fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 

מפריעים לחגיגה של הנחות מס לטייקונים, נייר עמדה לרשות ההגבלים העסקים, מכינים דיון על מחדלי התחבורה הציבורית, דוחפים למוסד לבוררות ביטוח, שאלות ותשובות על לובי 99, חוגי בית ו…אפילו יש לנו "פאשניסטה" לסיום

אל מול 215 לוביסטים צריכים אתכם איתנו

רגילים שהקריאה שלנו להצטרף מגיעה בסוף העדכון הא? ובכן, דווקא בגלל שהיה לנו שבוע מטורף, עמוס ומלא עדכונים, נתחיל מלבקש מכם להצטרף.
העומס עלינו הוא אדיר, ובאופן פרדוקסלי משהו, ככל שאנחנו מצליחים יותר, מגיעה יותר עבודה לפתחנו. אנחנו נאלצים להדוף ולסרב למספר בקשות ביום, וכל מצטרף נוסף מקרב אותנו עוד צעד קטן לשכירת כוח אדם נוסף שיסייע לנו לשאת בנטל לשפר ולהגדיל את כמות הנושאים הרוחבית אותה בה אנחנו מסוגלים לטפל בו זמנית. כל חבר קבוע נוסף מחזק את העמדה שלנו מול הח"כים. ככל שהלובי של הציבור יהיה גדול יותר, הכוח שלנו יהיה חזק יותר. אם אתם עוד לא איתנו – הקליקו על התמונה כעת והצטרפו אלינו.

הקרב נספר גם אם מפסידים בו 

ביום שני נערכה ה'רוויזיה' (הצבעה חוזרת) על התקנות המטילות אגרות על הגשת תביעות ייצוגיות. לא נוסיף פרטים למגילה שכתבנו פה בשבוע שעבר, רק נאמר שנלחמנו עד השנייה האחרונה, דאגנו לנוכחות מקסימלית של חברי אופוזיציה, אבל בסוף בסוף, השיטה חזקה יותר. הקואליציה השהתה את ההצבעה, עד שהצליחו להביא ח"כ נוסף, וכך עברה ההחלטה ברוב של 7:6.

לא נכחיש, זה מאד מבאס לעבוד קשה ולהפסיד בסוף, אבל אנחנו מתנחמים בעובדה, שמלבד העובדה שהושגה פשרה (שהקטינה את עלויות התביעה הייצוגית בעשרות אלפי שקלים) בסוף בזכות המאבק, יש ערך רב לעובדה שנבחרי הציבור רואים שאינם יכולים להעביר החלטה פוגענית כלפי הציבור הרחב באופן אוטומטי וללא מאבק. גם בתודעה הציבורית זה נספר, ואנו מאמינים ומקווים ששרת המשפטים תחשוב פעמיים לפני שתמהר להגיש בזמן הקרוב תקנות נוספות מסוג זה.

נלחמים למען מיסוי הוגן 

ביום שלישי נערך בועדת הכספים דיון  על הפטור המלא ממס שקיבלה קרן אייפקס על מכירת תנובה.
כל זה בהמשך לשערורייה שנחשפה בדוח המבקר האחרון ודיברנו עליה כאן בשבוע שעבר: רשות המסים לקחה לעצמה את תפקיד המחוקקת והעניקה פטורי מס מופלגים לקרנות הון זרות – בלי הסמכה בחוק, בלי קריטריונים, בלי בקרה ובלי הערכה של תועלת משקית. מדובר כמובן בקרנות פרטיות (פרייבט אקוויטי) שעוסקות בהעמקת הכיס הפרטי שלהן בלבד ולא תורמות דבר לכלכלת ישראל או לאזרחיה. אנחנו "ביזנס" עבורן – מרביצות "מכה" והולכות הלאה.

בגדול, קרן אייפקס קנתה את תנובה, ניפחה מחירים של מוצרי יסוד כמו קוטג', גבינה, שמנת וגבינה צהובה, הרוויחה מהתרגיל הזה עוד כמיליארד ש"ח על גב הציבור הישראלי, ואז, כשגמרה לחלוב אותנו, מכרה את תנובה ברווח עצום לחברת ברייטפוד הסינית, שנאלצה לפטר עובדים ולתרום לשיעורי האבטלה במשק, לאחר שגילתה את הבור שהושאר לה ע"י אייפקס.

אחרי כל זה היא גם לא שילמה שקל מס אם תהיתם.

יו"ר הועדה משה גפני, סיכם את הדיון בהוראה מפורשת למשרד המשפטים להגיש תיקון חקיקה הקובע קריטריונים ברורים וגלויים לקבלת הפטור, או שוועדת הכספים תיקח זאת על עצמה.

בכוונתינו להמשיך וללוות את נושא החברות הזרות, שקוטפות מיליארדים על גב הציבור הישראלי ומקבלות פטור מלא ממס, בעוד המגף מונח גם מונח על צוואר העסקים הקטנים – עד לפתרונו המלא.
מוזמנים לצפות בקטע קצר מהדברים שאמרה לינור בוועדה:

חיזוק הרשות להגבלים עסקיים 

כמו שכבר דיווחנו לפני מספר שבועות, רשות ההגבלים העסקיים פרסמה תזכיר חוק לתיקון חוק ההגבלים. אנחנו בגדול תומכים בכל דבר שיחזק את רשות ההגבלים אל מול המונופולים והקרטלים, אבל עדין היו לנו כמה הערות לתיקון ושיפור.
מוזמנים לקרוא את נייר העמדה המקצועי שהגשנו יחד עם "צדק פיננסי".
אנחנו מתוכננים להיפגש עם בכירי הרשות בהקשר זה בקרוב, אתם כמובן תעודכנו.

תחבורה ציבורית יעילה ונגישה

אנחנו עובדים במרץ על גיבוש תכנית עבודה מפורטת על הנושא החדש שבחרתם: קידום תחבורה ציבורית טובה יותר. בינתיים, נפגשנו השבוע עם צוות הועדה לביקורת המדינה במטרה לקדם דיון על הנושא בזמן הקרוב.

בנוסף, נערך השבוע דיון בוועדת הכלכלה על נושא הנסיעות השיתופיות. יש מלחמה די גלויה בין נהגי המוניות לבין אפליקציות שיוצרות פלטפורמה לנסיעות שיתופיות (לא מדובר בתחליף לנהגי המוניות, כפי שמציעה חברת אובר, אלא על האופציה להצטרף בתשלום לטרמפים כמו בוויז), אנחנו ממשיכים לעקוב אחר העניין מקרוב על מנת לגבש עמדה, כיצד לקדם את הנושא לרווחת הפקקים של כולנו באופן פרקטי.

דברים שמתבשלים מאחורי הקלעים

כמו שאתם יודעות ויודעים, אנחנו חיים את המתח המתמיד בין שקיפות מקסימלית למידה של דיסקרטיות, הנדרשת לעבודתנו שלנו פעמים רבות. גם השבוע ערכנו סדרת פגישות חשובות עם הרשות לפיקוח על שוק ההון והביטוח ועם משרד האוצר לגבי מספר נושאים שאנו מקדמים, ובראשם הקמת מוסד בוררות לביטוח.

אנחנו לא יכולים לפרט בשלב הנוכחי כדי לא לפגוע בסיכויי ההצלחה והמקסימום שיש לנו בתמונה זה השלט מחוץ לרשות, שמוכיח שהיינו שם. אם וכאשר כל הכוכבים יסתדרו, יש פוטנציאל להישג שישנה את החיים של כולנו בהתנהלות של האזרח הפשוט שאין לו לוביסטים אל מול חברות הביטוח.
פרטים בהמשך.

כל מה שרצית לדעת על לובי 99 ולא העזת לשאול

שאלו אתכם שאלה על הלובי של הציבור ולא ידעתם לענות?
רציתם תמיד לדעת מה הן השאלות הכי פופולריות בחוגי הבית שלנו?

הכנו לכם/ן את 15 השאלות הנפוצות וכמובן התשובות להן באתר שלנו לשימושכם/ן.

נפגשים איתכם ברחבי הארץ

במוצ"ש התארחה לינור אצל טל וגד הקר הנהדרים, שפינקו עם מטעמים וחשוב מכך – הביאו הרבה מצטרפים חדשים, ותודה לניר ניסן ויוסי טמרוב המתנדבים התותחים שלנו על הליווי.

אתמול, היה לנו דאבל יפה כשלינור העבירה הרצאה אצל קטי רויטמן בת"א, בעוד יאיא כיכב בנופי נחמיה, ותודה לתומר מרשל המקסים על האירוח הנפלא והמרק הטעים.

בשבוע הבא נהיה ביום ראשון בפרדס חנה וביום שלישי בבאר שבע, אז חזרו אלינו במייל אם אתם מהאזור ומעוניינים להגיע.

וקצת פאן קליל לסיום:  

בין כל המאבקים ברומו של עולם, גם לנו מותר לפעמים לחטוא בקצת שטחיות. נספר לכם שיש איזה בלוג קטן של "משטרת אופנה" בכנסת שהעלה פוסט מפרגן ומלא חרוזים על לינור דויטש שלנו, שמלבד היותה הלוביסטית של הציבור, זכתה בדירוג 5 כוכבים על הופעה אופנתית במיוחד!
לפוסט המלא.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול 213 הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים