fbpx דלג לתוכן

בדרך לניצחון: פישמן כנראה לא יזכה לתספורת. הצלחנו להכניס את העסקים הקטנים לחוק הP2P, ביום ראשון הצעת החוק חובת הצינון למפקח על בהנקים מגיעה לועדת שרים וגם: פגישה עם מנכ"ל השלטון המקומי וחוג בית אחד מושלם

שלום שותפים/ות,

היה שבוע כל כך מטורף, שאנחנו לא יודעים איפה להתחיל. אז נתחיל מהסוף, עם הפרגון שקבלנו ב- The Marker Week הבוקר:  (לחצו על התמונה כדי לקרוא את הכתבה באינטרנט)

פרשת פישמן

כשהתפרסם הסדר החוב עם פישמן, ביום ראשון, הכולל שמיטת חובות של מיליארדים (הכסף שלנו, כן?) ואי הכרזה עליו כפושט רגל, פשוט התחרפנו. אסיפת הנושים שהייתה אמורה לאשר אותו, נקבעה ליום שלישי, יומיים מאוחר יותר, והלחץ היה גדול.

פנינו  לארגונים החברתיים השותפים איתנו ב"קואליציית הארגונים החברתיים לבנקאות", כדי לנקוט פעולה מיידית.

ראשית, הוצאנו מכתב חריף למפקחת על הבנקים הקורא לה להשתמש בכל כובד משקלה כדי ללחוץ על הבנקים (שהם הנושים הגדולים) לא לאשר את ההסדר באסיפת הנושים.

במקביל, שותפינו ב"אנו" הוציאו קמפיין מיילים רחב, במסגרתו אלפי אזרחים שלחו מיילים לבנק ישראל ולמנהלי הבנקים הדרישה לא לאשר את הסדר החוב.

בשלישי בצהרים נערך דיון מיוחד של וועדת הכנסת בנושא, צפו בדברים הנוקבים שאמרה שם לינור שזכה לעשרות אלפי צפיות ברשת: 

בשלישי בערב, כבר חברנו לשותפינו ב"ישראל 2050" במחאה מול אסיפת הנושים.

הלחץ הציבורי עבד.
לפחות בינתיים, הבנקים דחו את הסדר החוב המוצע. 

בתמונה למטה לינור משמאל, עם איתמר על המנשא.

חברים/ות, אין לנו שום כוונה להניח לנושא. לא נפסיק עד שיוכרז כפושט רגל ותיערך בדיקה מעמיקה של המחדל והאחראים לו!

ביום ראשון זה קורה – הארכת תקופת הצינון על המפקח על הבנקים 

לפני כמעט שנה, בעקבות העבודה על הרפורמה בבנקאות והכשלים הרבים שנחשפנו להם של עבודת הרגולטור (בנק ישראל), כתבנו הצעת חוק המאריכה את חובת הצינון החלה על המפקח על הבנקים, משנה ל-3 שנים.

ההצעה הונחה על ידי חבר הכנסת יואב קיש (ליכוד) כיוזם ראשי, ועמו חתומים סה"כ 10 ח"כים מכל עשר סיעות הבית.

חיכינו לשעת כושר להעלותה, והנה הגיעה השעה. פרשת פישמן מוכיחה שבנק ישראל לא מילא את חובתו לציבור, ולא ריסן את הבנקים, כשאלו נתנו לטייקונים הלוואות מטורפות ללא ביטחונות.

מבט מהיר בטבלת "הדלתות המסתובבות" של המפקחים על הבנקים בעשרות השנים האחרונות, נותנת הרגשה לא נעימה. למה? כי קשה להיות רגולטור קשוח מול מקום העבודה המיידי הבא שלך

לחצו על הטבלה כדי לשתף את הפוסט שלנו בנושא ולסייע להגברת הלחץ להעברת החוק. 

והנה גם הראיון של לינור ל"שש כלכלי": 
הצלחנו להכניס עסקים קטנים לחוק הלוואות P2P!

מי שעוקב/ת יודע/ת, שאנחנו מנהלים כבר מספר שבועות מאבק להכנסת סעיף להצעת החוק, שיאפשר לפלטפורמות לתיווך אשראי (P2P) להלוות גם לעסקים קטנים ולא רק ליחידים.

יו"ר רשות ניירות ערך, פרופסור שמואל האוזר, התנגד בתוקף משום שהמשמעות הייתה החרגתם מסמכות רשות ניירות ערך והעברתם לפיקוח רשות ההון.

במהלך השבוע שעבר, ניסה האוזר להשפיע על הח"כים ולשכנע בצדקת דרכו. א-מ-מ-ה, דאגנו ללובי נגדי יסודי (כמו שאנחנו יודעים לעשות). האוזר הבין שהוא הולך להפסיד, ובתחילת הדיון השבוע הודיע שהוא מקבל את הצעת הפשרה שלנו לפיה מתחת למיליון ש"ח ינתן פטור מחוק רשות ניירות ערך.

המשמעות: עסקים קטנים יזכו להינות מהלוואות בריביות נוחות ואטרקטיביות באמצעות הפלטפורמות לתיווך אשראי.

עוד צעד משמעותי לצמצום כוחם של הבנקים!

פגישה עם מנכ"ל השלטון המקומי

כדי להגיע להישגים בקידום הנושא החדש והנוסף בו נעסוק: שחיתויות ברשויות המקומיות, עלינו לעבוד בשת"פ עם הגורמים הרלבנטים, אחרת כל הכוונות הטובות יישארו על הנייר, ומקסימום בכותרת זועמת בתקשורת.

ואנחנו כידוע,  פועלים על מנת להצליח.

לכן קבענו פגישות עם כל הגורמים המשמעותיים בזירה הזו, כאשר השבוע התקיימה פגישה עם אחד החשובים בה,  מנכ"ל השלטון במקומי, שלמה דולברג וצוותו.

תשמחו לשמוע, שלמרות המחלוקות, הייתה סה"כ פגישה מצויינת ואנו מקווים שזוהי תחילה של מסלול חיובי למצוא את המקומות בהם ניתן להגיע לעמק השווה כדי לקדם שינוי לטובת כולנו.

חוג בית מושלם ברמת השרון

ואת כל האטרף של השבוע הזה, סגרנו בחמישי בערב בחוג בית מ-ו-ש-ל-ם שארגנו החברים נועם ואודרי קארסטד, ביוזמתה של המתנדבת המדהימה שלנו מעין קארסטד.

היו מעל 30 איש, ההתלהבות הייתה אדירה, ורבים מתוכם כבר הצטרפו, הצטרפו גם אתם.

היה מדהים אבל אל תיבהלו מסטנדרט האירוח, מספיק לנו מים ובייגלה, רק תזמינו ונבוא!

אם שרדתם/ן עד כאן, מזכירים לכם שמלבד העדכונים הגדולים בעמוד של הלובי בפייסבוק, מוזמנים להתעדכן על העניינים היותר שוטפים גם בעמוד של לינור.

ואל תשכחו לעקוב אחרינו בטוויטר!

שבת שלום לכולם/ן
צוות לובי 99