fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 
 

יש גם חדשות טובות מוועדת פישמן, הזמינו אותנו לחוג בית, נתונים מעניינים ממחקר בנושא השחיתות ברשויות המקומיות וגם – הכירו את המתמחים החדשים שלנו

 
שומרים על זכות השתיקה

השבוע הגיעו בכירי בנק לאומי ל"וועדת פישמן", ועדת החקירה הפרלמנטרית שבוחנת כיצד נערכו לטייקונים הסדרי אשראי בהיקפים כה גדולים. גם ראשי בנק לאומי השתמשו שוב ושוב בטיעון הסודיות הבנקאית, בדומה לראשי בנק הפועלים (שהגיעו לוועדה בשבוע שעבר).

מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח, חזרה שוב ושוב על המשפט "אני לא יכולה להתייחס ללווים ספציפיים" בתשובה לכמעט כל שאלה של חברי הכנסת החברים בוועדה.

אז למה בכל זאת סיכמנו את הדיון כמוצלח? ראשית, כי חברי הכנסת עשו עבודת הכנה רצינית ומעמיקה, שאלו את כל השאלות הקשות ולא הרפו. שנית, יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל ("המחנה הציוני") הודיע שיפעל להקמת ועדת משנה חסויה תחת ועדת כלכלה, כמו ועדת המשנה של ועדת חוץ וביטחון, בפניה הבנקים לא יוכלו לטעון ל"סודיות בנקאית" ויהיו מחויבים לחשוף את החומרים. בהמשך הדיון אף הוסיף ח"כ יואב קיש ("הליכוד") שאם גם הפתרון הזה לא יעבוד – הם יחתרו להקמת ועדת חקירה ממלכתית.

לחצו על התמונה של מנכ"לית הבנק, רקפת רוסק עמינח, והיו"ר דוד ברודט כדי לקרוא את הפוסט שהעלינו מיד בתום הדיון:
 

לדיונים הבאים ימשיכו להגיע בכירי המערכת הבנקאית, מלווים בשורה של יועצים ולוביסטים. כדי שיהיה מולם לובי ציבורי חזק עד כמה שניתן – אנחנו צריכים אתכם/ן איתנו! הצטרפו עכשיו ועזרו לנו להוכיח שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים.

עזרו לנו להמשיך ולגדול

בתור מיזם שמתקיים אך ורק באמצעות מימון המונים, כל התקציב שלנו – מהשקל הראשון ועד השקל האחרון – מגיע מהציבור הרחב, בלי אף בעל הון או קרן. אחת הדרכים האפקטיביות ביותר עבורנו לגייס חברים וחברות ללובי הציבורי היא באמצעות חוגי בית, בהם אנחנו מספרים מהם כללי המשחק בכנסת, איך אפשר להשפיע בצורה אפקטיבית ומה הצלחנו להשיג לטובת הציבור הרחב ב-3 השנים האחרונות.

יכולים לארגן 20 אנשים שיהיו מעוניינים לשמוע על לובי 99? רוצות שנגיע אליכן לסלון או למקום העבודה? מלאו את הפרטים בקישור הזה ונחזור אליכם/ן.   

ואם לארגן חוג בית בעצמכם/ן הוא לא הצד החזק שלכם/ן, הכנו גם טבלה שמרכזת את כל חוגי הבית וההרצאות שלנו בחודש נובמבר, נכון לרגע זה. רוצים להגיע או לשלוח חברים לאחד מהם? שלחו לנו מייל לקבלת פרטים.
 

האם "הפשע משתלם" ברשויות המקומיות?

השבוע התקיימו הבחירות לרשויות המקומיות, ו-57% מבעלי זכות ההצבעה (מעל 3.6 מיליון איש ואישה) מימשו את זכותם/ן הדמוקרטית.

באותו תזמון פורסמו ממצאים ראשוניים של מחקר שעסק בשחיתות ברשויות המקומיות, נושא שנבחר בעבר על-ידי חברי וחברות לובי 99. המחקר נערך במכון הישראלי לתכנון כלכלי, בשיתוף התנועה לאיכות השלטון וד"ר דורון נבות. לחצו על התמונה לקריאת הכתבה שפורסמה בנושא:

ולמי שאין זמן לקרוא את הכתבה במלואה, הנה כמה נתונים מעניינים מהמחקר:

  • בעשור האחרון הורשעו 34 נבחרי ציבור מכהנים בשלטון המקומי, מתוכם 29 בעבירות הנוגעות לשחיתות. בימים אלה תלוי ועומד כתב אישום נגד שבעה נבחרי ציבור נוספים.
  • השחיתות היא תופעה רחבה שקיימת בכל רחבי הארץ ולא מבדילה בין עיריות עשירות לעניות ובין עיריות יהודיות לערביות.
  • למרות הקריאות להגביל את משך הכהונה של ראשי הערים, מתברר דווקא כי רוב ראשי הערים שהורשעו בעבירות שחיתות בעשור האחרון ביצעו את העבירות דווקא בקדנציה הראשונה והשנייה.
  • משך הזמן מביצוע העבירה ועד למתן גזר הדין עומד על 10 שנים בממוצע.
  • עוד סיבה ש"הפשע משתלם" היא הענישה הקלה – ברוב המקרים העונש היה עבודות שירות, וגם כאשר הוטל מאסר בפועל – משך המאסר הממוצע הוא 1.3 שנים, וזה עוד לפני ניכוי שליש על התנהגות טובה.

לחצו על התמונה של שלמה לחיאני, ראש עירית בת-ים לשעבר, שהורשע ב-3 עבירות של הפרת אמונים והוטל עליו עונש של 8 חודשי מאסר בפועל בלבד, כדי לקרוא את הפוסט שהעלינו בנושא:
 

 
כמה מס משלמת גוגל על רווח של 600,000,000 ₪?

תחקיר של "דה מרקר" שפורסם השבוע חושף את הרווח האדיר של גוגל מפרסום בישראל – כ-600 מיליון ₪ בשנה. למרות זאת, גוגל מפעילה את מיטב עורכי הדין והלוביסטים כדי להימנע מתשלום מסים.  
לפני כשנתיים וחצי הצהירה רשות המסים על כוונתה למסות את הפעילות של תאגידים כמו גוגל ופייסבוק, אבל מאז המצב לא השתנה. נושא מיסוי תאגידי הענק הגלובליים נבחר בעבר על-ידי חברי וחברות לובי 99 (הנה דוגמה למכתב ששלחנו להם בחודש יולי האחרון)
 ובכוונתנו לנצל את ממצאי התחקיר כדי להמשיך לנסות לקדם צעדים למען מיסוי הוגן יותר.

 

הכירו את המתמחים החדשים

זו השנה הרביעית שבה אנחנו בוחרים את מיטב הסטודנטים והסטודנטיות מאוניברסיטת תל אביב להתמחות בלובי 99, דרך תכנית "מתחברים" של היחידה למעורבות חברתית באוניברסיטה. אז בלי הקדמות נוספות – קבלו אותם/ן (וגם את הסיבה שבגללה הם הצטרפו ללובי הציבורי):

רוני שניצר, בת 22 מתל אביב, סטודנטית שנה ב׳ למשפטים ולמדעי המדינה (תמונה מימין למעלה). "הצטרפתי ללובי 99 מתוך אמונה שזה המקום האידיאלי להגן על האינטרס של רובנו מול קבוצות קטנות וכוחניות".

ניר גבעוני, בן 25 מרמת ישי, סטודנט בתוכנית המשולבת בפילוסופיה, כלכלה, מדע המדינה ומשפטים (תמונה משמאל למעלה). "בחרתי להתמחות בלובי 99 משום שאני מאמין שקולם של רוב אזרחי המדינה לא מקבל ביטוי בסוגיות מהותיות לחיי היום יום של כולנו".

לוטם משה, בת 23, במקור מיישוב אשרת שבצפון. סטודנטית שנה ב' למשפטים וכלכלה (תמונה משמאל למטה). "לובי 99 מהווה עבורי הגשמה של תחושת שליחות ועשייה למען הציבור והוכחה לכך שהתמדה וחתירה למטרה על אף הקשיים מובילה לקטיפת פירות של הצלחה".

יובל פיינגולד, בת 24 מפתח תקווה. סטודנטית שנה ב' למשפטים וכלכלה (תמונה מימין למטה). "בחרתי להתמחות בלובי 99 כדי לפעול למען צמצום הפערים הסוציו-אקונומים בעם ולמען ביטול המעמדות בחברה, לפני שיהיה מאוחר מדי לעשות זאת".
 

 
מגיעים גם לסטודנטים ולמכיניסטים

פתחנו את העדכון הזה עם חוגי הבית ונסיים אותו עם חוגי הבית שהתקיימו בשבוע האחרון.

ימית העבירה חוג בית בקיבוץ הזורע (תודה לאיריס רפאלי על האירוח) ופגשה בכנסת סטודנטים לתואר שני במשפטים מאוניברסיטת תל אביב; ושני נפגשה עם חניכי מכינת נחשון בקיבוץ שובל (תודה רבה למעיין).
 

אבל הפרגון האמיתי של השבוע מגיע לשיר וינר, המתנדבת האדירה שלנו, שבעזרת אחיה, גיא וינר, הקימה דוכן של לובי 99 בשבוע המעורבות החברתית של אוניברסיטת בן גוריון. תודה רבה שיר וגיא, אתם אלופים! בתמונה: שיר (באמצע) עם חברי הלובי, טל ועופר.


 

שבת שלום!

 
זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול 215 הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים