fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 

מוזמנים לדיון בבג"צ ועדת שרים לחקיקה ביום שני, עזרו לנו ללחוץ על הקמת מוסד בוררות ביטוח, ניידות בחשבונות בנק כמו בסלולר מעבר לפינה, מתקדמים בגיבוש תכנית פעולה בתחבורה ציבורית, מפקחים על יישום חוק ההלוואות בין אנשים, בואו לארוע התספורות שלנו

הדיון על בג"צ ועדת שרים

למרות שאנחנו לא ארגון שמגיש בג"צים, אלא מתמחה בעבודה מול נבחרי הציבור ובהזזת דברים ישירות מול הכנסת והממשלה. לא נותרה לנו כאן ברירה: לאחר שמיצינו את כל דרכי הפעולה האפשרויות והגענו למבוי סתום, חברנו לעו"ד אילן יונש, למשמר החברתי, ולתומר אביטל ויחד הגשנו בג"צ בנושא שקיפות ועדת השרים.

תזכורת: ועדת השרים לחקיקה היא ועדה מרכזית מאין כמוה (ואף מחליפה לעיתים את הכנסת) והעובדה שאור השמש אינו מגיע לשם זה פתח למחטפים, שחיתויות ועוולות. למי שצריך תזכורת, הנה פוסט שפרסמנו בעבר בנושא.
השבוע הגישה הממשלה את תגובתה לעתירה (נתקצר לכם: טוענים שהכל על פי תקנון הממשלה, פרשנות שבעינינו שגויה לחלוטין).
ביום שני הקרוב בשעה 09:00 בבוקר ייערך סוף סוף הדיון באולם ג' בבית המשפט העליון בירושלים. מזמינים את כולכם וכולכן להגיע, אנחנו נהיה שם!

נאבקים להקמת מוסד בוררות ביטוח 

זוכרים שהצבעתם/ן לפני מעל שנה על הקמת מוסד בוררות ביטוח, שיחסוך לכם/ן את הויה-דולורוזה של תביעת זכויות הביטוח שלכם/ן בבתי המשפט, ויקל על קבלת המגיע לכם?

אתם אולי שכחתם, אבל אנחנו לא. מאחורי הקלעים אנחנו עובדים כל הזמן, וכעת הגיע רגע האמת. הצלחנו לסייע להכנסתו של הנושא לחוק ההסדרים (מקבץ רפורמות שהממשלה מעבירה כמקשה אחת יחד עם התקציב), כעת עלינו להפעיל לחץ ציבורי מאסיבי כדי שישאר שם.

כל הפרטים בסרטון להלן. הנקודה החשובה היא שהלוביסטים של חברות הביטוח ולשכת עורכי הדין יעשו הכל כדי לסכל את היוזמה, לכן אנחנו צריכים אתכם איתנו במאבק הזה.
אחרי שתצפו בסרטון כנסו לפייסבוק ושתפו אותו.

מרכיב מינוף מרכזי שישפיע מאחורי הקלעים כעת, הוא הפעלת לחץ ציבורי על כחלון שלא ייכנע ללחצים להוציא את מוסד הבוררות מהחוק.
כמות השיתופים שלכם היא פקטור משמעותי בהפגנת עניין ציבורי.  

ניידות חשבונות בנק ויישום הרפורמה בבנקים 

כחלון הודיע השבוע על עוד רפורמה חשובה שאמורה לעבור בחוק ההסדרים הקרוב, ניידות בין חשבונות בנק. בגדול כמו הרפורמה בסלולר, רק בבנקים. לעבור בין בנקים בקלות ובלחיצת כפתור, מה שאמור לסייע להגברת התחרות ולא בשל "האיום התחרותי" שתעזבו לבנק אחר.

אל תשכחו איפה שמעתם/ן את זה קודם! הנה עדכון שבועי שלנו מאוגוסט האחרון:

הצעד הוא המשך ישיר לרפורמה בבנקאות אותה אנחנו מלווים ודוחפים כבר כמעט שנתיים יחד עם שותפינו לקואליציית הארגונים החברתיים, ונמשיך לדחוף וללוות אותו עד למעבר מלא בכנסת.

שאר הצעדים עליהם הכריז במסיבת העיתונאים אגב, נוגעים ישירות לסעיפים עליכם אנחנו חופרים לכם תדירות שאנחנו נאבקים ליישומם – הקמת לשכה טכנולוגית מטעם המדינה, והתממשקות חברות פינטק לנתוני הבנקים.
בקיצור חסר רק ביטוח פיקדונות, ואולי יהיה סיכוי פה לתחרות סוף סוף. אל דאגה, אנחנו על זה 😊

איך מתקדמים עם תכנית עבודה בנושא התחבורה הציבורית? 

מאז שבחרתם בנושא התחבורה הציבורית קיימנו סדרה ארוכה של פגישות עם גורמי המקצוע השונים שעוסקים בתחום התחבורה הציבורית בישראל כדי ללמוד מה הבעיות המרכזיות של התחום ומה הפתרונות המוצעים. היעד שקבענו לעצמנו הוא : פתרונות עכשיו. משרד התחבורה מדבר על פתרונות שיהיו רלבנטיים ב-2040(!).

הפתרון היחיד שניתן לבצע בטווח של השנים הקרובות הוא להוציא את האוטובוסים מהפקקים. אנחנו נצא בקמפיין לקראת התקציב הקרוב שמטרתו לשים את הפקקים על סדר היום הציבורי כ"בעיה לאומית", כפי שנעשה בשנים האחרונות בנושא בעיית הדיור, דבר שגרם למקבלי ההחלטות להתחיל לפעול מהר.

הקמפיין יקרא לסדר עדיפויות חדש בתקציב פיתוח התחבורה כך שתינתן עדיפות ברורה לתקציבי תחבורה ציבורית לאוטובוסים, כדי להפוך את תשתית האוטובוסים לזמינה ונוחה, ולאפשר לאוטובוסים נסיעה חלקה ולא יחד עם המכוניות הפרטיות בפקקים (כפי שקיים במטרופולינים רבים במדיניות מערביות.)

אגף התקציבים במשרד האוצר, שמבין גם הוא שבעיית הפקקים הפכה לבעיה לאומית, מציע פתרונות כבר בחוק ההסדרים הקרוב. עם זאת ההצעות של אגף התקציבים כמו למשל הקמת הנתיבים המהירים  בכניסות לגוש דן, יכולה לתת מענה במקרה האופטימי בעוד חמש שנים. אנחנו נלווה את נושא התחבורה הציבורית בדיוני חוק ההסדרים 2019 בכנסת ונדרוש פתרונות מהירים יותר. הפתרונות קיימים, למשל נתיבי תחבורה ציבורית על נתיבים קיימים. הם דורשים הכרעה אמיתית לטובת עדיפות לתחבורה ציבורית.
אלה הפרטים בגדול, בקרוב מאד תקבלו כבר את הפרטים הקטנים יחד עם הוראות הפעלה.

התמדה היא שמנו האמצעי… זוכרים את ה- P2P?

חוק ה P2P (הלוואות בין אנשים – פרסון-טו-פרסון) שנועד לסייע להגדלת התחרות בשוק ההלוואות עבר ביולי האחרון, בסיוענו האקטיבי. מאז, מחכות הפלטפורמות הטכנולוגיות עד בוש, לפרסום הוראות על ידי הפיקוח על הבנקים, כדי שאלו יפסיקו להערים קשיים על המתחרות הצעירות.

כל הפרטים על הדיון ומה שהיה לפניו אפשר לקרוא פה.

הבנקים עושים הכל כדי להרוג על פוטנציאל תחרות. בנק ישראל מגן (כרגיל) על הבנקים, יותר מאשר על הציבור, ולשמחתנו, יו"ר ועדת הרפורמות, ח"כ רחל עזריה (כולנו) לא קנתה את המריחות והבהירה כי אם בנק ישראל לא יעשה את תפקידו ויורה לבנקים לאפשר לפלטפורמות להתנהל, היא תיאלץ להתערב בחקיקה.

מה משותף לנייר עמדה מקצועי ותספורת חינם? 

לכבוד ועדת החקירה של הלוואות הענק לטייקונים ("ועדת פישמן" )הבאה עלינו לטובה, הנה נייר העמדה שכתבנו יחד עם צדק פיננסי, מוזמנים לעיין.

ב-29.12, שישי בצהרים, נערוך לקראת תחילת הדיונים בועדה (במטרה להעלות את המודעות לנושא) ארוע מגניב בבר במרכז ת"א בחסות שבוע המעורבות של עיריית תל אביב, תספורות חינם (היחידות שאי פעם תקבלו אם אינכם טייקונים), חידון נושא פרסים, הרצאות טד מעניינות על הון שלטון ועוד המון המון הפתעות וכיף!
רק נשאר לכם לאשר הגעה בלינק

ולהביא חברים ומתעניינים, אחלה הזדמנות לחשוף אותם ללובי 99.

ומה עם הדלתות המסתובבות? 

המושג "דלתות מסתובבות" מתייחס לאלו שמצד אחד נכנסים אליהם/ן כרגולטורים או עוזרים פרלמנטרים או מקורבים לשלטון, ומצד שני יוצאים מהם כנציגי הטייקונים – אלה שצריכים הטבה אחת או שתיים על חשבוננו מאותו שלטון.
אז אם דאגתם/ן – הכל בסדר שם, הדלתות מסתובבות היטב, כרגיל. 

רק השבוע התבשרנו על שלושה כאלו: טל נחום, יועץ התקשורת של השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל, שהפך ללוביסט בכנסת, על מעין נשר – רכזת שיכון באגף התקציבים, שנקלטה בחיקו החם של בנק הפועלים, ה"מעוניין להיעזר בניסיונה מול משרדי הממשלה" ועל נילי ברוש – היועצת של השר דרעי שהתמנתה כלוביסטית אינהאוס של פיליפ מוריס

מעצבן אתכם?
יש מה לעשות. הצטרפו עכשיו אלינו, בכל סכום, העיקר שיהיה קבוע. כבר חברים? הביאו חבר נוסף או בן משפחה.
עזרו לחזק ולהגדיל את הלובי היחיד שנותן פייט ל-215 לוביסטים מסחריים רשומים, הפועלים למען האינטרסים הפרטיים של טייקונים ותאגידים.

נפגשים איתכם ברחבי הארץ

תודה לאוהד הצופה (שהוא מעביר חוגי בית אלוף, רק תמיד שוכח לצלם תמונה לעדכון) שהעביר השבוע חוג בית מעולה בפרדס חנה ותודה ענקית למשפחת גודקאר על ההזמנה והאירוח הנפלא!

בנוסף שני גבאי, רכזת הגיוס האדירה שלנו, העבירה הרצאה לסטודנטים של ישראל 2050 באונ' ב"ש, משם יצאו לנו גם כמה מתנדבים חדשים 😊

ונסיים בברכת חג חנוכה שמח!
ואומנם קלישאה, אבל תודו שזה היה יכול להיות סלוגן מושלם ללובי 99:
כל אחד הוא אור קטן וכולנו אור איתן.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול 213 הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים