fbpx

במאות חוגי הבית שלנו שואלים אותנו שוב ושוב את אותן שאלות, ולכן כדי להקל עליכם ולהגביר את השקיפות שלנו קיבצנו למקום אחד את עיקרי התשובות. אנחנו שמחים להציג לכם את 15 התשובות לשאלות הנפוצות שלכם. אם יש לכם עוד שאלות מוזמנים להגיע לאחד מעשרות חוגי הבית שלנו או לפנות אלינו דרך המייל / הפייסבוק / הטוויטר.

מי מממן אתכם?
לובי 99 הוא מיזם מימון ההמונים הקבוע הגדול בישראל. זה אומר שהחל מהשקל הראשון ועד השקל האחרון, כל כולו במימון המונים על ידי הציבור ולמען הציבור. אין אף בעל הון או קרן התומכים במיזם, ואנו גאים להיות חייבים אך ורק לחברי המיזם.

מדוע רק מי שמצטרף בתמיכה חודשית וקבועה הופך להיות חבר במיזם?
לובי 99 הוא מיזם לטווח ארוך שמטרתו לעשות שינוי חברתי-כלכלי משמעותי במדינה שלנו. לכן, התקבלה ההחלטה בהקמת המיזם לתעדף תמיכה חודשית וקבועה, כדי שנוכל לבנות מיזם יציב ומשמעותי על בסיס תקציב שנתי ותוכניות עבודה מסודרות. אכן מיזמי מימון המונים רבים מבקשים תרומה חד פעמית וגם נאלצים לסיים את תפקידם במהירות רבה יחסית, אולם לובי 99 – הלובי של הציבור הוא כאן כדי להישאר, ולהמשיך ולהביא הצלחות לאורך זמן.

האם התקציב שקוף ומה גובה המשכורות במיזם?
התקציב השנתי של לובי 99 מובא לאישור כלל חברי המיזם לקראת תחילת כל שנה, ובאם אין התנגדות של למעלה מ- 25% מחברי המיזם, התקציב מאושר ועולה לאתר האינטרנט שלנו. תחת לשונית "התקציב שלנו" ניתן למצוא את כל תקציבי לובי 99 של השנים האחרונות, בפירוט רב. בתקציב אנו מפרטים גם את גובה המשכורות של עובדי לובי 99 העומדות כיום על כ – 9,000 עד 18,000 ₪ בחודש. ניתן למצוא באותו מקום גם את הדוחות השנתיים, כפי שהוגשו לרשם העמותות.

כיצד אתם יכולים להבטיח שלא ישתלטו על המיזם בעלי ממון או עניין אחרים?
לובי 99 הוא מיזם עם מטרות מוגדרות כפי שאושרו הן על ידי חברי המיזם, והן על ידי רשם העמותות בישראל. מטרות המיזם הן לקדם באמצעות עבודת שתדלנות נושאים חברתיים כלכליים לטובת האינטרס הציבורי הרחב, ולא למען בעל הון כזה או אחר.
לכן, אנחנו לא יכולים לקדם נושאים וגם לא נעלה להצבעה נושאים, אשר אינם נושאים חברתיים למען האינטרס הכלכלי של הציבורי הרחב.
בנוסף, לובי 99 הוא מיזם שכל כולו מושתת על טהרת המימון המונים. אם חלילה נפגע במטרות המיזם ונתחיל לשרת בעל הון כזה או אחר, אתם, אנחנו וכנראה שכל חברי המיזם יעזבו אותנו והלובי של הציבור יחדל מלהתקיים. המחויבות שלנו היא לחברים-בעלי ההון היחידים אצלנו. ועוד משהו אחד קטן אך חשוב. לכל חבר בלובי 99 יש קול אחד, ללא קשר לגובה התמיכה שלו, לכן גם אם תתמכו במיליון ₪ לחודש, אתם תשפיעו על המיזם בדיוק כמו החייל שהצטרף בחמישה שקלים לחודש.

כיצד מחליטים מה לקדם בלובי 99? האם אני יכול להציע רעיונות לקידום?
פעמיים בשנה לפני כל מושב של הכנסת רשאים חברי לובי 99, להציע נושאים חברתיים חדשים שהם באינטרס הציבורי הרחב. הלוביסטים של לובי 99 מעבדים את הנושאים ומעלים אותם להצבעת החברים. לאחר מכן, החברים מצביעים באמצעות אפליקציה והלוביסטים שלנו פועלים על בסיס סדר העדיפויות שנקבע בהצבעת החברים. אלו הקריטריונים שעל בסיסם עולים הנושאים שעולים להצבעה לאחר העיבוד של מחלקת הלובי שלנו:

  • נושא חברתי/כלכלי מובהק (לפי התקנון שלנו אנחנו לא מתעסקים ביחסי דת-מדינה ובנושאים מדיניים)
  • מסייע לרוב המכריע של הציבור שאין לו ממון רב, ולא לקבוצה קטנה.
  • פרקטי וניתן לקידום, בהתחשב בהרכב הכנסת והקואליציה – אין בכוונתנו להעלות "הצהרות חוק" שמטרתן להגיע לכותרות אולם הסיכוי לקדמן הוא אפסי, בגלל סיבות פוליטיות או תקציביות.
  • אין ארגון חברתי אחר העוסק בנושא ביעילות ובהצלחה.
  • ניתן לטיפול בטווח הזמן הקרוב.
  • עדיפות לנושא שבו פועלים לוביסטים של בעלי ההון כנגד האינטרס הציבורי.

מדוע שחברי הכנסת ישתפו אתכם פעולה, הרי אין לכם בעל הון שעומד מאחוריכם?
בניגוד אולי למה שרובכם חושבים, מרבית חברי הכנסת מגיעים ממקום של רצון לשרת את הציבור, והם שמחים לשתף פעולה עם הלובי של הציבור. אם בתחילת הדרך לא ידעו מה ומי אנחנו, היום אנחנו מקבלים כל שבוע, פניות רבות מחברי כנסת/משרדי ממשלה שונים המבקשים לשתף פעולה איתנו. אנחנו נכנסים לתוך פער הידע ומציעים לחברי הכנסת ידע, מחקרים ועמדות שונות מאלו שהלוביסטים של הטייקונים מציעים להם. בנוסף, בשנת 2019 יש חשיבות רבה לכח ציבורי, לשקיפות, לתקשורת ולרשתות החברתיות וגם כאן אנו יכולים להציע שיתופי פעולה וחשיפה ציבורית חיובית, שחברות הלובי המסחריות לא יכולות להציע. עובדה זה עובד, לא רק אצל חברי הכנסת, אלא גם בשיתופי פעולה שלנו עם שרים, רגולטורים בכירים ורשויות ממשלתיות שונות.

תגידו זה לא התפקיד של חברי הכנסת בעצם?
חברי הכנסת עובדים קשה, אך למאות הלוביסטים של בעלי ההון הנמצאים בכנסת יש השפעה רבה על תהליכי קבלת ההחלטות הכלכליות במדינה. ניתן להתעלם מכך ולהשאיר את חברי הכנסת והיועצים שלהם לבד מול צבא הלוביסטים, או שניתן לקחת את הכלים שלהם ולהשתמש בהם לטובת האינטרס הציבורי שלנו. זה מה שאנחנו בלובי של הציבור עושים – משתמשים בכלים של הטייקונים לטובת הציבור, וזה מצליח. אז נכון שברמה התיאורטית אולי היה מומלץ להשאיר את חברי הכנסת לבד בחזית, אך כמי שמכירים היטב את הרמה הפרקטית אסור לנו לעשות כן. רק כך ננצח בקידום של עוד נושאים חברתיים ולצערם של הלוביסטים המסחריים.

אתם מיזם שמאלני או ימני?
אנחנו מיזם חברתי-כלכלי בלבד, שלא עוסק בנושאים מדיניים, ביטחוניים, יחסי דת ומדינה ושאר ירקות. אנחנו משתפים פעולה בעיקר עם הקואליציה, לא מכיוון שאנו מעדיפים ממשלה כזאת או אחרת, אלא כי אנחנו מיזם פרקטי שרוצה להצליח לקדם דברים בשטח לטובת הציבור הרחב. פרקטיות – הסיכוי לקדם דברים שחשובים לנו קיים כמעט אך ורק דרך הרוב בכנסת – הקואליציה. לכן, כרגע אולי מאשימים אותנו שאנחנו מיזם ימני שמשתף פעולה בעיקר עם חברי כנסת מהצד הימני של המפה ובעתיד אולי יאשימו אותנו בדברים אחרים, אולם אנו נמשיך לעבוד עם כל מי שנוכל כדי לקדם את הנושאים החברתיים שחברי לובי 99 בחרו.

מדוע קוראים לכם לובי 99?
יזם לובי 99, יאיא פינק החליט לקרוא לנו לובי 99 כי אנחנו הלובי של תשעים ותשעת האחוזים בציבור שאין להם לוביסטים בכנסת. הלוביסטים של הטייקונים מקדמים את האינטרסים של פחות מאחוז אחד מהציבור ואנחנו עובדים קשה כדי לקדם את האינטרסים הכלכליים של הציבור הרחב, ולא את של משפחת עופר או אריסון.

מה מקבל חבר לובי 99?
ראשית, הוא שותף במיזם מימון ההמונים הגדול בישראל, מיזם ייחודי שאין שני לו בעולם. חבר הלובי הוא חלק מתיקון חברתי-כלכלי משמעותי תמורת סכום לא גדול שהוא משקיע בנו כל חודש. יש חברים שקוראים לחברות בלובי 99 – תיקון העולם שלהם. שנית, כל חבר התומך באופן חודשי וקבוע בכל סכום יכול להצביע שלוש פעמים בשנה באמצעות כתובת המייל שלו: פעמיים בשנה על רשימת הנושאים אותם נקדם בכנסת, ופעם בשנה לצורך אישור תקציב המיזם השקוף שלנו. בנוסף, כל חבר מקבל דו"ח שבועי בכל יום שישי עם העדכונים שלנו מהשטח על העשייה בשבוע האחרון, זאת כמובן בנוסף לעדכונים היומיים שלנו ברשתות החברתיות השונות. חברי לובי 99 גם מוזמנים כמה פעמים בשנה למפגשים שלנו: יום הולדת, סיורים בכנסת, הרצאות מעניינות ועוד. ישנה גם קבוצת טלגרם וקבוצת פייסבוק אקסלוסיבית הפתוחה רק לחברי לובי 99, קבוצה בה אנו עורכים ראיונות עם הלוביסטים שלנו, עם חברי כנסת, עם אנשי תקשורת ועם מומחים שונים. בקיצור גם חשוב וגם כיף להיות שותף בלובי הציבורי שלנו.

כיצד ניתן לעזוב את המיזם?
נשמח שלא תעזבו, אבל כמובן שניתן לעזוב בקלות ובמהירות ע"י שליחת הודעה לכתובת האימייל שלנו או באמצעות טופס ביטול חברות ואנחנו נפסיק את חברותכם בלובי 99 תוך זמן קצר מאד.

האם ניתן להצטרף שלא באמצעות כרטיס אשראי?
כן. ניתן להצטרף דרך הוראת קבע בבנק שלכם, ישירות לחשבון הבנק שלנו. לאחר קבלת אישור מהסניף שלכם, חשוב מאוד לשלוח לנו הודעה על ביצוע לכתובת האימייל שלנו. אלו פרטי חשבון הבנק שלנו: לכבוד: "לובי 99 בע"מ (חל"צ)", בנק לאומי (10), סניף: 806, מס' חשבון:  31159749.

האם ניתן להגדיל את סכום התמיכה והאם אתם מוכרים לצרכי החזר מס?
כן, כמובן שניתן להגדיל את הסכום. שלחו לנו מייל עם הפרטים המלאים שלכם ואת הסכום המעודכן ואנו נבצע את זה במהירות ונאשר לכם במייל חוזר שבוצע. ב13/11/1018 קיבלנו אישור ניהול תקין וסעיף 46א', אשר מכירה בתרומה ללובי 99 לצרכי מס. כל החיובים והתרומות שהתבצעו מתאריך זה והלך מוכרים לצרכי מס.

האם כל אחד יכול להצטרף ללובי 99?
כן, אין מבחני קבלה. כפי שכבר נכתב ההשפעה שלך על המיזם היא שווה לכל אחד אחר ללא קשר לגובה התמיכה הקבועה ואנו מעודדים כל אחד להצטרף ולחזק אותנו.

מה הן ההצלחות העיקריות שלכם?
נבחרנו שלוש שנים ברציפות לאחד מעשרת אנשי השנה של דה מרקר, מכיוון שהצלחנו תוך זמן קצר להיות גורם משמעותי מאד בתהליכי קבלת ההחלטות הכלכליים במדינה. למשל, סייענו להעביר את הרפורמה בבנקים – עו"ד דרור שטרום יו"ר הוועדה אף הגיע להודות לנו על כך באירוע יום ההולדת של המיזם. הבאנו לביטול ה"תספורת" לטייקון אליעזר פישמן ולהקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בעניין ההלוואות והסדרי החוב מסוג זה. ניצחנו בבג"צ את חברות התרופות בעניין הקשר שלהם עם הרופאים. סייענו להעביר את המלצות דו"ח ששינסקי 2, שאמורות להכניס למדינה כ- 400 מיליון ₪ בשנה מתמלוגי חברת כי"ל על ים המלח – פרופ' איתן ששינסקי אף הגיע להודות לנו על כך ביום ההולדת הראשון שלנו. העברנו  את חוק הלוביסטים המקשה על חייהם של הלוביסטים בכנסת. העברנו את חוק ממשל זמין (חוק הפקסים), הנחנו את הצעת החוק לצינון על המפקח על הבנקים, הנחנו הצעות חוק חברתיות רבות בתחומי השקיפות, המנהל התקין והעצמת האזרח, סיכלנו מינויים של קשרי הון-שלטון ומזימות רשע רבות ונאבקנו במשך אלפי שעות מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון הגדול. על עוד הצלחות ניתן לקרוא ברשימת ההישגים המלאה.

יש לכם עוד שאלות? יש עוד הרבה תשובות באתר שלנו ומוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה נוספת, או להגיע לאחד מעשרות חוגי הבית שלנו בכל רחבי הארץ.