fbpx דלג לתוכן

הלובי הציבורי מצליח להעביר את הרפורמה בבנקים ומסמן נקודת מפנה בפוליטיקה הישראלית. מה שהחל לפני כשנה כרעיון חדשני – הוא עכשיו כוח משפיע, לטובת האינטרס הציבורי

שלום שותפים/ות,

חג החנוכה בפתח, ומה שקרה השבוע הוא ממש פרפראזה על "באנו חושך לגרש" – הנציגים המעטים של הציבור ניצחו את הרבים: המערכת הבנקאים ועשרות הלוביסטים מטעמה.

על ההצלחה הזאת חתומים כל אחד ואחת מכם, חברות וחברי לובי 99, שבחרתם/ן להאמין בכך, שמעט כסף של רבים יכול לנצח כסף גדול של מעטים.

"אני מאמין גדול במזל ואני רואה שככל שאני עובד קשה יותר, יש לי יותר ממנו" (תומס ג'פרסון)

קשה לכמת את העבודה העצומה שלנו על הרפורמה בבנקים בשנה האחרונה. דיווחנו לכם/ן לכל אורך הדרך על לימוד הנושא לעומקו ע"י לינור כבר לפני חודשים רבים, איתור מומחים ויועצים, כתיבת נייר עמדה בפברואר האחרון, עבודה אינטנסיבית מול וועדת שטרום בעת גיבוש דו"ח הרפורמה עליו התבסס החוק, עשרות שיחות עם חברי כנסת, משא ומתן אינטנסיבי ומורכב עם פקידי ממשלה, מאות שעות של כתיבת חומרים מקצועיים ולבסוף, השתתפות של לינור ואבי בדיונים המרתוניים שהחלו בספטמבר, אל מול עשרות לוביסטים מסחריים, לצד ח"כים ספורים ובעיקר – חזית עצומה של הבנקים מול האינטרס הציבורי. ניהלנו, לצד ארגונים נוספים שמוזכריםכאן ובהמשך הדיווח, מאבק סיזיפי, עיקש, על כל מילה שנכנסה ללשון החוק.

וזה עבד.

כי פעלנו למען הציבור, ובאותם הכלים שלוביסטים מסחריים מפעילים למען הכיס הפרטי של בעלי ההון.
מראשית הרפורמה, מיפינו מה הן אבני היסוד להצלחת הרפורמה וקיבלנו החלטה שלא להרפות עד שנשיג את מבוקשנו. פעלנו בכל דרך לגיטימית אפשרית אפילו כשהיינו צריכים לחכות לשעת כושר בשתיים לפנות בוקר, שש שעות לפני ההצבעה הסופית.

וכך יצא שכל הסעיפים שרצינו, שרציתם, נכנסו, בצורה זו אחרת;

 
על מה עשינו ✔ ברפורמה בבנקאות, לטובת האינטרס הציבורי?

✔ תשתית טכנולוגית משותפת: החסם העיקרי לכניסת מתחרים לשוק הבנקאות הייתה סירובם של קרטל הבנקים לחלוק את התשתית (data base) הקיימת עם שחקנים חדשים. כשגילינו שהדרישה הזו נגנזה מהצעת החוק המקורית, נאבקנו ופעלנו לגייס רוב בקרב חברי הכנסת.

✔ ועדת יישום: הידעתם/ן? רוב הרפורמות נופלות בשלב היישום והאכיפה. חוק ללא ועדה, האמונה על יישומו, הוא אות מתה. הצלחנו להכניס את סעיף הקמת הוועדה, שתלווה את הרפורמה, תדווח לוועדת הכלכלה ומחויבת להודיע תוך שלושה חודשים על יעדים מדידים.

✔ פתיחת התחרות בשוק ההלוואות: כיום, מרגע שצרכן ישראלי לוקח הלוואה מבנק וממשכן לשם כך נכס שלו הוא משועבד לאותו הבנק ואינו יכול לפנות למתחרים לבקשת הלוואה. החוק ישווה את המצב לנעשה במדינות ה- OECD ויעלה את כוח המיקוח של הצרכנים.

✔ ZAP ו – WOBBY של עמלות הבנקים: תוכלו להיכנס לאתר ולהשוות בין העמלות שמציעים הבנקים לשירותים שונים.

✔ הפרדת חברות האשראי מהבנקים: סוף לבעלות הבלעדית של הבנקים על תשתית הסליקה, שמנעה ממתחרים חדשים להיכנס וכך להוזיל את שרותי האשראי לאזרחים פשוטים ועסקים קטנים ובנוניים.

✔ הפרה מצד הבנקים? כעת יש סנקציות פליליות! אם לבנק לאומי לא הייתה בעיה לשלם שני מיליארד קנס על פעילות לא חוקית בחו"ל בוודאי שלא תהיה לו בעיה לשלם קנס בן 200,000 ₪ שבנק ישראל יטיל עליו ועל חבריו לקרטל הבנקים, אם לא יעמדו בדרישות החוק. דחפנו להוספת הסנקציות הפליליות בחלק מסעיפי החוק.

המאבק בלוביסטים המסחריים – ניצחון המעטים על הרבים
במהלך הישיבות התבדחנו, שדיוני הוועדה יכולות להיות אתר אימונים מצוין לאסטרונאוטים אם הם רוצים ללמוד להסתדר בסביבה ללא חמצן: מדיון לדיון הלך החדר הלך והתמלא ביותר ויותר לוביסטים עד שהגיעו למספרים חסרי תקדים של עשרות לוביסטים מסחריים. בכל דיון להגיע מוקדם יותר ויותר, שכן הלוביסטים שמרו מקומות לנציגי החברות הבנקאיות הגדולות שעות לפני תחילת הדיון עד ולא נותר מקום בודד ליד השולחן.

בכל פעם שפנינו לפקיד ממשלה או חברי כנסת, במטרה לקבוע פגישה, גילינו שהלו"ז מלא כי הלוביסטים המסחריים פוצצו אותו בפגישות עם ראשי הבנקים, חברות האשראי וכדומה.

הצלחת הרפורמה בבנקים לא התנהלה בוואקום אלא מול כוחות חזקים וכסף עצום (באופן בלתי נתפס) שהושקעו במניעתה.
ועל רקע זה – ניצחון הציבור הוא מתוק עוד יותר!

תודה, תודה ושוב תודה!

בראש ובראשונה, תודה גדולה שלוחה לכל אחד ואחת מהחברות והחברים הקבועים שלנו. תמיכתכם היא היחידה שאפשרה את פעילות הלוביסטים הציבוריים שלנו.

תודות מעומק לב לשני אנשי המפתח – יו"ר ועדת הרפורמה, ח"כ אלי כהן (כולנו), שנסק גבוה מעל שיקולים פוליטיים וראה אך ורק את טובת הציבור לנגד עיניו. וברק גונן – היו"ר המשותף של ארגון"צדק פיננסי" איש מבריק ופטריוט אמיתי, שבנה עמנו שותפות אמיצה ואפקטיבית.

אנו רוצים להודות לח"כים שעבדו עמנו: חיים ילין (יש עתיד), יואב קיש – יו"ר ועדת הכנסת (ליכוד),יוסי יונה (המחנה הציוני), רועי פולקמן (כולנו), עודד פורר (ישראל ביתנו), אראל מרגלית (המחנה הציוני) ועיסווי פריג' (מרצ).

תודה לחברנו במגזר האזרחי: קואליציית הרפורמה הבנקים – מורידים את הבנקים מהגב,התנועה לאיכות השלטון ועמותת "ידיד" – ובמיוחד רן מלמד, ששיתף אתנו פעולה גם במאבק היומיומי על שמירת מקום סביב שולחן הדיונים 🙂
ולבסוף, ללוביסטית הציבורית הראשונה שלנו – עו"ד לינור דויטש, ה-מומחית שלנו לרפורמה בבנקים, שהתייצבה בהתנדבות מלאה ומתוך אחריות ציבורית עצומה, עם תינוק בן עשרה ימים (תודה מיוחדת גם לבן זוגה, שהצטרף למאבק על הרפורמה בבנקים והגיע אתה כדי לשמור על התינוק!) וריכזה את נושא הרפורמה. לינור הוכיחה את עצמה ככוח טבע, אישה בעלת אנרגיות בלתי נדלות ומחויבות ציבורית מעוררת השראה. אנחנו גאים בה מאוד.

זקוקים לכם! 
בזמן שנאבקנו בחדר וועדת הרפורמות, עשרות רבות של לוביסטים מסחריים מילאו את דיוני וועדת הכלכלה, הכספים, העבודה והרווחה, הפנים ואיכות הסביבה – ולנו כרגע עוד אין את המשאבים להיאבק בהם בכל החזיתות.
עכשיו זוהי שעת כושר עבורנו להרחיב את השורות. בימים האחרונים הצטרפו חברים רבים נוספים ונשמח לעזרתכם להרחבת הלובי הציבורי. הקליקו על התמונה וצרפו כעת חבר/ה חדש/ה.

יחד, נמשיך להוכיח שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים!

תודה לכל המצטרפים והמצטרפות החדשים, המזמינים, המשתפים והמלייקקים.
שבת שלום לכולם/ן,
צוות לובי 99