמע הגיוני: הגיון בריא, נקי כפיים ופשוט. ביום ראשון האחרון דווח, שעל פי תאום עם הממשלה, הצעת החוק עתידה לעבור. התרגשנו, באמת. והנה, הפלא ופלא, לא עברו אלא יומיים, וברגע האמת לא נמצא רוב בועדת השרים.
ההצעה נדחתה בשלושה חודשים, מה שברוב הפעמים מהווה גזר דין מוות לחקיקה טובה שמפריעה למישהו. למי? אין לנו אלא לנחש.

אנחנו מקווים שח"כ אלאלוף לא ירים ידיים ומחזקים את ידיו להמשיך ללחוץ ולקדם את הצעת החוק הזו. זוהי חקיקה כל כך מתבקשת, שמביך שרק עכשיו מחוקקים אותה. במיוחד היום, כשפתחנו את הבוקר עם שורת מעצרים מתוקשרים בגין סוגיות הון-שלטון-בטחון, ראוי לזכור שחקיקה המגבילה אפשרות לניגוד עניינים, היא בנפשנו.
אנחנו שם לתמוך בח"כ אלאלוף ולהמשיך לפעול לשקיפות ומינהל תקין.

אנחנו צירפנו לא מעט חברים חדשים השבוע, ואתם?אולי עבור אחרים השבוע, שבו התרחש פורים, היה שבוע מקוצר אך בלובי 99 דברים ממשיכים לפעול בשצף קצץ. השבוע פצחנו במבצע גיוס חברים חדשים. כידוע, ככל שיש לנו יותר חברים כך אנו יכולים להגביר את פעילותנו ואת יכולת ההשפעה שלנו על החברה הישראלית.

מבטיחים לכם שזה רק הסנונית הראשונה ממבצעי גיוס החברים שלנו וממש נשמח אם תרצו להצטרף אלינו למבצעים הבאים. אפשר גם ממש עכשיו לצרף חבר חדש למיזם ולהוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים. חוויה מהנה ומספקת מובטחת!

זקוקים לכם!
בשבוע הבא ינעל מושב החורף והח"כים יצאו לחודש חופש אבל לנו אין שום כוונה לנוח; יש לנו הרבה מאוד עבודה על הרחבת השורות וכמובן על תהליך הצבעה נוסף שיהיה פתוח רק לחברים התומכים באופן חודשי וקבוע.הקליקו על התמונה והזמינו אותו לחוג בית/מפגש חשיפה ואנו נגיע אליכם ונשכנע את כולם להצטרף ללובי החברתי שלנו (:

תודה לכל המצטרפים והמצטרפות החדשים, המזמינים, המשתפים והמלייקקים
שבת שלום לכולם/ן,
צוות לובי 99