fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 

איך חסכנו לציבור 300 מיליון ₪, בקרוב עובדי ממשלה במרחק מייל (ולא פקס!), מול כמה לוביסטים עבדנו בדיון מול הבנקים השבוע, ממכוניות השרד לא רואים את תחנות האוטובוס החשופות, הצטרפו לסיירת הרשת של לובי 99, וגם – הזדמנות אחרונה להירשם לסיור אקסקלוסיבי בכנסת בשני הקרוב!

הזדמנות אחרונה להירשם לסיור בכנסת

ביום שני הקרוב, ה-5.3 בין השעות 15:00-18:00 ייערך סיור אקסקלוסיבי לחברי הלובי בכנסת. הסיור יכלול גם מפגש אישי עם חברי הכנסת רחל עזריה ("כולנו") ויהודה גליק ("הליכוד"), עדכונים חמים מהלוביסטיות וכמובן סיור פיזי בכנסת, בו תיחשפו ל"מאחורי הקלעים" של העבודה שלנו. נשארו מקומות בודדים, להרשמה אחרונה בהחלט.

תמונה אחת שווה אלף מילים

מלבד העובדה שחסרים לנו עוד 2,800 ₪ בלבד כדי לגייס לוביסט רביעי, ואנחנו ממש רוצים להספיק לעשות זאת לפני פתיחת מושב הקיץ של הכנסת בסוף אפריל, הנה תמונה מצוינת מהדיון השבוע בניידות חשבונות בנק (שתיכף נספר לכם עליו) שממחישה היטב למה ממש חשוב להגדיל את כוחו של הלובי הציבורי הראשון – בדיון נכחו 3 ח"כים ו-14 נציגים של הבנקים (7 לוביסטים חיצוניים ועוד 7 עובדי הבנקים שעוסקים ברגולציה ("לוביסטים אינהאוס")). ואם זה לא מעצבן אתכם מספיק כדי להצטרף עכשיו, אז שלחו את הלינק הזה לחבר מתלבט:

עמלה שצולבת אותנו, אבל בזכותנו קצת פחות: 

כמו שאתם יודעים, אנחנו נאבקים זה זמן רב להפחתת גובה העמלה הצולבת – העמלה שבתי העסק מעבירים לחברות האשראי על כל גיהוץ של כרטיס האשראי ואז מגלגלים את העלות עלינו.

פעלנו בנושא יחד עם שותפינו צדק פיננסי, והשבוע פרסם בנק ישראל מתווה מעודכן בו יחיל את ההורדה שתכנן תוך 5 שנים במקום 6 שנים – חסכון של 300 מיליון ₪ לציבור!

אז מצד אחד לא רקדנו על הגגות. זה שינוי בהחלט סמלי ולדעתנו היה צריך ואפשר הרבה יותר.
מצד שני, נחסך לציבור סכום של 300 מיליון ₪ על השנה הזו, מה שלא היה קורה לולא עבודה אינטנסיבית מצידנו. אז מותר לפעמים גם לשמוח בהישגים קטנים. הנה העדכון לייב של לינור על זה מהכנסת:

מייל במקום פקס – חוק ממשל זמין שלנו

בשעה טובה נערך השבוע הדיון הרביעי בוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת בו הצביעו הח"כים  סוף סוף להעביר לקריאה ראשונה את הצעת חוק ממשל זמין שלנו המחייבת גופים ציבוריים (למשל ביטוח לאומי, משרדי ממשלה, בתי חולים וקופות חולים) לפרסם טלפון ומייל של העובדים, כדי שיהיה נגיש לכ-ו-ל-ם ולא רק למקושרים.

בנוסף, הצעת החוק קובעת שההתקשרות בין הגופים הללו לבין הפונים צריכה להיעשות במייל (ולא רק בפקס!)
הנה לינור מעדכנת בהתרגשות מיד אחרי הדיון:

מה יעשו הבנקים כדי למנוע תחרות? הכל בערך

היה סוער השבוע בדיון השני בוועדת הרפורמות של הכנסת בנושא ניידות אוטומטית בין בנקים.

הבנקים לכאורה טוענים שאינם מתנגדים לרפורמה, אבל אז שולחים 14 נציגים מטעמם כדי לסכל ולהערים מכשולים.
השיטה הקבועה שלהם כשאין להם קייס להתנגד, אותה ראינו גם בחוק שטרום, הנה שיטת העיכוב. להרוויח זמן.

כל יום, חודש ושנה נוספת בדחיית החוק שווים להם (ועולים לנו) עשרות מיליונים.

איתנו זה פחות עובד. צפו בקטע קצר מהדיון בו לינור מתווכחת עם עו"ד נוגה רובינשטיין המייצגת את בנק הפועלים שביקשה, כמה מפתיע, לדחות את יישום החוק.

ממכוניות השרד לא רואים תחנות אוטובוס

עבדנו מאוד קשה בשבוע שעבר כדי לוודא שביום ראשון בצהריים חברי ועדת שרים לחקיקה ירימו את ידם בעד הצעת החוק של ח"כ דב חנין לפיה משרד התחבורה יקבע סטנדרט אחיד למבנה תחנת אוטובוס שיכלול מחסה מפני שמש, גשם ומקומות ישיבה. 

המרכז לשלטון מקומי, הלוביסטים של ראשי הערים בכנסת, הודיע למשרד התחבורה שלא יתנגד לחוק, אבל בבוקר יום ראשון הפעיל לחץ מסיבי על משרד הפנים להתנגד בגלל עלות תקציבית שולית ביותר שיש לו בהקמת תחנות אוטובוס חדשות.

ההצבעה בוועדת השרים הסתיימה בתיקו ושרת המשפטים איילת שקד השתמשה בסמכותה והפילה את הצעת החוק. דאגנו שיוגש ערעור על ההחלטה הזו ועד הדיון הבא, אנחנו פועלים כדי לשכנע את המתנגדים שאפשר להגיע להסכמה. הנה מרב מסבירה את הדברים:

אנחנו ותקציב 2019 של משרד התחבורה

שר התחבורה ישראל כץ הציג השבוע את תקציב התחבורה לשנת 2019 בוועדת הכספים. דאגנו לשלוח מבעוד מועד לחברי הכנסת את ניתוח התקציב שעשינו, המתמקד בפתרונות לטווח הקצר באמצעות פיתוח רשת אוטובוסים נוחה שנוסעת על נתיבי תחבורה ציבורית (קישור למסמך למיטבי לכת בלחיצה על התמונה). חברי הכנסת בוועדה שאלו את כץ את השאלות הקשות ואמרו לו שתחבורה ציבורית היא הפתרון היחיד לפקקים.

ביום שני הקרוב ייערך בוועדה לביקורת המדינה דיון נוסף על תחבורה ציבורית בהשתתפותו של השר כץ. עובדים על זה במרץ, עדכונים בקרוב 😊

מה קורה עם שחיתויות ברשויות המקומיות? 

גם על הנושא הזה אנחנו ממשיכים לעבוד בכל הכח. השבוע נפגשו מרב ונועה עם מנכ"ל משרד הפנים יחד עם קואליציה של ארגוני שקיפות הפועלים בנושא.

בנוסף, בשבוע הבא מגיע הסעיף מחוק ההסדרים בנושא הרכבה של ועדת המכרזים ברשויות המקומיות לוועדת הפנים. אנחנו נהיה שם כמובן.

בואו להילחם בהון שלטון בלי לזוז מהכורסא!

רבים מכם/ן שואלים/ות מה עוד הם יכולים לעשות כדי לסייע לנו. ובכן – זאת ההזדמנות שלכם/ן!

אנחנו מקימים סיירת רשת סגורה ואינטימית של לובי 99. בואו לעזור לנו לגדול ולהפיץ את הבשורה ברשתות החברתיות ולהיות חזקים יותר במאבק בהון שלטון. הצטרפו כאן והתחילו להקליק ולשתף.

ואם אתם עוד לא עוקבים אחרינו בטוויטר,  ובאינסטגרם תראו איזה מידע בלעדי אתם מפסידים:


בואו לפגוש אותנו

נועה התארחה אתמול בצרעה אצל משפחת ברוש המהממת:

במוצ"ש (מחר) לינור בתל אביב, בשני יאיא בראשון לציון, בחמישי מרב בדרום תל אביב ויאיא בשדרות. כתבו לנו במייל חוזר לפרטים המלאים.

וממש לסיום – זה לא היה קורה בלעדיכם

יאיא ולינור נבחרו על ידי "כלכליסט" לרשימת "36 הצעירים המבטיחים מתחת ל-36" וזה לא היה קורה בלעדיכם, השותפים הקבועים שלנו.

זה כמובן מאד מחמיא, אבל אסור לשכוח לרגע כי המאבק היומיומי על הזכות של הציבור להשמיע את קולו בכנסת עדיין רחוק מלהסתיים.

כמות הפניות שאנו מקבלים מחברי כנסת ומהציבור היא עצומה והחלום שלנו שבכל דיון חברתי בכנסת יישב לוביסט ציבורי עדיין רחוק, אבל אנחנו רוצים להאמין שהוא בר-השגה.

ההישגים והמאבקים שמנהלות 3 לוביסטיות בלבד מול 215 הלוביסטים של התאגידים והטייקונים פשוט בלתי נתפסים.
חייבים להיאבק בלחצים העצומים שמפעילים בעלי ההון על המערכת הפוליטית.

אנחנו מיזם מימון ההמונים הגדול בישראל ורחוקים רק 2,800 שח מגיוס לוביסט/ית ציבורי/ת נוסף/ת.
הצטרפו עכשיו ללובי 99 ועזרו להביא את הלוביסט הרביעי.

פורים שמח!

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול 215 הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים