fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 

נלחמים למען מיסוי הוגן, הזדמנות אחרונה להציע נושאים, באיזה הקשר הזכרנו את השיר "מחכים למשיח" של שלום חנוך וגם – הזמינו אותנו אליכם/ן ועזרו לנו לחזק את הלובי הציבורי!

אוגוסט הוא זמן מצוין להזמין אותנו אליכם/ן

כפי שאתם/ן כבר בטח יודעים, כל התקציב שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע ממימון המונים ואנחנו מאוד שמחים לא להיות תלויים בשום בעל הון או קרן.

אחת הדרכים הכי אפקטיביות עבורנו לגיוס חברים חדשים היא באמצעות חוגי בית, בהם אנחנו מספרים על "מאחורי הקלעים" של הכנסת, איך אפשר להשפיע בצורה אפקטיבית ומה הצלחנו להשיג לטובת הציבור הרחב עד כה.

אם יש לכם/ן 20 חברות וחברים שיהיו מעוניינים לשמוע על הלובי הציבורי ואתם רוצים שנגיע אליכם לסלון או למקום העבודה, בכל מקום בארץ – מלאו את הפרטים בקישור הזה ונחזור אליכם/ן.

למה שמחנו לפתוח את העיתונים השבוע? 

השבוע שמחנו לראות שדורית סלינגר, המפקחת על שוק ההון והביטוח, פרגנה ללובי 99 בראיון הפרישה שלה ודיברה על החשיבות של הלובי הציבורי מול חברות הביטוח וצבא הלוביסטים שלהן. לחצו על התמונה כדי לקרוא את הכתבה במלואה:
אנחנו מודים למפקחת היוצאת על המחמאות, אבל בשורה התחתונה מה שאנחנו צריכים זה אתכם/ן – הצטרפו אלינו וחזקו אותנו מול הלוביסטים של חברות הביטוח ושל הטייקונים. יחד נוכל להמשיך ולקדם את האינטרס הציבורי של ה-99% מול מקבלי ההחלטות. צפו בסרטון של לינור הלוביסטית שלכם/ן בנושא:

מתי בפעם האחרונה ויתרו לכם על מיליארד ₪? 

לקרן אייפקס זה דווקא קרה לא מזמן. נזכיר שבשנים שבהן קרן אייפקס החזיקה בתנובה היא העלתה מחירים (מה שהוביל למחאת הקוטג', שבתמונה) והרוויחה יותר מ-5 מיליארד ₪ ממוצרי המזון הכי בסיסיים שכולנו קונים. אח"כ אייפקס מכרה את תנובה לברייטפוד הסינית ברווח של יותר מ-2.5 מיליארד ₪.

בדיעבד הסתבר שהמכירה הזו הייתה במחיר מופרז וברייטפוד החליטה לפטר עובדים בתנובה כדי להקטין את ההפסדים שלה. ולמרות כל ההתנהלות הזו, אייפקס קיבלה פטור מלא ממס, שמוערך בכמיליארד ₪

אבל אייפקס היא לא היחידה. דו"ח של מבקר המדינה שפורסם באוקטובר קובע כי רשות המסים העניקה פטורי מס מופלגים לקרנות הון זרות בלי הסמכה בחוק, בלי קריטריונים ברורים ובלי לבדוק האם המשק הישראלי באמת הרוויח מההטבות האלה. לפני יותר משמונה חודשים היינו בשני דיונים בנושא בכנסת (לקריאת העדכון ששלחנו אחריהם), אבל עדיין שום דבר לא השתנה.

השבוע הוצאנו מכתב לראש רשות המסים כדי לבחון איפה עומדים הדברים וכמובן להציע את הסיוע שלנו. לקריאת המכתב לחצו על התמונה:

הזדמנות אחרונה להציע נושאים

חברים/ות בלובי 99 ועדיין לא הצעתם/ן נושא שחשוב לכם/ן שנקדם במושב הבא של הכנסת? האפשרות להציע נושאים תיסגר ביום ראשון ה-19.8 בשעה 12:00. לחצו על התמונה כדי להגיע לטופס (בו מפורטים גם הקריטריונים לפיהם אנחנו מחליטים אילו נושאים יעלו להצבעה): 

למה כל כך קשה לנצח את ההון-שלטון ואיך זה קשור לים המלח

כתבנו לכם/ן כבר לא פעם בתקופה האחרונה על הצוות הממשלתי שאמור לקבוע את עתיד הזיכיון של חברת כימיקלים לישראל (כי"ל) על ים המלח, שאמור להסתיים בשנת 2030.

הפעם אנחנו לא רוצים להתמקד בהצעה שאנחנו הצגנו לצוות הממשלתי (להקים חברה שתתחשב גם באינטרס הציבורי ולא רק בשיקולי רווח), אלא במורכבות של עבודת הצוות. נעשה את זה באמצעות סיפור אמיתי:

לפני מספר שנים, משרד האוצר ביצע רפורמה בתחום המס, שפגעה בחברה גדולה בבעלות טייקון מוכר. החברה פעלה באגרסיביות כדי לשכנע את הכנסת לבטל את הרפורמה הזו, אבל לא הצליחה בכך. רגע לפני שהקרב הוכרע לטובת משרד האוצר, המנכ"ל של אותה חברה, איש חזק ומקושר מאוד, הגיע לפגישה באגף התקציבים באוצר. הוא נכנס למשרדו של סגן הממונה על התקציבים שהיה אחראי על הרפורמה וצרח עליו "אתה, במגזר הפרטי, כבר לא תעבוד!". וכך היה.

ואיך זה קשור לים המלח? העובדה שהרבה עובדי מדינה בכירים לשעבר עברו לעבוד בכי"ל (כמו ניר גלעד, מנכ"ל ויו"ר כי"ל לשעבר שהיה החשב הכללי באוצר) לא מקלה על העבודה של חברי הצוות. זה משפיע גם מבחינת הקשרים וההכרות האישית, וגם, מה לעשות, על המחשבות של היכן הם יעבדו ביום שאחרי סיום תפקידם בשירות הציבורי. לחצו על התמונה של ניר גלעד כדי לקרוא את הפוסט שהעלנו בנושא:

"הבורסה נפלה, אנשים קופצים מהגג"

מה הקשר בין השיר "מחכים למשיח" של שלום חנוך לבין המדיניות שאוסרת על הבנקים לרכוש את המניות של עצמם? ולמה אנחנו מתנגדים לביטול האיסור הזה? קראו את הטור של לינור שפורסם בעיתון "דבר ראשון":

בואו לשמוע אותנו!

השבוע ימית סיפרה על לובי 99 בבאר שבע. תודה רבה ליעל אסקירה על הארגון והאירוח!

ביום ראשון מרב תגיע ליישוב אירוס (הסמוך לרחובות) וביום שני יאיא יעביר חוג בית בראשון לציון. נשמח אם תצטרפו! לפרטים המלאים כתבו לנו במייל חוזר.

שבת שלום!

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול 215 הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים