fbpx דלג לתוכן

הצעת החוק האוסרת על ח"כים לקבל תרומה מלוביסטים למטרות פריימריז והדיון המשותף לועדת הכלכלה בנושא בזק: פתיח מעולה לשנת 2017 שלנו

שלום שותפים/ות,

השבוע הראשון של 2017 היה גועש ועמוס חדשות, חלק ניכר מהם עסקו בסוגיית הון ושלטון: החל מחקירת נתניהו בסוגיה של ניגוד עניינים ומתן טובות הנאה, דרך הדיון בסוגיית הטבות הענק לבזק בוועדת הכלכלה וכלה בהעלאת הצעת החוק האוסרת על קבלת תרומה מלוביסטים למטרות פריימריז. לובי 99 עובד קשה כדי לתרום את חלקו בקידום אג'נדה שתשים את ההמון לפני ההון.

להלן הסיכום השבועי השישים וחמישה:

הון-שלטון 1: הכנסת אומרת את דברה על פרשיית בזק
לאחר שפרשיית הטבות המס לקבוצת בזק בלמעלה ממיליארד שקל התפרסמה, הכנסת רעשה וגעשה. וועדת הכלכלה וועדת ביקורת המדינה כינסו דיון דחוף ובו השתתפו חברי כנסת רבים וחבורה של בכירים, המעידה על חומרת הנושא: מבקר המדינה, הממונה על הגבלים עסקיים, יו"ר הרשות לניירות ערך, מנכ"ל משרד התקשורת והממונה על התקציבים במשרד האוצר.

הדיון התמקד במספר שאלות מטרידות כמו:מדוע משרד התקשורת מיהר לצאת עם הודעה על אישור הטבת המס לפני שימוע אצל הממונה על ההגבלים העסקיים?
האם בזק פרסמה הודעה למשקיעים בראשון במקום בחמישי (כפי שהיא מחויבת הייתה לעשות) על מנת להקפיץ בדרך לא חוקית את ערך המניה ולגזור ממיליונים נוספים לראשיה?

נדמה היה שהשאלות נשאלות לשם הפרוטוקול כי התשובה הייתה ידועה לכל היו פה נישואי נוחות בין הון לשלטון.

בתום הדיון התבקש מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, לעקב ביצוע ההטבה לשלושה חודשים עד שיתפרסם דו"ח מבקר המדינה על מצב התחרות בשוק התקשרת בישראל. תשובתו הייתה כי מי שמחליט בנושא הוא השר הממונה על בזק, צחי הנגבי, שהוזמן לישיבה אך בחר שלא להגיע (למי ששכח העוזרת לשעבר של השר היא הלוביסטית היום של בזק).

ביום רביעי הודיע הנגבי כי בכוונתו ליידע את המבקר במהלכים שיינקטו לגבי מהלך ההפרדה התאגידית בבזק. אך אינו מתחייב להמתין שלושה חודשים.
זוהי עדות כי לחץ ציבורי יכול להשפיע אך כולנו חייבים להישאר על המשמר.

הון שלטון 2: איסור קבלת תרומה מלוביסטים
ביום ראשון בחרה ועדת השרים לפסול על הסף את הצעת החוק של ח"כ רוזנטל, הקוראת לאסור על חברי כנסת לקבל תרומות מלוביסטים לצורך בחירות מקדימות.לא צריך להיות מחוקק/ת או משפטנ/ית כדי להבין שחוק כזה, סוגר לקונה ביחסי הון שלטון ומונע הלכה למעשה שוחד של נבחרי ציבור, הוא א"ב בשקיפות ואתיקה. למשל, רק לא מזמן התפרסם שח"כית איילת שקד – שרת המשפטים, קיבלה תרומה לפריימריז של 10,000 ₪ מח"כ לשעבר אברהם פורז, שכיום הוא לוביסט מסחרי.

ואז, היה לשמחתנו ספין בעלילה: הצעת החוק שהועלתה לקריאה טרומית, לא נדחתה על הסף במליאה (גם בעקבות רעש ציבורי שלנו). דוד ביטן – יו"ר הקואליציה ביקש מרוזנטל להוריד את הצעת החוק שלו משום שלטענתו הוועדה לענייני חקיקה התנגדה טכנית לחוק, רק משום שהקואליציה הטילה, בימים האחרונים, סנקציה כללית על חוקי האופוזיציה.

בימים הקרובים יגיש רוזנטל ערעור לוועדת השרים לענייני חקיקה ונראה האם הוועדה תהפוך את החלטתה. עדכונים בקרוב…

פעילות לובי 99 בכנסת בשנת 2017
בימים אלו, אנו עמלים ביחד עם הקליניקה לחקיקה של המרכז הבינתחומי ומומחים מתנדבים להציגחקיקה חדשה ברוח הנושאים, שנבחרו על ידכם.לובי 99 פעל ופועל להיאבק בשם הציבור הישראלי כנגד תהליכים גדולים ובעלי משמעות מהרפורמה מבנקאות ומחצבי טבע ועד שקיפות בדיוני הכנסת ותקופת צינון לבכירים. בשנים האחרונות אותם תהליכים טפטפו וחדרו לכל פינה בישראל.
עתה, אנו רוצים לנצל את הצמיחה של הארגון על מנת להגדיל את רוחב ועומק היריעה בנושאים שנבחרו על ידכם.

ממשיכים להרחיב את השורות
גם השבוע המשכנו במאמצים להרחיב את השורות. הפעם לינור התנדבה לדבר במפגש חשיפה במועצת המנהלים של חברת תדהר. זהו המפגש הרביעי שאריה בכר, חבר לובי 99 מצטיין ומשקיע, מארח או יוזם וכמו המפגשים האחרים הוא היה מוצלח ומעניין.
זקוקים לכם!
חברים יקרים,זהו הדיווח השבועי הראשון שלנו לשנת 2017. כפי שראיתם, אנו מתכננים שנה גדושה בפעילות. רק גירדנו את קצה הקרחון. יש כל כך הרבה מה לעשות אך לשם כך אנו חייבים לגדול ולצמוח וזה תלוי וביכולת של כל אחד ואחת מכם.הקליקו על התמונה וצרפו כעת חבר/ה חדש/ה יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים​!

תודה לכל המצטרפים והמצטרפות החדשים, המזמינים, המשתפים והמלייקקים.
שבת שלום לכולם/ן,
צוות לובי 99