fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 

התחלנו את הדיונים על התיקון לחוק ההגבלים העסקיים, חוק ממשל זמין ("חוק הפקסים") נכנס או-טו-טו לספר החוקים ובטח הסתקרנתם מה היה בשימוע על הזיכיון הבא של ים המלח

כשיאיא ויאן מגרמניה נפגשו…

ליאן מגרמניה היה רעיון להקים לובי ציבורי. הוא שיתף פוליטיקאי מקומי שאמר לו שהוא חייב ללמוד מארגון ישראלי מצליח בשם "לובי 99". השבוע, יאן נפגש עם יאיא, המייסד והמנכ"ל של המיזם, וביקש ללמוד עוד על הלובי הציבורי שלנו כדי להקים מודל דומה בגרמניה. גם פעילים חברתיים בארה"ב הביעו התעניינות באופן הפעילות שלנו. נעשינו כר המחקר והלמידה של הפעילות האזרחית בעולם!

מאוד מרגש אותנו לגלות שהשינוי שאנחנו מובילים – ייצוג ה-99% שאינם בעלי ההון – קורה גם במקומות אחרים בעולם, וש"לובי 99" מהווה מודל בהקשר הזה. אנחנו מאחלים המון הצלחה ליאן ונמשיך ללוות אותו ואחרים. צפו בסרטון שיאיא צילם מיד בתום הפגישה:

אם אתם/ן עוד לא חלק מהמיזם המהפכני העולמי שלנו – הצטרפו כעת. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים.

מה הקשר בין התיקון לחוק ההגבלים העסקיים לבין הרפת?

השבוע החלו הדיונים בוועדת הכלכלה של הכנסת על תיקון חקיקה להגברת כוחה של הרשות להגבלים עסקיים.

אם תלכו לסופר הקרוב אליכם, כמעט בכל מדף אתם/ן תיתקלו במונופול, חברה שמחזיקה מעל ל-50% משווי השוק בתחום מסוים. ככה זה גם בשוק התקשורת, הבנקאות ועוד.

מונופולים פוגעים בתחרות כי לאחר שהם משתלטים על השוק – הם מעלים מחירים כאוות נפשם, וכולנו מרגישים את זה בכיס. בישראל יש היום מעל ל-70 מונופולים והאחריות לרסן אותם שייכת לרשות ההגבלים העסקיים.

כפי שעדכנו בשבוע שעבר, רוב ההצעות שלנו הוטמעו בהצעת החוק שהגיעה השבוע לוועדת הכלכלה. אנחנו בלובי 99 בעד המהלך הזה ותומכים ברוב הסעיפים בהצעת החוק, כמו למשל הרחבת ההגדרה של מונופול, כך שהיא תחול על שחקנים גדולים שפוגעים בתחרות (כמו שופרסל ובנק הפועלים), גם אם נתח השוק שלהם נמוך מ-50%.

עם זאת, הצעת החוק כוללת גם סעיפים שלדעתנו הם בעייתיים ולהם נתנגד בדיונים, כמו למשל סעיף שמקל את העונש בעבירות פליליות של מונופולים. אם אתם/ן רוצים לקרוא עוד, מוזמנים לקרוא את נייר העמדה ששלחנו לחברי הכנסת לפני הדיון.

ומה הקשר של כל זה לרפת? פשוט נמאס לנו להיות הפרות החולבות של המונופולים! צפו בסרטון של לינור בנושא:

בקרוב תוכלו לזרוק את הפקס

אחרי יותר משנתיים של עבודה, הסתיימה בשעה טובה ההכנה לקריאה שנייה ושלישית של חוק ממשל זמין, המוכר יותר בכינוי "חוק הפקסים".

נזכיר שהצעת החוק שהגשנו עם חברי הכנסת דוד ביטן ושרן השכל ("הליכוד") מחייבת משרדי ממשלה וגופים ציבוריים להכיר בעובדה שהשנה היא 2018 ולתקשר איתנו במייל, ולא בפקס. הנה תמונה של נועה ולינור, הלוביסטיות שלכם/ן, רגע לפני תחילת הדיון:

אנחנו דוחפים בכל הכח כדי שבשבוע הבא ההצעה תעלה לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת, ותיכנס לספר החוקים ולרשימת החוקים שאנחנו בלובי 99 סייענו להעביר. תחזיקו לנו אצבעות!

האם לממשלה יהיה אומץ לקחת את ים המלח מעידן עופר?

מרב, הלוביסטית של הציבור, הציגה ביום חמישי את עמדת לובי 99 בפני 15 חברי הצוות הממשלתי שהוקם כדי לקבוע מה ייעשה בזיכיון הבא של ים המלח.

ניסינו לשכנע את חברי הצוות שהמודל שהם מציעים, להמשיך את הזיכיון הפרטי, הוא פתרון שישאיר את ים המלח בידיים של כימיקלים לישראל (כי"ל). השאלה הגדולה שנותרנו איתה היא: האם יהיה לצוות את האומץ להחזיר את ים המלח לציבור, כך שכולנו נוכל ליהנות ממשאב הטבע הזה ולא רק חברה אחת?

קבלו את מרב, רגע אחרי סיום הדיון במשרד האוצר:

להזכירכם/ן (מדיווחים קודמים): במקום המשך הזיכיון, הצענו בנייר העמדה שלנו להקים בחוק חברה מיוחדת שתתחשב לא רק בשיקולי רווח אלא גם באינטרס הציבורי. הכוונה היא לחברה בבעלות המדינה שתפרסם מכרזים לכריית משאבי הטבע, כך שהחברה הפרטית שתיבחר תהיה רק קבלן ביצוע ולא בעלת זיכיון.
צפו בסרטון של מרב בנושא:

Work-Life-Balance 

השבוע, נפגשה ימית עם שר העבודה והרווחה, חיים כץ ("הליכוד"), כדי לדון איתו בנושא של איזון חיים ועבודה, שחברי וחברות הלובי בחרו בו בהצבעה האחרונה.

פנינו אליו בבקשה לקיום פיילוט של הסדרי עבודה גמישים, שיאפשרו לעובד/ת גמישות בשעות העבודה ויתרמו בכך לאיזון שכולנו מתקשים בו, בין העבודה לחיים האישיים. השר כץ הביע חשש, ששמענו גם מגורמים אחרים, שההסדרים הללו יחטיאו את המטרה שלהם ויובילו דווקא לפגיעה בעובדים. אנו מנסים לגבש הסכמות סביב הנושא הזה, משימה שצפויה להיות לא פשוטה בכלל, ובמקביל חושבים על אפיקי פעולה חלופיים.

התחבורה הציבורית: הגענו למסדרונות משרדי הממשלה

השבוע נפגשה מרב עם אנשי מינהל התכנון במשרד האוצר.

בעקבות סדרת הדיונים שנערכו בנושא התחבורה הציבורית, הבנו שאחת המשימות החשובות היא הגברת המודעות לצרכי התחבורה הציבורית בקרב רגולטורים שאינם משרד התחבורה.

שוחחנו עם מינהל תכנון על שני נושאים עיקריים. הראשון הוא קידום תכנית למסופים וחניונים תפעוליים לאוטובוסים, שהחוסר בהם כיום מהווה חסם מרכזי בפיתוח מערכת האוטובוסים. הנושא השני הוא הצורך להתאים את תכניות הבנייה החדשות לצרכי התחבורה הציבורית והנסיעה על אופניים כדי למנוע את תופעת ה"שכונות במצור”, שכונות פקוקות שלא ניתן לצאת מהן בשעות העומס בשל תכנון לקוי. נמשיך לעדכן.

רוצים לארח אותנו?

השבוע יאיא סיפר על לובי 99 בבית הצעירים מזא"ה 9 בתל-אביב.

יש לכם/ן 15-20 חברים וחברות שיהיו מעוניינים לשמוע על הלובי? רוצים שנגיע אליכם/ן לסלון או למקום העבודה? מלאו את הפרטים בקישור הזה ונחזור אליכם/ן.

תודה רבה על השותפות ושבת שלום!

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול 215 הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים