fbpx דלג לתוכן

כוחה של מחאה ציבורית, ההצבעה על הארכת חובת הצינון נדחתה בשבועים, נלחמים עם איגוד הבנקים לפתוח את שוק ההלוואות לתחרות, בעד ונגד הטלת סנקציה פלילית על אי הגעה לוועדות הכנסת, וחוג בית בת"א בשבוע הבא

שלום שותפים/ות,

וואו גדול ללחץ הציבורי: חדווה בר, המפקחת על הבנקים, שינתה את דעתה בעקבות הלחץ הציבורי והודיעה כי תפעל להכרזה על פישמן כפושט רגל.

והנה ראיון של לינור ל"עושים סדר" עם גל גבאי על כוחה של מחאה ציבורית אפקטיבית וממוקדת:
אנו פועלים לסייע להקמת וועדת חקירה פרלמנטרית, כדי לוודא כי הכשל של המערכת הרגולטורית והבנקאית, לא יחזור על עצמו. מסתמן כי הנושא יאושר במליאה ברביעי הקרוב, נעדכן.
שימו לב לציוץ של לינור, שמספר במאה ארבעים תווים את כל הסיפור;
הארכת הצינון למפקח על הבנקים

ההצבעה, עליה דיווחנו בשבוע שעבר נדחתה בשבועיים.
מה זה אומר? אם היו רוצים להפילה היא הייתה נופלת, ואם היו רוצים "להעיף אותה מסדר היום" היו דוחים אותה בכמה חודשים. העובדה שדחו רק בשבועיים היא סימן טוב.
מאחורי הקלעים אנחנו עוסקים בעבודת לובי מאסיבית ומאמינים שיש מקום לאופטימיות.
לחצו על התמונה לקריאת הכתבה בנושא.


הלוואות בין אנשים (P2P)

השבוע נערך בנושא דיון נוסף בוועדת הרפורמות.
לינור התנגדה לסעיף שפוטר את הבנקים מהחוק. למה? כי אם בנק יקים מחר חברת בת לתיווך אשראי, הוא יהיה פטור מהפיקוח ומהתנאים המחייבים החלים על שאר השחקנים. דם הבנקים אינו סמוק משלנו, לא יתכן שמי שמנהלים את כמויות הכסף הגדולות ביותר במשק, יוחרגו מהרגולציה, שאמורה להוריד את הריביות שאנחנו משלמים!

לכן דרשה שתחול על הבנקים אותה רגולציה, או לסירוגין שתינתן לפלטפורמות האשראי החדשות הגנה שמכונה "הגנת ינוקא", שתמנע מהבנקים לטרפד את פעילותן ע"י שימוש לא הוגן במשאביהם הרבים.

בתגובה לכך קמה נציגת איגוד הבנקים בזעם(!), התפרצה לדברי לינור מספר פעמים, אך הושתקה על ידי יו"ר הועדה, ולבסוף כשניתנה לה זכות דיבור, צעקה על לינור שהיא "מפלה את הבנקים". מסכנים, ממש האנדר-דוגים של שוק האשראי 🙂


הרפורמה ביחסי כנסת-ממשלה

הדיונים המרתוניים בנושא הרפורמה ביחסי כנסת-ממשלה, שהציעו השרים איילת שקד ויריב לוין, נמשכים. בסוגיית יכולות הזימון של וועדות הכנסת, מציע ח"כ יואב קיש, כי לוועדה יהיו סמכויות זימון ועל הפרתן תקבע סנקציה פלילית.

מחד, ניכר שפקידי ממשלה, חברות וארגונים מזלזלים בדיוני הוועדות ולא טורחים להגיע. מאידך, חברי כנסת רבים (כולל השרים שקד ולוין) מתנגדים לחייב אזרחים וארגונים שאינם נתמכים על ידי הממשלה להגיע לדיונים, וחוששים שחברי כנסת ישתמשו בסמכות הזו ליצירת קרקס פוליטי.

ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) העלה הצעה יצירתית: אם חברה או ארגון שזומנו לא יגיעו לדיון, הסנקציה תהיה שהם לא יוכלו להיות מיוצגים בכנסת על ידי לוביסטים לתקופה מסוימת.

שחיתויות ברשויות מקומיות

רצף פגישות המחקר שלנו נמשך. השבוע ישבנו עם הח"כ ושר הפנים לשעבר אופיר פינס-פז, המשמש היום כיו"ר המכון לחקר השלטון המקומי באוניברסיטת ת"א.

הסיבה למאפין עם הנר בתמונה היא שאבי לב שלנו חגג יום הולדת באותו היום, ולכן זו הזדמנות מצויינת לאחל לו מזל"ט, וגם ליאיא שלנו, שחגג השבוע 33 קיציםיום הולדת שמח לשניכם!

יוצאים ל(עוד)קמפיין גיוס

צוות הליבה של לובי 99 דנו השבוע על קמפיין הגיוס המתוכנן. לא קמנו מהשולחן עד שיצא עשן לבן. פרטים בהמשך.

בואו לנווה צדק!

ביום חמישי הבא, ה-22.6 בשעה 20.00 תעביר לינור חוג בית בת"א בשכונת נווה צדק. יש עוד מספר מקומות למתעניינים. מכירים מישהו רלבנטי שגר קרוב? זה הזמן להזמין אותו. כתבו לנו לקבלת כתובת מדויקת.

עד כאן להשבוע, תהנו בים, תיזהרו בשמש, תזמינו חברים לעשות לנו לייק לעמוד, ותעקבו אחרינו בטוויטר – כדאי לכם, שם כל העדכונים החמים 🙂

שבת שלום לכולם/ן
צוות לובי 99