fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 

הטייקונים מנסים לרוקן את חוק הריכוזיות מתוכן, לתקוע את הרפורמה בבנקים ולהקשות על האפשרות לתביעה ייצוגית – הפעם יש מי שנמצא מולם

שלום שותפות ושותפים,
בשבוע הזה הטייקונים בהחלט הפגינו שרירים. ראינו את זה בכל מקום: כאשר חברת אי.די.בי אישרה עסקה שערורייתית המרוקנת את חוק הריכוזיות מתוכן, תוך כדי דיון דחוף בכנסת שאנחנו יזמנו, כאשר התאגידים הגדולים מתאגדים כדי להקשות על אזרחים לתבוע אותם וכאשר הרפורמה בבנקים ממשיכה להיתקע ביוזמת קרטל הבנקים.
אבל בזכותכם, חברי לובי 99 כללי המשחק מתחילים להשתנות, יש לובי לציבור – יש כח לציבור.
מחטף הטייקונים: הסיפור של אי.די.בי

מיטב תסריטאי הוליווד לא היו יכולים להמציא את הסיפור הזה: כיצד חברת אי.די.בי נלחמה (ומנצחת) את חוק הריכוזיות באמצעות לוביסטית אחת ובעזרת כספי הפנסיה שלנו.

איך כל זה התחיל?

אי.די.בי ניצלה פריצה טכנית שקיימת בנוסח חוק הריכוזיות ושכרה לוביסטית, את פרח לרנר, יועצת ראש הממשלה לשעבר, שהורחקה מהשירות הציבורי, להכשרת השרץ.  

ביום שני זה עוד דיווחנו לכן בששון כי הצלחנו להעביר הצעה דחופה לסדר כך שנושא עסקת ההון-שלטון הבלתי נתפסת הזו יעלה לדיון במליאה ביום רביעי אחה"צ. ההצעה הדחופה עלתה באותו היום בו הוציאה אי.די.בי דיווח על עיכוב בהתקדמות העסקה וכי זו תושלם לקראת ה-10.12.17.

ביום רביעי אחה"צ, דקות ספורות לפני שהיה אמור להתחיל הדיון בעניינה, הוציאה לפתע אי.די.בי דיווח "דחוף" כי העסקה הושלמה.

מה השתנה ביומיים האלה?

הרצון העז למהר לקבוע עובדה בשטח, לפני שהכנסת תבקר בחריפות את המהלך ששם לבוז את אחד החוקים הכי חשובים שנחקקו בשנים האחרונות.

עסקת אי.די.בי נולדה בחטא של יהירות ושל בוז כלפי החוק וכלפי הציבור, ונחתמה בחטא של מחטף לקביעת עובדות בשטח תוך "הרדמת" המעקב אחריהם באמצעות פרסום מידע כוזב, על דחייה לכאורה של מועד החתימה, תוך הונאת הח"כים והציבור.

העסקה הזו, שעוקפת באופן בוטה את חוק הריכוזיות וממומנת בכספי הפנסיה של כולנו, הנה בעלת השלכות רוחביות על המשק ועוד נשלם עליה ביוקר הן בכספי הפנסיה, הן בעלית מחירים צפויה בשופרסל וסלקום והן במדרון החלקלק של ההתעלמות מחוק הריכוזיות.

צפו בנאומו של ח"כ רועי פולקמן, יו"ר סיעת כולנו, שהוביל אתנו את יוזמת הדיון במליאה ומתייחס בזמן אמת לאירוע.

אנחנו בוחנים כעת את כל דרכי הפעולה האפשריות כדי למנוע בכל זאת, למזער נזקים ולוודא שדבר כזה לא יוכל לקרות שוב.

מי מקדם את המאבק כנגד הזכות להגיש תביעות ייצוגיות?

לפני כשנה בחרתם את נושא העצמת האזרח אל מול הרשויות, לפני כשבוע עדכנו אתכם שאנחנו ננסה לטפל בעניין ושמחים לעדכן על הצלחה חלקית בנושא:

משרד המשפטים, בהוראתה של השרה שקד, מנסה להעביר חקיקה המטילה אגרות דרקוניות על תביעות ייצוגיות 24 :אלף ש"ח בבית המשפט המחוזי ו-12 אלף ש"ח בבית משפט השלום.

תביעות ייצוגיות הן כלי חשוב ביותר בפיקוח על תאגידים גדולים ורשויות ממשלתיות ובדרכו של "האזרח הפשוט" להיאבק בעוולות הפוגעות בו; החל בצרכנות, איכות סביבה, אפליה בעבודה וכלה בשירותים ציבוריים.
העלאת האגרות על התביעות הייצוגיות תהפוכנה אותן לבלתי נגישות, במיוחד לאוכלוסיות המוחלשות.
אפי נווה, יו"ר לשכת עורכי הדין, הודה בדיון בכך שבעלי ההון הגדול התערבו והשפיעו על קידום היוזמה הרעה הזו.

חברי הכנסת היו מופתעים, אנחנו לא.

לובי 99 התגייס להיאבק בתקנות, לבקשת ארגונים חברתיים אחרים הפעילים בנושא. בימים האחרונים עשינו עבודת לובי אינטנסיבית מול חברי הכנסת שבוועדה, כשמנגד כוחות חזקים פועלים להעביר את החוק כמו נשיא התאחדות התעשיינים – שרגא ברוש, שאף נכח אישית באחד הדיונים הקודמים. לשמחתנו עבודת הלובי שלנו סייעה לדחיית ההצבעה (שנקבעה במקור להיום, 21/11/2017), משום שלקואליציה לא היה רוב.

אך שרת המשפטים נחושה להעביר את החוק במהירות ונקבע דיון נוסף ליום רביעי הבא ב-8.30 בבוקר. דרך אגב, קביעת דיון בשעה כה מוקדמת הוא תרגיל ידוע של קואליציה כאשר היא מעריכה שהחוק בעייתי להעברה והיא מנסה לערוך הצבעה כשהנוכחות בכנסת דלה.

אתם מוזמנים לשמוע את הלוביסטית שלנו מרב מדברת בדיון, ואנחנו כמובן נמשיך לעדכן בעניין:

מה קורה עם הרפורמה בבנקים?

הרפורמה מתקשה להתניע ולהתקדם. לא פשוט כאשר לכל כך הרבה גופים חזקים יש את כל האינטרסים להכניס ממקלות לגלגלים, די אם נזכיר את עשרות הלוביסטים של הבנקים שנמצאים כל יום בכנסת.

אנחנו ממש לא מופתעים ובהחלט נערכנו מראש לקרב של "היום של אחרי" העברת הרפורמה בכנסת. להזכירכם, עוד בינואר פנינו לועדת כלכלה וביקשנו לקבוע דיון במושב החורף על התקדמות הרפורמה – ודיון שכזה אכן התקיים וחשף בפני הכנסת והציבור את הקשיים שיש להתגבר עליהם.

עבדנו קשה מדי למען העברת הרפורמה ואין לנו כוונה לוותר. אנחנו נאבקים יחד עם חברנו לקואליציית הארגונים החברתיים כדי להוציא אותה לפועל ולדאוג שתיושם ותשבור את שוק הבנקאות הריכוזי שעולה לכולנו ביוקר.

אבי עמית עשה על זה כתבה חשובה השבוע. ובה מתראיין בשם הקואליציית הארגונים, יו"ר "צדק פיננסי" וחבר "לובי 99" – ברק גונן. אתם מוזמנים לצפות.

Save the date   – תספורות חינם לא רק לטייקונים 

לקראת תחילת הדיונים בוועדת החקירה על ההלוואות לטייקונים (תספורות), אנחנו הולכים להרים אירוע מגניב להעלאת המודעות לנושא חשוב זה. האירוע יתקיים במסגרת שבוע המעורבות החברתית של עיריית ת"א בסוף דצמבר.

הפרטים המלאים בהמשך, אבל בינתיים סמנו ביומן: 29.12 בשעה 11:30-14:30 בBeer Garden ברח' ריינס 2, ת"א.

דרך אגב, הרעיון היצירתי הוא פרי מוחה הקודח של ענבל פורת (בתמונה), אחת מהמתנדבות המעולות של צוות הגיוס שלנו.

חוגי בית ומפגשי חשיפה

השבוע יאיא התארח אצל משפחת גרנות בחוג בית, שהצטרפו אליו הכי הרבה מאז הקמת הלובי – 21 איש ואישה בסכום כולל של מעל 1000 ₪ קבועים לחודש! זה הזמן להודות מקרב לב למארחים – מירי ודן גרנות ולביתם, שני, שיזמה את המפגש.
עוד השבוע: לינור הרצאתה לחברי "מאה ימים של שקיפות" והשתתפה בעימות (דיבייט) של סטודנטים לתואר שני במשפט ציבורי ת"א- נורת'ווסטרן מול מנכ"ל פוליסי.

זקוקים לכם – אל מול מאות הלוביסטים

אז אחרי שבוע מלא בניסיונות של טייקונים לקדם את האינטרסים שלהם על חשבון ה 99%, ה-תשובה היא להצטרף ולחזק עוד ועוד את הלובי של הציבור.

הקליקו על התמונה וצרפו כעת חבר/ה חדש/ה יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים​!

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול 213 הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים