fbpx דלג לתוכן

ירושלים ב"מצור", לא מנעה מאתנו להשתתף בדיונים, לנהל מו"מ עם בנק ישראל ועוגת גבינה…

שלום שותפות ושותפים,

למי שעובד/ת בירושלים בכלל, ובכנסת בפרט, היה לא פשוט השבוע. בין ביקור טראמפ לאירועי יום ירושלים, הערכנו שלא נצליח לעשות הרבה עבודה ו… טעינו.
זה היה שבוע פעלתני, שהחל בהצבעת חברים מיוחדת, המשיך בדיונים חשובים בכנסת ונגמר בתחילתו של משא ומתן עם בנק ישראל.

תוצאות ההצבעה המיוחדת

בהצבעה דרך האינטרנט הצביעו כ-220 איש כאשר רובם הגדול, כ-96% הודיעו על תמיכתם בטיפול לוביסטי שלנו במגבלות המשמעותיות, שמנסה שרת המשפטים להטיל על פעילות הרשות המחוקקת, ובראשן צמצום דרסטי של למעלה מ-90% במדדי החקיקה הפרטית – כל זאת ללא מתן סמכויות מאזנות כמשקל נגד הצמצום.
.
אנו מודים לכל מי שהצביע. 

מהקלפי של הצבעות חברים בלובי 99, אל השטח 

מיד לאחר קבלת אישור החברים לטפל בנושא, דאגנו לתפוס מקום מרכזי בשולחן הדיונים של וועדת הכנסת, שעסקה בשחיקת מעמד הכנסת בשנים האחרונים ודרכים לעצור זאת. נוכחות חברי הכנסת הייתה מרשימה מאוד והאורחים הראשיים היו שר המשפטים שקד ושר התיירות לוין.

כסוסי קרבות ותיקים אנחנו חשדניים כאשר שר או ח"כ משנה את עמדתו ב-180 מעלות בתוך ימים ספורים. זה מה שקרה בדיון.

היום בדיון השמיעו השרים מנגינה שונה לחלוטין: הם מתנגדים לקיצוץ בהגשת חקיקה פרטית, מתנגדים לחובת זימון של ארגונים עסקיים ואזרחיים פרטיים שאינם מתוקצבים על ידי המדינה, ותומכים בהידוק הפיקוח של הכנסת על הממשלה.

אם מדובר בשינוי כיוון אנחנו מברכים ותומכים, בינתיים אנו מתייחסים לכך בחובת הזהירות המתבקשת. נמשיך לעסוק בנושא ולעדכן!

המאבק על שבירת הקרטל בשוק ההלוואות

השבוע השתתפנו בפעם הרביעית בדיון על פלטפורמת P2P (עמית לעמית), שתאפשר לאנשים להלוות סכומים קטנים בתנאים נוחים אחד מהשני. המאבק שלנו הוא להכנסת העסקים הקטנים לחוק ולהקלת החסמים המוטלים על הפלטפורמות לתיווך אשראי על ידי, הבנקים שמנסים לדרוס כל פוטנציאל לתחרות.

זה היה דיון בעל פרופיל גבוה ובו השתתפו בין היתר, דורית סלינג'ר – המפקחת על שוק ההון ופרופסור שמואל האוזר, יו"ר רשות ניירות ערך.

אורח מיוחד שמשך את תשומת ליבנו הוא יואב ליהמן (בתמונה למטה עם לינור), המפקח על הבנקים היחיד בעשרות השנים האחרונות שלא עבר לעבוד בבנק לאחר סיום כהונתו. כל הכבוד!

הדיון הבא יהיה כבר בשבוע הבא. נמשיך ונעדכן…

הקטנת העמלה הצולבת

ביחד עם קואליציית הארגונים החברתיים, פתחנו ערוץ הידברות ישיר עם בכירי בנק ישראל בכל הנוגע למדיניות הבנק בסוגיית הורדת העמלה הצולבת. ביום רביעי אף נערכה שיחת ועידה מקיפה בין הצדדים.

כידוע עמדתנו היא כי יש להוריד את גובה העמלה הצולבת לגובה הממוצע במדינות הOECD (מ-0.7% כיום ל0.3%, מה שיחסוך כ-500 שח למשפחה בשנה). לצערנו בנק ישראל לא הביע דעה דומה ובינתיים לא הצלחנו לצמצם את הפערים בין הצדדים.

הדרך הארוכה לשקיפות בוועדות הכנסת

מאבקים פרלמנטרים דורשים סבלנות, אפילו אלו הטכניים יותר: כבר למעלה משנה אנו פועלים על מנת שיהיה רישום בוועדות על אופן ההצבעה של כל חבר/ת כנסת משתתפ/ת. ח"כ הוא/היא נבחר/ת ציבור ועל כן הצבעותיו צריכות להיות שקופות ונתונות לבחינת הציבור.

בעבר עדכנו כי היה התקיים פיילוט במהלך 2016 אך הוא נכשל. הסיבות לכישלון היו בין היתר כי בניגוד למליאה, בכל וועדה ישנם ח"כים שונים היושבים במקומות שונים. כמו כן, חלק משמעותי מהדיונים היותר "חמים" נעשים מאולמות מיוחדים ולא מחדרי הוועדה.

השבוע קיבלנו עדכון נוסף ממזכירת הכנסת, גב' ירדנה מלר-הורוביץ, כי הנושא חזר שוב לאגף טכנולוגיה ומיחשוב להצעת פתרונות חלופיים. מאכזב משהו, אבל מים שוחקים אבן. נתמיד עד שתושג המטרה.

עוגת גבינה = חבר חדש

השבוע נחגוג את חג השבועות, בלי ספק אחד החגים היותר טעימים שיש לנו בלוח השנה העברי. אז אם אתם כמונו, ואוכל טוב עושה לכם מצב רוח טוב יש לנו בדיוק הצעה לאן להפנות את כל שביעות הרצון הזו –  ספרו עלינו לחברים ולמשפחה ועזרו לנו לגדול ולצמוח

הקליקו על התמונה וצרפו כעת חבר/ה חדש/ה יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים!
תודה לכל המצטרפים והמצטרפות החדשים, המזמינים, המשתפים והמלייקקים.
שבת שלום לכולם/ן
צוות לובי 99