fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 

הרשעה חשובה ומסר משמעותי לשוק ההון, את מי רתמנו להגיש הצעת חוק שתפקח על חוזים אחידים של החברות הגדולות, איך מתקדמים עם מציאת פתרונות לאיזון חיים-עבודה, מה בין מסופים לשיפור התחב"צ, וגם: תזמינו – נבוא!

פותחים עם החדשות הדרמטיות של השבוע (הזדמנות מצוינת להזכיר לכם לעקוב אחרינו בטוויטר):
האזינו למסר החשוב של לינור בנושא ביומן הבוקר של יום חמישי ברשת ב'.

איך בנק בתחפושת מאגניבה משמר ריכוזיות בשוק הבנקאות

"אל תקרא לי בנק" זועק הקמפיין האגרסיבי של פפר. צעירים מגניבים מסבירים לנו כמה זה "משהו אחר". מצטערים לבאס אבל פפר הוא לא סתם בנק. הוא סתם סניף של בנק לאומי.

הבנק של ההורים וסבתא בתחפושת דיגיטילית "מאגניבה", זה ששודד את כולנו כבר שנים רבות.

למה זה מפריע לנו? כי יחד עם "ביט" של בנק הפועלים הם מנסים לקבל עכשיו אישור לעלות רמה לשימוש באפליקציה מהעברת כספים בין אנשים להעברת כספים בין אנשים לעסקים (c to b).

מה הבעיה בזה? כי הרי נראה לנו אחלה לשלם באפליקציה בסופר, למלון ובחנויות הבגדים. זו הקידמה הרי, הכל ממילא עושים דרך הסלולרי… ובכן תיזמון זה הכל בחיים, וכל השפע הזה נזרק עליכם דווקא עכשיו לא במקרה.

להזכירכם לפני שנה וחצי עברה הרפורמה בבנקים שקבעה שכדי להילחם בריכוזיות בשוק הבנקאות (לא קם בנק ישראל כ-50 שנה והדואופול פועלים ולאומי מחזיק כ-61% משוק הבנקאות בישראל) יש להפריד את חברות כרטיסי האשראי מהבנקים, ולאפשר להן לגדול ולהוות תחרות לבנקים.

הבנקים נאלצים למכור את חברות כרטיסי האשראי שלהם ולהיפרד מפרת מזומנים חולבת. אז מה הם עושים בשלב הביניים הנוכחי, כשהחברות עדין בשליטתן ודקה לפני שמקבלות עצמאות? משתלטות על השוק העתידי שלהן. הדיגיטלי.

המחוקק קבע שעד 2021 הבנקים לא יוכלו להנפיק כרטיסי אשראי פנים בנקאים כדי שלא ימחקו את קיומן של חברות כרטיסי האשראי בטרם אלה מספיקות לתת פייט, כדי לתת להם זמן לצבור תאוצה (בהיפרדות הן מאבדות למעשה את מרבית הגב הכלכלי שלהן). 

לחברות כרטיסי האשראי אין אפליקציות משלהן כי עד כה הבנקים, להן הן היו שייכות, לא רצו לפתח אחת. ברגע שנודע שצריך להיפרד, אצו רצו לפתח לעצמם כזו. עד שהחברות המופרדות יספיקו לפתח מוצר וינסו להתחרות, השוק כבר ישלט במלואו שוב על ידי הבנקים הגדולים – בטח ובטח כאשר במקביל חברות פינטק כמו אפל-פיי ועלי-פיי לא מקבלות אישור להיכנס לישראל.
בקיצור, מסדרים לפועלים ולאומי מגרש משחקים בלי תחרות.

שנתיים-שלוש תיהנו משירותים חינמיים ותתרגלו אליהם… ואז  אחרי שתגמרו להתלהב והשוק יהיה בידם (כלומר שיהיו בטוחים שחוסלה בינתיים כל אופציה לתחרות עתידית), יתחילו לגבות כסף. הרבה כסף. כי לא יהיה אף שחקן אחר במגרש והמחלבה תתחיל לעבוד.

אז לכם אנחנו אומרים – תעשו טובה אל תסתנוורו מפרסומות.

לבנק ישראל ומשרד האוצר אנחנו קוראים – אל תרקדו לפי החליל של הבנקים הגדולים.
לא בשביל זה העברנו את הרפורמה בבנקים. צריך לעמוד בהוראות המחוקק, כדי שתהיה פה באמת תחרות בשוק הבנקאות ושירדו לכולנו המחירים לתמיד ולא לשנה שנתיים.

והנה טור שכתבה לינור בנושא לדה מרקר (לחצו על התמונה לקריאה נוחה באתר דה מרקר).

על מה אתם חותמים ב"חוזה אחיד" ומי מפקח על זה? 

מי מכם קרא חוזה משכנתא או פוליסת ביטוח לפני שחתם עליהם? קראתם פעם את הר הדפים ששולחים לכם כשאתם עוברים חברת תקשורת?

השבוע נפגשנו עם יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם ("הליכוד") בנוגע להצעת חוק שתסייע לנו להבין את החוזים הארוכים והמסובכים של החברות הגדולות, מה שנקרא בשפה משפטית ״חוזים אחידים".

מדובר בנושא שבחרו חברי וחברות הלובי בהצבעה האחרונה – לנסות להתמודד עם החוזים ה״אחידים" שמנוסחים בידי החברות הגדולות במשק.

הכוונה ב"אחידים" היא שלצרכן אין כלים או יכולת לשנות סעיפים שפוגעים בו. בדרך כלל החוזים הללו כוללים עשרות עמודים ומנוסחים בשפה משפטית מסובכת ורובנו בכלל לא קוראים אותם לפני שאנחנו חותמים. גם אם היו לנו טענות על החוזה – אף אחד לא יקשיב לנו.  ."Take it or leave it"

כיום אנחנו חותמים על חוזים כאלה כל הזמן ואין באמת גוף שמפקח על זה. כתבנו הצעת חוק שאמורה לפתור את הענין, וח"כ אמסלם התחייב להניחה עם תחילת מושב החורף. לכל הפרטים בפוסט המלא לחצו על התמונה:

מה בין מסופים לבעיות התחבורה הציבורית בארץ?

פנינו השבוע למנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר, כדי לשאול אותה, האם משרד התחבורה הפך לגורם שמעכב בניית מסופי אוטובוסים חדשים.

למה זה חשוב?

כי מחסור במסופים וחניונים הוא אחד משלושת החסמים העיקריים שמונעים את הפיכת מערכת האוטובוסים בישראל לנוחה ויעילה יותר. כשאין מסוף אין לאוטובוס איפה לחנות בסיום נסיעה ואז לא מרחיבים את מספר קווי האוטובוס
למכתב המלא:

מנסים למצוא פתרונות לאיזון חיים עבודה

זה לא סוד שתרבות העבודה בישראל מקשה על האיזון בין חיים לעבודה. לא בכדי נבחר הנושא על ידי חברי לובי 99 בהצבעה האחרונה. הוא מעסיק אנשים רבים, במיוחד הורים לילדים, המנסים לג'נגל בין שני העולמות.
לטור המלא שכתבה הלוביסטית שלנו ימית מלול ינאי בנושא, לחצו פה:
אז מה עושים? מהרגע שהנושא נבחר בהצבעה האחרונה אנחנו על זה. נפגשים עם כל הגורמים הרלבנטים בנושא ומנסים למצוא פתרונות.

הבעיה היא שיש חשש (גם של ההסתדרות וגורמי המקצוע במשרד העבודה) שגמישות יתרה תהפוך כאמור לאפשרות לניצול של העובדים. המעסיקים חשים שהם כבר "וויתרו" מספיק להסתדרות ואין להם כוונה לעשות עוד מהלכים לטובת העובדים, והדרג הפוליטי מתקשה לקדם בתחום הזה חקיקה שלא בהסכמה ומתוך כפיית רצונו על השוק. טענה ששמענו לא מעט, היא כי יש צורך להגיע שוב ל"עסקת חבילה" במשק שתכלול התייחסות לכלל השינויים בשוק העבודה. לעסקאות חבילה בישראל יש נטייה להתקבל רק בתקופות משבר, עם זאת המעסיקים וההסתדרות הוכיחו בעבר כי הם יודעים להגיע להסכמות. אז אנחנו ממשיכים לדחוף לשם.

עד אז אנחנו מנסים לשכנע את הממשלה לעשות צעדים מדודים לקראת תרבות עבודה שמעודדת יותר פנאי וחושבים כי יש לכך קשב. אחת היוזמות שהצענו הינה הרחבת הנוהל האוסר על קיום ישיבות לאחר השעה 15:00 פעמיים בשבוע, נוהל שהחל ביוזמת מנכ"לית משרד התחבורה ואומץ על ידי השרה לשיוויון חברתי גילה גמליאל כהעברת מסר משמעותי לשוק העבודה הציבורי במטרה שיחלחל גם לשוק הפרטי, שגם לשעות הפנאי של העובדים ישנה חשיבות.

למכתב המלא שהוצאנו לשרה לשוויון חברתי לחצו על התמונה:

מעניין בקבוצת הוואטסאפ של הלובי

בינתיים בקבוצת הוואטס אפ לחברי הלובי בלבד, "המקף", התארח השבוע חבר הכנסת דב חנין ("הרשימה המשותפת"):

ביום ראשון יתארח ח"כ יואב קיש (ליכוד). רוצים להצטרף גם, לקבל עדכונים אישיים מהלוביסטיות שלנו ולשאול ח"כים שאלות? יש עוד מספר מקומות מוגבלים. כיתבו לנו במייל חוזר.

חבר, בפיצה פיפל כבר היית? 

כי ביום שלישי בשעה 20:30, יאיא יגיע להפגש איתכם ב"פיצה פיפל", פיצרייה חברתית בשכונת שפירא בתל אביב. הכניסה חופשית ונשמח לראותכם. פרטים באיוונט.

וזו הזדמנות מצוינת לבקש ממכם שתזמינו אותנו להגיע אליכם! כן כן, דווקא עכשיו, בתקופת "החגים" וביניהם. 20 איש בסלון או במקום העבודה, ויש לכם אחלה ארוע חברתי/משפחתי ומצווה לחג 😉
יאללה ההרשמה כאן.

ולסיום סיומת, אם הגעתם עד כה ואתם עדין לא חברים (כלומר משלמים בהוראת קבע בכל סכום קבוע לבחירתכם), נזכיר לכם שזה הזמן להצטרף, כי אנחנו עובדים בטירוף על כל הנושאים ששלחתם, וביום שישי הבא תיפתח ההצבעה על הנושא החדש שיתווסף אלינו במושב החורף, ומי שלא חבר לא מצביע!

יאללה חברים, אוגוסט נגמר בשעה טובה, בהצלחה לכולם בשנת הלימודים החדשה!

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול 215 הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים