fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 
 

מחבקים את תושבי עוטף עזה, מזמינים אתכם/ן להציע את הנושאים לקידום במושב החורף, צעד נוסף בדרך לשקיפות בבנקים, ממשיכים לפעול בנושא ים המלח, ושואלים: האם הממונה הבא/ה על הביטוח ישרת את האינטרס של הציבור?

חיבוק חם לתושבי עוטף עזה

עם זה הכי חשוב לנו לפתוח את העדכון השבועי.
חיבוק חם לתושבי/ות העוטף ולנפגעים, פיזית ומנטלית.

בסופ"ש האחרון קיימנו את הסמינר השנתי שלנו דווקא בעוטף עזה כאות הזדהות שלנו עם תושבי האזור.
במסגרתו נפגשנו עם ראש עיריית שדרות, עם חברי קיבוץ בארי ודורות ובעיקר דנו לעומק בנקודות לשיפור ושימור במיזם שלנו.

ליבנו אתכם – מקווים שהשקט ישוב במהרה, ותודה על האירוח.

מה הצלחנו לקדם במושב הקיץ?

הנה סיכום עיקרי ההישגים שלנו במושב הקיץ של הכנסת, שהוא מושב קצרצר של פחות משלושה חודשים. ועדיין – הספקנו בו לא מעט!

מציעים כי תעבירו לכל מי שעדיין לא אתנו בלובי 99, ולמי שלא יודעים עדיין מהו זה הלובי של הציבור ולמה צריך אותו! צרפו אלינו חברות/ים.

אנחנו גאים מאד להיות מיזם שכל תקציבו מגיע ממימון המונים קבוע, בתמיכה קבועה של הציבור.
מוזמנים להקליק על התמונה (תודה לניר גולן המוכשר על העיצוב) ולשתף את הפוסט בפייסבוק:
 

 
כבר קבעתם/ן באילו נושאים נוספים נעסוק במושב החורף?

נשארו עוד עשרה ימים בהם חברי וחברות לובי 99 (אלו המשלמים/ות דמי חבר מדי חודש) יכולים להציע את הנושאים שיעלו להצבעת חברים/ות לקראת המושב הבא של הכנסת.
אם יש נושא שחשוב לכם/ן ועונה על הקריטריונים שהגדרנו – מלאו את הטופס בהמשך.
תזכורת לקריטריונים לפיהם אנו בוחרים אילו נושאים יעלו להצבעה:

  1. נושא חברתי/כלכלי מובהק (אנו לא מתעסקים בסוגיות מדיניות ובקשר בין דת ומדינה).
  2. מסייע לרוב המכריע של הציבור ולא לקבוצה קטנה.
  3. מסייע לציבור הרחב שאין לו ממון, ולא לבעלי ההון.
  4. עדיפות לנושא שבו פועלים לוביסטים של בעלי ההון כנגד האינטרס הציבורי.
  5. פרקטי וניתן לקידום, בהתחשב בהרכב הכנסת והקואליציה.
  6. אין ארגון חברתי אחר העוסק בנושא ביעילות ובהצלחה.
  7. ניתן לטיפול בטווח הזמן הקרוב.

ניתן להציע נושא אחד בלבד עד ה-19.8 (אפשר למלא את הטופס מספר פעמים והפעם האחרונה היא הקובעת). לחצו על התמונה כדי להגיע לטופס: 
 

 
המפקח/ת על רשות שוק ההון והביטוח: איך עוצרים את הדלתות המסתובבות?

המפקחת הפורשת, דורית סלינגר, עתידה לסיים את תפקידה בסוף החודש אבל הוועדה שאמורה למנות את המחליף/ה שלה טרם הוקמה בגלל ויכוחים על סמכויות. אנחנו קוראים לשר האוצר, משה כחלון, למנות מועמד שיוביל רפורמות חשובות לטובת הציבור הרחב, ולא מועמד שיהיה "רגוע ונוח" לחברות הביטוח.

אי אפשר להפריז בחשיבות זהות המפקח/ת הבא/ה על רשות שוק ההון והביטוח. הוא/היא יהיו אחראים לפקח על 1.5 טריליון ₪ של כספי הפנסיות של הציבור, חיסכון שגדל כל שנה בכ-100 מיליארד ₪. מדובר באחריות עצומה ובכמויות בלתי נתפסות של כסף, ולכן חשוב לבחור את מי שיעבוד לטובת הציבור הרחב ולא לטובת האינטרס הצר של חברות הביטוח, סוכני הביטוח, לשכת עורכי הדין וקבוצות אינטרס נוספות שמתפרנסות מתחום הפנסיה והביטוח.

כשמסתכלים על הטבלה הבאה מבינים את החשש שלנו, מהדלתות המסתובבות בין הרגולטורים לגופים המפוקחים: כל המפקחים על הביטוח לשעבר עברו לעבוד בחברות הביטוח עליהן הם פיקחו לאחר סיום תפקידם. אנחנו חושבים שהמצב הזה, שגורם לרגולטורים להעדיף במקרים רבים את טובת מקום העבודה הבא שלהם על פני האינטרס של 99% מהציבור, הוא בלתי נסבל. לחצו על התמונה כדי לקרוא את הפוסט שהעלינו בנושא:

 
האם בקרוב יהיה "זאפ" או "Wobi" גם בתחום הבנקאות?

כשאנחנו רוצים לקנות טלוויזיה או להשוות בין ביטוחי רכב, אנו נכנסים קודם כל לאחד מאתרי השוואת המחירים. אבל אם אנחנו שוקלים לעבור בנק ורוצים לקבל הצעות מהמתחרים, אנחנו צריכים לעבור פיזית בין הסניפים או המוקדים הטלפוניים של הבנקים השונים ולקבל הצעות מחיר מכל אחד.

פיתוח פלטפורמות שיאפשרו לנו להשוות את המחירים של כל שירותי הבנקאות (עמלות/ריביות/הלוואות) בלחיצת כפתור, הוא אחד הסעיפים שנאבקנו כדי להכניס לרפורמה בבנקאות, אותה סייענו להעביר לפני למעלה משנה וחצי. זהו סעיף הכרחי לפתיחת שוק הבנקאות לתחרות, כי אם הבנק שלנו ירצה שנישאר אצלו ולא נעבור למתחרים – הוא ייאלץ להציע לנו הצעה אטרקטיבית יותר.

השבוע הודיע בנק ישראל כי החל לפעול בנושא. הבנקים מתנגדים (כמובן…) מאוד למודל הזה, ויעבדו בכל הכח כדי לעכב ולהכשיל את כניסת הפלטפורמות להשוואת מחירי שירותיהם.
אבל אל דאגה, זה לא ילך להם בקלות. בין השאר, כי אנחנו נמשיך לפעול בכל הכוח כדי שהרפורמה בבנקאות תושלם במלואה.

 
העמדה שלנו בנושא ים המלח הגיעה גם לתקשורת

ההצעה שהצגנו לצוות שעוסק בתום הזיכיון בים המלח בשנת 2030 – לא לתת שוב זיכיון על ים המלח לטייקון, אלא לאפשר לחברה פרטית לקבל  חוזה הפעלה בלבד על מנת להחזיר את ים המלח לציבור – הופיעה אתמול בכתבה ב"כלכליסט". ממשיכים ללחוץ בכיוון.
לחצו על התמונה כדי לקרוא את הכתבה במלואה:

 

 
רשות ההגבלים פסלה את המיזוג? הבנקים מערערים 

השבוע הודיעו בנק מזרחי-טפחות ובנק אגוד שבכוונתם להגיש ערר על החלטת הרשות להגבלים עסקיים לפסול את המיזוג ביניהם. כפי שכבר עדכנו בעבר, רשות ההגבלים העסקיים פסלה את המיזוג בטענה שהוא יפגע בתחרות בשוק הבנקאות, שבו לא קם בנק חדש כבר עשרות שנים. אנחנו מקווים שהרשות תעמוד בלחצים שיופעלו עליה מעכשיו כדי להפוך את עמדתה.

 
נשמח להגיע גם לסלון או למקום העבודה שלכם/ן

בשבוע שחלף, סיפר דן ליבשוץ המתנדב האדיר שלנו על לובי 99 ב-WeWork ולינור עשתה את אותו הדבר במשרדי חברת woo.io. מרב העבירה חוג בית בתל אביב (תודה רבה לעדו סוכולובסקי חבר המיזם על האירוח) ומתן סיבק, עוד מתנדב מהמם שלנו, הגיע לפאב "המפלצת" בירושלים.

כפי שניתן לראות, אפשר להזמין אותנו לבית שלכם/ן או למקום העבודה. מלאו את הטופס הבא ונשמח להגיע לכל מקום בארץ כדי לספר על הלובי הציבורי.

ביום רביעי נגיע לבאר שבע, רחוב סמילנסקי 16, בשעה 19:30, לאיוונט.
הכניסה חופשית בהרשמה מראש.

שבת שלום!

 
זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול 215 הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים