fbpx דלג לתוכן

 מתקדמים ברפורמה בבנקאות, למה פייסבוק גייסה לוביסטית כבדה, פינה חדשה ומצרפים חבר חדש בסופ"ש

שלום שותפים/ות,

הימים נהיים יותר חמים, גם בטמפרטורה וגם בהתרחשויות. בשונה מלוביסטים המדווחים לבעלי המניות שלהם באפילה, רחוק מהעין הציבורית, אנחנו גאים להגיש לכם את העדכון השבועי ה- 36 באופן פומבי ושקוף.

מה זה לובי אפקטיבי – על ועדת שטרום
השבוע הציגה וועדת שטרום, הלא היא הוועדה להפרדת כרטיסי אשראי מהבנקים, את מסקנותיה בפני הממשלה. כזכור לכם, הרפורמה בבנקים הייתה אחד משלושת הנושאים המרכזיים שבחרו החברים שנעסוק בהם במושב החורף. התמקדנו בעבודה מול וועדת שטרום, שכללה בין היתר כתיבה והגשה של נייר עמדה מקצועי, חבירה למספר ארגונים חברתיים נוספים כדי להכפיל כח בנושא והופעה משותפת בפני הוועדה.

השורה התחתונה היא, שעד כה העבודה הקשה השתלמה. אם מסקנות הביניים עסקו בעיקר בהפרדת כרטיסי אשראי מהבנקים, הרי שהמסקנות הסופיות כבר מזמרות לגמרי את הניגון שלנו – חיסכון של אלפי שקלים בשנה לכל משפחה על ידי הגדלת התחרות בשוק הבנקאות על ידי הכנסת בנקים חדשים, הורדת דרישות הלימות ההון, הורדת דרישות ההון המינימלי לאגודות אשראי, יחד עם הטיפול שלנו בנושא העמלות מול בנק ישראל יש כאן כמה הישגים חשובים.

חשוב להבהיר שקואליציית הארגונים החברתיים הייתה היחידה שדיברה ודחפה לכיוון הזה. וזה עבד. כמובן שהעבודה עוד מרובה, כי צריך להעביר את ההמלצות הללו בכנסת ולדאוג ליישומן בפועל אח"כ. ועם זאת, זוהי סנונית המבשרת את בוא האביב, ומוכיחה שהלחץ הציבורי והאזרחי, כשהוא מאוגד נכון,
פשוט עובד.

לחצו על התמונה לקריאת פוסט שלנו בעניין

במקביל צפויה בשבוע הבא פגישה נוספת של הקואליציה החברתית עם המפקחת על הבנקים, חדווה בר. זוהי כבר הפגישה השלישית של הקואליציה עם בכירות בנק ישראל והמפקחת על הבנקים. אנו סבורים שערוץ התקשורת הישיר שנפתח הוא חשוב ומשמעותי, ומאפשר לנו להציף נושאים ובעיות באופן בלתי אמצעי- כמו הגבלת עמלות הבנקים המוגזמות שאנו מטפלים מולה. עדכונים בהמשך.

את מי פייסבוק מגייסים מול לובי 99?
אז בזמן שאנו עובדים במרץ לארגן דיון בוועדת הכספים על מיסוי התאגידים הדיגטלים הגדולים על פעילותם בישראל, התבשרנו השבוע שפייסבוק מינתה אחראית רגולציה וקשרי ממשל בישראל. לתפקיד, אליו התראיינו אגב מיטב יועצי השרים ויועצים פרלמנטרים בעבר ובהווה, נבחרה לא אחרת מיועצתו לשעבר של ראש הממשלה נתניהו.

את האמת? לא הופתענו. זוהי מהות עבודת הלובינג: קשרים, קשרים, קשרים. מחברה בגודל של פייסבוק, עם האתגר הנוכחי העומד בפניהם להתנגד למהלך מיסויין בארץ, לא היינו מצפים לפחות. רק שייקחו בחשבון שלנו יש את לינור ואתכם, ובקרוב עוד לוביסט. יהיה מעניין.

בגזרה שלנו נעדכן, שהמכתב שיזמנו עם ח"כ מיקי זוהר, רכז הקואליציה בוועדת הכספים, ליו"ר וועדת הכספים גפני הגיע ליעדו ונפל על אוזניים קשובות. אנחנו כבר בעבודה מול הלשכה המשפטית של הועדה לקראת הכנה לדיון, אליו יוזמנו כל הגורמים הרלבנטים, החל מרשות המיסים, המשך במשרד המשפטים וכל כמובן בנציגי החברות הגדולות בארץ. יהיה מעניין זה בטוח, חכו לעדכונים 🙂

שיתופי פעולה עם ארגונים וח"כים
בגזרת הצעות החוק עליהן אנחנו עובדים, העברנו את הצעת החוק שלנו לעיגון חובת פרסום שנתית של דוח מינהל הכנסות המדינה לכמה ח"כים רלבנטים. כעת מחכים לתשובות, מקווים מאד שנסגור יוזמים ראשיים בשבוע הבא כדי שנוכל להגישה בשבועיים הקרובים.

חוצמזה נפגשנו השבוע עם מנכ"ל פורום קהלת כדי לבדוק אופציות לשת"פ בתחום  הקוד האתי של הח"כים. כזכור לכם אחד מהסעיפים המרכזים שנכללו בנושא הגג הפרדת קשרי הון-שלטון שבחרתם היה טיפול בנושא ניגודי העניינים של הח"כים והכללים האתיים החלים עליהם.

לאור העובדה שעד כה אנו מתקשים לקדם את הצעת החוק שלנו שתאפשר למבקר המדינה לעבור על הצהרות ההון של הח"כים בדומה למנגנון החל על השרים, אנחנו מתמקדים במקביל במשימה הגדולה יותר, והיא קידוד ושיפור כללי האתיקה החלים על הח"כים.

מאחר ומדובר בעבודה מקצועית רחבת היקף עד מאד, יזמנו שת"פ עם פורום קהלת החולק איתנו את האג'נדה בהקשר הספציפי הזה והינו בעל המשאבים לעשות את העבודה המקצועית, כאשר אנחנו נהיה אלה שנקדם את התוצר בכנסת וננסה להעבירו.

פינה חדשה: הכר את החבר
אנחנו רוצים להתחיל פינה חדשה במייל השבועי שלנו, "הכר את החבר", כל שבוע יופיע חבר/ה אחר/ת במיזם (שמסכים לכך כמובן) ויספרו במשפט או שניים מי הם ולמה לובי 99. כך ניתן מעט מהקרדיט שמגיע לכם השותפים במיזם שלנו שמבוסס כל כולו על מימון המונים.

אז אם אתם מעוניינם להשתתף, נשמח אם תשלחו לנו למייל (lobbying99@gmail.com) תמונה שלכם עם משפט או שניים על עצמכם ולמה לובי 99.

תפתח את הפינה יעל אלפסי המעולה שנותנת תמיכה טכנית בהתנדבות במיזם שלנו:

הי זאת יעל. אני גרה בראש העין עובדת בחברת היי טק כמתכנתת ואני גאה מאד להיות שותפה בלובי 99 כי אני מאמינה שהכח צריך להיות בידי הציבור ולא בידי קומץ בעלי הון. 

מבצע הצטרפות לקיץ, 1+1
גם אנחנו עושים מבצע הצטרפות 1+1, רק הפוך. הצטרפת? יופי!! עכשיו את/ה חייב/ת להביא עוד אחד איתך 🙂

למה? כי כל יום, אבל כל יום, אנחנו מסרבים לאנשים ולמטרות ראויות שאפשר וצריך לקדם בגלל מחסור במשאבים וכח אדם. אנחנו חייבים עוד מצטרפים כדי להביא עוד לוביסט במשרה מלאה, כי עד אז, נצטרך להמשיך להגיד לא, ולהרגיש נורא ואיום עשר פעם ביום.

אז קדימה, שנסו מותניים, זה טוב לגזרה לכבוד הקיץ.  בדר"כ אנחנו דוחפים לבירה בחודש אבל גם ארוחה עסקית בחודש תופס (:

שבת של כיף ושלום, אל תימסו מדי, הקיץ רק התחיל.

תודה גדולה
יאיא ולינור