fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 

מסכמות את השבוע האחרון של מושב הכנסת, בואו להציע נושאים בהם נעסוק במושב הבא, דיון ראשון בוועדת החקירה על ההלוואות לטייקונים וגם ב-OECD חושבים שמצב הפקקים בישראל הוא הגרוע במערב 

בין אם יש/אין בחירות – ממשיכים לפעול בשבילכם

השבוע המערכת הפוליטית סערה סביב השאלה האם יהיו בחירות או לא, וכמובן שזה השפיע גם עלינו. בסופו של דבר הוחלט שלא יהיו בחירות (לפחות לא בינתיים), וההחלטה הזו טובה גם לנו בלובי 99.

המשמעות של בחירות היא שמתייחסים לכל הצעות החוק שלא עברו קריאה ראשונה כאילו לא הוגשו מעולם, ואילו על ההצעות שעברו קריאה ראשונה ניתן להחיל דין רציפות (כך שאפשר להמשיך לדון בהן גם בכנסת הבאה). עכשיו יש לנו עוד זמן לקדם את הצעות החוק שלנו לקריאה ראשונה (כמו למשל הצעת חוק ממשל זמין שלנו שאוטוטו שם), וגם ועדת החקירה בנושא ההלוואות לטייקונים שדחפנו להקמתה תמשיך לפעול.

ביום רביעי אישרה הכנסת את תקציב המדינה ואת חוק ההסדרים בקריאה שנייה ושלישית. המשמעות היא שהרפורמה לניידות קלה בין בנקים נכנסה לספר החוקים באופן רשמי (ועכשיו יש לבנקים פרק זמן של 3 שנים להקים את המערכת שתאפשר את זה).

ההשגים שלנו במושב האחרון

בין אם יש בחירות או אין בחירות – אנחנו בלובי 99 ממשיכים לפעול בשבילכם. צפו בסרטון שצילמו הלוביסטיות של הציבור לינור, מרב ונועה ביום האחרון של מושב הכנסת, בו הן מספרות על ההישגים העיקריים שלנו במושב האחרון (כמיטב המסורת, נפרסם רשימה של כל ההישגים בהמשך):

אבל כמו שאומרים "לכל מטבע יש שני צדדים", והדרמות הפוליטיות גרמו לדחיית הדיון על הצעת חוק המאכערים שלנו, שהיה אמור להתקיים בוועדה לביקורת המדינה ביום רביעי. להזכירכם, מטרת ההצעה היא להסדיר את הלובי מול משרדי הממשלה והרשויות המקומיות, שכיום אין עליו שום פיקוח. אנחנו עובדים עכשיו במרץ על קביעת מועד חלופי לדיון.

בזכותכם נגיע למושב הבא עם א-ר-ב-ע-ה לוביסטים של הציבור!

שמחים לבשר שעמדנו ביעד שהצבנו לעצמנו – אנחנו עומדים היום על גיוס של 106,000 ₪ מדי חודש וכבר מהמושב הבא נגיע לכנסת עם 4 לוביסטים ציבוריים. השבוע פרסמנו את מודעת הדרושים, וכבר הגיעו אלינו פניות רבות:
מכירים מישהו/י מושלמ/ת לתפקיד? העבירו לו/ה! רק שימו לב, תנאי הסף אינם בגדר המלצה, אלא חובה. לציון האירוע יאיא התראיין לצבי זרחיה ב"דה מרקר" וגם לצנרת של גיא לרר:
אבל כמובן שאנחנו לא נחים על זרי הדפנה – עצם העובדה שנגיע למושב הבא עם 4 לוביסטים תאפשר לנו להתעסק בנושאים נוספים שעד כה לא היה לנו את כח האדם לטפל בהם, אבל תארו לעצמכם/ן מה נוכל לעשות עם 5, 6 ואפילו 10 לוביסטים שייצגו אתכם/ן בכנסת. המשיכו להפיץ את הבשורה ולצרף חברים/ות.

הכח אצלכם – הגיע הזמן להציע את הנושא שהכי בוער לכם

פגרה של הכנסת לא אומרת שאנחנו נחים, אלא רק מנתבים את העבודה לאפיקים אחרים. מלבד העובדה שבפגרה מתקיימים דיונים (אם כי בתדירות נמוכה יותר), אנחנו בלובי 99 מנצלים את הפגרה בשביל להגיע למושב הבא של הכנסת מוכנים יותר.

בין היתר, במהלך הפגרה לחברי וחברות לובי 99 (המשלמים/ות דמי חבר מדי חודש) יש אפשרות להציע נושאים שבהם נעסוק במושב הבא של הכנסת, ולאחר קבלת כל ההצעות – להצביע ולבחור את הנושאים אותם נקדם.

מזכירים לכם/ן את הקריטריונים לפיהם אנחנו בוחרים אילו נושאים יעלו להצבעה (מופיעים גם בטופס הצעת הרעיונות):

  1. נושא חברתי/כלכלי מובהק.
  2. מסייע לציבור הרחב שאין לו ממון, ולא לבעלי ההון.
  3. פרקטי וניתן לקידום, בהתחשב בהרכב הכנסת והקואליציה.
  4. אין ארגון חברתי אחר העוסק בנושא ביעילות ובהצלחה. 
  5. ניתן לטיפול בטווח הזמן הקרוב.
  6. אין לוביסטים של בעלי ההון הפועלים לקידום הנושא. 

החל מהיום ועד ל-30.3 כל חבר וחברה בלובי יכולים להציע נושא אחד בלבד בטופס הזה (ניתן למלא את הטופס מספר פעמים והטופס האחרון שיישלח הוא הקובע):

החברים/ות הוותיקים/ות אולי זוכרים שבעבר לא הייתה מגבלה על מספר הנושאים שניתן להציע, אך העלייה המשמחת במספר החברים והעובדה שאנחנו מקפידים לבדוק לעומק את ההיתכנות של כל הצעה ולחזור לכל חבר/ה באופן אישי עם התייחסות להצעתו/ה, מחייבת היערכות בהתאם.

בהצבעה הקודמת המשמעות הייתה שליחת מאות רבות של מיילים אישיים, והפעם כיוון שיש פוטנציאל לשליחה של כמעט 3,000 מיילים שכאלו, החלטנו להגביל את מספר ההצעות לכל חבר/ה כדי לא להתפשר על הקשר האישי ודו-השיח איתכם/ן.

ועדת החקירה בנושא ההלוואות לטייקונים החלה לפעול

ביום א' התקיים הדיון הראשון בוועדת החקירה הפרלמנטרית בנושא ההלוואות חסרות האחריות שנתנו הבנקים לטייקונים (הידועה בכינוי "ועדת פישמן"). הדיון הוקדש לשמיעת הארגונים החברתיים, וכיאה לעובדה שאנחנו היינו הדוחפים הראשיים להקמת הוועדה ולקידום הדיון הראשון שלה, לינור הלוביסטית שלכם הייתה הראשונה לדבר (שהרי להיות ראשון זה מחייב ;). צפו בקטע קצר מהדברים שאמרה (ולמיטיבי הלכת, הנה קישור לנאום המלא, שארך כ-8 דקות):

ובאותה השעה שלינור הייתה בוועדה, יאיא ומרב דיברו על המעורבות של לובי 99 בהקמת ועדת החקירה בתכנית "עושים סדר" בערוץ 10 בהנחייתה של גל גבאי:

מרגישים שמצב הפקקים בישראל נוראי? אתם לא לבד

השבוע התקיים הדיון האחרון בשימוע שקיימה ועדת הכלכלה של הכנסת בנושא מצב התחבורה הציבורית. בסיכום השימוע, הודיע יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, כי הוועדה בראשותו תגיש את הצעת החוק של לובי 99, שתקל על גיוס נהגים חדשים לתחבורה הציבורית.

כיום כאשר מתקיים מכרז חדש לבחירת החברה שתפעיל תחבורה ציבורית במקום מסוים, התנאים הסוציאליים של הנהגים מתאפסים כאילו הם עובדים חדשים ללא ותק. המצב הזה הוא אחד הגורמים לכך שיש מחסור של מעל 3,000 נהגי אוטובוסים, שבתורו מוביל לביטול מאות נסיעות אוטובוס מדי יום.

צפו בסרטון שפרסמנו, המעדכן על הצעת החוק:

כאשר התחלנו את קמפיין "צפירת הזעם בפקקים", שר התחבורה אמר בתגובה ש"בכל עיר גדולה יש פקקים". השבוע פורסמו שני דו"חות של ארגונים כלכליים חשובים, ה-OECD וקרן המטבע הבינלאומית, שמאשרים את מה שישראלים רבים חשים מדי בוקר – מצב הפקקים בישראל הוא הגרוע ביותר במערב.

צפו בראיון של מרב הלוביסטית שלכם ב"תכנית הכלכלית" בערוץ על הדו"חות הללו וכן על העיכוב הצפוי בפתיחת הרכבת הקלה.

מעניין אתכם/ן איך עולם הבנקאות ייראה בעתיד?

מזמינים אתכם לכנס בנקאות 2050 בו תדבר לינור, סמנכ"לית לובי 99 והלוביסטית הציבורית הראשונה, לצד 40 בכירות ובכירי עולם הבנקאות והפיננסים​: חברי כנסת, ממשלה, חוקרים וארגונים חברתיים.​ הכנס ייערך ביום שלישי ה-20.3 בין השעות 8:45-16:00 במלון וולדורף אסטוריה בירושלים. מוזמנים/ות לרכוש כרטיסים במחיר מוזל בהזנת הקוד AMITIM (הכרטיסים כוללים ארוחת צהריים במלון). לפרטים נוספים מוזמנים לפנות לספיר בטלפון 054-7602588.

דמוקרטיה השתתפותית מודל 2018

אנחנו מזמינים את חברי וחברות לובי 99 להשתתף במפגש חברים ראשון מסוגו בו תוכלו להציג הן בפני חברים אחרים והן בפני הלוביסטיות את הנושא שברצונכם/ן להציע להצבעה. המפגש יהיה מקוון (אונליין) כך שחברי המיזם מכל רחבי הארץ יוכלו להשתתף בו בו-זמנית.

יחד נחזק את הדמוקרטיה ההשתתפותית ואת האפשרות הישירה שלכם להשפיע על הליכי קבלת ההחלטות בישראל.
ההרשמה פתוחה לחברי/ות הלובי בלבד ומותנית בהרשמה מראש. באם יהיו מספיק נרשמים, המפגש יתקיים בשבועות הקרובים והנחיות ההתחברות למפגש יישלחו במייל לנרשמים.

הפגרה היא זמן מצוין להזמין אותנו להגיע אליכם לסלון

גם במהלך השבוע המטורף הזה של המושב מצאנו זמן לספר על לובי 99 בכל רחבי הארץ: לינור העבירה הרצאה בפני החוקרים של מכון טאוב בירושלים ולעובדי קרן Aleph VC, שני רכזת המתנדבים והגיוס שלנו הגיעה ל"מוישה האוס" בבאר-שבע, המתנדב האלוף שלנו יוסי טמרוב התארח אצל חברת הלובי רוני בריל ביפו (והצליח לצרף ללובי את כל הנוכחים!), מרב דיברה בכנסת מול הפרלמנט הירושלמי ויאיא הרצה בפני סטודנטים של תכנית "מתחברים" באוניברסיטת תל-אביב.

בשבוע הקרוב נהיה ביום ראשון בראש העין, ביום חמישי בעתלית ובקיבוץ פלך ובמוצ"ש בהרצליה (לפרטים שלחו לנו מייל).

מזכירים לכם שהפגרה היא זמן מעולה להזמין אותנו אליכם הביתה או למקום העבודה! תארגנו 20 איש והשאר עלינו…

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול 215 הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים