fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 

מה אמרו עלינו ביום ההולדת שלנו, נערכים לחידוש הדיונים בוועדת פישמן, עוקבים אחרי התקלות ברכבת וגם – ממשיכים לקדם את חוק תחנות האוטובוס

איזה כיף היה ביום ההולדת שלנו 

אמנם עבר מאז שבוע, אבל אנחנו עדיין מתרגשים מאירוע יום ההולדת שלנו – ממאות חברי וחברות הלובי שהגיעו לחגוג עמנו (והנה אלבום התמונות מהאירוע למי שהגיע/ה) ומהדברים המרגשים של האורחים שלנו.

ח"כ יואב קיש ("הליכוד") אמר: "אני מודה שכששמעתי מה זה לובי 99 – הרעיון התאים לי כמו כפפה ליד ונשמע לי כמו רעיון מצוין".

דורית סלינגר, הממונה היוצאת על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, הגיעה ליום ההולדת שלנו בהופעה פומבית ראשונה מאז סיום תפקידה ואמרה: "בשנה וחצי האחרונות לובי 99 השמיע את הקול של הציבור מול הרגולטור… הפכתם לפה מקצועי לציבור אילם ולא מאוגד והפגנתם יכולת שאינה נופלת מזו של הנציגים של שאר השחקנים במגרש".

העיתונאית לינוי בר גפן הוסיפה: "יש ללובי 99 הצלחות מפוארות בעיניי. ההצלחות האלו מאותתות לנו שהכוח הציבורי יכול בתנאים מסוימים להיות מאוד אפקטיבי".

ח"כ דב חנין אמר: ש"כשהציבור מעורב – הציבור מנצח, וזה המסר החשוב שלובי 99 יודע לנצל".

ואם עוד לא השתכנעת מכל המחמאות שהורעפו עלינו והצטרפת ללובי הציבורי (להצטרפות) – מזמינים אותך לצפות בראיון של לינור דויטש, הלוביסטית הציבורית, לתכנית הבוקר של אברי גלעד והילה קורח. נראה שאברי והילה השתכנעו 😊

חוזרים לכנסת חזקים מתמיד

השבוע נפתח מושב החורף של הכנסת. לרגל המאורע, חברות רבות התחמשו בלוביסטים וב"דה מרקר" פורסם שתחום הלובי ממשיך לגדול ולהתחזק – מאז אפריל 2015 גדל מספר הלוביסטים בכנסת ב-81% (!). לקריאת הכתבה:
אל מול הלוביסטים של הטייקונים והתאגידים הגדולים יש 4 לוביסטיות שפועלות יום יום למען האינטרס הציבורי (ובזכות קמפיין הגיוס המוצלח נוכל לגייס בקרוב גם לוביסט חמישי). הנה הן ביום של פתיחת המושב:

מה הם מנסים להסתיר?

ביום ראשון הקרוב יגיעו מנכ"ל ויו"ר בנק הפועלים לוועדת החקירה הפרלמנטרית ללווים הגדולים ("ועדת פישמן"). בכך יתחדשו (ולמעשה יתחילו באמת) דיוני הוועדה שלובי 99 היה מהדוחפים המרכזיים להקמתה.

אנחנו נערכים לתחילת הדיונים כבר תקופה. הנה למשל תמונות מפגישות שערכה לינור עם חברי הוועדה יואב קיש ("הליכוד") ורועי פולקמן ("כולנו"), יחד עם ברק גונן מארגון "צדק פיננסי".

הבעיה המרכזית היא שהבנקים טוענים ל"סודיות בנקאית" ומסרבים להעביר חומרים לוועדה, והפיקוח על הבנקים משתף עמם פעולה. אנחנו חושבים שטענת הסודיות בפני הכנסת, שמסתמכת על פסיקת בית המשפט ואינה מעוגנת בחוק, היא פרשנות משפטית שאינה מחזיקה מים.

גם אם היה בה ממש – ניתן היה לפתור זאת בדיונים סגורים או בוועדת משנה חסויה. לא יכול להיות שבוועדת חוץ וביטחון אפשר לחשוף ח"כים למידע שמסכן חיי אדם, אבל דיוני פרוטוקול מוועדת האשראי של בנק זה ייהרג ובל יעבור.

לחצו כאן של אריק פינטו, מנכ"ל בנק הפועלים שיגיע לוועדה ביום ראשון, כדי לקרוא את הפוסט שהעלינו בנושא:

הנה באה הרכבת? 

ועדת הכלכלה של הכנסת קיימה ביום רביעי דיון בתקלות בקו הרכבת החדש לירושלים ובביטול רכבות לפריפריה (כתוצאה ממחסור בקרונות, הרכבת הפחיתה את תדירות הרכבות בקו החוף לטובת הקו לירושלים).

הדיון התקיים בעקבות פנייה של מספר גורמים, ואנחנו ביניהם, ובעקבות תלונות של תושבי הצפון על הצפיפות ברכבות מחיפה. תושבים שהיו בוועדה סיפרו שהצפיפות היא "כמו בקרון בקר", ולכן השירותים ברכבת הפכו למושבים לגיטימיים לנסיעה.

משרד התחבורה התחייב להחזיר בהדרגה את התדירות בקו החוף אך סירב להתחייב על לוח זמנים.

מרב דוד הלוביסטית שלכם/ן ביקשה מיו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל ("המחנה הציוני"), לזמן אחת לחודש את ראשי משרדי התחבורה והאוצר ואת נציגי הרכבת כדי לעקוב אחר קצב רכישת הקרונות של רכבת ישראל. בתגובה לפניה שלנו, כבל הודיע שבתוך שבועיים יקיים ישיבה נוספת.

רגע לפני שהגשם חוזר – מקדמים את חוק תחנות האוטובוס

כל מי שנוסע/ת בתחבורה הציבורית בטח סבל בחודשים האחרונים מעמידה בשמש בתחנות האוטובוס ובקרוב יסבול גם מהגשם.

ברחבי הארץ יש 10,000 תחנות אוטובוס שהן עמוד בלבד. בדיוק מהסיבה הזו הגשנו יחד עם ח"כ מיקי זוהר ("הליכוד") הצעת חוק שקובעת סטנדרט אחיד לתחנות אוטובוס, הכולל מקומות ישיבה וסככה המגנה מהגשם ומהשמש. הצעת החוק מבוססת על יוזמה של ח"כ דב חנין, שגם הוא מסייע לנו בקידום ההצעה. מוזמנים לצפות בסרטון שצילמה מרב עם ח"כ זוהר בנושא:

המדד האמיתי לכסף ואינטרסים

הדרך הטובה ביותר לדעת כמה כסף ואינטרסים זרים מעורבים בדיון מסוים בכנסת, היא להסתכל על מספר הלוביסטים בדיון. דוגמה טובה לכך ראינו השבוע, בדיון שנערך בוועדת הכלכלה על הצעת חוק להגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק של ח"כ איתן כבל ("המחנה הציוני") וח"כ יהודה גליק ("הליכוד").

בדיון נכחו לא פחות מ-15 לוביסטים מסחריים לעומת 6 חברי כנסת, ועוד כ-8 לוביסטים "אינהאוס" העובדים בתוך החברות עצמן ולכן לפי החוק לא נדרשים להזדהות עם שרוך כתום.

מהצד השני התייצבו מספר ארגונים חברתיים ומקצועיים (ביניהם ההסתדרות הרפואית בישראל, המיזם למיגור העישון, העמותה לדמוקרטיה מתקדמת ועוד), שנתנו פייט יפה ללוביסטים של חברות הטבק. איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה ואחד מיוזמי הצעת החוק, נחוש להעבירה בקריאה שנייה ושלישית במהירות האפשרית, תוך דיון אחד-שניים.

מוזמנים לקרוא את המאמר שכתבה נועה זלצמן, הלוביסטית שלכם/ן, על הכח האדיר של הלוביסטים המייצגים את חברות הטבק:

מצפון ועד דרום

בסופ"ש הקודם מרב הגיעה לפסטיבל המוזיקה "אינדינגב" ובין ההופעות העבירה שתי הרצאות על הלובי הציבורי. תודה רבה לחן, מאיה ומעין שליוו וארגנו את המפגשים.

השבוע נחרוש את הארץ מצפון ועד דרום – ביום ראשון יאיא יגיע לבאר שבע וביום רביעי נועה תגיע לחיפה. מעוניינים להגיע? פנו אלינו במייל חוזר לפרטים נוספים.

שבת שלום ותודה רבה על השותפות!

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול 215 הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים