fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 

מה הכישורים הנדרשים כדי להיות הלוביסט של הבנקים? אילו הצעות חוק הגשנו השבוע בתחום התחבורה הציבורית? מתי הדיונים הבאים של "ועדת פישמן"? ובואו לקרוא ראיון עם יאיא

הסוף לפקס – עכשיו זה רשמי!

רגע השיא שלנו השבוע היה בלי שום ספק ביום שלישי, כאשר חוק ממשל זמין ("חוק הפקסים") עבר בקריאה שנייה ושלישית ונכנס לספר החוקים, אחרי יותר משנתיים של עבודה רציפה שלנו.
זהו החוק (זה הנוסח שיזמנו והגשנו עם חברי הכנסת דוד ביטן ושרן השכל ("הליכוד"), המחייב משרדי ממשלה וגופים ציבוריים לתקשר אתנו במייל, ולא בפקס. בנוסף, הגופים הללו יחויבו לפרסם טלפון ומייל של העובדים כדי שהמידע הזה יהיה נגיש ל-כ-ו-ל-ם, ולא רק למקושרים, או לוביסטים. החוק ייכנס לתוקף בעוד שנה, ולאחר מכן תוכלו לאפסן את הפקס 😊

האזינו ללינור הלוביסטית שלכם/ן, שפעלה ללא הפסק מאחורי הקלעים כדי להפוך את הצעת החוק הזו למציאותבתכנית הבוקר של גלי צה"ל ובראיון משותף עם ח"כ שרן השכל בתכנית "יהיה בסדר" בגלי צה"ל.

כמו תמיד – חברי הלובי בחרו את הנושא ואנחנו ביצענו. רוצים לעזור לנו להפוך עוד הצעות חוק למציאות? הצטרפו כעת.

עשרות מצטרפים חדשים מאז פרסום הראיון הבוקר

היום פורסם ב"דה מרקר" ראיון עומק עם יאיא פינק, מייסד ומנכ"ל הלובי, על הון-שלטון וכמובן על הלובי שלנו. מזמינים אתכם/ן להקליק על התמונה לצפות בפרומו בעמוד הפייסבוק שלנו:

עוד הצצה לאופן שבו עובדים קשרי ההון-שלטון

השבוע פורסם שהבנקים מתלבטים את מי למנות למנכ"ל איגוד הבנקים, ארגון שמבצע עבודת לובי כדי לייצג את האינטרסים של כלל הבנקים. לפי הכתבה, ההתלבטות של הבנקים הייתה בין השרה לשעבר רוחמה אברהם לבין מזכיר הממשלה לשעבר צבי האוזר, שהודיע לאחר מכן כי אין בכוונתו לעמוד בראש איגוד הבנקים.

למה דווקא השמות שלהם עלו כמועמדים לתפקיד? כי לשניהם יש קשרים טובים במסדרונות השלטון והבנקים מקווים להשתמש בקשרים הללו לטובתם. בתמורה, הבנקים ישלמו למנכ"ל העתידי כמיליון ₪ בשנה, אבל זה כסף קטן מול ההכנסות השנתיות שלהם שעומדות על 46 מיליארד ₪.

כך עובדים קשרי ההון-שלטון: שוכרים מישהו ממש מקושר לשלטון, והוא מתרגם את הקשרים והידע שלו להון של מיליונים, על חשבון האינטרס של הציבור הרחב. לחצו על התמונה של השרה לשעבר רוחמה אברהם כדי לקרוא את הפוסט שהעלינו בנושא:

מנצלים את הימים האחרונים של מושב הכנסת לקידום התחבורה הציבורית

השבוע היה השבוע האחרון למושב הקיץ של הכנסת. ניצלנו את הימים האחרונים של המושב כדי להגיש שתי הצעות חוק בתחום התחבורה הציבורית.

הראשונה היא הצעת חוק שכר מינימום לנהגי התחבורה הציבורית. אחד הגורמים העיקריים לכך שמאות נסיעות אוטובוס מתבטלות מדי יום הוא מחסור של כ-3,500 נהגי אוטובוס, שנובע מתנאי עבודה קשים ושכר נמוך (כ-39 ₪ לשעה). המחסור הזה מהווה גם חסם מרכזי בשיפור התחבורה הציבורית, כי איך אפשר ליצור קווי אוטובוס חדשים או להגביר את התדירות בקווים הקיימים, אם אין מספיק נהגים?!

הצעת החוק קובעת שתוקם מועצה ציבורית לקביעת שכר הנהגים. המועצה תורכב משחקנים שונים בתחום התחבורה ובראשה יעמוד שר התחבורה. בגלל ההשפעה המכרעת שיש למשרד התחבורה על שכר הנהגים, המועצה תוכל להביא להסדר ענפי שיעלה את שכרם של נהגי האוטובוסים. על הצעת החוק חתמו חברי הכנסת יעקב אשר ומשה גפני ("יהדות התורה"), רחל עזריה ("כולנו"), איתן כבל ("המחנה הציוני") ודב חנין ("הרשימה המשותפת").

הצעת החוק השנייה קובעת סטנדרט אחיד לתחנות אוטובוס, כך שיהיו בהן מקומות ישיבה וסככה המגנה מגשם ומשמש. נשמע לכם מוכר? סימן שאתם/ן עוקבים אחרי העדכונים השבועיים שלנו (איזה כיף!).

בחודשים האחרונים סייענו לקדם הצעת חוק זהה של חבר הכנסת דב חנין אבל נתקלנו בקשיים (ככל הנראה בגלל שמדובר בח"כ מהאופוזיציה). אז הגשנו את ההצעה שוב כשהפעם חתומים עליה 19 (!) חברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה ובראשם ח"כ מיקי זוהר ("הליכוד"), שהבין את חשיבות הנושא. חשוב לנו להודות לח"כ חנין שהתעלה מעל הרצון לקרדיט אישי, שזה לגמרי לא מובן מאליו…

למה אנחנו חייבים לחזק את רשות ההגבלים העסקיים?

בשבוע שעבר עדכנו אתכם/ן על התיקון לחוק ההגבלים העסקיים, שאמור לחזק את הרשות להגבלים עסקיים, להעניק לה סמכויות אכיפה משמעותיות ולהגביל את המונופולים הגדולים, או בקיצור – לעודד את התחרות במשק.

עדיין לא מבינים למה הצעת החוק הזו חשובה? רוצות לדעת מה אנחנו חושבים עליה? מוזמנים/ות לקרוא את טור הדעה של לינור שפורסם השבוע:

ועדת פישמן ממשיכה את דיוניה

בשעה טובה קיבלנו הזמנה לדיונים נוספים בוועדת החקירה הפרלמנטרית למתן ההלוואות לטייקונים ("ועדת פישמן") ומיד עדכנו על כך בעמוד הטוויטר שלנו. אנחנו כמובן נהיה שם ונעדכן.

מנצלים הזדמנויות בכנסת כדי לספר על לובי 99

השבוע סיפרה ימית על לובי 99 בפני קורס "הנבחרת" ופורום נשים ממועצה אזורית לכיש שהגיעו לכנסת. באירוע נכחה גם השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל ("הליכוד").

היום (ו') הרצתה לינור לבוגרי תלפיות על הלובי שלנו (ותודה לניר ניסן מתנדב העל שלנו על הארגון).
ביום ראשון תגיע לינור לרמת השרון.

אז… יש לך אולי חבר/ה מהאזור שעוד לא שמע על הלובי הציבורי הראשון? פנו אלינו במייל חוזר לכל הפרטים.

שבת שלום!

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול 215 הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים