fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 

הפסדנו בבג"צ אבל נמשיך להילחם על שקיפות בממשלה, חילופים בצוות לובי 99, מחזקים את חוק חופש המידע, ממשיכים ללחוץ על יישום הרפורמה בבנקים, בואו לארוע התספורות שלנו בשישי הבא וצפו בעימות בין יאיא לנציג הטייקונים

בג"צ להשקפת ועדת שרים לחקיקה

ביום שני נערך הדיון בעתירה שהגשנו בנושא הגברת השקיפות בועדת השרים לחקיקה. לצערנו השופטים החליטו לדחות את העתירה בהחלטה שמדובר בנושא שנמצא במסגרת שיקול דעתה של הממשלה.

עם זאת הנשיאה חיות התבטאה באמירה חשובה ואמרה שיש בעיה עם איזוני השקיפות בוועדת שרים לענייני חקיקה.
למרות שלא קיבלו את עמדתינו כי יש לפרסם את פרוטוקולי הועדה מדי שבוע מבלי צורך להגיש בקשת חופש מידע, השופטים כן התייחסו לחשיבות חוק חופש המידע כפתרון, ואנו מקווים כי זה יהווה מסר עבור הממשלה להקל על הציבור בקבלת בקשות חופש מידע מוועדת השרים בצורה רחבה, מהירה ויעילה יותר.

אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר. נמשיך לפעול ולקדם שקיפות בממשלה ובכנסת בשלל הצעות החוק והיוזמות שלנו.

חילוף חשוב בצוות הלובי

שמחים וגם עצובים לספר לכם על עזיבתו של אבי לב וכניסתה של נועה זלצמן להיות הלוביסטית השלישית שלנו החל מה-1.1.2018.

אבי הגיע אלינו לפני כשנה וקצת במטרה להחליף את לינור בחופשת הלידה ולשמחתנו המשיך איתנו ועזר לנו מאד לבסס את עבודת הלובי שלנו ולנהל את עבודת המחקר במיזם. כעת, אבי ממשיך הלאה, למרות שהוא נשאר כמתנדב בכיר בצוות הלובי, כך שנמשיך לקבל את כל הטוב שהוא העניק ועוד יעניק לנו 😊
את אבי תחליף נועה ובכך צוות הלוביסטיות של לובי 99 יהיה מורכב כל כולו מנשים!

למי שנמצא כאן מהימים הראשונים של לובי 99 אתם בטח זוכרים שנועה הייתה מתמחה מצטיינת במיזם, שסייעה לנו מאחורי הקלעים בכתיבת מספר הצעות חוק.

לאחרונה, נועה סיימה התמחות במשרד עורכי הדין ש. הורוביץ וכעת לאחר מבחני הלשכה ולמרות הצעות מפתות מהעולם הפרטי, נועה תבוא לשרת את הציבור בתפקיד הלוביסטית הציבורית השלישית. בנוסף לעבודת הלובי השוטפת, נועה תתמקד בשיפור מערך המחקר והמתמחים שלנו. עוד כמה פרטים על נועה, שתכירו: שירתה כקצינה בחטיבת דובר צה״ל וסיימה תואר ראשון בהצטיינות במשפטים ומזרח תיכון מאוניברסיטת ת״א. היא נשואה לאריאל ומתגוררת בהרצליה. 

מחזקים את חוק חופש המידע 

ידע הוא כח. מידע לאזרחים הוא כח לציבור.

כיום 50% מפניות אזרחים לבקשת חופש מידע לרשויות המקומיות כלל לא נענות וכ-40% מאלו שכן, נענות באיחור רב. יש משרדי ממשלה, כמו המשרד להגנת הסביבה, שמצפצף על דרישות חוק חופש המידע ב-70% מהפעמים.

חברנו לח"כ קארין אלהרר לקדם הצעת חוק שתתן שיניים לחוק חופש המידע ותאפשר, בין היתר, לאזרחים לתבוע את הרשות בדרישה לפיצוי על ההתעלמות או היחס המזלזל. אם הרשויות אינן מבינות שהן קיימות על מנת לשרת את האזרחים, אין כמו סנקציה כלכלית כדי לעורר אותן.

ביום ראשון הקרוב, הצעת החוק עולה לוועדת שרים לענייני חקיקה. כבר הובהר לנו שקרב קשה עומד לפנינו ושסיכויי ההעברה אינם גדולים, אבל פנינו לכל חברי ועדת השרים וכמו שאתם מכירים אותנו – אנחנו לא עוזבים נושאים שחשובים לנו ושהחברים שלנו הצביעו עליהם (ואת הנושא הזה גם בחרתם במיקום מאד גבוה) עד שהם מיושמים.
נמשיך ונעדכן

ממשיכים להיאבק על יישום הרפורמה בבנקים

מאז חוקקה הרפורמה, בנק ישראל גורר רגליים, לא עומד בלוחות הזמנים או בדרישות החוק. אחד הצעדים הצורמים ביותר היה שועדת היישום אותה הוא מוביל יחד עם משרד האוצר, פירסמה מדדים שיקבעו מה תחשב להצלחה בתחום הורדת התחרות – באיחור של חודשים וללא כל מדדים כמותיים.

לכן נפגשנו עימם שוב השבוע, יחד עם חברנו לקואליצית הארגונים החברתיים "צדק פיננסי" ו"ישראל 2050", העלינו הצעות רבות למדדים שהבנק יכול לפרסם והסברנו להם את החשיבות הפרקטית והציבורית לפרסם יעדים שכאלו.

לאחר ישיבה ארוכה ופורה הוסכם שאנשי הבנק יבחנו שוב האם ישנם צעדים נוספים שהם יכולים לפרסם בעוד אנחנו נקדם את ישיבת הפיקוח של ועדת הכלכלה, שעל פי החוק אמורה להתכנס בסביבות ינואר-פברואר ולבחון אילו צעדים בנק ישראל ומשרד האוצר עשו במטרה לקדם את הרפורמה.
בתמונה: אבי עם ברק גונן והראל פרימאק  – יושבי ראש משותפים של עמותת "צדק פיננסי".

בואו לארוע שלנו בשישי הבא!

בשישי הקרוב, 29.12, זה קורה – ארוע מגניב במיוחד שארגנו לכבוד תחילת הדיונים של ועדת החקירה הפרלמנטרית על הלוואות לטייקונים.

מלבד תספורות חינם, חידונים נושאי פרסים, הרצאות טד מעניינות ושלל הפתעות נוספות, יכבדו אותנו בנוכחותם גם יו"ר ועדת החקירה הפרלמנטרית – ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), וחבר ועדת החקירה הפרלמנטרית ויו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יואב קיש (ליכוד).
תבואו יהיה אש!

הלוביסטים ואתם

ואם הייתם צריכים עוד תזכורת איך הלוביסטים משפיעים לכולנו על החיים מדי יום, נחשף השבוע בכתבה ב"הארץ"  סיפור שגרתי יחסית בכנסת, אך בדרך כלל קשה להוכחה, למתכון איך הלוביסטים עובדים:

1. כתוב הצעת חוק שנשמעת כאילו היא לטובת כלל הציבור, אך למעשה מקדמת את האינטרסים הצרים של הלקוח שלך.
2. מצא חבר כנסת שמחוקק בתחום המבוקש ושיש לך קשר טוב איתו.
3. הצמד לו לוביסט שמכיר אותו היטב, או שמגיע במקור מאותה המפלגה ולחבר הכנסת יש אינטרס נוסף לרצות אותו.
4.  מצא מומחה, שלם לו, כך שיסכים להעיד על טיבה של הצעת החוק.
5. לאחר שהצעת החוק כתובה, צא לחפש חברי כנסת אחרים שיחתמו עליה מבלי שהם ערים כלל לאינטרסים הכלכליים שעומדים מאחוריה ותן ללוביסטים של החברה לעשות את העבודה בשבילך.

לפוסט המלא שהכה גלים ברשת הקליקו על התמונה:

ואם זה לא מספיק עצבן אתכם, מוזמנים לצפות בעימות שנערך השבוע בחדשות הלילה של ערוץ 2 בין איש היח"צ רונן צור למנכ"ל לובי 99, יאיא פינק:

ואם אחרי כל זה טרם הצטרפתם לארגון היחיד שעובד מול 215 הלוביסטים של בעלי ההון ומביא תוצאות, אז באמת שאיבדתם כל זכות לקטר על המצב.

חוגי בית שהיו ויהיו השבוע: 

יאיא הרצה השבוע בחוג לתקשורת באונ' ת"א, ובפני תלמידי התכנית למצטיינים באשקלון על לובי 99 כמודל חדש לדמוקרטיה השתתפותית.

ואם אתם רוצים לשמוע אותנו ישירות או לשלוח חבר להתרשם,
יום שני ה-25.12 בשעה 20.00 מתן סיבק שלנו יעביר חוג בית במתנ"ס עין כרם, או ביום חמישי ה-28.12 יאיא יעביר חוג בית ברחוב בן יוסף ברמת אביב. כתבו לנו לכתובות המדויקות.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול 213 הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים