fbpx דלג לתוכן

ח"כ קארין אלהרר הניחה את הצעת החוק שלכם בעניין חופש המידע, מתעקשים לגבי ועדת החקירה הפרלמנטרית על אשראי הטייקונים (פישמן), חסמנו ניסיון "פוטש" בהלוואות הP2P, ובואו לפגוש אותנו בהרצליה והוד השרון

שלום שותפים/ות,

מהביל, ולא רק בחוץ. שבוע הבא הינו השבוע האחרון של מושב הקיץ של הכנסת, ושניה לפני שהכנסת יוצאת לפגרה של כמעט 3 חודשים, הכל מבעבע.

הונח *לבקשתכם* תיקון לחוק חופש המידע

הרצון "לחמש" את חוק חופש המידע עם סנקציות אמתיות עלה בצורה חד משמעית בהצבעה האחרונה של חברי לובי 99, ואנו שמחים לעדכן אתכם כי החתמנו השבוע את יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) על הצעת חוק שתקדם אכיפה של חוק חופש המידע ותטיל סנקציות על רשויות שלא יעשו כן.
רשויות ציבוריות רבות מתייחסות לחוק חופש המידע כאל המלצה בלבד ואינן רואות בו חלק אינטגרלי מתפקידן. פעמים רבות יעבירו הרשויות את מבקש המידע שבעה מדורי גיהינום וגם אז יעבירו לו תשובה חלקית ולעיתים לא עדכנית. 

ח"כ אלהרר: "התיקון המוצע מטרתו להגביר את השקיפות בין הרשויות לציבור ולהעניק תוקף משנה לחוק חופש המידע. שמחה לעבוד בשיתוף פעולה עם לובי 99 ולקדם את הנושא החשוב הזה".

מה קורה עם ועדת החקירה הפרלמנטרית לאשראי הטייקונים (פישמן)?

כזכור, הייתה קצת סאגה וביום שני נערכה פגישה אסטרטגית של שרת המשפטים עם כל המעורבים בנושא סמכויות ועדת החקירה הפרלמנטרית.

בהודעה שהוציאו אחרי הפגישה אמרו כי: "סוכם על ידי כל הצדדים כי ועדת החקירה תחל לפעול, להזמין אנשים לישיבותיה ולדרוש מידע, הן מהרגולטורים והן מהמוסדות הפיננסיים, בהסכמה וללא תיקוני חקיקה. במקביל, תמשיך ועדת הכנסת בהכנת חקיקה בנוגע לסמכויות ועדות חקירה פרלמנטריות, אך כאמור המישור שיקבל עדיפות כרגע הוא מישור ההסכמה".

להערכתנו, זה ענין של זמן עד שהועדה תתקל בחומה בצורה ולא יהיה להם מנוס מלקדם תיקון חקיקה מרחיב סמכויות או ועדת חקירה ממלכתית.

אנו פועלים כעת בשני מישורים: במישור אחד לסייע לועדה הקיימת בהכנת החומרים לביצוע עבודתה, ובמישור השני בהכנת החומרים הנדרשים להובלת מהלך להקמת ועדת חקירה ממלכתית כדי שיהיו מוכנים אם וכאשר הפרלמנטרית ללא הסמכויות המרחיבות תיכשל.

אנחנו מקפידים על העברת המסר:  זה נושא גדול מדי וחשוב מדי מכדי שניתן לו ליפול אל שדות הדמדומים של הנושאים הלא מטופלים כראוי. 

כפי שהבהרנו לכל הגורמים: אם הועדה לא תהיה משמעותית אלא בגדר "הכלבים נובחים השיירה עוברת", זה עניין של שנתיים-שלוש עד שנראה פה את ה"תספורת" הבאה. אנחנו לא מתכוונים לתת לזה לקרות. נדאג שתרעד לבנקים היד לפני שבכלל יוכלו לשקול לחתום על הצ'ק הבא

P2P זה לא נגמר עד שזה לא נגמר

נכון שחשבנו שהחוק המסדיר את פעילות הפלטפורמות להלוואות בין אנשים הוא דיל סגור אבל בכנסת, כמו בכנסת, זה לא נגמר עד שזה נגמר.

הלוביסטים של חברות כרטיסי האשראי לחצו, ומהון להון הוגשה רוויזיה (בקשה להצבעה מחדש) על החוק.

על פי הרוויזיה, חברות כרטיסי האשראי, שהולכות להיות מופרדות מהבנקים בעקבות חוק שטרום שסייענו להעביר, יוחרגו מהגנת הינוקא מהבנקים בת ה-3 שנים שהצלחנו להשיג בעמל רב, ויוכלו להחזיק עד 20 אחוז מפלטפורמות קיימות כל עוד לא יהיו בעלות שליטה ולא יוכלו להקים חברות חדשות עד לאחר שיופרדו מהבנקים. לאחר התייעצויות מקצועיות החלטנו לא להתנגד להחרגה המידתית הזו.

אולם מסתבר שעם האוכל בא התיאבון, ובדיון עצמו נעשה ניסיון של הרגע האחרון (אם זה לא "פוטש", אז מה כן?) להחריג את חברות כרטיסי האשראי לחלוטין וללא הגבלת אחוזים (מה שהיה מאפשר להן להקים פלטפורמה משל עצמן בזמן שהן עדין שייכות לבנקים ולנהוג באופן טורפני). לינור התנגדה, הח"כים עזריה, ילין ופריג' קיבלו את עמדתה, וההצעה שעברה היא המקורית של החזקה עד 20%.

הוכחה נוספת שאסור לרדת מהמשמר לשנייה. 

חוגי בית והרצאות 

לינור העבירה היום (שישי) בבוקר הרצאה בתוכנית תקשורת פוליטית למנהלים באוניברסיטת תל אביב. 

מחר (מוצ"ש ב-20.00) חוג בית של לינור בהרצליה, וביום שלישי ב-20:00 יאיא מגיע לחוג בית בהוד השרון, כתבו לנו למייל אם אתם או מכריכם מעוניינים להגיע ונשלח את הכתובת המדויקת.
הכי טוב כמובן זה ישירות וי איי פי – ארגנו אצלכם מעל 20 חברים בסלון הבית או בעבודה,
ואנחנו נגיע עד אליכם.

גם נזכיר שעדין לא מאוחר לבוא לסייע לנו בקמפיין הגיוס המיוחד שיחל באוגוסט, לעקוב אחרינו בפייסבוק ובטוויטר,
ונאחל לכם את מה שרק מי שבאמת אוהב אתכם יאחל לסופ"ש:  

שבת שלום לכולן/ם
צוות לובי 99