fbpx דלג לתוכן

אנו מפרסמים היום את 5 כללי היסוד של הארגון וחשוב לנו מאוד לשמוע את דעתכם/ן. הכנסות המדינה ממשאבי הטבע גדלו במיליונים בזכות המאבק שלנו

שלום שותפים/ות,

משבוע לשבוע ניכר יותר, כי הרעיון הייחודי שמאחורי לובי 99 הוא הצלחה עם קבלות. חשוב לנו לדאוג שצמיחה תמשיך להיות בהלימה לערכים שהביאו להקמת המיזם. אז ניסחנו חמישה כללי יסוד שבכוונתנו לשמר גם אם וכאשר נהיה ארגון עם הכי הרבה לוביסטים בישראל.

להלן חמשת הדברות שלנו אותן גיבשנו לאחר מאות חוגי בית ומפגשים עם חברי הלובי. האם אתם מזדהים/ות? מסכימים/ות? תרצו להוסיף, לדייק, לשנות או להחסיר?

זה הזמן להשמיע את קולכם!

הנה הנייר כלשונו:  

לובי 99 הוא ארגון ללא מטרת רווח, שהוקם כדי לקדם מול מקבלי ההחלטות בישראל את האינטרסים של הציבור הרחב שאין לו ממון לשכירת לוביסטים. לובי 99 פועל כדי לשנות, לשפר ולתקן את המציאות החברתית-כלכלית בישראל, לקדם את הצדק החברתי, לצמצם את הפערים החברתיים ולהקטין את כוחם של בעלי ההון הגדול במסדרונות מקבלי ההחלטות, כל זאת באמצעות קידום מדיניות שתחבר בין ההמון לשלטון, במקום בין ההון לשלטון.

כדי לעשות טוב ולתקן בחוץ אנו רואים ערך עליון בדוגמא אישית וביצירת מודל ארגוני שוויוני ושקוף. אלו חמשת כללי היסוד הפנימיים של לובי 99, שיהוו נר לרגלינו עתה ובעתיד, כאשר נהפוך לארגון לובי ציבורי רחב היקף ופעילות.

  1. נושאים לקידום – לובי 99 יפעל לקדם נושאים חברתיים כלכליים המסייעים לציבור הרחב זה שאין לו אמצעים למימון לוביסטים. הנושאים, שיעלו להצבעת ודירוג החברים, יוצגו על ידי צוות הלובי לאחר שתינתן לחברים אפשרות להציע יוזמות לתקופה של כמה שבועות.  הנושאים יעלו להצבעת החברים בהצבעה מרחוק באמצעים טכנולוגיים זמינים כגון מייל או סמס אישי. הנושאים יהיו רעיונות או יוזמות (או סיכולן) אקטואליים ופרקטיים. הנושאים ידורגו על ידי החברים ואנו נקדמם בהלימה לתוצאות ההצבעה.
  1. שיתוף החברים, בניית קהילה – חברי לובי 99 הם הבסיס למיזם שלנו, הן הכלכלי והן המוסרי. חברי המיזם יצביעו וידרגו את הנושאים שנקדם בכנסת. לכל חבר יש "קול" אחד ללא תלות בגובה ההשתתפות הכספית שלו במיזם. ההצבעה תתקיים לפחות פעם במושב (פעמיים בשנה). בנוסף חברי המיזם יאשרו את התקציב, יקבלו עדכון שבועי למייל על הפעילות בשטח, יוזמנו פעמיים בשנה למפגש חברים ועוד.
  1. שקיפות – כלובי ציבורי, השקיפות היא ערך יסוד. התקציב השנתי המפורט יאושר על ידי החברים ויופיע באתר כמו גם תוצאות ההצבעות. כמו כן, לובי 99 יעדכן באופן שבועי את החברים על הנעשה בארגון ויעלה את כלל העדכונים השבועיים לאתר.
  1. צדק תעסוקתי – לובי 99 הינה חברה לתועלת הציבור שתהווה מודל להעסקה ישירה וצודקת. לא יועסקו בלובי 999 עובדי קבלן, לא יהיו פערי שכר בארגון של יותר מפי חמישה בין העובד שמרוויח הכי מעט לזה שמרוויח הכי הרבה. המיזם ישאף לייצוג שווה בין המינים בקרב מקבלי השכר. משרדי הארגון יהיו נגישים.
  1. מימון המונים – כסף קטן של רבים מול כסף גדול של מעטים. מודל ההכנסות של לובי 99 יהיה מבוסס בעיקרו על מימון המונים, כאשר כל משתתף כספי קבוע (חודשי) יהיה חבר במיזם ללא הבדל בגובה הסכום הקבוע. אלו שהשתתפו באופן חד פעמי יקבלו גם הם את "הטבות" החבר למעט זכות ההצבעה. ניתן להפסיק להיות חבר במיזם בכל שלב באמצעות שליחת מייל.
יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים, יחד נמשיך לייצג ולקדם את האינטרסים של הציבור הרחב שאין לו ממון לשכירת לוביסטים.
 יש תמורה לאגרה – התמלוגים לדרום ממחצבי ים המלח הוכפלו!

בכל הג'אז הזה של מאבקים יומיומיים שלקידום הנושאים בהם בחרתם/ן, יש רגעים של נחת. אחד כזה נרשם בהודעה החדשותית, שפעולתנו לאישור מסקנות ועדת ששינסקי 2, לפני כשנה, הכניסו לקופת המדינה (לכיס של כולנו) כפול מהשנה שקדמה לה, כלומר תוספת של כ- 12 מיליון ₪!

מנקודת מבטנו, כי"ל החזיקה את תושבי הדרום כבני ערובה. לא פעם הם טענו שאם המדינה לא תתן להם את מבוקשם אז הם יקצצו בעובדים, יסגרו מפעלים ויעמיקו את האבטלה באזור. על כן אנו בחרנו להתמקד לא רק בגודל התמלוגים אלא להעברתם לפיתוח תעסוקה בדרום שאינה תלויה במפעלי כי"ל.

אנחנו בהחלט מודעים לכך שכ-12 מליון ₪ נוספים הם אחוז זעיר מהרווחים המטורפים שעושה כי"ל ממשאבי הטבע בים המלח, אך גם דרך של 1000 מייל מתחילה בצעד אחד ואנחנו מרגישים שאנו בהחלט בכיוון הנכון!
שתפו את הפוסט שלנו בנושא והזמינו עוד חברים להצטרף אלינו, כי יש תמורה לאגרה!

מה מצב השקיפות בועדות הכנסת?

זוכרים שלפני מספר חודשים נעשה פיילוט של הצבעת ח"כים בוועדות על גבי מסכי מגע, כפי שנעשה במליאה ולהגברת השקיפות. מדובר בנושא שאנחנו מקדמים כבר שנה, כדי שנדע (אנחנו, ה-99%) מה הצביע/ה כל ח"כ, נוכל למנוע ניגודי ענינים וכיצד הם מייצגים/ות אותנו בוועדות. הח"כים התלוננו ש… הטכנולוגיה (שהם משתמשים בה במליאה, להזכירכם/ן) מסובכת להם מדי. על כן, החליטו לרדת מהמוצר הראשון שהוצע להם, ועתה הם עורכים פיילוט על מוצר חדש, בתקווה שזה ימצא חן בעיני הח"כים.

מכיוון שיש מנכ"ל חדש בכנסת בכוונתנו לעלות את הנושא מולו בתקווה שהוא יעזור בהאצת התהליכים
גלגלי הכנסת טוחנים לאט, ואנחנו שם כדי לוודא שהבירוקרטיה לא תהרוג את הקידמה 🙂

אז איך תעבירו את חוק העציץ המציץ?

אם הביקורת על הלוביסטים המסחריים הגיעה לתכניות הסאטירה, סימן שאנחנו עושים משהו טוב 😜

אבי נוסבאום, הפרשן לעניינים מסובכים של שי בשידור מסביר איך הלוביסט ששכר יעביר בקרוב את חוק העציץ המציץ.

אם אתם/ן עוקבים בהתמדה אחר הדיווחים השבועיים וכאן בדף, אתם מבינים בטח, שזה לא כל כך מופרך… ומרוב שזה זה מעצבן, מתסכל, מעורר כעס ציבורי ומניע לפעולה (אתכם, אותנו), אנחנו שוכחים לפעמים שהצחוק טוב לבריאות.

מה שכן, תודה לאבי נוסבאום: כבר למדנו כאן במדינת ישראל, שהסאטירה מקדימה את המציאות. אז…נפקח טוב טוב את העיניים על מנת לזהות סביב שולחן הוועדות גם לוביסטים לא רשומים. או, כמו שניסבאום אומר: "קרא לי ל', לוביסט במסווה".

זקוקים לכם!

הקליקו על התמונה וצרפו כעת חבר/ה חדש/ה יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים​!

תודה לכל המצטרפים והמצטרפות החדשים, המזמינים, המשתפים והמלייקקים.
שבת שלום לכולם/ן, 
צוות לובי 99