fbpx דלג לתוכן

יש אישור לשחקן חדש בשוק האשראי, ועדת המשנה להתנהלות הבנקים וועדת הרפורמות התכנסו לדיונים חשובים וזה הזמן להציע את הנושאים הבאים שלנו  

שלום שותפים/ות,

ראשית, חדשות מדהימות: לראשונה זה 17 שנה, בנק ישראל העניק רישיון לסולק חדש.
שחקן חדש נכנס לישראל ואנו רואים זאת כאחד התוצרים המשמעותיים הראשונים של הרפורמה בבנקאות, עליה עבדנו כל כך קשה.

עד עתה עסקים שילמו פי כמה וכמה עמלות סליקה, בהשוואה למדינות מערב אחרות – הכול בגלל העדר תחרות וסלחנות מרגיזה מצד הרגולטורים האחראיים.

לא פלא שבשנת 2016 הרווח הנקי במגזר הסליקה הסתכם ב-164 מיליוני ₪!
פתיחת שוק הסליקה למתחרים נוספים תוזיל את עלויות העסקים הקטנים והבינוניים, תסייע בשגשוגם ותוריד מחירים לצרכן הישראלי – שהוא כל אחד ואחת מאתנו!


ואחרי החדשה המרעישה, אפשר להמשיך בדיווח השוטף…

אנחנו מצויים ימים ספורים לפני חג החירות, והרגשת החג בהחלט נכרת באוויר. הכנסת אמנם בפגרה, והיא שוממת למדי, אולם כמה חברי כנסת חרוצים במיוחד קבעו בכל זאת דיונים חשובים, עליהם נפרט מיד.

בנוסף, תזכורת חשובה: אנו עמלים בימים אלו על הכנת רשימת הנושאים להצבעה שתיערך ב-21.4. שמחנו לקבל, עד עתה, כמעט 100 הצעות לנושאים – תודה לחברינו המעורבים והזריזים, לצערנו עוד אין לנו 10 לוביסטים ולכן נאלץ לסרב לחלק לא קטן מהפניות, אך נשמח לקבל עוד הצעות רלונטיות מהחברים. יש עוד שבוע שלם להצבעה, ואנו קוראים לכל מי שיש סוגיה הקרובה ללבו, העומדת בקריטריונים שפירסמנו (ויש לנו סיכוי סביר להעביר אותה ושניתן לקדם אותה במושב הקרוב), להכנס בשבוע הקרוב לקישור או להקליק על התמונה ולהיות שותפים, כי אתם זה הלובי.  

כמה הבנקים היו סלחנים כלפיך בזמן האחרון?

כנראה שלא הרבה. טוב, את/ה לא פישמן.

ועדת המשנה לבחינת התנהלות הבנקים בהעמדת אשראי בראשות ח"כ איילת נחמיאס ורבין, התכנסה השבוע לראשונה. הוועדה הוקמה לאחר פשיטת הרגל של פישמן, שהיא הגדולה בהיסטוריה של מדינת ישראל. פשיטת רגל שהתרחשה, לדעתנו, כי הפיקוח על הבנקים לא עמד על המשמר /או לא היה נוקשה מספיק עם הבנקים בעת ההסכמה על מתן הלוואות מסוכנות בהיקף של מיליארדים.

כבר בינואר התחלנו לטפל בסוגיה זו, כאשר פנינו לוועדת הכספים וביקשנו לכנס דיון הנושא. לשמחתנו ח"כ נחמיאס ורבין הצליחה להקים את וועדת המשנה הזו ובהחלט בכוונתנו להיות בה גורם מעורב במיוחד.


כיצד מקדמים אופציה להלוואות מחוץ לקרטל הבנקים?

בדיווח הקודם עדכנו, שח"כ רחל עזריה מתכוונת לכנס את ועדת הרפורמות באמצע הפגרה על מנת לדון בהצעת חוק להסדרת ההלוואות החוץ בנקאיות. מדובר בהצעת חוק המקדמת הלוואות המונים (שנקראת הלוואות עמית לעמית או בביטוי השכיח שלה – P2P).

הצעה זו מהווה המשך ישיר של הרפורמה בבנקאות משום שהיא עוסקת בפתיחת התחרות בשוק ההלוואות באמצעות ניצול ההזדמנויות שהתפתחויות הטכנולוגיות בכלכלה השיתופית הביאו עימן.

הגשנו בשת"פ עם "צדק פיננסי" נייר עמדה לועדה בו פירטנו את החסמים שיש לשנות בהצעת החוק וכן הצגנו את עמדתינו בדיון. כעת נתחיל לעבוד על הסתייגויות ולובי אקטיבי בקרב חברי הועדה. נקבע דיון המשך ליום פתיחת המושב (8.5), נמשיך לעדכן.

 

כמה מילים לקראת חג הפסח הממשמש ובא…
רגע לפני ליל הסדר נאחל לכם השותפים בלובי הציבורי הראשון, חג חירות שמח. כל אדם חייב לראות עצמו כאילו הוא זה שיצא ממצרים, ואנחנו בלובי 99 מרגישים שבשנה וחצי האחרונות מאז הקמת המיזם שלנו יצאנו מעט מעבדות לחירות, ולא נשארנו משועבדים וכנועים לחברות הלובי – שליחהם של בעלי ההון הגדול. מי יתן שגם בשנה הבאה נמשיך להגדיל את הלובי ולצאת באופן סופי מעבדות לחירות, כשאתם לצידנו זה לגמרי אפשרי.
 

זקוקים לכם!

ידוע שהדרך הכי טובה לשכנע מישהו היא לשוחח איתה או איתו פנים מול פנים.

אז זה הזמן להזכיר לכולנו שהחג ובעיקר ליל הסדר יאפשרו לנו שעות רבות של פנים מול פנים עם האנשים הכי קרובים לנו בכל העולם כולו.

אז נשמח מאוד, אם כמתנת חג עבורנו, תזכרו לספר על לובי 99 ותציעו להם להצטרף גם הם לאחד הפרויקטים החברתיים הייחודים של ישראל – הלובי הציבורי הראשון מסוגו בעולם.

הקליקו על התמונה וצרפו כעת חבר/ה חדש/ה יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים​!

תודה לכל המצטרפים והמצטרפות החדשים, המזמינים, המשתפים והמלייקקים.
שבת שלום וחג חירות שמח לכולם/ן,
צוות לובי 99