fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 

צעד ראשון בהפרדה בין הבנקים לחברות כרטיסי האשראי, הציעו את הנושאים בהם תרצו שנעסוק, תומכים בהצעת חוק שתפחית את השחיתות ברשויות המקומיות ומתנגדים לתת לבנקים לרכוש את המניות של עצמם

המפקחת, השולחן הנפרד והדיון שלא קרה

השבוע התכנסה סופסוף ועדת החקירה הפרלמנטרית בנושא ההלוואות הגדולות שניתנו לטייקונים, הידועה בכינוי "ועדת פישמן".

הוועדה אמורה לחקור את ה"תספורות" שניתנו בשנים האחרונות, בין היתר על חשבון כספי הפנסיה שלנו, ולכן הוזמנה אליה דורית סלינגר, המפקחת על שוק ההון. אך סלינגר סירבה להופיע בפני הוועדה לאחר שגילתה שמדובר בפורמט של שימוע בסנאט האמריקני, השם אותה בשולחן נפרד (בתמונה), ולטענתה בעמדה של "נאשמת".

אנחנו חושבים שסלינגר היא רגולטורית מצויינת שעובדת לטובת הציבור, כפי שאמרנו פה לא פעם ולא פעמיים, ואנחנו מבינים שהיה כשל התנהלותי של הועדה שלא עדכנה אותה כיאות מראש על סידורי הישיבה, ולמרות זאת אנו חושבים שסלינגר טעתה כשלא התייצבה כי בכך יצרה תקדים ונתנה מתנה ליעד האמיתי של הועדה: מנכלי הבנקים והפיקוח על הבנקים.

ועדת החקירה הזו צריכה לפעול בכל הכח כדי שהציבור יידע מה קורה עם הכסף שלו. לא יכול להיות שמשפחות רבות כל כך בישראל נלחמות על מנת לסגור את החודש, בזמן שהבנקים נותנים לפישמן ולחבריו אשראי כיד המלך. אסור לוותר לרגולטורים הבכירים ולראשי המערכת הפיננסית מלתת לנו תשובות. לחצו על התמונה כדי לקרוא את הפוסט שהעלינו בנושא:

עוד צעד בהפיכת הרפורמה בבנקאות למציאות

השבוע פורסם כי בנק לאומי מכר את השליטה בחברת כרטיסי האשראי "לאומי קארד". הצעד הזה מתיישב עם הרפורמה בבנקאות, שעזרנו להעביר לפני כשנה וחצי.

אחד הנדבכים המרכזיים של הרפורמה הוא הפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים, שאמורה לייצר עוד תחרות בשוק הבנקאות, שבו לא קם בנק חדש מזה 50 שנה. אנו כמובן מברכים על המכירה, ובמקביל ממשיכים ללחוץ עד שיתר הסעיפים ברפורמה יהפכו למציאות.

בתחילה דובר על כך שאחרי ההפרדה בנק לאומי יחזיק ב-20% מ"לאומי קארד", מה שהעלה חשש שהגופים הללו לא באמת יתחרו ביניהם. אבל העסקה הזו כפופה לאישור בנק ישראל, ובנק ישראל לא אישר את ההסדר הזה בטענה שהדבר מנוגד למטרת הרפורמה בבנקאות, שאמורה להגביר את התחרות ולא להפחית אותה.

איזה נושא תרצו שהלוביסטיות שלנו יקדמו בכנסת?

כמו תמיד, במהלך הפגרה של הכנסת לחברי וחברות לובי 99 (המשלמים/ות דמי חבר מדי חודש) יש אפשרות להציע נושאים שבהם נעסוק במושב הבא של הכנסת, ולאחר מכן – להצביע ולבחור את הנושאים אותם נקדם. עוד לא חברים? הצטרפו עכשיו.

הקריטריונים הקבועים שלנו, לפיהם אנחנו בוחרים אילו נושאים יעלו להצבעה, הם:

  1. נושא חברתי/כלכלי מובהק (אנו לא מתעסקים בסוגיות מדיניות ובקשר בין דת ומדינה).
  2. מסייע לרוב המכריע של הציבור ולא לקבוצה קטנה.
  3. עדיפות לנושא שבו פועלים לוביסטים של בעלי ההון כנגד האינטרס הציבורי.
  4. מסייע לציבור הרחב שאין לו ממון, ולא לבעלי ההון.
  5. פרקטי וניתן לקידום, בהתחשב בהרכב הכנסת והקואליציה.
  6. אין ארגון חברתי אחר העוסק בנושא ביעילות ובהצלחה.
  7. ניתן לטיפול בטווח הזמן הקרוב.

החל מהיום ועד ל-19.8 כל חבר וחברה בלובי יכולים להציע נושא אחד בלבד בטופס הזה (ניתן למלא את הטופס מספר פעמים והטופס האחרון שיישלח הוא הקובע):  

החברים/ות הוותיקים/ות אולי זוכרים שבעבר לא הייתה מגבלה על מספר הנושאים שניתן להציע. אבל מכיוון שאנו עומדים היום על 3,600 חברות וחברים וחשוב לנו לבדוק לעומק את ההיתכנות של כל הצעה ולחזור לכל חבר/ה באופן אישי –החלטנו להגביל את מספר ההצעות לכל חבר/ה.
שימו לב, אם אינכם חברים קבועים לא ניתן להציע נושאים לקידום.

האם ההיסטוריה תחזור על עצמה?

לאחרונה פרסם בנק ישראל טיוטת נוהל המתירה לבנקים לרכוש את המניות של עצמם. הטיוטה משנה את המדיניות הקיימת היום שאוסרת על הבנקים לעשות זאת, וזאת כלקח מפרשת ויסות מניות הבנקים.

מדובר בפרשה שהגיעה לשיאה בשנת 1983, אז הבנקים המסחריים קרסו עקב תנודות מלאכותיות שהם יצרו בשערי המניות שלהם, מה שגרם נזק של עשרות מיליארדי ₪ לציבור. אנחנו חושבים שאסור לתת להיסטוריה לחזור על עצמה, ולכן – יחד עם השותפים שלנו בארגון "צדק פיננסי" – שלחנו מכתב לבנק ישראל ובו הבענו את התנגדותנו הנחרצת למהלך:

הואשמת וגם ירשת? (או לפחות, קבעת מי יהיה היורש שלך)

בחמש השנים האחרונות הורשעו בפלילים לא פחות מתשעה ראשי רשויות. אליהם מצטרפים ראשי ערים נוספים שהוגש נגדם כתב אישום אבל המשפט בעניינם עדיין לא נפתח.

כיום, אם הוגש כתב אישום נגד ראש רשות מקומית והוא הושעה מתפקידו, אבל בכל זאת בוחר להמשיך ולהתמודד בבחירות (מתוך הנחה שבית המשפט יזכה אותו) – מי שממלא את מקומו עד לסיום המשפט הוא מס' 2 שלו, שהוא בדרך כלל איש אמונו של ראש העיר המושעה. כך היה עם ראש עיריית בת-ים לשעבר, שלמה לחיאני (בתמונה).

כך נוצר מצב שמי שקובע בפועל את זהות המחליף, שיכול לכהן במשך שנים, הוא אך ורק ראש הרשות שהוגש נגדו כתב אישום. הצעת חוק שהוגשה בשבוע שעבר על-ידי חבר הכנסת רועי פולקמן ("כולנו") אמורה להתמודד עם המצב וקובעת שממלא המקום ייבחר על-ידי מועצת הרשות.

אנחנו חושבים שההצעה הזו תגביר את הדמוקרטיה ותגרום לכך שממלא המקום יהיה מחויב לאינטרס הציבורי ולא לאינטרס של רשות הרשות שמינה אותו, ובכוונתנו לסייע לח"כ פולקמן בהעברתה. לחצו על התמונה לקריאת פוסט בנושא:

מספרים על התחבורה הציבורית ועל הלובי הציבורי

השבוע העבירה מרב הרצאה על תחבורה ציבורית בבית הצעירים מזא"ה 9 בתל-אביב (תודה להגר לבון וגיל ראבי על העזרה), וגם התראיינה בנושא לתכנית "שישי בחמש":

גם יאיא סיפר על לובי 99 במשמר העמק (תודה רבה לאלה ואמיר המארגנים המדהימים) ונפגש עם תכנית "בואו נתערב" של התאחדות הסטודנטים, ולינור הרצתה בפני משרד עורכי הדין ענת בירן.

וכמובן, שגם השבוע נמשיך להפיץ את הבשורה – ביום שלישי ב-18:00 נגיע ל-WeWork ברחוב דובנוב 7 תל-אביב (להרשמה) וביום רביעי בשעה 19:00 נגיע לפאב "המפלצת" ברחוב צ'ילה 8 בירושלים.

שבת שלום!

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול 215 הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים