fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 

הצלחה חלקית – מה נשאר ומה יצא מחוק ההסדרים? מתנגדים למתווה העמלה הצולבת של בנק ישראל, מגלים/ות לכם/ן מי הלוביסטים שפועלים נגד שיפור התחבורה הציבורית, הוקמה ועדה להצלת ים המלח, וגם – איך לחזור לראות אותנו בפיד, בפייסבוק

חוק ההסדרים – מה הצלחנו להשאיר ומה לא 

כמו שאתם כבר יודעות ויודעים, עבדנו זמן רב מאחורי הקלעים כדי להכניס רפורמות שמיטיבות עם הציבור לחוק ההסדרים, ואח"כ פעלנו מול כוחות חזקים, כדי להשאיר אותן בפנים. בשני נושאים חשובים הצלחנו:

  • ניידות אוטומטית בחשבונות בנק במטרה להקל על מעבר בין בנקים ולהגביר בכך את התחרות בענף באמצעות יצירת "איום תחרותי"
  • הרפורמה להקמת רשויות תחבורה ציבורית מטרופוליניות

משמעות ההצלחה היא, שהליך החקיקה לגבי שני הנושאים הללו יסתיים עד סוף מושב הכנסת הנוכחי באמצע מרץ. אגב, זה לא אומר שנגמרה העבודה, אלא רק שעברנו משוכה משמעותית (אך ראשונה), והמאבק מול הבנקים ובעלי האינטרסים האחרים עובר כעת לוועדות הכנסת.
לעומת זאת, שני סעיפים עליהם נאבקנו בכל כוחנו, יצאו לצערנו מחוק ההסדרים:

  • הרפורמה להקמת מוסד בוררות בין חברות הביטוח למבוטחים
  • הגברת טוהר המידות ברשויות המקומיות (באמצעות שינוי הרכב ועדת המכרזים מפוליטי למקצועי).

כמות האינטרסים שליוו את הרפורמות הללו, הייתה אדירה, והכוחות מולם התמודדנו היו חזקים מאד. הנה למשל כתבה מ"כלכליסט" שמסבירה היטב את מורכבות הרפורמה של מוסד בוררות ביטוח
והנה העדכון, שהעלנו השבוע לייב מהכנסת, על חברות הביטוח, אפי נווה וקשרי הון-שלטון:

חשוב להבהיר: זה ממש לא סוף הסיפור. בכוונתנו להמשיך ולקדם את שני הנושאים הללו בכל הכוח. זה אולי ייקח קצת יותר זמן, אבל בסוף נעביר אותם.

מתנגדים למתווה העמלה הצולבת של בנק ישראל 

כבר סיפרנו לכם/ן פה על העמלה הצולבת, זו שרובנו אינם מודעים לקיומה. זוהי עמלה ענקית פי כמה וכמה משאר העמלות, שמהווה מעין מס סמוי.

חברות האשראי גובות אותה מאתנו על כל "גיהוץ" צולב ביניהן, ומעבירות מאחת לשניה. הציבור משלם כ-2.1 מיליארד ש"ח בשנה לחברות האשראי בעמלה צולבת!

בנק ישראל, ששוב משמש כנציג הבנקים דה-פקטו, במקום נציג האינטרס הציבורי, הודיע על הורדה של מחצית מהנדרש כדי להגיע לגובה העמלה המקובלת בעולם, ושהומלצה ע"י ועדת שטרום לרפורמה בבנקים, וגם את המעט הזה – בשלוש פעימות עד 2024. ככה הם מפרגנים לבנקים עוד שישה-שבעה מיליארד שקלים על חשבוננו בשנים הקרובות. הסברנו את זה בפוסט השבוע.

יחד עם קואליציית הארגונים החברתיים הגשנו השבוע נייר עמדה (15 עמודים למיטבי לכת) לבנק ישראל בנושא, בשם הציבור הרחב והלא מאוגד, שנמאס לו שגוזרים קופון על חשבונו.

מי הלוביסטים שמתנגדים לשיפור התחבורה הציבורית? 

מי לדעתכם/ן פועל לטובת אינטרסים כלכליים צרים ומנסה ללחוץ על הממשלה נגד תחבורה ציבורית? התשובה בסרטון שהכינה מירב:

הבשורות הטובות הן, שחברי הכנסת של ועדת הכלכלה דיברו השבוע בקול אחד לטובת קידום פתרונות לטווח הקצר, שיאפשרו הפחתה בפקקים. זה קרה בשימוע שקיימה הועדה לתחבורה הציבורית. חברי הכנסת והמומחים שהגיעו לוועדה דיברו על הצורך בשיפור מערכת האוטובוסים ויצירת נתיבי תחבורה ציבורית ברוח תכנית החירום שהגשנו לשר התחבורה. רבים מחברי הכנסת שהשתתפו בדיון גם חתומים על התכנית, ואחריו המשכנו כמובן להחתים נוספים. בתמונה מרב מחתימה את ח"כ חמד עמאר:

בנוסף, סיימה השבוע ועדת הכלכלה לאשר את הרפורמה של שר התחבורה למוניות השירות: הרחבת השירות והפיכתו לנוח וזמין יותר. בדיוק הכיוון הנכון. כל הכבוד!

מצילים את ים המלח?

ביום שלישי נערך דיון מעקב בוועדת הכספים בנושא סיום זיכיון כי"ל על ים המלח ב-2030, בו נכחנו כמובן.

בדיון נחשף כי הממשלה מקימה צוות בין משרדי להצלת ים המלח. אלו חדשות משמחות בפני עצמן. חשוב להזכיר כי המנדט שקיבלנו מהחברים בנושא, הינו בשמירה על האינטרס הציבורי בניתוב התמלוגים לטובת הציבור – ולא לכיסים הפרטיים של משפחת עופר או טייקונים אחרים, אבל הצלת ים המלח ונושא התמלוגים שלובים במידה רבה ואנחנו מלווים ונמשיך ללוות בעניין רב.

פגישה עם מנכ"ל בנק הפועלים 

הפגישה עם מנכל בנק הפועלים  וצוותו עליה דיווחנו בשבוע שעבר, אכן התקיימה כמתוכנן יחד עם צדק פיננסי וישראל 2050, שותפינו הנאמנים לקואליציית הארגונים החברתיים ברפורמה בבנקאות.

הפגישה נערכה כאמור לבקשת הנהלת הבנק, כדי לשמוע השגותינו על המערכת הבנקאית – והשמענו אותן באריכות (3 שעות פגישה ליתר דיוק).

לא הסכמנו על הרבה דברים, מלבד אחד מרכזי: כוחו של הציבור, הוא במעבר מ"אני" ל"אנחנו".
נמשיך לעבוד בכל החזיתות למען מערכת פיננסית תחרותית והוגנת יותר.

נעלמנו לכם בפייסבוק?

צוקרברג שינה מדיניות ואלגוריתם, וכדי שתוכלו לראות את הפוסטים שאנחנו מעלים באותה תדירות שהייתה עד כה, הנה גרפיקה פשוטה שמסבירה מה אתם צריכים לעשות:

בסמארטפון: לחצו על עקוב/עקבי בראש הדף, ובחרו באופציה "ראה/ראי תחילה":


במחשב: לחצו על "עוקב/ת" בראש הדף, ובתפריט שנפתח שם, בחרו ב"ראה/ראי תחילה":

חוגי בית

יאיא הרצה בתוכנית תואר שני למנהלים באונ' ת"א, אוהד הצופה התותח הרצה בשלישי בכפר ורדים אצל שי ואריאלה זלצר הנהדרים, ולינור הרצתה בתכנית "תהודה מעוז" בתל אביב.


בראשון לינור תרצה בבית האדום בשכונת שפירא, וברביעי שני תגיע ליד אליהו. ספרו לחברים ובואו!

ואם הגעתן/ם עד פה, ואתם עדיין לא חברים משלמים, בכל סכום קבוע לבחירתכם, זה הזמן. כל חבר נוסף מקרב אותנו עוד קצת ללוביסט הרביעי, לנושא גג חדש, לתחומים נוספים שנוכל לטפל בהם לטובת הציבור הרחב שאין לו לוביסטים. 

בזכותכם מחודש לחודש אנחנו מתחזקים ומתקרבים ללוביסט הציבורי הרביעי:

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול 213 הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים