fbpx דלג לתוכן

מה קרה השבוע? נלחמים במי שמייקר לנו את המשכנתא; דורשים מהממשלה הבאה להוציא אותנו מהפקקים; מתנגדים להפקרת נוטלי המשכנתאות בידי ״יועצים״ בשירות הבנקים; דורשים להפריד את ועדות ההשקעה מחברות הפנסיה; מלכוד 99 בפרק המשך על הסכמים קואליציוניים; ועוד.

לוקחים משכנתא? אז שימו לב: בנק ישראל מתכוון לאפשר ל-3 חברות גדולות להיכנס לשוק ייעוץ המשכנתאות ולמכור אותנו כ‘לידים’ לבנק שישלם עבורנו את המחיר הגבוה ביותר, במסווה של שירות השוואת עלויות אובייקטיבי, שהיה יכול לחסוך לנו עשרות אלפי שקלים על המשכנתא. דרשנו מבנק ישראל לחזור בו מההנחיה הבעייתית הזו.
לפוסט המלא>>

השבוע העלינו פרק נוסף לפודקאסט שלנו, ״מלכוד 99״. אחרי שבשבוע שעבר דיברנו באופן כללי על הסכמים קואליציוניים, השבוע דיברנו עם מנכ״לית הלובי, עו״ד לינור דויטש, על עשרת הנושאים החברתיים כלכליים שיוכלו לשדרג כל הסכם קואליציוני, וכמובן, איך לא… את החיים של כולנו.
האזינו, שתפו, ודרגו>>

< עזרו לנו להמשיך להשפיע – הצטרפו עכשיו ללובי99

שוק העבודה חוזר לאיטו לשיגרה ועמו חוזרים עומסי התנועה. נתונים שפורסמו השבוע מראים שכבר החודש הפקקים גרועים יותר מהתקופה המקבילה טרום משבר הקורונה. ללא תכנית עבודה דחופה, הכבישים שלנו יישארו עמוסים פי 3.5 מהממוצע במדינות ה-OECD וגם בנק ישראל המליץ בדו״ח שפורסם השבוע להשקיע בתשתיות, בדגש על תחבורה ציבורית (לציוץ שהעלינו בנושא). אנחנו כאן כדי להזכיר לממשלה הבאה שחייבים לשפר את התחבורה הציבורית. קראו עוד על העשייה שלנו בתחום ועל מה שצריך לעשות בפוסט המלא שהעלינו>>


שבע שנים חלפו מאז שנכנס לתוקף חוק הריכוזיות, שנועד להפחית את אחיזת החנק של הטייקונים והתאגידים גדולים במשק הישראלי. לאחרונה פורסם ״קול קורא״, שמבקש הצעות לתיקון החוק, ואנחנו כמובן הגבנו. כצפוי, לא היינו היחידים, ובצד השני יש כוחות רבי-עוצמה שרוצים לצמצם את תחולת החוק. השבוע התייצבנו בשימוע ציבורי שנערך בנושא, בהובלת בכירי המערכת הפיננסית בישראל, ונלחמנו שם עבור האינטרס של הציבור. לפוסט המלא>>


לאחרונה יותר ויותר אנשי עסקים רוכשים מניות בחברות ביטוח וגופי פנסיה. האם זה נעשה במטרה להשיג גישה לועדתו ההשקעה? מדובר בקבוצה קטנה של אנשים שיושבת בכל גוף פנסיה ומקבלת החלטות על כספי ציבור בשווי 2 טריליון ש"ח, ללא שקיפות ומבלי שהציבור יודע האם קיים ניגוד עניינים. אנחנו פועלים מול רשות שוק ההון, שמפקחת על גופי הפנסיה, כדי להפריד את ועדות ההשקעה מחברות הפנסיה ולהפוך אותן לעצמאיות. לפוסט המלא>>


השבוע פורסם שבית משפט באנגליה קבע כי פושט הרגל אליעזר פישמן הקים מבנה חברות זרות במטרה להסתיר נכסים. זה חיזוק חשוב לערעור שהגיש הנאמן לנכסי פישמן לבית המשפט העליון נגד הסדר הנושים שאושר לבני המשפחה, במסגרתו הם נותרו מולטי מיליונרים והציבור ספג תספורת. ביקשנו להצטרף להליך בבית המשפט המחוזי כדי לייצג את האינטרס הציבורי, ואנו בודקים את האופציות המשפטיות כדי לסייע גם עכשיו.


רשות התחרות פרסמה עמדה לפיה כשחברות מתחרות מגישות הצעה משותפת במכרז, מדובר בהסדר שעלול לפגוע בתחרות ולכן הרשות היא הגוף המוסמך לבדוק שאין פגיעה משמעותית בתחרות, בניגוד למצב היום בו לעיתים החברות בוחנות זאת בעצמן באמצעות ייעוץ משפטי. בישיבת "שולחן עגול" שהתקיימה בנושא, היינו הגוף היחידי שנכח המייצג את הציבור, אל מול עוה"ד מהמשרדים הגדולים בארץ שהגיבו וזעקו את זעקת החברות הגדולות, אנו הגבנו וחיזקנו את הרשות על המגמה.

השבוע מנכ"לית הלובי, עו"ד לינור דויטש, נפגשה עם מיזם "פוליטיקאיות צעירות" של אוניברסיטת בן גוריון להרצאה מרתקת על הלובי הציבורי. תודה ללירי עוליאל חברת הלובי על ההזמנה.


ביום ב' הקרוב (12.4) בשעה 20:00 לינור תגיע למושב קדרון. מעוניינים/ות להשתתף? עדכנו אותנו במייל.

הפעם בפינת המחקר נסביר על הפטור ממע"מ על הזמנות אונליין מחו״ל עד 75$ ומדוע הוא תורם להפחתת יוקר המחיה:
בעבר תקרת הפטור עמדה על 50$, אך בעקבות המחאה החברתית של 2011 העלו אותה. כפי שעולה מדוחות ממשלתיים שונים, שהבולט בהם הוא דו"ח ועדת טרכטנברג, מטרת הפטור היא לעודד תחרות ולהוריד את יוקר המחיה. ממחקר שביצענו אכן ראינו הוזלה של עשרות אחוזים במוצרים בהם היה צורך להתחרות עם הזמנות מחו״ל (למשל תחפושות, מברשות שיניים חשמליות ועוד), והמשמעות היא שהפטור מיטיב גם עם צרכנים שאינם מזמינים מחו"ל. 
הכלי של פטור ממע"מ זוכה לביקורת בטענה שהוא נותן יתרון משמעותי לצרכן הפרטי שמזמין מחו״ל ולא קונה מיצרנים מקומיים, וישנה כוונה מתמשכת של משרד האוצר, בדחיפת התעשיינים והיבואנים הגדולים, לבטל את הפטור. בין מובילי המאבק נמצאות גם רשתות האופנה הגדולות, ביניהן קבוצת פוקס של הראל ויזל, שמנסות למנוע תחרות שתוזיל את מחירי הבגדים בארץ. 
מנגד, טוענים מומחים שונים כגון ד"ר שלומי פריזט, כי אין פסול בהטבה הזו מכיוון שהיא מעודדת תחרות והורדת מחירים; בפרט בתקופת הקורונה בה האפשרות לטוס לחו"ל נפגעה משמעותית.
אנחנו בלובי 99 מתנגדים לביטול הפטור עד שלא תתפתח תחרות משמעותית בתחום הייבוא, שכן הדבר צפוי לפגוע בצרכנים – על פי מרכז חת לחקר תחרות ורגולציה, מרבית ההזמנות מבוצעות מתחת לתקרה של 75$ ולכן הפטור יוצר חיסכון משמעותי לצרכנים. 

רוצים/ות לסייע לנו להמשיך ולגדול? הזמינו אותנו עכשיו להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון וכיצד כל אזרח ואזרחית יכולים באמת להשפיע – אצלכם/ן בסלון, בעבודה או ב-ZOOM, כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך. להרשמה >>

רוצים/ות להגביר מעורבות בלובי הציבורי? הקליקו:
  הצטרפו לקבוצת הדיונים בטלגרם והשתתפו בשיח בין חברי/ות המיזם.
  הצטרפו לקבוצת הפייסבוק הסגורה של חברי/ות הלובי.
  הצטרפו לסיירת הרשת בוואטסאפ ועזרו להציף את תכני הלובי שעולים ברשתות לציבור הרחב.

בשבוע שעבר שאלנו אתכם/ן איזו עוגיית פסח טעימה יותר – קוקוס או בוטנים? גילינו ש-41% מכם/ן חובבי בוטנים ו-59% קוקוס. גילוי נאות: קצת הופתענו מהפער הקטן, העיקר שהיה טעים 🙂
 
חוק הפקסים, שסייענו להעביר, מאפשר לפנות במייל (ולא בפקס) לגופים ציבוריים אבל לא חל על גופים פיננסיים, ולכן השאלה השבוע היא: האם נדרשתם/ן בשנה האחרונה על ידי בנק, גוף פנסיה או חברת ביטוח לשלוח מסמכים בפקס?

     
במידה והגבתם/ן כן – נודה שתשלחו לנו פירוט של המקרה במייל.