fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 
 

עברה הרפורמה לניידות בין בנקים; ועדת החקירה על התספורות נפתחת ביום א'; שר התחבורה מסכים עם התכנית שלנו בנושא תחבורה ציבורית; דיון חשוב על "חוק המאכערים" שלנו; מגיעים לכל מקום מקריית שמונה ועד שדרות

 
עוד פחות מ-1,000 ₪ קבועים מדי חודש ואנחנו שם!

קרובים מאי פעם ללוביסט/ית הרביעי/ית. אנחנו ממש – אבל ממש – רוצים להגיע למושב הבא (שייפתח ב-30.4) עם 4 לוביסטים/ות.

איך נגיע לשם? למשל, אם תספרו עלינו בארוחת שישי ותצרפו חברים/ות בלינק הזה.
קצת מאמץ, ויש מצב שנגיע לעדכון הבא עם חדשות משמחות במיוחד 🙂
 

מעבר בין בנקים בלחיצת כפתור – ממשיכים להתקדם

ביום שני נערך הדיון השלישי בוועדת הרפורמות בהצעת החוק שנועדה לאפשר מעבר קל ואוטומטי בין בנקים, ממש בלחיצת כפתור.

כידוע לכם/ן, אנו מקדמים מזה זמן את הצעת החוק, המהווה נדבך נוסף בפתיחת שוק הבנקאות לתחרות, כהמשך ישיר לרפורמת שטרום. מגיע פרגון לשר האוצר, ח"כ משה כחלון, על הכנסת הרפורמה לחוק ההסדרים, וכל הכבוד לח"כ רחל עזריה ("כולנו"), שניהלה את הדיונים בוועדה ביד רמה ולא נכנעה ללחצי הנציגים והלוביסטים הרבים של הבנקים. וזו חתיכת משימה: בדיון האחרון ספרנו 16 לוביסטים מסחריים ואינהאוס של הבנקים!

החשיבות האמיתית של הרפורמה: כעת הבנק שלכם/ן יחשוש שתעברו למתחרים, ולכן יהיה חייב להציע לכם/ן תנאים יותר טובים כדי לגרום לכם להישאר.

ממתינים לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. 
צפו בסרטון קצר בו לינור ונועה מסבירות את הנושא:
 

 
ועדת החקירה בנושא ההלוואות לטייקונים

כפי שאתם זוכרים וזוכרות, לובי 99 הוביל את המאבק של ארגוני החברה האזרחית לדחיית הסדר החוב המוצע של אליעזר פישמן והקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא ההלוואות חסרות האחריות שנתנו הבנקים לטייקונים.

חיכינו ודחפנו לפתיחת דיוני הוועדה, בראשות ח"כ איתן כבל מ"המחנה הציוני". יום א' הקרוב זה סופסוף קורה.

הדיון הראשון יוקדש לשמיעת עמדת הארגונים החברתיים, ולינור תהיה הראשונה לדבר. לקראת הדיון שלחנו שוב לח"כים החברים בוועדה את נייר העמדה שכתבנו בשיתוף ארגון "צדק פיננסי".

לכתבה שפרסם צבי זרחיה ב"דה מרקר" על פתיחת דיוני הוועדה:
 

 
שר התחבורה מקריא מסרים מתוך התכנית שלנו להוצאת ישראל מהפקקים

הנה מה שקרה ביום שני האחרון:

בדיון שהתקיים בוועדה לענייני ביקורת המדינה של הכנסת בנושא התחבורה הציבורית, בהשתתפות שר התחבורה ישראל כץ ומנכ"לית המשרד קרן טרנר אייל, אמר השר: "צריך נת"צים, נת"צים ועוד נת"צים. אוטובוס צריך להגיע בחצי שעה ולא בשעתיים".  

מאיפה באה האמירה הזו? כמובן שמהתכנית שלנו, בשיתוף עם ארגון "15 דקות", להוצאת ישראל מהפקקים 🙂  
מפגגנים גם לח"כים אשר שאלו את השאלות הנכונות ובמיוחד לח"כ רחל עזריה ולח"כ יעל כהן פארן.
שמחנו לשמוע על ההסכמה בינינו לבין השר בנושא. נמשיך לקדם את תכנית החירום שלנו.

חוק המאכערים שלנו על סדר היום הציבורי

כפי שעדכנו אתכם לפני שבועיים, ניסינו לנצל את פרשות השחיתות שצצות בתקופה האחרונה כדי להעלות מחדש לסדר היום התקשורתי והציבורי את הצעת חוק המאכערים.
את החוק הגשנו לפני כשנתיים (פחות חמישה ימים, אבל מי סופר/ת…) עם חברי הכנסת שלי יחימוביץ ורועי פולקמן.

מטרת ההצעה היא להסדיר את הלובי ה"שחור" מול משרדי הממשלה והרשויות המקומיות, שכיום אין עליו שום פיקוח.

שמחים לבשר שביום רביעי הקרוב יתקיים דיון בנושא בוועדה לביקורת המדינה בראשות ח"כ יחימוביץ. תחזיקו אצבעות שהדיון לא יידחה עקב אילוצי תקציב וחוק ההסדרים (השבוע הבא הוא השבוע האחרון לפעילות הכנסת לפני היציאה לפגרה), ואנחנו מצידנו נעדכן אתכם בהתפתחויות.

בתמונה: צילום מסך מתוך תחקיר ערוץ 2, בו תועד המאכער דני נוימן כשהוא מקדם פגישה עם מנכ"ל משרד בתמורה לאלפי דולרים.

ממשיכים לעבוד נגד השחיתויות ברשויות המקומיות

ביום שלישי השתתפו מרב ונועה שלנו בדיון בוועדת הפנים של הכנסת בנושא שינוי הרכב ועדת המכרזים ברשויות המקומיות, זו שמחליטה עם מי הרשות תתקשר במכרז – החלטות ששוות הרבה מאוד כסף.

כיום, הרכב הוועדה הוא פוליטי (חברי המועצה) ובחוק ההסדרים נכללה רפורמה שמטרתה לשנות את ההרכב למקצועי (מנכ״ל הרשות, יועץ משפטי וגזבר).

סברנו שהרפורמה הזו היא חיובית משתי סיבות:
1. מטרתה להשוות בין הרכב ועדת המכרזים ברשויות המקומיות לבין הרכב הוועדה במשרדי הממשלה.
2. מדובר ביישום המלצה של ועדה מקצועית שדנה בנושא, ועדת זילבר (בראשות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר).

עם זאת, ככל שקרב הדיון ושוחחנו עם גורמים מקצועיים, הבנו שלא ברור מה תהיה ההשפעה של המהלך הזה. חלק מאנשי המקצוע תמכו בשינוי אבל אחרים אמרו שהמנכ"ל, היועץ המשפטי והגזבר מונו על-ידי ראש הרשות המקומית, ולכן יכולים להיות מושפעים מהלחצים שלו. התייעצנו וגיבשנו אלטרנטיבה מאוזנת יותר להרכב הוועדה שיכלול גורמי מקצוע ונבחרי ציבור שבענינו נכון לקדם.

לבסוף הוחלט בדיון על פיצול הנושא מחוק ההסדרים (כלומר שימשיכו לדון בו, אבל לא בקצב המהיר של חוק ההסדרים).
במקביל, אנחנו ממשיכים לקדם הצעת חוק מקיפה יותר בנוגע להקטנת השחיתות ברשויות מקומיות שהגיש ח״כ רועי פולקמן (״כולנו״), שמתבססת גם היא על דו״ח זילבר. נעדכן בהמשך.
 

מפגשים בלעדיים לחברי לובי 99

ביום שני האחרון נערך סיור בלעדי בכנסת לחברי לובי 99. כ-50 חברים/ות הגיעו והשתתפו בסשן שאלות ותשובות עם העובדים במיזם ובשיחה פתוחה עם חברי הכנסת רחל עזריה ("כולנו") ויהודה גליק ("הליכוד") ולאחר מכן הסתובבו ב"מאחורי הקלעים" של משכן הכנסת, מסדרונות שאליהם הסיורים הרגילים לא מגיעים 😊 

ויש עוד מפגשים…

לקראת ההצבעה על הנושאים שנקדם החל ממושב הקיץ של הכנסת (שייפתח ב-30.4), אנו מזמינים אתכם/ן להשתתף במפגש חברים ראשון מסוגו בו תוכלו להציג בפני חברים אחרים במיזם את הנושא שאתם רוצים להציע. המפגש יתקיים ביום שני ה-19.3 בשעה 19:00 באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע. המפגש פתוח לחברי לובי 99 בלבד ומותנה בהרשמה מראש. כמובן שבנוסף, חברי הלובי הקבועים יוכלו להציע נושאים דרך המייל כפי שהיה עד כה.

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

לא רק בעמוד הפייסבוק שלנו סוער, אנחנו מקפידים לעדכן אתכם/ן בחדשות הכי חמות גם ביתר הרשתות החברתיות:
בטוויטר שלנו
 העלינו כתבה שפורסמה עלינו ב"מעריב":

 

באינסטגרם שלנו העלינו אייטם קצר ממדור "בועות" במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות" לרגל יום האישה, שהרי 3 הלוביסטיות שלנו הן נשים:
 

בערוץ היוטיוב שלנו עלה ראיון עם לינור בנושא חוק ממשל זמין לתכנית "next" של דרור גלוברמן ב"רשת".
 

ממליצים לכם/ן לעקוב אחרינו בכל הערוצים האלה כדי לא לפספס שום דבר
ואם אתם רוצים לעזור לנו לגדול ברשתות החברתיות ולהיות חזקים יותר במאבק בהון-שלטון – אנחנו מקימים סיירת רשת של לובי 99. הצטרפו כאן לקבוצת הפייסבוק שלנו.

מגיעים אליכם/ן בכל הארץ: מקרית שמונה ועד שדרות

אוהד, המתנדב האלוף שלנו, העביר ביום שני הרצאה בקשיו בר בקריית שמונה. ביום חמישי יאיא הגיע למרכז זכויות אזרחיות בשדרות ולינור התארחה אצל רועי דויטש בת"א. ולא רק זה: בנוסף, יאיא התייצב בראשון לציון אצל חנה לוי (ותודה רבה לחנה פרץ המדהימה על הארגון), במכללה האקדמית שלם ובמכינה הקדם צבאית חברותא בירושלים.

בשבוע הבא נהיה ביום שני במוישה האוס בבאר שבע (להרשמהוביום שלישי ביפו (לפרטים שלחו לנו מייל).

 
זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול 215 הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים