fbpx דלג לתוכן

אישור הרפורמה בבנקים היא תחילת היישום, תשובת משרד רוה"מ נגד שקיפות ועדת השרים מביא להתחלת אופציה משפטית והצלחות בחקיקה מביאות עוד חברים ללובי 99

שלום שותפים/ות,

בפוליטיקה כמו בחיים – סוף זה תמיד התחלה של משהו אחר.
השבוע שמנו דגש על השקת יוזמות פרלמנטריות חדשות: ייזום דיונים בוועדות השונות, מיפוי וכתיבת הצעות חוק ופתיחת שיח עם חברי כנסת, שטרם עבדנו איתם. חלק מהדברים נדאג לפרסם בשבועות הקרובים אך בהחלט יש שפע של דברים לדווח עליהם בסיכום השבועי השישים ותשעה שלנו:

מי מפחד משקיפות – תגובת משרד ראש הממשלה לשקיפות דיוני ועדת שרים לענייני חקיקה
במכתב בן 5 עמודים שקבלנו השבוע, במענה לדרישתנו לשקיפות בוועדת השרים לענייני חקיקה, פירטה עו"ד שלומית ברנע פרגו, היועצת המשפטית במשרד ראש הממשלה שלל סיבות פומפוזיות אחת אחר השנייה מדוע יש להתנגד לשקיפות בוועדת שרים לענייני חקיקה. בין היתר נכתב: ששקיפות פוגעת ב"אפשרות של דיון ענייני ופתוח", הממשלה היא גוף אחד ועל כן "אין ולא צריכה להיות משמעות לאופן ההצבעה של השרים" כי עדיף לאינטרס הציבורי ש"העשייה הממשלתית לא תהא נתונה לקישורים פוליטיים ולשיקולי פופולאריות".

אנו שוללים את הנימוקים הללו מכל וכל. במערכת דמוקרטית, ועדה בה יושבים נציגי העם או שולחיהם היא ועדה פוליטית פר אקסלנס וככזו לא רק ראוי אלא חובה (!!!) שלציבור תהיה דרך לשפוט את החלטות ולדרך קבלת ההחלטות של אותה הוועדה. אין שום סיבה שהציבור לא ידע מדוע ועל ידי מי החוק להגדלת קצבאות הזקנה לדוגמא נדחתה.

במילים אחרות, נתראה בבית המשפט!

הרפורמה בשוק הבנקאות – שלב הביצוע
מי שחשב/ה שעתה, לאחר אישור החוק להגברת התחרות ולצמצום הריכוזיות בשוק הבנקאות בישראל, אנו וחברינו בקואליציית הארגונים החברתיים נשקוט – טועה ובגדול.

השבוע שלחנו מכתב לח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה, בו הזכרנו לו כי בחוק נקבע שתקום ועדה לבחינת התחרות, וזו תפרסם מדדים לבחינת ההצלחה של הרפורמה תוך 90 יום (קרי, עד ראשית מאי). וכך כתבנו:
"כידוע, פרסום תבחינים מדידים תוך זמן סביר היא האינדיקציה הראשונה האם רפורמה תקרום עור וגידים או תהפוך לאות מתה… אנו מאמינים כי כיו"ר ועדת הכלכלה בידך היכולת להתניע את הרפורמה. על כן אנו פונים אליך בבקשה לקבוע, כבר עתה, דיון בועדת הכלכלה בראשית חודש מאי לבחינת התבחינים המדידים שהוועדה קבעה. אין לנו ספק כי קביעת דיון שכזה יחייב את הוועדה לעמוד בסד הזמנים הקבוע בחוק".
נדאג להמשיך ולעדכן אתכם בתשובת היו"ר.

פנייה לועדת ביקורת המדינה בקריאה להגבלת ניגוד עניינים של נושאי משרות אמון מטעם השרים
בשבוע שעבר פנינו לוועדת ביקורת המדינה בבקשה לקיים דיון בסוגייה ואנו עומדים בקשר עם לשכתה של ח"כ קארין אלהרר,  יו"ר הוועדה, כדי לקדם  את הנושא. השאלה החשובה, המסתמכת על תקדים בזק, אלוביץ' ונתניהו, היא הצורך בהרחבת החלטות היועמ"ש לגבי ניגוד עניינים, גם למקורבי שרים שנפסלה מעורבותם מסיבה זו.להזכירכם/ן, לפני כחודש נערכה ישיבה משותפת לוועדת הכלכלה והוועדה לענייני ביקורת המדינה, על הסרת ההפרדה התאגידית מעל 'קבוצת בזק' ע"י משרד התקשורת, שראש הממשלה נתניהו עומד בראשו, ושהיו"ר שלה אלוביץ' הוא ממקורביו. הלכה למעשה, קבלה בזק מנתניהו הטבת מס במאות מיליוני שקלים. היועץ המשפטי פסק כי נתניהו מנוע מלעסוק בענייני בזק, אולם לא פסק דבר לגבי מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר, מי שהיה ראש מטה הבחירות של הליכוד לשעבר ומינוי אישי של נתניהו כמשרת אמון (היינו: עושה דברו), והמשיך לעסוק בענייני בזק ולקדם במרץ את אותה האג'נדה של ראש הממשלה.

מבחינה ציבורית החלטת היועץ המשפטי יצרה נזק כפול: לא מנעה את ההטבה השערורייתית לאלוביץ' וגם גוננה על ראש הממשלה מלשלם את מלוא המחיר הציבורי והאישי על החלטותיו במתן הטבות למקורבים.

האם טראמפ הביא לסוף תעשיית הלוביזם בארצות הברית?
מי שמתעניינים/ות בקשר בין הנושאים בהם אנו עוסקים לבין הנעשה בממשל טראמפ החדש, הנה פוסט מעניין שהעלינו השבוע לגבי הצו הנשיאותי עליו חתם טראמפ, המגביל לכאורה את עבודת הלוביסטים. מה כתבנו? נסתפק ברמז מהסיפא: "אם פה קוראים לזה ישראבלוף, מה שם? אמריקה-בלוף?". כמובן שהשיטה האמריקאית שונה ושם יש מעורבות גלויה וגבוהה יותר של הון פרטי בשלטון, אבל השאלה הנשאלת היא, האם זה מה שאנחנו רוצים? כנראה שלא, ולכן, כדאי לפעמים להבין את משמעות הפעולות הנעשות שם, כדי ללמוד "מה כן" ו "מה לא".
זקוקים לכם!
חברות וחברים יקרים/ות,
אחרי העברת הרפורמה בבנקים, שהיא ללא ספק הצלחה ושיא חיובי בפעילות לובי 99, הממחישה את חשיבותנו, אנו מתפנים להתבונן שוב קדימה להרחבת והעמקת הפעילות. ללובי 99 יש פוטנציאל נוסף עצום, ומימושו תלוי בכל אחד ואחת מכם. כי חבר/ה מביא/ה חבר/ה!הקליקו על התמונה וצרפו כעת חבר/ה חדש/ה יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים​!

כנסו גם לדף הפייסבוק ותזמינו, כל אחד ואחת מכם, 5 חברים חדשים לעשות לייק. זו עבודה של שנייה וחצי, שאם כולנו נבצע – נוסף עוד 5000-6000 לייקים לדף.

תודה לכל המצטרפים והמצטרפות החדשים, המזמינים, המשתפים והמלייקקים.
שבת שלום לכולם/ן,
צוות לובי 99