fbpx דלג לתוכן

היועצת המשפטית של בנק ישראל, שרת המשפטים, המפקחת על הבנקים והחשבת הכללית – כולן שיחקו תפקיד בפוליטיקה של ההון-שלטון השבוע

שלום שותפים/ות,

השבוע האחרון היה אמור להיות שבוע שקט יחסית , ללא דיונים מיוחדים. לתומנו חשבנו שיהיה לנו זמן לעבוד בשקט על הגדלת מאגר הצעות החוק של לובי 99  – אבל בישראל כמו בישראל, אין רגע דל. בנק ישראל דאג שיהיה לנו מעניין.

להלן פירוט הפעילות לשבוע האחרון:

ניסיון נואש של בנק ישראל לטרפד את הרפורמה בבנקים
בנק ישראל, האחראי העיקרי להיעדר התחרות בענף הבנקאות בישראל, החליט, בתזמון מפתיע, לשים רגל לרפורמה בבנקים. סוף טוב הכל טוב: לשמחתנו, לאחר ששיגרנו עם הארגונים החברתיים מכתב חריף, קיבל היועץ המשפטי איל ינון את עמדנו ודחה על הסף את עמדת בנק ישראל.

למי שלא עקבו אחר הפייסבוק שלנו והראיון של לינור בערוץ 1, הנה תקציר (השאר, דלגו לסעיף הבא… 🙂

עו"ד טידה שמיר, היועצת המשפטית של בנק ישראל שיגרה מכתב דרמתי ליועץ המשפטי לכנסת, חודש שלם(!) לאחר תום הדיונים ו"במקרה" כמה ימים לפני שיו"ר ועדת הרפורמה, ח"כ אלי כהן, עוזב את תפקידו, והודיעה  כי התקיימה "אי תקינות חמורה של הליך החקיקה" ברפורמה וכי הם מתנגדים להעלאת ההצעה לקריאה שנייה ושלישית.

מה שלקח להם חודש לייחס לו "אי תקינות", הוא סוגיית "הצפייה במידע פיננסי", שהם היו מעורבים ופעילים בכל הדיונים הרבים שנגעו לו. הבעיה האמיתית של הבנק היא, שעמדתם לא התקבלה והח"כים – לאחר ששקלו מכל כיוון אפשרי – קבלו את עמדת המומחים האחרים.

את מי משרת בנק ישראל ? נראה לנו שהם קצת התבלבלו, שכחו את תפקידם ואת מקומם במערכות השלטון במדינה. אם כנסת ישראל סברה, כמו ועדת שטרום, שצריך מנוע חיפוש לצרכנים, אזי דעתה גוברת על זו של הבנק, נקודה.

אז, מה עשינו בנושא?
שיגרנו מיידית מכתב תשובה ליועץ המשפטי לכנסת, בשם הארגונים החברתיים ובו כתבנו גם את הדברים הבאים:
"מחובתנו לצאת חוצץ נגד הביקורת הבוטה העולה ממכתבה של היועצת המשפטית. טענותיה אינן רק מטילות ספק בהליך החקיקה, אלא אף פוגעות בשמם הטוב של יו"ר הוועדה, חברי הכנסת והלשכה המשפטית של הכנסת… אנחנו קוראים לך שלא לשתף פעולה עם הדרישה למנוע את העלאת הצעת החוק לקריאה שניה ושלישית, ולא לתת יד לעיכוב הגברת התחרות והקטנת הריכוזיות בשוק הבנקאות"

גאים לעדכן שהיועמ"ש קיבל את עמדתינו והודיע שהצעת החוק תעלה לקריאה שניה ושלישית ביום שני הקרוב כמתוכנן. בתקווה שאכן שבוע הבא כבר נוכל לפתוח את השמפניות 🙂

הנה שוב הפוסט שלנו בנושא, והראיון לינק שקיימה לינור ביום רביעי ב'חשבון יומי' על מנת להבהיר את עמדתנו. כדאי לכם לראות.

שקיפות בוועדת שרים לענייני חקיקה? אולי בג"צ יכריע
נושא פתיחת דיוני ועדת השרים, שם מתקבלות החלטות חקיקה מכריעות הרחק מעיני הציבור, נמצא על הכוונת של לובי 99 מאז הארגון הוקם אבל קיבל משנה תוקף לאור פרשת תיק 2000, שעוסקת בהקלטות שיחות שנערכו בין העורך הראשי של 'ידיעות אחרונות' עם ראש הממשלה. להזכירכם, ב-2015, ערב הבחירות, הצהיר נתניהו כי לו "אין ולא היה כל קשר של שליטה או קשר ארגוני כלשהו מכל מין וסוג שהוא עם 'ישראל היום' בעוד השבוע שחרר הודעה סותרת ובה הבהיר כי הסיבה ללכתו לבחירות הייתה הגנה על עיתון 'ישראל היום'.

הציבור נמצא בפוזיציה בלתי נסבלת בו ראש הממשלה שלו נחקר באזהרה ראש ממשלה בישראל, בין השאר בעניינו של חוק שנדון בוועדת השרים ואין לנו יכולת לדעת מה קרה שם ומי הצביע איך.

דיווחנו לכם בעבר על כוונתנו להגיש בג"צ בנושא אך חיכינו לתזמון הנכון. עתה, עם פרשת תיק 2000 ועם החלטת ועדת השרים, ביום ראשון האחרון, להפיל את הצעת החוק של סתיו שפיר (עליה חתומים רוב חברי הכנסת) המחייבת שקיפות בועדת שרים לענייני חקיקה – בשלה העת. אנו ומספר גופים נוספים ובהם הקליניקה לחקיקה חברתית במרכז הבינתחומי הרצליה שלחנו למזכיר הממשלה הודעה כי אם לא יוחלט על פרסום הפרוטוקולים של הישיבה, נעתור לבית המשפט על מנתלחייב את הממשלה לעשות כן.

נדאג להמשיך ולעדכנכם…

ביקורת חריפה על התנהלותה של חדוה ברכידוע, בין לובי 99 ובין 'צדק פיננסי' נבנה בשנה האחרונה שיתוף פעולה איתן שהוביל להצלחות גדולות ברפורמה בבנקאות. השבוע השיג הארגון הישג ציבורי חשוב וטוב שתתעדכנו לגביו:

בפברואר 2016 אישרה המפקחת על הבנקים, דר' חדוה בר, לאשר את הארכת כהונתו של משה וידמן כיו"ר בנק מזרחי טפחות.

בעת שוידרמן כיהן כדירקטור וכחבר ועדת הביקורת של דירקטוריון לאומי, ביצע הבנק הפרות דיני המס והבנקאות בארה"ב וגרמו לבנק להוצאה של כ–2 מיליארד שקל, ששולמו ברובם מכספי הציבור. נשאלת השאלה מדוע המפקחת על הבנקים אישרה הארכת כהונה של אדם שכשל בצורה כבדה כל כך ועלה לצרכן הישראלי הון תועפות?! 'צדק פיננסי' החליטו כי אינם מוכנים לקבל את ההחלטה ופנו לבג"צ.

לצערנו, בג"צ החליט שלא להפוך את החלטת המפקחת על הבנקים אך ביקר את התנהלותה בחריפות. בין היתר אמר השופט מזוז כי "חדוה בר התנערה מאחריות לפיקוח על נושאי משרה במערכת הבנקאות" ואף הוסיף כי נקטה גישה פסיבית וכי  לא ביצעה בדיקה ראויה ומלאה לשם גיבוש מסקנה מבוססת.

אנו מאמינים שביקורת זו תרתיע את מוסד המפקח על הבנקים לנהוג בצורה כה נונשלנטית בעתיד ומקווים שבדיקות המפקחת אודות אלו שבכוחם למוטט את הכלכלה הישראלית, יעשו ברצינות הראויה.

החשבת הכללית
חשוב לנו לפרגן גם לחשבת הכללית הפורשת מיכל עבאדי־בויאנג'ו. החשבת פרסמה החלטה שבועיים לפני עזיבתה את התפקיד, כי יש לקבוע במכרז את זהותו של הזכיין הבא של אוצרות הטבע בים המלח ושוללת אופציה של ניהול משא ומתן עם הזכיין הנוכחי – חברת מפעלי ים המלח מקבוצת כיל.כידוע, המאבק על מחצבי הטבע של ישראל עומד בלב סוגיית ההון-שלטון בישראל ועל כן גם בלב העשייה של לובי 99.

לגברת עבאדי-בויאנג'ו בוודאי היה לא קל להתמודד מול צבא הלוביסטים של כיל. אולי בגלל זה במקום לסיים את עבודת הוועדה עד מרץ 2015, כפי שנקבע בהתחלה, נייר העמדה הופץ כמעט שנתיים אחרי.

אבל טוב מאוחר מאשר לעולם לא ואנחנו בהחלט מודים על עבודתם של פקידי ממשל מסורים, שטובת הציבור לנגד עיניהם.

זקוקים לכם!
חברים יקרים, ללובי 99 יש פוטנציאל עצום ועבודה רבה לפנינו לשם כך חיוני שנצמח ונגדל וזה תלוי וביכולת של כל אחד ואחת מכם.הקליקו על התמונה וצרפו כעת חבר/ה חדש/ה יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים​!

תודה לכל המצטרפים והמצטרפות החדשים, המזמינים, המשתפים והמלייקקים.
שבת שלום לכולם/ן,
צוות לובי 99