fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 

מסדירים את הפעילות של לוביסטים במשרד האוצר, פועלים להסרת חסמים בתחבורה הציבורית וגם – בשורות טובות מבנק ישראל

שלום לכל חברי וחברות הלובי וברוכים הבאים למצטרפים/ות החדשים/ות ממכינת "רבין" שהגיעו השבוע לכנסת, שם יאיא סיפר להם על לובי 99. כיף גדול לראות צעירים וצעירות כל-כך מעורבים ואכפתיים, וכמובן שההצטרפות שלכם/ן מחזקת אותנו מול הלוביסטים של הטייקונים. עוד לא חברים/ות בלובי הציבורי? הצטרפו עכשיו.
ולחברים ולחברות שכבר איתנו – הנה מה שעשינו השבוע:

חושבים על היום שאחרי תום הזיכיון בים המלח

לחברת כימיקלים לישראל (כי"ל) של משפחת עופר יש זיכיון בלעדי על כריית משאבי הטבע מים המלח, משאב ציבורי ששייך לכולנו. הזיכיון אמור להסתיים בשנת 2030 וצוות של משרד האוצר נערך כבר מעכשיו לסיום הזיכיון. לפני כשבועיים הצוות פרסם את המלצותיו ואנחנו לומדים עכשיו את הנושא כדי לגבש נייר עמדה. לחצו על התמונה של מפעלי ים המלח כדי לקרוא את הסטטוס שלנו בנושא:
השבוע מרב נפגשה עם פרופ' ירון זליכה, לשעבר החשב הכללי במשרד האוצר, כדי שיסייע לנו לגבש הערות לדו"ח של משרד האוצר. באותו הזמן בדיוק, נועה הייתה בדיון בוועדת הכספים של הכנסת שעסק בנושא (איזה מזל שיש לנו כמה לוביסטיות 😊).

ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים ("יהדות התורה"), מתח בדיון ביקורת על כך שהמלצות האוצר לא מתייחסות ל"זכות הסירוב הראשונה" של כי"ל, שנותנת לה יתרון במכרז שייערך ב-2030. המשמעות היא שגם אם חברה אחרת תזכה במכרז, כי״ל יכולה לבוא בסוף המכרז ולהשוות את ההצעה. נמשיך לייצג את האינטרס הציבורי בדיונים בכנסת ובמשרד האוצר ולעדכן בהתפתחויות.

האם הלוביסטים יחויבו לענוד תג זיהוי גם במשרד האוצר?

לפני כחודש התקיים דיון בכנסת על הצעת חוק המאכערים שלנו, שמחילה על משרדי ממשלה ורשויות מקומיות את הכללים שחלים על הלוביסטים בכנסת. במהלך הדיון, נציגים של משרד האוצר ונציבות שירות המדינה אמרו שהם עובדים על נהלים המסדירים את הקשר בין עובדי המדינה לבין לוביסטים. לאחר הדיון פנינו לנציגי האוצר והנציבות והצענו את הסיוע שלנו בכתיבת הנהלים הללו.

השבוע לינור ונועה נפגשו עם נציגי משרד האוצר והציגו להם את ההמלצות שלדעתנו צריכות להיות כלולות בנוהל הזה, כמו דיווח על פגישות של עובדי המשרד עם לוביסטים, חיוב הלוביסטים הפועלים במשרד לענוד תג זיהוי ופרסום החומרים המועברים לעובדי האוצר על-ידי גורמים בעלי עניין. קראו את הפוסט שהעלינו בנושא:

והנה המכתב ששלחנו בעקבות הפגישה, המפרט את כל ההמלצות שלנו:
נמשיך לעקוב אחרי פרסום הנוהל, וברגע שזה יקרה – נלחץ על משרדי ממשלה נוספים לאמץ את הנוהל הזה גם כן.

יו"ר ועדת הכספים הבטיח: אסייע בטיפול בבעיית מחסור נהגי האוטובוס

השבוע התקיים דיון בוועדת הכספים על תקציב התחבורה הציבורית. עוד לפני הדיון שלחנו לחברי הוועדה מכתב ובו הצבענו על אחד הגורמים לכך שמאות נסיעות אוטובוס מתבטלות מדי יום – מחסור של כ-3,500 נהגי אוטובוס.
מרב ביקשה בדיון כי יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, יפנה לשר התחבורה ישראל כץ ויבקש ממנו להקים "שולחן עגול" עם נציגי החברות והעובדים כדי לטפל בבעיית השכר. בסיום הישיבה חה"כ גפני התחייב לעשות זאת, ואף הודיע לנציגי משרד התחבורה שבכל פעם שיגיעו לוועדה לבקש העברות תקציביות הוא ישאל אותם על שכר הנהגים.

עוד צעד בדרך להקמת בנק חדש בישראל

כמו שאתם כבר בטח יודעים, במשך הרבה מאוד זמן אנחנו מלווים את הרפורמה בבנקים, שאמורה להקל על הקמת בנקים חדשים וכך לפתוח את שוק הבנקאות לתחרות. השבוע קיבלנו חדשות טובות כשבנק ישראל פרסם את המדיניות העדכנית להקמת בנק חדש, שהורידה את דרישת ההון העצמי.

0

לומדים את הנושאים שנבחרו בהצבעת החברים האחרונה

במקביל לפעילות השוטפת בכנסת, אנחנו גם מקיימים פגישות למידה על הנושאים שנבחרו בהצבעה האחרונה על-ידי חברי וחברות הלובי.

השבוע נועה נפגשה עם מנכ"ל ארגון "אמון הציבור", רונן רגב כביר, והיועצת המשפטית, עו"ד עפרה לוי, בנושא חיזוק הרשות להגנת הצרכן. במקביל, ימית ומרב קיימו שתי פגישות בנושא של איזון חיים אישיים ועבודה – האחת עם דפנה אבירם ניצן מהמכון הישראלי לדמוקרטיה והשנייה עם עו"ד דבי ספיר אליעזר ממשרד העבודה והרווחה.

המירוץ ל-20,000 (לייקים)

חסרים לנו פחות מ-400 לייקים בעמוד הפייסבוק שלנו, כדי להגיע ל-20,000 לייקים. יש לכם חברים וחברות שעדיין לא עשו לנו לייק? נשמח אם תזמינו אותם/ן לעקוב אחרינו.

וגם בשאר הרשתות החברתיות אנחנו מעדכנים כל הזמן בתכנים מעניינים מאחורי הקלעים, כמו למשל בתמונה מפגישה שמרב וימית ערכו עם ח"כ מיקי זוהר ("הליכוד") והתפרסמה בעמוד האינסטגרם שלנו

גם בקבוצת הווטסאפ שלנו, "המקף", היה מעניין השבוע כשח"כ שרן השכל ("הליכוד") השיבה לכל השאלות של החברים והחברות בלובי 99.

ממשיכים להפיץ את הבשורה

השבוע גל וינרבה, המתנדב האלוף שלנו, סיפר על לובי 99 בת"א, ולינור השתתפה בפאנל בנושא "שחיתות על הבר" בפתח תקווה והעבירה הרצאה במסגרת שבוע המעורבות בת"א.

בשבוע הבא יאיא יגיע לאוניברסיטה העברית ומרב לטכניון.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול 215 הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים

שתפו חברים במה עשינו השבוע