לובי 99  החל כיוזמה של צעירים מנוסים בפעילות ציבורית וכלכלית שהחליטו להוריד את הכפפות ולעשות מעשה שיחזיר לעם את ההשפעה על המדינה שלו. הרעיון היה להיכנס למערכת ולייצר בתוכה שינוי תוך שימוש בחוקים ובכלים שלה. כמו כל האנשים, חברי הכנסת והשרים מושפעים מהתקשורת ומהציבור, אך יותר מהכל הם מושפעים מהאנשים שמקיפים אותם. לפעמים אלה היועצים שלהם, ולפעמים אלו לוביסטים.

בנוסף להסברים בעמוד הזה, בנינו בשבילכם מצגת שנבנתה בשביל שתוכלו להעמיק ולהכיר עוד על לובי 99, וכן בשביל שכל אחד שירצה יוכל להפיץ וגם לספר לחברים.

המיזם התחיל כפרויקט לגיוס המונים באתר הדסטארט. יעד הגיוס המקורי היה 70,000 ₪, אולם במהלך סבב הגיוס הושקעו במיזם כ-136,000 ₪, כמעט פי שניים, ע”י 1084 תומכים. מיד לאחר מכן נערכה הצבעה בקרב התורמים על הנושאים בהם יעסוק לובי 99, באופן בו לכל תורם או תורמת יש קול אחד ללא תלות בכמות הכסף שתרם.

 

סרטון ההקמה שלנו באתר הד סטארט. 


תחומי העיסוק מהם נגזרים היעדים של הלובי שנבחרו הם:

  • הגברת השקיפות השלטונית
  • תמלוגים על משאבי טבע
  • הגברת התחרות במערכת הבנקאית והפיננסית
  • האדם העובד/ת, עצמאיים והעסקים הקטנים

כחודש לאחר מכן, חברי לובי 99 אישרו את רשימת הנושאים שאותם הוחלט לקדם.

subjects


 

מאז תחילת עבודתו הרשמית של לובי 99, הצליחה לינור דויטש, הלוביסטית שלנו, בעזרת התומכים והעוזרים בארגון, להצליח להצלחות רבות, ביניהן קידום הגדלת התמלוגים שכי”ל משלמת למדינה, קידום הצבעות ממוחשבות בוועדת הכנסת לקידום השקיפות בכנסת, וביטול הקשחת התנאים לקבלת דמי אבטלה בקרב צעירים.

למידע נוסף על כל אחד מהתחומים וההישגים שלנו, לחצו כאן.

הכסף שגויס תוכנן כך שיספיק לארבעה חודשי פעילות, מעין פיילוט, בהם ייבחן הרעיון וסיכויי הצלחתו, ותגובש התוכנית להמשך.


 

  • אז מה הלאה?

לאחר חודשים ארוכים לובי 99 נרשם כחברה לתועלת הציבור (מה זה?) ומהווה מוסד ללא כוונות רווח (מלכ”ר). מעתה, המודל העסקי של החברה יהיה מבוסס על חברים, אשר משלמים סכום כסף קבוע בחודש (הוראת קבע), ויכולים לשלם כל סכום שהם מאמינים שנכון וביכולתם. החברים מקבלים ללא קשר לגובה ההשתתפות החודשית את הזכות להיות חלק משינוי חברתי-כלכלי בישראל ולקחת חלק בתהליכי קבלת ההחלטות של לובי 99, ע”י הצבעה על התחומים והצעות החוק אותם נקדם בכנסת.
כמו כן כל חבר/ה יקבל עדכון אחת לשבוע על פעילותה של לינור בכנסת ויוזמן אחת לכמה חודשים למפגש חברים בו נחשוב יחד איך לקדם את היוזמה שלנו.

בנוסף, אם יהיה צורך בהמשך יישקל, ובאישור החברים, גם קבלת מספר קטן של ארגונים חברתיים אשר להם נעמיד את שירותינו כלקוחות. החברים יוכלו להצביע על הגופים להם יינתן השירות.

  • גם אני רוצה להיות חלק! איך מצטרפים?

היכנסו לקישור הזה.

  • מי עובדים בלובי 99 היום?

כיום במיזם יש שלושה עובדים בשכר, שני לוביסטים ומנהל המיזם, שמרכזים את מרבית הפעילות של החברה:

linorעו”ד לינור דויטש, בת 33, בוגרת 8200, יועצת משפטית, מומחית לרגולציה וייעוץ פוליטי. בוגרת תואר ראשון במשפטים ומדע המדינה ותואר שני במגדר מאוניברסיטת תל אביב. בתפקידה האחרון כיהנה כסמנכ”ל רגולציה ויועמ”ש בהתאחדות האיכרים בישראל. לפני כן עבדה כעוזרת פרלמנטרית ויועצת פוליטית בכנסת. דוברת עברית, אנגלית, ערבית והונגרית בסיסית. נשואה ואם לאחת. עובדת כלוביסטית של לובי 99.

 

 

אבי לב, בן 38 מראשון לציון, בוגר תואר ראשון בתקשורת ותואר שני במנהל עסקים, שניהם מהאוניברסיטה העברית. החל את דרכו בכנסת בשנת 2007 כעוזר פרלמנטרי. בשנת 2011 עבר לעבוד כיועץ שרת החקלאות, ח”כ אורית נוקד – במסגרת תפקידו היה אמון על ועדת שרים לענייני חקיקה וקשרי כנסת-ממשלה. לאחר בחירות 2013 החל לעבוד כאחראי קשרי ממשל של המועצה להשכלה גבוהה. בנוסף לעבודתו אבי פעיל בתחומים שונים ובין היתר היה ממקימי “פורום בירה” – פורום ירושלמי המסייע לצעירים אקדמאים להשתכן בעיר לאחר לימודיהם וכן פעיל ב”סגל הדיפלומטי היהודי” – ארגון יהודי עולמי המאגד צעירים העוסקים בדיפלומטיה, משפט והסברה. אבי הוא לוביסט ב-לובי 99.

 

yayaיאיר ‘יאיא’ פינק, בן 31, ירושלמי, הקטן מבין ששת האחים והאחיות. בעל תואר שני במנהל עסקים מהאוניברסיטה העברית. השתחרר אחרי שירות כקצין קרבי בחטיבת הצנחנים (היום קצין חי”ר במילואים). מאז ועד היום עוסק בפעילות חברתי-ציבורית. בין היתר כיהן כמנכ”ל עמותת שכן טוב, ראש מטה ח”כ שלי יחימוביץ’, מנהל מטה השטח של בנק אופק-היוזמה להקמת הבנק הקואופרטיבי הראשון בישראל, חבר מזכירות “תג מאיר” וחבר המועצה ציבורית של “צו פיוס”. יאיר עובד כרכז המיזם ומנהל החברה.

בנוסף אליהם, מתמחים בלובי 99 שני סטודנטים דרך תכנית “מתחברים” של היחידה למעורבות חברתית באוניברסיטת תל אביב, וכן עשרות מתנדבים מתחומים שונים שנותנים ממיטב זמנם ללא תמורה כספית.

  • לא הבנתי מה זה לוביסט?

לוביסט (בעברית: שדלן) הוא אדם המבקש לגייס תמיכה בקרב חברי הכנסת למען לקוחו. הוא מייצג גופים שונים ונוקט פעולות לשכנוע חברי הכנסת בכל הקשור להצעות חוק, למינוי אדם או לבחירת אדם לתפקיד על-ידי הכנסת וכן הלאה. שדלנות בפני עצמה היא תופעה לגיטימית, ויש הרואים בה גם בלתי נמנעת ואף רצויה במשטר דמוקרטי. ואכן הלוביסטים בכנסת מוגדרים ויש חוק אשר מגביל את פעילותם. אולם לשדלנות כמו שאנחנו מכירים אותה יש פוטנציאל להפוך לשלילית: לרוב היא נותנת בידיהם של בעלי העוצמה הכלכלית יכולת השפעה יותר גדולה, ובכך מטה את הכף לטובתם ברבות מההחלטות שמתקבלות.

הלוביסטים מסתובבים במסדרונות הכנסת, נהיים חלק מהסביבה הטבעית של חברי הכנסת ועוזריהם, אוכלים איתם צהריים, מניחים טבלה על שולחנם, דוחפים לידיהם הדפס עם גרף בכניסה לוועדה. למעשה, רבות מהצעות החוק שמוגשות על ידי חברי כנסת נכתבו במקור ע” לוביסטים.

קישור לערך ויקיפדיה באנגלית.

מוזמנים לקרוא מחקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה על תופעת הלוביסטים. מעבר לזה, לא חסרות דוגמאות לכח של הלוביסטים, מספיק להגיע לאחד מהדיונים בוועדות הכנסת כדי להבין מי מנסה להשפיע על מקבלי ההחלטות.  הנה כמה דוגמאות לכוח שלהם מכתבות שפורסמו בתקשורת: עובדה עם אילנה דיין על תופעת הלוביסטים, כתבה של תומר אביטל על עוצמת הלוביסטים. הם אפילו משתתפים בישיבות הצוות של ח״כים. גם המוסדות הציבוריים התמכרו ללוביסטים.