fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 

תודה לכם/ן על אישור תקציב 2018, מה יהיה עם זיכיון ים המלח, מה קורה עם אי.די.בי, פישמן ושאר ירקות, עם מי נפגשנו השבוע בכנסת, ו(עוד)הוכחה לחשיבות חיזוק הלובי הציבורי היחיד בישראל 

אישרתם/ן את תקציב הלובי של הציבור

בשבוע שעבר ביקשנו מכם לאשר/להתנגד לתקציב 2018 ואנו שמחים לבשר לכם שהתקציב אושר. 306 מחברי הלובי הצביעו בעד התקציב ושלושה הצביעו נגדו.
יאיא פינק, מייסד ומנכ"ל לובי 99 ענה בשבוע האחרון לכל מייל שקיבלנו באופן אישי ואנחנו גאים מאד להיות חייבים לכם – הציבור הרחב – ולא לאף בעל הון או קרן פרטית.
אז שוב תודה רבה על השותפות.
בתמונה: כמה מיילים מפרגנים שקיבלנו מכם השבוע.

למי שייך ים המלח?

השבוע השתתפנו בדיון חשוב בועדת הכספים שהוביל ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנ"צ בנושא עתיד ים המלח והמכרז לחציבת המשאבים שלו. הזיכיון הבלעדי של כי"ל אמור להסתיים ב-2030.

הנושא סבוך מאד משפטית ממספר סיבות, ביניהן זכות הסירוב שיש לכי"ל. לפי סעיף 25 בחוק הזיכיון של ים המלח (חוק מ1961, דרך אגב) – אם המדינה רוצה להעביר את הזיכיון למישהו אחר, היא חייבת לאפשר הזדמנות לכי"ל להשוות את ההצעה. במילים פשוטות כל חברה שתשתתף במכרז החדש, תדע שגם אם היא מציעה את ההצעה הטובה ביותר, כי"ל יכולה לבוא בסוף המכרז ולהשוות את ההצעה

מי יכנס למכרז וישקיע מיליוני שקלים בהגשת הצעה, כשיש סיכוי שיחטפו לו ברגע האחרון את המכרז

אנחנו מלווים את הנושא עוד מימי ועדת ששינסקי2 לפני כשנתיים, אז ניהלנו מאבק מוצלח להעלאת התמלוגים לטובת הציבור.
גם בסיפור הזה של סיום הזיכיון, נעשה הכל כדי שהציבור וים המלח לא יפגעו ויקבלו את מלוא זכויותיהם למרות חוזקת הלוביסטים של כי"ל.

אי.די.בי, פישמן והגבלים עסקיים: מה מתבשל מאחורי הקלעים?

המאבק לעצירת עסקת ההון-שלטון הפיקטיבית של אי.די.בי עדין מתנהל. אנחנו מנסות/ים לעשות כל מה שאפשר כדי לשמור את הנושא חי ועל סדר היום, ולהפעיל את הרגולטור לתזוזה. אחרי המכתבים לגפני בשבוע שעבר, גייסנו השבוע 3 ח"כים: רועי פולקמן (כולנו), מיקי רוזנטל (מחנ"צ) ומוסי רז (מרצ) שיגישו הצעה דחופה לסדר על הנושא (ראו תמונה להלן). נשיאות הכנסת צריכה להכריע ביום שני האם הנושא מאושר, ואם כן הוא יגיע לדיון במליאה ואחריו לדיון דחוף בוועדה. נמשיך ונעדכן.

גם את הועדה לחקר ההלוואות לטייקונים (פישמן) אל תשכחו. סיימנו לכתוב נייר עמדה בנושא, שיועבר אליכם/ן עם צאתו לח"כים, וברגע שיקבע הדיון. אנחנו לוחצים כל הזמן כדי שזה יקרה, וכרגע מדברים על דצמבר כיעד ריאלי לתחילת הדיונים.

בנוסף התחלנו לעבוד על נייר עמדה בנוגע לתזכיר תיקון חוק ההגבלים העסקיים שהופץ בשבוע שעבר. אנו תומכים, כאמור, במרבית העקרונות המחזקים את רשות ההגבלים, אך יש שם 2-3 סעיפים שאנחנו מתנגדים אליהם. העבודה בעיצומה, הדד ליין הוא ה-30.11, כך שתקבלו אותו בקרוב.

ונעדכן גם שצץ ענין קטן אך חשוב של תביעות ייצוגיות. ביום שלישי הקרוב צפויה הצבעה בוועדת החוקה על תקנות שהוגשו על ידי משרד המשפטים שמטרתן לצמצם דרמטית את היכולת של תובעים להגיש תביעות ייצוגיות נגד חברות גדולות וטייקונים. מאחר ותביעות ייצוגיות הן כלי חשוב מאוד בידי הציבור אנחנו בוחנים מה ניתן לעשות ונעדכן במקרה הצורך. 

פיקוח הכנסת על הממשלה ככלי חשוב לשמירה על הדמוקרטיה 

השבוע נפגשו הלוביסטים שלנו עם ד'ר שירלי אברמי – מנהלת היחידה החדשה של הכנסת לתיאום הפיקוח על הממשלה (כת"פ, בקיצור).

ישנם חוקים ותקנות רבים מאוד שהכנסת חוקקה אך הממשלה לא טורחת או לא מוכנה לקיים. גם אנחנו נתקלנו בנושא לא אחת (לדוגמה: חוסר נכונותם של משרד האוצר ובנק ישראל לעמוד בסעיפי חוק הרפורמה בבנקאות).

בחודשים האחרונים התקיימו דיונים רבים אחרים בכנסת, שעסקו בא יכולתה של הכנסת לפקח על הממשלה, בכלים העומדים לרשותה לשם כך, וכיצד לחזקם וליזום כלי פיקוח חדשים ונוספים.
הקמת יחידת כת"פ, שהיא כמעט היחידה מסוגה בעולם, אמורה להרחיב משמעותית את יכולות הפיקוח של הכנסת על הממשלה.

בשיחתנו עם דר' אברמי, בירכנו על הקמת היחידה וניסינו יחד למצוא דרכים כיצד נוכל לסייע ולהיעזר אחד בשני. שאלה נוספת שהטרידה אותנו היא שאלת השקיפות – האם וכיצד מסקנות היחידה יפורסמו לכלל הציבור, על מנת שזה יוכל לראות אילו משרדי ממשלה אינם מקדמים את דרישות החוק.

אנו מאמינים שחיזוק הכנסת מול הממשלה הוא צעד קריטי לשמירה על הדמוקרטיה ולדאגה לציבור ונמשיך ונפעל לטובת הענין.

צריכות וצריכים עוד תמריץ להצטרף אלינו? 

לא נשאר מרחב בפוליטיקה ובממשל, שמוגן מהלוביסטים המסחריים… הם נמצאים בכל מקום.
עצוב, שמבקר המדינה פונה ללוביסטים מסחריים לשם כך, ועצוב כפליים שאנשי ממשל בכירים צריכים להגן על עצמם מפני הרשות המחוקקת ונזקקים לגיוס הלובי של בעלי ההון.
ואם עוד לא הצטרפתם אלינו – הלובי היחיד שפועל לצמצום כוחם של הלוביסטים, זה הזמן והמקום.

ל"מקף" כבר הצרפתם? 

בקבוצת הוואטס-אפ הבלעדית לחברי לובי 99 נערך השבוע ראיון עם לינור דויטש, הלוביסטית הציבורית הראשונה. בשבוע הבא יערך ראיון עם מרב דוד, הלוביסטית החדשה שלנו, ועם חברת הכנסת קארין אלהרר ("יש עתיד").
מדובר בבונוס לחברי המיזם בלבד (התומכים ברמה החודשית והקבועה), ויש תקרת מקומות שתיסגר בקרוב (יש מגבלת כמות של האפליקציה).
אז אם אתם רוצים להצטרף כתבו לנו לכאן בהקדם, ושני תבדוק זכאות ותצרף בהתאם.

חוגי בית ומפגשי חשיפה 

בשבת התארחה לינור בשבתרבות ברמת אביב (דוד ביטן, מאחוריך!), וברביעי נפגשה בכנסת עם קבוצה שהביא למשכן חבר הלובי ארן היימן.
במוצ"ש הקרוב יגיע יאיא לחוג בית באבן יהודה, אז אם אתם מהאזור או רוצים שחברים/משפחה יגיעו לשמוע – כתבו לנו למייל למיקום המדויק.

לסיום שווה לדעת שהלוביסטים שלנו משפרים את תנאי העבודה שלהם עם השתדרגות מזנון הכנסת. אחרי בר סלטים בהרכבה עצמית שהוכנס במושב הקודם, נוספה כעת עמדת חומוס ופלאפל טרי! בתמונה: מרב מתמוגגת 🙂

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול 213 הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים