fbpx דלג לתוכן

אם ניתן ללמוד משהו מהשבוע זה שדבקות במטרה ועבודה קשה משתלמת. ושלובי ציבורי יכול להיות עוצמתי לא פחות מלובי מסחרי

 שלום שותפים/ות,

בסופו של יום, עבודת לובינג היא קשה וסיזיפית: צריך ללמוד נושאים לעומק, לכתוב ניירות עמדה, לקבוע עשרות פגישות, לחתור לנוסח מוסכם, להשתתף בדיונים ארוכים ולגייס תמיכת חברי כנסת. אבל יש שבועות, כמו השבוע הזה, שאנו מתחילים לקצור את הפירות של עמלנו ובשביל זה הכול היה שווה.

לינור בפעולה
לפני הכל, שווה לקחת 3 דקות ולראות את לינור בפעולה. סרטון אחד שווה אלף מילים. וכסף רב לציבור הרחב:

ככה בונים קואליציה לטובת האינטרס הציבורי
לרוב רובם של חברי הכנסת יש כוונות טובות וברצונם לעזור לציבור בוחריהם. ח"כ נמצא/ת בעשרות דיונים בנושאים שונים בחודש, מה שמקשה על העמקה והתמחות בכל נושא ונושא. לכאן נכנסים הלוביסטים המסחריים עם מידע, ניירות עמדה ונתונים. לכן, אחד ההישגים הגדולים של לובי 99 הוא הפיכתו למוקד מקצועי ואמין של מידע לחברי הכנסת.
ראו לדוגמא את חברי הכנסת אלי כהן, חיים ילין ויוסי יונה בתמונות מהשבוע האחרון אחרי פגישות עבודה מקצועיות שלנו איתם (בשיתוף עם ישראל 2050) על הרפורמה בבנקים:

.

ילין כהן ויונה, כמו ח"כים רבים אחרים, התייעצו עמנו ונכנסו לדיון עם מסמך ההסתייגויות המפורט שהעברנו לח"כים מבעוד מועד.

קרב אימתני בועדת הרפורמה מניב הצלחות יפות
אנחנו לא היסטוריונים, אבל נראה לנו שנשבר השבוע שיא ישראלי במספר לוביסטים בחדר אחד:26 על ארבעה ח"כים. הלחץ הוא באמת עצום ורק הולך וגדל מדיון לדיון. ראו את הגרף ש"המשמר החברתי" הכינו אתמול על בסיס הנתונים שלנו:

כאנקדוטה והמחשה: העלינו לפייסבוק בזמן אמיתי תמונה של הדפים הלבנים – איך תופסים הלוביסטים המסחריים את כל המקומות סביב השולחן עבורם ועבור נציגי הבנקים, גם ע"ח המקומות השמורים מראש לארגונים החברתיים. מזלנו שרן מלמד מעמותת ידיד ולינור שלנו הגיעו מוקדם ועומדים על המשמר!

לובי 99 רשם לעצמו הצלחות מרשימות ביותר בשני נושאים קריטיים, דרך הגשת הסתייגויות –משכון שני וועדת היישום (תהיו סבלנים איתנו כי הנושא קשה מאוד להסבר):

למטיבי לכת: הסבר על משכון שני וועדת היישום

משכון שני

  • הוחלט לפתוח את שוק ההלוואות בישראל לתחרות באמצעות התרה של משכון שני על נכס שרק חלק קטן ממנו מושכן.
  • בניגוד להצעת משרד האוצר ובנק ישראל במקור, הוחלט כי בתנאים מסוימים משכון שני יותר גם להלוואות שניתנו בעבר ולא רק מעתה ואילך.
  • כמו כן, ההיתר יחל חודש מאישור החוק ולא חצי שנה, כפי שהוצע במקור (את מלחמתה של לינור ראיתם כבר בסרטון בתחילת המייל).

ועדת היישום

  • הוחלט להכניס נציגי המגזר הציבורי לוועדת היישום של הרפורמה בבנקאות.
  • הדיונים בממצאי וועדת היישום יעשו בוועדת הכלכלה, המנוהלת בדרך כלל בידי האופוזיציה ולא בוועדת הכספים, המחויבת לממשלה.
  • יורחבו מקורות המידע המגיעים לחברי וועדת היישום, שיסייעו להם משמעותית בעבודתם.

עוד דברים שטיפלנו בהם השבוע:

דיון תקדימי בכנסת – ניגוד העניינים עולה לראשונה לדיון –  ארבעה חברי כנסת הגישו בקשה לדיון בוועדת העבודה והרווחה על ניגודי העניינים המובהקים של חברות לובי הפועלות בכנסתומייצגים הן את גופי הבריאות והן את חברות הטבק.
על פי בדיקתנו זו פעם ראשונה שנשיאות הכנסת אישרה דיון בנוגע לניגודי העניינים של לוביסטים ואנו בלובי 99 נמשיך לעקוב אחר הנושא.

אגודות האשראי בכנס שדרות – הדיונים בנוגע להגברת התחרות באשראי הקמעונאי הגיעו ביום שלישי לכנס שדרות כאשר וועדת הרפורמה בבנקים החליטה להביע תמיכה בכנס ובאזור ולערוך שם את ישיבתה. בשבוע הבא תתקיימנה ההצבעות ואז נדע בוודאות שמאבקנו להגברת התחרות באמצעות הקמת אגודות אשראי ובנקים קואופרטיביים צלח סופית.

חוק ממשל זמין – בקרוב תדעו למי לפנות בכל משרד ממשלתי וכיצד. ביום ראשון דנה ועדת שרים לענייני חקיקה בחוק של יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן שגובש ביחד עם לובי 999. ניתן לומר שמשרדי הממשלה אינם ששים לקבל את החוק אך ח"כ ביטן הידוע כבולדוזר והמשך הדיון יתקיים ביום ראשון הקרוב. נמשיך לעדכן.

ממשיכים להרחיב את השורות
השריפות והגשם לא מרתיעים אותנו, ולא את הציבור.

לא פחות משלושה חוגי בית גדולים ומוצלחים התקיימו רק השבוע. והצטרפו אלינו 23 חברים חדשים. אנו רוצים להודות למארגני חוגי הבית על האירוח המקסים ואנו מצפים לעוד מפגשי חשיפה.

את השבוע סגרנו אמש בפאב נוריס ברעננה עם כשישים צעירות וצעירים בוגרי מכינת מיצר. שישים חבר'ה שהמדינה והאינטרס הציבורי חשובים להם, שישים חבר'ה אכפתיים וסקרנים. זו תשובה נהדרת לכל מי שמקטרים על אדישות הצעירים!

זקוקים לכם איתנו כחברים קבועים
כמו ששמתם לב בעדכון שלנו, עשרות הלוביסטים בכנסת מחייבים אותנו להמשיך ולגדול כדי שנוכל לגייס לוביסטים נוספים למען הציבור. נשמח לעזרתכם, הקליקו על התמונה וצרפו כעת חבר/ה חדש/ה יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים​! 

תודה לכל המצטרפים והמצטרפות החדשים, המזמינים, המשתפים והמלייקקים.
שבת שלום לכולם/ן,
צוות לובי 99