fbpx דלג לתוכן

נאבקים על ועדת החקירה לאשראי הטייקונים ועל יישום הרפורמה בבנקים, וגם: בואו לפגוש את לינור בהרצליה

שלום שותפות/ים,

זה היה שבוע אינטנסיבי, עם כמות אירועים שיכולה למלא בשקט שלושה עדכונים שבועיים. ננסה לתמצת, עם לינקים והפניות למעוניינים להרחיב. הישארו עמנו;

מתעקשים על "שיניים" לועדת החקירה לאשראי הטייקונים

אז אחרי שעדכנו אתכם בשבועות האחרונים על ההצלחה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית על הלווים הגדולים ופישמן, ולאחר שהייתה הסכמה רחבה בכנסת לגבי הצורך להרחיב את סמכויותיה כדי לאפשר חשיפת מסמכים וזימון מנהלי הבנקים והרגולטורים לשעבר, לפתע הודיעה שרת המשפטים ביום שלישי האחרון כי היא מתנגדת להרחבת הסמכויות. ח"כ קיש, יו"ר ועדת הכנסת, פוצץ את הדיון שנערך בנושא באותה השעה, ובצוות שלנו, לובי 99, התחיל הלחץ לפעול כדי למנוע את ריקון הועדה מתוכן.

הוצאנו באותו היום מכתב דחוף לשרה עליו חתומים עוד כעשרה ארגונים חברתיים (כולל התנועה לאיכות השלטון, התאחדות הסטודנטים, צדק פיננסי ועוד). קראנו לשרה לא לסכל את ועדת החקירה ע"י ניטרול כוחה (פרטים בכתבה מכלכליסט). שקד הגיבה כבר למחרת בבוקר במכתב תגובה (ראו כתבה בדה מרקר), והגבנו מידית, ברוח זו:

לא רוצה להרחיב את סמכויות הכנסת? מעולה. את שרה בכירה בממשלה. פעלי להקמת ועדה חקירה ממלכתית. לא מוכנה? מצאי פתרון אד-הוק לוועדה הזו. מדובר בקו פרשת מים בכלכלה הישראלית, שאם לא ייחקר כראוי, בעוד שנתיים שלוש כבר נשלם על ה"תספורת" הבאה.

כרגיל, לפעולות הרשמיות הללו נלוותה פעילות לא רשמית נמרצת, מאחורי הקלעים, לגביה אנו מנועים מלעדכן. תאמינו לנו, שהיה שם לא מעט אקשן 😉.

ביום שני הקרוב תיערך פגישה אסטרטגית של השרה עם הח"כים איתן כבל, יואב קיש ואיילת נחמיאס ורבין, בשיתוף עם המפקחת על הבנקים, כדי למצוא פתרון לעניין.

הבהרנו היטב שהציבור מצפה לתוצאות, ואין בכוונתנו להרפות מהסיפור. הישארו עמנו לפרק הבא….

נאבקים על יישום הרפורמה בבנקים

מאחר וחלפה כבר חצי שנה מאז עבר חוק שטרום, עליו עבדנו כה רבות, וועדת היישום שעל הקמתה התעקשנו כדי לוודא שהרפורמה אכן תצא לפועל, מתמהמהת וחוטאת לתפקידה, פעלנו בתקופה האחרונה לקדם עניינים.  

אז ביום ראשון השתתפנו בשימוע שנערך לדרישת קואליציית הארגונים החברתיים בה אנו חברים במשרד האוצר בפני ועדת היישום של הרפורמה (והנה הפרטים על מה היה שם).

וביום שני נערך דיון מיוחד שיזמנו בוועדת הכלכלה בנוכחות מנכ"ל האוצר והנה הפרטים על מה היה שם.

המסר שהעברנו בשני האירועים היה ברור: לא מסתפקים בסימון וי. לא נרפה ולא נעזוב עד שנראה תוצאות בשטח ופירוק הריכוזיות במערכת הבנקאות.

שחיתות במשרד התקשורת? אנחנו עלינו על זה קודם

מראשית דרכנו, שמנו לעצמנו מטרה להפריד בין הון לשלטון. גם במקרה הספציפי, חברנו לח"כ קארין אלהרר – יו"ר ועדת ביקורת המדינה, לקידום דיון בנושא ופנינו ישירות למנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר (אחד העצורים בפרשה השבוע) כבר בינואר, שהשיב לנו, כזכור לכם/ן, במכתב הכחשה תוקפני וזועם.

לחברי/ות לובי 99 אין צורך להסביר, ששחיתויות בסדר גודל כזה פוגעות בכיס הפרטית של כל אחד מאתנו ובעיקר בתרבות ובאמון של כולנו בשלטון ובמנהיגיו.

דיון נוסף בחוק ממשל זמין

מי שנכחו השבוע בדיון המשך על הצעת החוק שלנו "ממשל זמין", שהגיש ומקדם יו"ר הקואליציה –  דוד ביטן (ליכוד) וכבר עברה בקריאה טרומית במושב הקודם, עלולים היו להתבלבל ולחשוב שהם נמצאים בלב לבו של מערכון גרוטסקי של הגשש.

נציגי משרדי הממשלה והחברות הממשלתיות הגיעו להסביר מדוע אין ביכולתם לאפשר נגישות במייל של הציבור אל פקידי הציבור. אוסף התירוצים היה מגוון ביותר: החל מ"פגיעה בציבור ובאיכות השירות שהוא מקבל היום", דרך "פגיעה בפקידים" ש"לא יהיה להם זמן לעבוד" ועד "תקיפות סייבר". הם הזכירו לנו את בן גוריון, שטען שצילומים צבעוניים ישחיתו את העם.

אבי, הלוביסט שלנו, הסביר למשתתפי הדיון כי לובי 99 ערכו בדיקה של נגישות אינטרנטית בקרב למעלה מ-50 משרדי ממשלה, חברות ממשלתיות ורשויות מקומיות ומצאו כי כבר עשרות מוסדות דאגו לנגישות אינטרנטית של הפקידים שלהם. הנקודה היא שיש פערי ענק בין המוסדות השונים כי כיום זה תלוי ברצונו הטוב של הגוף הממשלתי. לכן צריך יישור קו בחקיקה.

לבסוף הוחלט שמשרדי הממשלה יעשו מו"מ עם ח"כ ביטן ויעלו הצעה שתידון בתחילת המושב הבא.

 

מפגשי חשיפה – מה שהיה ומה שיהיה

ביום רביעי הרצתה לינור יחד עם מייסד The Marker גיא רולניק באירוע הסיום של "מתניעים את הדמוקרטיה" שנערך על הדשא בשדרות רוטשילד. היה חם 🙂

במוצ"ש הבא ה-22.7 בשעה 20.00 לינור מגיעה לחוג בית בהרצליה. אז אם בא לכם לבוא לשמוע או לשלוח מתעניינים, כתבו לנו למייל לקבלת הכתובת.

מזכירים לכם להירשם לקמפיין גיוס החברים שיחל באוגוסט, ולעקוב אחרינו בפייסבוק ובטוייטר, להינות בים (כי מה עוד אפשר לעשות בחום הבלתי נסבל הזה), ולצרף אלינו חברים נוספים, כי חסרים רק עוד כ-200 להגיע ללוביסט שלישי!

 

שבת קרירה לכולן/ם
צוות לובי 99