fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 

גורמים למשרד התחבורה לתת דין וחשבון על העומס ברכבת, מי נבחר להיות הלוביסט של הבנקים? נלחמים בלוביסטים של חברות התרופות, וגם – מקדמים מיסוי הוגן יותר

חדשות טובות! 

לאחר עבודה מאומצת, ביום שלישי האחרון הלובי הציבורי קיבל אישור מוועדת הכספים של הכנסת לסעיף 46 לפקודת מס הכנסה (זיכוי ממס בשל תרומה), על בסיס המלצה של רשות המסים.
מה זה אומר? מלבד תו התקן הרשמי שלובי 99 מתנהל באופן שקוף ורציני, המשמעות היא שכל מי שתומך/ת במיזם שלנו בסכום של 180 ₪ ומעלה בשנת מס החל מיום קבלת האישור (13.11) – יכול/ה להגיש בקשה להחזר מס. לאנשים פרטיים ההחזר הוא בגובה 35% מסך התרומה באותה שנה.

חשוב להבהיר שהגשת הבקשות היא מול רשות המסים, ולנו אין שום נגיעה בעניין. לפרטים נוספים, לקבלת הטפסים שצריך למלא ולהסבר על אופן הגשת הבקשה לחצו על הקישור הזה. לבקשה צריך לצרף את הקבלות המקוריות שנשלחות אליכם/ן (מזכירים שוב, הקבלות הרלבנטיות הן רק מתאריך קבלת האישור, 13.11 ואילך).

לרוב המכריע של החברים/ות במיזם ההחזר לשנת 2018 לא רלבנטי, משום שנותר רק חודש וחצי עד לסוף שנת המס, וכדי להיות זכאים להחזר – התרומה בפרק הזמן הזה צריכה לעמוד על 180 ₪, אבל שנת 2019 תהיה רלבנטית לרוב החברים/ות.

ואחרי כל הפרטים הטכניים, הנה תמונה של יאיא ולינור מהמעמד המרגש:

פנו אלינו לא מעט חברים בבקשה להעלות את סכום התמיכה הקבוע שלהם בזכות קבלת סעיף 46. אם ברצונכם/ן לעשות זאת, נשמח מאוד. כל מה שצריך לעשות זה ללחוץ על הקישור ולבחור את הסכום החדש.
אם אתם עדין לא חברים ורוצים להצטרף לחצו פה.

הנה באה הרכבת?

השבוע השתתפה מרב דוד, הלוביסטית שלכם/ן, בדיון מעקב שני על המשבר ברכבת שהתקיים בוועדת הכלכלה. הרכבת מצויה במשבר לאחר שפתיחת הקו לירושלים חייב אותה להעביר קרונות מקווים אחרים, בעיקר הקו בין תל אביב לחיפה שהפך עמוס בצורה בלתי נסבלת בשעות העומס. צפו בסרטון שמרב צילמה בקו הרכבת לירושלים:
לקראת הדיון פנינו ליו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל ("המחנה הציוני"), כדי ליצור פיקוח הדוק וקבוע על הטיפול במשבר. חבר הכנסת כבל הודיע בדיון כי בכוונתו לזמן את ראשי הרכבת ומשרד התחבורה אחת לחודש לדיווח. צפו בדברים שאמרה מרב במהלך הדיון:

חוקי אבל מסריח

תכירו את אלון בכר (בתמונה), כיום ראש הרשות להגנת הפרטיות ובקרוב מנכ"ל איגוד הבנקים, ארגון שמבצע עבודת לובי כדי לייצג את האינטרסים של כלל הבנקים, בשכר של 100,000 ₪ לחודש.

המעבר המיידי בין התפקידים הללו הוא אולי חוקי אבל לגמרי מסריח ובעיקר מאוד מקומם – על שולחנו של בכר כראש הרשות להגנת הפרטיות מונחות מספר רפורמות הנוגעות למעסיקיו העתידיים, כמו ה-API כחלק מהרפורמה בבנקים. במילים פשוטות זו היכולת של חברות פינטק (טכנולוגיה פיננסית) להתחבר לנתונים של הבנקים כדי שיוכלו להציע לנו שירות ומחירים טובים יותר.

אנחנו נמשיך להיאבק לטובת האינטרס הציבורי מול בכר ויתר הלוביסטים של הבנקים. חזקו את ה-99% והצטרפו לאלפים שכבר איתנו.

למה הכריזה ההסתדרות הרפואית על סכסוך עבודה?

בחודש ינואר האחרון פורסם תחקיר "המקור" שחשף את יחסי הקח-תן שמתקיימים בין התועמלניות של חברות התרופות לבין הצוותים הרפואיים. תועמלנית ששיתפה פעולה עם התכנית תיעדה במשך מספר שנים, באמצעות מצלמה נסתרת, עשרות מפגשים עם רופאים, אחיות ורוקחים. מהתיעוד עולה שיטת פעולה ברורה: רופא שרושם את התרופות שהחברה רוצה לקדם זוכה בשלל הטבות, כמו מימון נסיעות לכנסים בחו"ל.

משרד הבריאות הבין את גודל הבעיה והוציא חוזר מנכ"ל שאוסר על רופאים לקיים פגישות אישיות עם תועמלנים. החוזר הזה עורר התנגדות עזה בקרב ההסתדרות הרפואית וחברות התרופות, וכתוצאה מכך החוזר רוכך במספר היבטים. אבל למרות הריכוך של הנוסח, ההסתדרות הרפואית בחרה להכריז על סכסוך עבודה (כלי שלא הופעל במאבקים אחרים כמו באלימות מצד המטופלים, במחסור בתקציב ובכח אדם, ועוד).

השבוע שלחנו מכתב למנכ"ל משרד הבריאות בו קראנו לו לבטל את הריכוך שנעשה בנוהל. בכוונתנו לעקוב אחרי הדיווחים שיפרסם משרד הבריאות על הפגישות בין התועמלניות לבין אנשי הצוות הרפואי, ואם הוראות הנוהל לא ייאכפו – נדרוש לאסור לחלוטין על כניסת תועמלניות רפואית לבתי החולים שלנו. לחצו על התמונה כדי לקרוא את הפוסט שהעלינו בנושא:

מתי בפעם האחרונה קיבלתם פטור ממס בסך מיליארדי ₪?

ל-99% מהאנשים זה תרחיש לא כ"כ הגיוני, אבל יש כאלה שבשבילם זה ממש ככה. הנה שתי דוגמאות מדיונים שנערכו השבוע בכנסת ועברו "מתחת לרדאר":

הדיון הראשון עסק בפטור מתשלום מס ומדיווח על הכנסות לעולים חדשים ולתושבים חוזרים (דוגמת רומן אברמוביץ' שבתמונה). מדובר בחוק שעבר בשנת 2008 שמאפשר למיליארדרים להגיע לארץ ולקבל פטור למשך 10 שנים לא רק מתשלום מס, אלא גם מדיווח על כל ההכנסות שלהם. החוק הזה הופך את ישראל למקלט מס וכל הגורמים המקצועיים – רשות המסים, משרד האוצר, הרשות לאיסור הלבנת הון ועוד – התנגדו כשהחוק עבר וממשיכים להתנגד מאז. אבל שוב ושוב כל ניסיון לתקן את החוק נכשל.

מיד אחרי הדיון הזה התחיל דיון על פטורי המס המופלגים שהעניקה רשות המסים לקרנות הון זרות. הבעיה העיקרית בפטורים האלה היא שהם ניתנו בלי קריטריונים ברורים ובלי לבדוק האם המשק הישראלי באמת הרוויח מההטבות האלה.

קחו לדוגמה את קרן אייפקס – בשנים שבהן הקרן החזיקה בתנובה היא העלתה מחירים וגרפה רווחים עצומים, אח"כ מכרה את תנובה לברייטפוד הסינית ברווח של יותר מ-2.5 מיליארד ש״ח, ובדיעבד הסתבר שהמכירה הזו הייתה בשווי מנופח וכתוצאה מכך פוטרו עובדים בתנובה. על כל הסיבוב המטורף הזה שקל אחד לא נכנס לקופת המדינה, וקרן אייפקס קיבלה פטור ממס שמוערך בכמיליארד ₪. צפו בדברים שאמרה בדיון לינור דויטש, הלוביסטית שלכם/ן:

רוב האנשים נבהלים מסוגיות שקשורות ממיסוי אבל לובי 99 נוסד בשביל להיות בדיונים המשעממים הללו ולדאוג לאינטרס של הציבור. כי יש מי שמרוויח מהאדישות הזו שלנו הרבה מאוד כסף.

תזמון זה הכל בחיים

השבוע התקיים הסיבוב השני בבחירות המקומיות, וימית ינאי, הלוביסטית שלכם/ן, ניצלה את ההזדמנות לכתוב מאמר ל"דבר ראשון" על הצעת החוק שלנו שאוסרת על ראשי רשויות לקחת הלוואות בעל-פה בתקופת כהונתם. לקריאת המאמר לחצו על התמונה:

ניצלנו גם את ההזדמנות כדי לארח בקבוצת הווטסאפ של חברי המיזם, "המקף", את יונתן רול, חוקר במכון הישראלי לתכנון כלכלי. חברי וחברות הלובי שבקבוצה שאלו את יונתן, ישירות וללא מסננים, על המחקר שערך המכון בנושא השחיתות ברשויות המקומיות (עליו סיפרנו לכם לפני שבועיים). חברים/ות בלובי ומעוניינים/ות להצטרף גם לקבוצת "המקף"? כתבו לנו במייל חוזר.

מגיעים גם ליקבים 😊

השבוע יאיא סיפר על לובי 99 בערב "חלומות להוריש" של קהילת "ניגון הלב" בקיבוץ גבת (תודה לליאורה אזרחי ותמי לוז על ההזמנה), ימית נפגשה עם חניכי תכנית "אות רמון" בכנסת, גל וינרבה המתנדב ההורס שלנו העביר חוג בית ברמת גן (תודה רבה למשפחת רז על האירוח) ומרב סיפרה על הפעילות שלנו בנושא ים המלח (תודה לזאק, אמיר ושירלי מארגון Tel Avir).

בשלישי בערב נגיע לחוג בית בחיפה, ובחמישי בערב יאיא יספר על הלובי במסגרת "ערב ראיונות ויין" ביקב וילה וילהלמה בבני עטרות. הכניסה בתשלום לדרישת המקום (50 ₪, כולל כוס יין). לפרטים מלאים כתבו לנו במייל חוזר.

שבת שלום ותודה על השותפות!

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים