fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 
 

הצלחה חלקית בהפחתת האגרות על תביעות ייצוגיות, קרנות זרות לא משלמות מס בישראל, חותרים לשקיפות מקסימלית בועדות הכנסת, מתכננים אירוע מגניב בשבוע המעורבות החברתית בת"א, וגם שלושה חוגי בית בשבוע הבא – בואו

 
גזרת הטלת האגרות על תביעות ייצוגיות

 עד היום – מי שרצו לתבוע בתובענה ייצוגית נגד עוולות מסחריות ואחרות, לא שלמו אגרה כלל וכלל. היתה נגישות מלאה לצדק.

בשבועיים האחרונים ניהלנו מאבק אינטנסיבי בתקנות שהביאה לוועדת החוקה של הכנסת שרת המשפטים אילת שקד, שרצתה להטיל אגרות של 24 אלף שקלים על תביעות ייצוגיות בבית משפט מחוזי ו- 12 אלף בשלום.

מדוע נזעקנו? תביעות ייצוגיות הן כלי אכיפה אזרחי אפקטיבי בהתמודדות אזרחים מול העוולות של החברות הגדולות והמונופולים. לאחר שבשבוע שעבר הצלחנו למנוע הצבעה, השבוע המשכנו להפעיל לחץ מסיבי על חברי וועדת חוקה שחלקם הגדול לא תמכו בתקנות. הח"כים מצדם הפעילו לחץ על יו"ר  ועדת חוקה, ח"כ ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי) ועל יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, שהיה קשוב באופן חלקי לטענותינו בעניין.

באמצע השבוע נפגשנו בנושא עם שרת המשפטים יחד עם קבוצת הארגונים החברתיים שהתנגדו לתקנות. שקד הודתה בפגישה כי נפגשה בטרם החליטה על התקנות עם התאחדות התעשיינים. ראש לשכת עורכי הדין, אפי נווה, המקורב לשקד והתנגד אף הוא לתקנות, אמר בפירוש בדיון הקודם כי "בעלי הון השפיעו על התקנות".
התקנות שאושרו בסופו של דבר הן תוצאה של שתי פשרות, אחת שהביא יו"ר הועדה סלומיאנסקי והשניה שהביא יו"ר הקואליציה ביטן, ששיפרה את הפשרה של סלומיאנסקי. לאחר שביטן הודיע על הפשרה שגיבש – הכריז על משמעת קואליציונית, וההצעה עברה ברוב.

לפי פשרת ביטן, האגרות ירדו ל 16 אלף במחוזי ו 8,000 שקלים בשלוםהוחלט להחריג מהאגרות תביעות חברתיות בנושאים כמו איכות סביבה, אפליה ותביעות נגד רשויות מקומיות. בנוסף התחייב יו"ר הועדה כי תעוגן בקרוב בחקיקה מעמד הקרן שיכולה לסייע כספית לתובעים ייצוגיים ותקציבה יורחב.

מדובר בהצלחה חלקית בלבד. הסכומים נותרו גבוהים והם עדיין מהווים חסם משמעותי בפני מי שירצו להגיש תביעה ייצוגית. חשוב להבהיר שאדם שמגיש תביעה ייצוגית לרוב נפגע בסכום של כמה מאות עד אלפי שקלים בודדים ולכן האגרה מהווה חסם רציני.

הצענו לשקד הצעות אלטרנטיביות לטיפול בתביעות הסרק, אבל היא סירבה לוותר על התקנות. התוצאה היא לא מספקת וח"כ מרב מיכאלי (מחנ"צ) הגישה רביזיה, והמשמעות היא שתתקיים הצבעה נוספת ביום שני הקרוב.
אנחנו נהיה שם וכמובן שנמשיך להיאבק, אם כי יש להיות ריאליים ולהבין כי לקואליציה יש רוב ולכן הסיכוי לשנות את ההחלטה אינו גבוה. 
הנה ראיון של מרב דוד, הלוביסטית שלנו, בחדשות הלילה של רשת על הנושא:
 

 
העשקת וגם קיבלת פטור ממס? על שערוריית הקרנות הזרות 

בזמן שמרב נאבקה בוועדת החוקה על נושא התובענות הייצוגיות, השתתפה לינור בדיון בוועדת ביקורת המדינה על השערורייה שנחשפה בדוח המבקר האחרון ועברה לחלוטין מתחת לרדאר:
רשות המסים העניקה פטורי מס מופלגים לקרנות הון זרות בלי הסמכה בחוק, בלי קריטריונים, בלי בקרה ובלי הערכה של תועלת משקית.

כמקרה בוחן, דובר על קרן אייפקס, שקנתה את תנובה, העלתה מחירים, סחטה את הציבור, פיטרה עובדים ומכרה לברייטפוד הסינית – וכל זה בפטור מלא ממס!

מנהל מחלקה במשרד מבקר המדינה התריע כי מדובר בתופעה, שלא ניתן כלל לעמוד את היקפה משום שבשל חוסר השקיפות המוחלט ברשות המיסים לא יודעים למי ניתנו הפטורים, מה הקריטריונים, למי ניתנו ההטבות. מדובר באובדן מס מטורף שאף אחד לא יכול אפילו לאמוד.

מה שהיה מטריד לא פחות בדיון, היתה הגישה של רשות המיסים, המתייחסת ברוח מזלזלת לדו"ח מבקר המדינה. עצוב, שעם האזרח הקטן – רשות המיסים תתחשבן עד השקל, אולם עם קרן זרה שמרוויחה מיליארדים על גב הציבור הישראלי ולא משלמת על כך שקל, הכל סבבה.
כמובן שאין לנו שום כוונה לתת לנושא לעבור לסדר היום, ואנו בוחנים כעת כתיבת תיקון חקיקה בנושא.
 

 
טובות השתיים

אם יש מי שעדיין נזקקים לעוד הוכחה, עד כמה חשוב שיהיו לציבור כמה שיותר לוביסטים, אז כדאי שתדעו ששני הדיונים החשובים פה למעלה, נערכו במקביל. כך שבטוויטר (תפתחו כבר חשבון שם, אם אין לכם/ן! הכל קורה שם בלייב ואנחנו צריכים אתכם/ן אתנו) ניתן היה לראות את שתי הלוביסטיות שלנו מצייצות במקביל מהדיונים:
 

דמיינו שיום אחד יהיו לנו מספיק לוביסטים לכל דיון חשוב בכנסת. הצטרפו עכשיו ועזרו לנו להתקדם עוד צעד לעבר היעד!

פינת ההתמדה, והפעם שקיפות הצבעות ח"כים בוועדות הכנסת 

זוכרים שכבר לפני שנה וחצי הצלחנו להביא לפיילוט של  מסכי מגע בוועדת הכנסת כך שנוכל לדעת איך כל ח"כ הצביע? נזכיר שכיום מופיע בפרוטוקול רק התוצאה הסופית (2 בעד 3 נגד, למשל) בלי פירוט שמי, מה שמונע שקיפות ומעקב אחרי הצבעות ח"כים ואינטרסים בדיעבד.

כאמור הפיילוט נכשל בגלל מגבלות טכניות והבטיחו לנו שעובדים על פתרונות.

פנינו למנכ"ל הכנסת באמצע 2016 לקידום הנושא אך לא קיבלנו כל אינדיקציה שמשהו מתרחש, פנינו שוב בפברואר וקיבלנו תשובה ממזכירת הכנסת באפריל כי חושבים על פתרונות נוספים.
אם הם מנסים לנהל "מלחמת התשה", הם נפלו על הארגון הלא נכון 🙂
אז הנה עוד מכתב שאבי לב, הלוביסט שלנו, הוציא השבוע. ממשיכים ללחוץ ולנדנד, ואין לנו שום כוונה להרפות עד שנצליח.  
 

תספורת חינם – לא רק לטייקונים!

ביום שישי ה-29.12 נערוך אירוע מיוחד במסגרת שבוע המעורבות האזרחית של עיריית תל אביב.
מטרת האירוע היא להגביר את המודעות הציבורית לעניין התספורת לטייקונים, לקראת ועדת פישמן, האמורה להתחיל לפעול בשבועות הקרובים.

ומאחר ושקיפות היא דרך חיים עבורנו, חשוב לנו לעדכן כי את המענק למימון האירוע קיבלה לינור בתוקף חברותה בתכנית ROI של קרן שוסטרמן, כך שאנחנו לא מוציאים עליו כספים מתקציב הלובי.
 

חוגי בית, בואו והזמינו

צריכים עוד שכנוע כדי להצטרף או רוצים לשכנע חברים?

לינור מעבירה חוגי בית במוצ"ש ברמת אביב וביום חמישי במרכז ת"א. יאיא מעביר בחמישי ה-7.12 בנופי נחמיה. כתבו לנו במייל לפרטים מדויקים.

תודה ענקית למעביר חוגי הבית התותח שלנו, אוהד הצופה, על העברת חוג בית מעולה אצל משפחת האס הנהדרת בירושלים. תודה מיוחדת לענת האס שגייסה את ההורים לאירוח, תודה גדולה למעין, מתנדבת העל שלנו, וברוכים הבאים לכל המצטרפים החדשים !
 

אומנם זה קצת אולד פאשן, אבל לא יעזור. חוגי בית הם כלי מרכזי ומצוין לגיוס חברים חדשים, הכרות אישית מנצחת הכל. אם עוד לא הזמנתם אותנו לסלון ביתכם או למקום העבודה, 20 איש ואנחנו אצלכם.

לאחרונה התחדשנו באינסטגרם!

רוצים הצצה ישירה לעבודה שלנו בכנסת ומחוצה לה? בואו לעקוב. הנה תמונה שפורסמה רק באינסטגרם שלנו:

 
זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול 213 הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים