fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 

צפירת הזעם בפקקים נשמעה למרחוק, צולבים אותנו עם העמלה הצולבת, נאבקים בשחיתות ברשויות המקומיות, התקדמות בחוק חופש המידע, ומבקשים לאשר איתכם שינוי בתקציב

צפירת הזעם בפקקים עוברת לכנסת

את השבוע פתחנו בקול תרועה רמה. עשרות אלפי נהגים צפרו בדרישה ליישם את תכנית החירום שלנו להוצאת ישראל מהפקקים. הצלחנו להעלות את בעיית העומס הבלתי נסבל בדרכים לראש סדר היום הציבורי, בין היתר באמצעות כתבות רבות ששודרו בכל כלי התקשורת.

הנה מדגם חלקי, פשוט כי היו כל-כך הרבה כתבות (צרות של עשירים): מרב התארחה בתכנית הכלכלית, יאיא התראיין אצל רזי ברקאי בגלי צה"ל, הצנרת המעולים דיווחו גם הם על האירוע ,YNET ליוו אותנו במשך כל השבוע עם פרויקט מיוחד בנושא הפקקים, וואלה ועוד ועוד.

כנסו להאזין גם לתוצאות של סקר שיזמנו בנושא הפקקים, שפורסמו ב"בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל:

עכשיו, כשהאירוע הזה מאחורינו, ובכל מקום מדברים על בעיית הפקקים, אנחנו ממשיכים להחתים חברי כנסת – הן מהקואליציה והן מהאופוזיציה – על תכנית החירום שלנו להוצאת ישראל מהפקקים, שמציעה פתרונות מיידיים לשיפור התחבורה הציבורית.
בינתיים, עשרות ח"כים כבר חתמו על התכנית ואנחנו ממשיכים במלאכה, כדי להגביר את הלחץ על משרד התחבורה.

האם בנק ישראל הוא בעצם הלוביסט של הבנקים? ואיך זה קשור לעמלה הצולבת?

עמלה צולבת היא העמלה שחברות האשראי גובות מאיתנו בכל פעם שאנחנו "מגהצים" את כרטיס האשראי שלנו. כיום העמלה עומדת על 0.7% (וכך חברות האשראי מרוויחות כ-2.1 מיליארד על חשבוננו), לעומת 0.3% ברוב מדינות אירופה.

השבוע הודיע בנק ישראל על הפחתת העמלה ל-0.5%, וכך הציבור יחסוך כ-600 מיליון ₪ בשנה. לכאורה זו בשורה משמחת (למרות שאנחנו היינו בעד הפחתה יותר משמעותית), אבל הצעד הזה ייצא לפועל רק ב-2024.

למה צריך לחכות שש שנים לביצוע ההורדה (ובזמן הזה חברות כרטיסי האשראי ירוויחו 9 מיליארד ₪)? בנק ישראל מסרב לחשוף את הנתונים. אנחנו ממשיכים להיאבק נגד ההחלטה, יחד עם ארגון צדק פיננסי וישראל 2050.
והנה כתבה שפורסמה ב"דה-מרקר", שבה שולבה גם תגובה מטעמנו:

נאבקים בשחיתות ברשויות המקומיות

השנה היא שנת בחירות מוניציפליות, ולכן זו תהיה שנה שבה נושא השקיפות וטוהר המידות ברשויות יהיה במרכז השיח הציבורי. זו תקופה מצוינת לקדם את הנושא הזה שחברי הלובי בחרו כבר לפני מספר חודשים.

בינואר 2016 פורסם דו״ח של ועדה בראשותה של דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, שעוסק בדרכים לחיזוק שלטון החוק ובטוהר המידות ברשויות המקומיות. מה קרה לדו"ח, שכולם הסכימו לכאורה עם מסקנותיו? נגנז כמובן.

החלטנו ללוות הצעת חוק פרטית שהגיש ח״כ רועי פולקמן, עליה חתומים ח״כים נוספים מ״כולנו״, שהפכה את הדו״ח הזה לדבר חקיקה. בכוונתנו לסייע לח״כ פולקמן בכל השלבים של הצעת החוק, ובמקביל אנו עובדים על ניסוח הצעות נוספות בנושא של רשויות מקומיות. מבטיחים לעדכן בהתפתחויות.

עדכונים על מאחורי הקלעים

חוק ההסדרים

כפי שכבר עדכנו בעבר, טיוטת חוק ההסדרים לשנת 2018 כוללת כמה רפורמות שצפויות להועיל לציבור הרחב: הקמת מוסד בוררות ביטוח, הקלת המעבר בין הבנקים והגברת טוהר המידות ברשויות המקומיות. יש הרבה גורמים שהיו שמחים לראות את הנושאים הללו נמחקים מחוק ההסדרים, אבל אנחנו נאבקים בכל הערוצים מאחורי הקלעים כדי שיישארו בחוק.

חוק חופש המידע

שמחים לבשר כי הפגישה עם ח"כ קארין אלהרר ("יש עתיד") ומשרד המשפטים, במטרה לנסח תיקון מוסכם לחוק חופש המידע שייתן לו "שיניים" נקבעה לשבוע הבא. מפרגנים מכל הלב לח"כ אלהרר ושרת המשפטים שקד ואנחנו כמובן נהיה שם ונעדכן בהתפתחויות.

מובא לאישורכן/ם: הגיע העת להרחיב את הצוות! 

שמחות/ים לבשר, שבשבועות האחרונים קצב ההצטרפות ללובי שלנו הוא מצוין, ולשמחתנו עברנו את יעדי הגיוס שלנו בצורה די משמעותית – כיום אנחנו מגייסים כ-90,000 ₪ לחודש, במקום 80,000 ₪ לחודש על-פי התכנון.

לפני שנגייס את הלוביסט הרביעי ובזכות הגידול החד בהיקף הפעילות שלנו ברשתות החברתיות ובתקשורת, ברצוננו לאשר אתכם גיוס של עובד/ת בחצי משרה בשכר של כ 4,000 ש"ח (כולל נסיעות), שיהיה אחראי/ת על נושא הרשתות החברתיות וירכז את העבודה הטכנית בעניין.

מה זה אומר בתכלס? אנחנו מחפשים מישהו/י ש:

  • יתפעל באופן שוטף את עמודי הפייסבוק, הטוויטר והאינסטגרם שלנו, את קבוצות הווטסאפ שלנו ועוד.
  • יגיב לאלפי הגולשים הפונים אלינו מדי חודש ברשתות החברתיות השונות.
  • ייתן מענה לצרכים הטכניים היומיומיים שלנו: חיתוך כתבות עלינו מהתקשורת, הכנסת כתוביות לסרטונים, עריכה בסיסית של סרטוני רשת, העלאת התכנים לערוץ היוטיוב שלנו ועוד.

כיוון שאנחנו ארגון קטן, היום כל העובדים מבצעים את המשימות הללו (בסיוע המתנדבים האלופים שלנו). אנחנו חושבים שאם נגייס עובד/ת שיסייע לנו בעניינים הטכניים הללו, זה יפנה ללוביסטיות ולרכזת הגיוס שלנו יותר זמן לעיסוק בעבודה המהותית שלהן.
ההצבעה פתוחה רק לחברים (מי שמשלם באופן חודשי וקבוע).

לאחר אישור החברים, נצא לדרך באיתור האדם המתאים ביותר. כרגיל, אם יהיו יותר מ-25% מתנגדים – נביא הצעה אחרת בשבוע הבא.

חשוב להבין שכל חבר שמצטרף דרך הערוצים הללו מחזק את הכוח שלנו אל מול הגורמים בכנסת ובממשלה, ובסוף הרשתות החברתיות הן כלי סופר אפקטיבי למציאת חברים חדשים. ובהקשר הזה, מזכירים לכם לנצל את סוף השבוע כדי לצרף אלינו עוד שותפים לדרך. 

ממשיכים להגיע לכל מקום בארץ

אתמול העבירה שני, רכזת הגיוס והמתנדבים שלנו, חוג בית בקיבוץ זיקים ובמקביל יאיא הרצה בכנס בינ"ה בתל-אביב.

בשבוע הבא יתקיים חוג בית בירושלים ביום רביעי בשעה 20:30, במכבים/רעות ביום חמישי בשעה 20:00 וביום ראשון הקרוב בשעה 20:30 ביישוב שימשית בצפון. כתבו לנו לכתובות המדויקות.

רוצים/ות שנגיע גם לסלון שלכם או למקום העבודה? ארגנו 15-20 אנשים ואנחנו שם!

הכר את החבר

שחר תמיר מקיבוץ בית השיטה, פעיל חברתי וחבר לובי 99 עוד מיומו הראשון של המיזם. הוא כבר הספיק לארח אותנו לחוג בית אצלו בקיבוץ ולצרף אלינו הרבה חברים נוספים. שחר הוא צלם מקצועי בחסד, בעל סטודיו צילום בתל אביב ולאחרונה אף אירח אותנו בסטודיו שלו יחד עם כל צוות מתנדבי הגיוס המעולה שלנו, לתמונות מקצועיות, שבקרוב תראו בפרופילים של כולנו ובאתר שלנו 🙂

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול 213 הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים