fbpx דלג לתוכן

 ממשיכים ללחוץ למען בנקאות הוגנת, מניחים הצעת חוק חדשה, סטודנטים מופלאים ופינת הכר את החבר

שלום שותפים/ות,

השבועות טסים, והשבוע החמישי של המושב נגמר היום ואנו גאים להגיש לכם את הדו"ח השבועי ה 37 שלנו. מושב הקיץ ידוע כמושב קשה – הוא קצר, חם ואינטנסיבי,  אבל מבחינתינו, תופסת האמרה הידועה ש"קשה יש רק בלחם".

אופטימיות זהירה ברפורמה בבנקים

תשמעו, מפחיד להיות אופטימים בנושאים האלה אחרי שנים רוויות אכזבות, אבל עד כה הרוח הנושבת מבשרת קשב רב ורצון לשינוי אמיתי בהתנהלות הדברים. לדוגמא: בדיון בו נכחנו ביום רביעי בועדת המדע והטכנולוגיה בנושא בנקאות דיגיטלית, התבטאה המפקחת נחרצות לטובת הורדת חסמים והגברת התחרות, ואף ציינה מפורשות שהיא נפגשת עם קואליציית הארגונים החברתיים (עליה אנחנו נמנים) וקשובה להם.

ביום חמישי נערכה פגישה רשמית של נציגי הקואליציה החברתית עם המפקחת על הבנקים במשרדי בנק ישראל. הייתה פגישה מצוינת, בה אמרה המפקחת מפורשות כי ההחלטה של המדינה להשקיע כספים בבניית תשתית IT משותפת לצורך איפשור הקמת בנקים קטנים חדשים ואגודות אשראי, הנה פרי עבודה ישיר של השפעת הקואליציה החברתית על וועדת שטרום.

בנוסף, התקדמנו עוד צעד עם נושא עמלות הבנקים. העברנו להם את הרשימה המסודרת של העמלות הכי מעצבנות והזויות שקיבלנו מכם. יש לא מעט, אבל בואו נגיד שאם נצליח בשלב ראשון להוריד כמה מהן בתור התחלה, זה יהיה די מרשים, בכל זאת כמה מיליוני שקלים מיותרים שיוצאים מהציבור אל עבר טייקוני הבנקים.

נעדכן כי יש לנו סיפתח די יפה – בפגישה הקודמת עם מטה המפקחת השתמשתי בדוגמא שנתנה לנו אחת החברות במיזם.

אסנת גריידי שוורץ, תשמחי לשמוע כי פנייתך בנושא  עמלת חיוב בסך 125 ש"ח על שינוי תאריך תשלום משכנתא (פעולה של הקלקה באינטרנט) עזרה. התבשרנו היום כי ממש בימים הקרובים הולכים להתפרסם כללי עמלות חדשים המגבילים את העמלה על הפעולה ל-25 ש"ח. צעד ממש קטן אבל בכל זאת משמח.

לסיכום נקבע כי ייערכו פגישות נוספות בקרוב עם סגניות המפקחת וראשת המטה שלה. אנו סבורים כי עצם העובדה כי פתחנו ערוץ תקשורת ישיר, מתמשך, בו בנינו אמון ארוך טווח (דברים לא יוצאים לתקשורת מאף אחד מהצדדים), הינו בעל משמעות עצומה, ונפעל ללא לאות כדי להביא להישגים חברתיים נוספים.

מי הם חברי הכנסת שחתמו על הצעת החוק שלנו?

נפתח בחדשות הטובות: יואב בן צור מש"ס ומיקי לוי מ"יש עתיד" יהיו היוזמים הראשיים של הצעת החוק שלנו לעגן פרסום שנתי של דו"ח מינהל הכנסות המדינה. כזכור, מדובר באחד הסעיפים שנכללו בנושא הגג החדש שנבחר, מיסוי הוגן. בתמצית- דו"ח מנהל הכנסות המדינה הוא מסמך המפרט את כל הכנסותיה של המדינה ממסים – ובין היתר, את היקף הטבות המס שניתנו לחברות הגדולות, בעשרות מיליארדי שקלים מדי שנה. כיום אין אף חובה בחוק לפרסם את הדו"ח; משרד האוצר עושה זאת לפי נוחותו, אחת לשנתיים-שלוש. אנו מאמינים שמדובר במידע חשוב לציבור, ובזכותו של הציבור לדעת כמה כסף מעניק האוצר לחברות הגדולות מדי שנה.

שבוע הבא נחתים עוד כמה ח"כים אסטרטגים ואינשאללה נניח את החוק עד סוף השבוע הבא.

כמו כן סיימנו לכתוב את הצעת החוק עליה שקדנו המסדירה ומעגנת בחוק את הליך מינוי הרגולטורים הבכירים בישראל  (ועדת הבדיקה למינויי בכירים ("ועדת טירקל") פועלת מכוחה של החלטת ממשלה בלבד, והחלטותיה לא מחייבות). כזכור מדובר באחד הסעיפים המרכזיים שנכללו בנושא הגג שנבחר על ידכם במקום הראשון – הפרדת קשרי הון שלטון. כעת עובדים במרץ על מציאת הח"כים הנכונים להוביל את הנושא. עדכונים בהמשך.

במקביל ממשיכים לעבוד על ארגון דיון בוועדת הכספים בנושא מיסוי התאגידים הגדולים (גוגל ופייסבוק). אם פספסתם את הפוסט שלנו בנושא גוגל לחצו על התמונה.

אז חייבים להודות שממש לא קל. למרות שגייסנו ח"כים לנושא, המושב קצר, הנושאים לוועדת כספים (שהיא הוועדה החשובה ביותר בכנסת) עמוסים, ולא פשוט להכניס שם סיכה. אל דאגה, אנחנו לא מוותרים. נעשה להם את המוות עד שזה יקרה 🙂

הסטודנטים המהממים שלנו

תוכנית "מתחברים" של המדור למעורבות חברתית באוניברסיטת תל אביב העניקה לנו 3 סטודנטים מופלאיםבאמת. טקס הסיום שהתקיים אתמול (אל דאגה זה לא באמת סיום הם נשארים איתנו לתמיד), היה מרגש ומשמח ולובי 99 קיבל עוד במה גדולה ועוד בקשות לשיתופי פעולה.

עמרי, יוסי ונועה – אין מספיק מילים להודות לכם על תרומתכם למיזם, על ההזדהות עם המטרה, האמונה בדרך, והפעולה בכל שעה של היום לסייע ולקדם את הדברים. אנחנו אוהבים ומעריכים אתכם עד אין קץ! 

ולמרות שכל השלושה מדהימים, רק אחת יכולה לקבל הצטיינות – אז שיידעו כולם כי אין ראויה ממנה. נועה זלצמן האלופה – באמת שאין כמוך במקצועיות האינסופית, בהתעמקות, בהירתמות לכל משימה, וביוזמה הלא נגמרת. תודה על הכל!

פינת "הכר את החבר" – טייק 2

ממשיכים להכיר את השתפים בלובי 99:
היי, אני אלכס פרידמן, תושב יבנה, משמש כיו"ר עמותת "נכה, לא חצי בן אדם". אני מאמין שמהפכות חברתיות עושים באיחוד כוחות, בהתמדה ובשקיפות מלאה, לכן אני שמח וגאה להיות חבר במיזם כמו "לובי99
'.

רוצים להופיע בפינות הבאות? שלחו לנו תמונה ומשפט שניים עליכם למייל lobbying99@gmail.com

עד כאן להשבוע.

חם חם חם, אז נא לשתות מלא מים, ולצרף חברים חדשים בלינק הבא.

מה הקשר? אין. אבל כמה אפשר לחפור על זה כבר. אם אתם קוראים את העדכון וטרם הצטרפתם – יאללה כבר!כל חבר קובע. יחד נגיע ללוביסט שני, יחד נבנה ונחזק את הלובי הציבורי הראשון מסוגו בעולם.

תודה גדולה
שבת של כיף ומנוחה לכולם/ן

יאיא ולינור