fbpx דלג לתוכן

הצבעתם והשפעתם, מזמינים אתכם/ן לדיון בכנסת על חוק המאכערים שלנו, בנק ישראל מסייע לחברות ה-P2P לצאת לעצמאות מהבנקים וגם – מה משותף לחוגי הבית שלנו ולמטס ביום העצמאות? 

71% מחברי וחברות הלובי הצביעו והשפיעו על הנושאים אותם נקדם במושב הקיץ של הכנסת 

לפני שנציג את תוצאות ההצבעה, הסבר קצר לחברים החדשים. פעמיים בשנה, לפני כל מושב של הכנסת (חורף וקיץ), אתם, חברי לובי 99 מצביעים וקובעים מה הנושאים שהלוביסטים שלנו יטפלו בהם במושב הקרוב. ההצבעה לפני מושב הקיץ מתמקדת בנושאים קונקרטיים וקטנים יחסית וההצבעה לפני מושב החורף הארוך, היא על נושאים גדולים ורחבים.

לאחר ההקדמה הקצרה, לא נשאיר אתכם/ן במתח, אלו הנושאים שנבחרו:
 

כעת נתחיל ללמוד לעומק את הנושאים אותם בחרתם/ן, וכמו תמיד – נעדכן בכל צעד.

במקביל, אנחנו ממשיכים לקדם את הנושאים שנבחרו בעבר על-ידי החברים/ות: הגברת השקיפות, תמלוגים על משאבי טבע, הרפורמה בבנקים, הפרדת הון-שלטון, מיסוי הוגן, טיפול בשחיתות ברשויות המקומיות, העצמת האזרח אל מול הרשויות ותחבורה ציבורית.

כרגיל, ככל שנצרף יותר חברים, נוכל לגייס יותר לוביסטים ולטפל בעוד נושאים חברתיים. הפיצו את בשורת ההצטרפות!

זה הזמן לחוקק את חוק המאכערים שלנו

בשבוע שעבר פרסם משה נוסבאום במהדורה המרכזית שמשטרת ישראל חוקרת מזה כשנה חשד לשחיתות של בכירים במשרד הבריאות. לפי החשד, בכירים במשרד קיימו פגישות עם גורמים פרטיים לאחר שאלה העבירו אלפי שקלים למתווכים-מאכערים שיארגנו את הפגישות.

לקריאת הסטטוס שלנו בנושא הקליקו על התמונה:

חקירת המשטרה החלה בעקבות תחקיר של חיים ריבלין, במסגרתו תחקירני התכנית התחזו לנציגים של חברה לייבוא סיגריות אלקטרוניות ושילמו אלפי שקלים במזומן למתווך, שמצידו ארגן להם פגישות עם המשנה למנכ"ל הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן.

חוק המאכערים, שיזמנו והגשנו יחד עם חברי הכנסת רועי פולקמן ("כולנו") ושלי יחימוביץ' ("המחנה הציוני"), אמור לצמצם תופעות כאלה על-ידי החלת כללי השקיפות הקיימים לגבי פעילותם של לוביסטים בכנסת גם על משרדי הממשלה ורשויות מקומיות. חוק כזה יגביר את אור השמש במשרדי הממשלה ובעיריות – וזה הזמן לחוקק אותו.

כמו כן, ביום שני ה-30.4, כבר ביום הראשון של מושב הקיץ של הכנסת (!), ייערך בוועדה לביקורת המדינה דיון על המאכערים, שנועד להעלות את הצעת החוק שלנו לסדר היום התקשורתי והציבורי. מעוניינים להגיע לכנסת בשעה 11:00 בבוקר ולהיות נוכחים בדיון? ניתן להירשם בקישור הזה.

לקריאת החוק:
 


 

 
בנק ישראל חושף שיניים מול הבנקים

ביולי 2017 עבר חוק המסדיר את פעילותן של פלטפורמות המאפשרות מתן הלוואות בין אנשים פרטיים (P2P). מדובר בפלטפורמות שמתווכות בין אנשים שיש להם כסף אותו הם מעוניינים להלוות לבין אנשים שזקוקים להלוואות, ללא גורם בנקאי בדרך. עבדנו מאוד קשה על העברת החוק הזה, שמקטין את התלות בבנקים וכך מאפשר תחרות בשוק ההלוואות (להרחבה על החוק, קראו את העדכון השבועי ששלחנו בזמנו).

אבל מאז הבנקים עשו הכל כדי לחסל כל סיכוי לתחרות, והערימו קשיים על חברות ה-P2P, הן בפתיחת חשבון בנק והן בניהולו. בחודש פברואר האחרון סייענו לקדם דיון בסוגיה בוועדת הרפורמות, בראשות ח"כ רחל עזריה ("כולנו").

צפייה בדברים שהטיחה לינור בנציגי בנק ישראל באותו דיון מוכיחה שהמסר הופנם, ובנק ישראל אכן נוקט סופסוף בפעולה משמעותית. צפו בדבריה של לינור מהדיון:
 


 
השבוע בנק ישראל חשף סופסוף שיניים ופרסם הוראות חדשות שנאבקות בבריונות של הבנקים נגד חברות ה-P2P. בין היתר, בנק שיסרב לפתוח חשבון לחברה כזו יידרש לספק לה הסבר תוך שבוע. אנחנו כרגיל נמשיך לעקוב, ביחד עם ח"כ רחל עזריה.

קראו את הכתבה שפורסמה בנושא ב"כלכליסט":
 


 

 
כמו מטס חיל האוויר, גם אנחנו מגיעים לכל מקום בארץ 🙂

השבוע לינור התארחה בסמינר של תנועת עו"סים שינוי, נועה העבירה חוג בית בת"א (ותודה ללאורה ואופיר על האירוח), שני גבאי, מנהלת הגיוס והחברים המדהימה שלנו, הגיעה בחודש תשיעי להריונה לבר ביאליק 26 בב"ש (ביוזמה והפקה של מאיה מושקוביץ שבהתנדבות מלאה מנהלת את מחלקת האירועים בלובי 99) ויאיא התארח במרחביה אצל חברת הלובי צוף סוסנקו המצוינת.
 

בשבוע הבא נמשיך להגיע לכל הארץ – בראשון לינור תעביר חוג בית בת"א, בשני יאיא יגיע לחולון, מרב תגיע ביום שני לקרית טבעון וביום שישי לכפר סבא. רוצים/ת להגיע גם? פנו אלינו במייל חוזר לפרטים נוספים.

!מקוים שנהנתם ביום העצמאות ושבת שלום

 
זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול 215 הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים

 שתפו חברים במה עשינו השבוע