fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 
 

הלוביסטיות של הציבור דואגות שהדירקטורים של חברות הפנסיה והביטוח יעבדו עבורנו, נמשכת התנגדותנו למינוי חברם של הטייקונים ליו"ר בנק לאומי, עוד על נושא הפנסיה וגם – מזג האוויר המשוגע משרת אותנו בדרך לקידום חוק תחנות האוטובוס

כמה עולה לחוקק חוק בכנסת ישראל?

השבוע פורסם תחקיר מעמיק על הלוביסטים המסחריים בכנסת. מאחורי התחקיר עומדים תומר אביטל וגיא מרגלית. בין היתר, הם שלחו אנשים עם הצעות חוק משונות למשרדי הלובי המובילים בארץ.

אז כמה עולה לחוקק חוק בכנסת ישראל? בין 100,000-150,000 ₪ לפני מע"מ.
הנה קישור לכתבה ששודרה בנושא בתכנית "הצנרת" של גיא לרר. לחצו על התמונה כדי לקרוא את הפוסט שהעלינו בנושא:
 

אנחנו מקווים שהתחקיר הזה ישכנע אתכם/ן, שמול 215 הלוביסטים של הטייקונים הפועלים בכנסת, צריך לובי ציבורי חזק יותר. למי מכם שעוד לא איתנו זה הזמן להצטרף ולצרף חברים ומשפחה – לינק להצטרפות.

מדי יום פונים אלינו חברי וחברות לובי 99 ושואלים אותנו למה אנחנו לא פועלים בתחומים מסוימים, והתשובה המצערת היא שהיום אין לנו מספיק כח אדם כדי לעסוק בכל הנושאים הללו. המשוואה פשוטה: עוד חברים/ות בלובי 99 = עוד לוביסטים ציבוריים = עוד נושאים חברתיים וכלכליים שנטפל בהם. צפו בסרטון של יאיא בנושא:
 


 

מי שומר על כספי הפנסיה שלנו?

כולנו חייבות וחייבים להפריש כספים לפנסיה על-פי חוק, אבל מי מנהל את סכומי הכסף האדירים האלה (כ-100 מיליארד ₪ מדי שנה)? לאחרונה רשות שוק ההון פרסמה טיוטת נוהל חדש שמסדיר את הרכב הדירקטוריון של חברות הפנסיה והביטוח.

הנוהל הזה קובע דברים שלדעתנו הם מובנים מאליהם, כמו דרישות למניעת ניגודי עניינים בקרב חברי הדירקטוריון, קביעת רף מקצועי לדירקטורים/ות, הגבלה על העסקת קרובי משפחה של בעל השליטה בחברה ועוד.

מטרת הנוהל הזה היא לגרום לכך שחברי הדירקטוריון בחברות הפנסיה והביטוח ידאגו לכסף של כולנו, ולא רק לאינטרסים של בעלי השליטה. אבל למרות שמדובר בדרישות בסיסיות, הן עוררו התנגדות עזה בקרב חברות הביטוח והפנסיה. צפו בסרטון של לינור שמסכם את הסוגיה בדקה וחצי:
 

רוצים/ות להתעמק בנושא? מוזמנים/ות לקרוא את נייר העמדה ששלחנו לרשות שוק ההון בנושא או ללחוץ על התמונה כדי לקרוא את טור הדעה של לינור בענין.
 

 

 
שישים מועמדים פנו לוועדה למינוי דירקטורים, ומי היחיד שהוועדה היא שפנתה אליו?

בתקופה האחרונה אנחנו פועלים בכמה חזיתות נגד המינוי של יורם טורבוביץ', שהיה במשך שנים יד ימינם של בעלי ההון החזקים במשק, לתפקיד יו"ר בנק לאומי.

בחודש שעבר פנינו במכתב ליו"ר הוועדה למינוי דירקטורים, השופטת (בדימוס) אילה פרוקצ'יה, והבהרנו למה מדובר במינוי לא ראוי, ובמקביל הגשנו בקשת חופש מידע על הליך הפנייה למועמדים על-ידי הוועדה.

השבוע השיבה לנו פרוקצ'יה, כי טורבוביץ' היה המועמד היחיד אליו הוועדה פנתה באופן אקטיבי. כלומר, למרות שכ-60 איש הגישו מועמדות לתפקיד ו-11 מתוכם עמדו בכל התנאים – הוועדה עדיין בחרה לפנות מיוזמתה למועמד שהקדיש את 25 השנים האחרונות לעבודה עם הטייקונים הגדולים במשק. כן, כן, מה ששמעתם/ן.

התשובה הזו  רק מעודדת אותנו בכוונתנו להמשיך ולהיאבק לסיכול המינוי. לחצו על התמונה כדי לקרוא את הכתבה שפורסמה בנושא.
 

 

 
ממשיכים לקדם הפחתה בדמי הניהול בפנסיה

השבוע הגענו לדיון ראשון בתקנות חדשות של רשות שוק ההון שמטרתן לאפשר מעבר בין קרנות הפנסיה והגמל, מה שבתורו יאפשר הפחתה בדמי הניהול. ישנן כיום אוכלוסיות שלמות, שלא יכולות לעבור מקופה לקופה. למשל – הפנסיונרים, שכמעט כולם משלמים דמי ניהול מקסימליים, או לקוחות שקיבלו הלוואה.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני ("יהדות התורה"), ביקש מרשות שוק ההון להיפגש עם נציגי החברות. אנחנו נעקוב כדי לוודא שהתקנות יאושרו.

במהלך השבוע הגיעו לינור ומרב פעם נוספת לפגישה ברשות שוק ההון, על מנת לקדם פתרון לבעיית חצי מיליון הישראלים שמשלמים דמי ניהול מקסימליים, על רקע המכרז החדש לקרנות ברירת מחדל. נמשיך לעדכן.

 
מה הקשר בין הגשם שהיה השבוע לבין תחנות האוטובוס? 

ניצלנו את מזג האוויר ההפכפך שהיה השבוע כדי להמשיך ולקדם את הצעת חוק תחנות האוטובוס של ח"כ דב חנין, שמטרתה ליצור סטנדרט אחיד לתחנות אוטובוס ולהפוך אותן לידידותיות יותר למשתמש, עם מקומות ישיבה וסככה המגנה מגשם ומשמש. אנחנו עסוקים בלגבש הסכמות של כל משרדי הממשלה לפני שהצעת החוק תעלה (שוב) לוועדת השרים לחקיקה. הנה קישור לכתבה שפורסמה השבוע בנושא:
 

 
ומה עם הלוביסטים שפועלים במשרדי הממשלה? 

פתחנו את העדכון הזה עם הלוביסטים שפועלים בכנסת, ו(כמעט) נסיים אותו עם הלוביסטים המסחריים שפועלים במשרדי הממשלה, תחום פרוץ לחלוטין שאין עליו שום פיקוח.

בדיון שקיימנו בוועדה לביקורת המדינה לפני כחודש וחצי על הצעת חוק המאכערים שלנו, שמסדירה את הנושא, נציגי משרד האוצר ונציבות שירות המדינה אמרו שהם עובדים על נהלים המסדירים את הקשר בין עובדי המדינה לבין לוביסטים ו"מאכערים".

לאחר שבשבוע שעבר נפגשנו עם נציגי האוצר, השבוע לינור ונועה קיימו פגישה בנציבות שירות המדינה, שבה התחייבו נציגי הנציבות להוציא חידוד של הנהלים בנושא למשרדי הממשלה השונים.
 

 
חזקו אותנו ברשתות החברתיות

עדיין לא עשיתם/ן לייק לעמוד הפייסבוק שלנו ? חסרים לנו פחות מ-150 לייקים כדי להגיע למספר עגול של 20,000 לייקים. תתפלאו עד כמה הרשתות החברתית יכולות להשפיע על מקבלי ההחלטות…
 

וגם בשאר הרשתות החברתיות אנחנו מעדכנים כל הזמן בתכנים מעניינים מאחורי הקלעים. בעמוד האינסטגרם שלנו, למשל, עלו השבוע תמונות מפגישות היכרות שערכה ימית עם ח"כ נורית קורן ("הליכוד"); שר המדע והטכנולוגיה, ח"כ אופיר אקוניס ("הליכוד") ושר הכלכלה והתעשייה, ח"כ אלי כהן ("כולנו").
 

 
השתלטנו על האוניברסיטאות

השבוע יאיא הוזמן לפאנל של החוג למדע המדינה באוניברסיטה העברית ומרב סיפרה על לובי 99 בטכניון.
 

רוצים/ות להזמין אותנו אליכם הביתה או למקום העבודה? הירשמו כאן, ארגנו 15-20 איש ואנחנו שם!

תודה על השותפות ושבת שלום!