fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 

שני בנקים הגיעו השבוע לוועדת פישמן, מייצגים את האינטרס הציבורי בדיון שלא שמעתם עליו, מזג אויר סוער הוא הזדמנות מצוינת לקדם את חוק תחנות האוטובוס, וגם – מספר שיא של חוגי בית בשבוע אחד

מה הקשר בין ביטוח סיעודי, חוקרים פרטיים וגיא לרר? 

השבוע נערך דיון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת על המנהג המגונה של חברות הביטוח לשלוח חוקרים פרטיים אחרי חולים סופניים במטרה למנוע מהם את תשלומי הביטוח הסיעודי. הדיון התקיים בעקבות התחקיר המצוין ששודר בתכנית "הצנרת", בו נחשפו מספר מקרים של חברות ביטוח שהתעמרו במבוטחים ושלחו אחריהם חוקרים פרטיים.

אמרנו בדיון שיש פתרון לבעיה הזו – הקמת מוסד בוררות ביטוח ובו בוררים מקצועיים שיכריעו במחלוקות בין חברות הביטוח למבוטחים תוך זמן קצר ובלי צורך בעורכי דין (על בסיס מסמכים בלבד). מעניין אתכם/ן לקרוא עוד? קראו את המכתב ששלחנו לחברי הוועדה לקראת הדיון או לחצו על התמונה מתוך התחקיר כדי לקרוא את הפוסט שהעלינו בנושא:

גם העיתונאי גיא לרר היה בדיון, והנה מה שהוא כתב עלינו אחר כך בטוויטר:
רוצים/ות עוד נינג'ות שייצגו את האינטרס הציבורי בדיונים נוספים? הצטרפו עכשיו וחזקו את הלובי הציבורי מול חברות הביטוח הדורסניות.

בחירות – out (בינתיים); ועדת פישמן – in 

ביום ראשון, בזמן שכולם תהו האם יהיו בחירות או לא, אנחנו הגענו שוב ל"וועדת פישמן", ועדת החקירה הפרלמנטרית שבוחנת כיצד נערכו לטייקונים הסדרי אשראי בהיקפים כה גדולים. הפעם התייצבו בוועדה הבנק הבינלאומי ובנק דיסקונט.

לסמדר ברבר-צדיק, מנכ"לית הבנק הבינלאומי, לא הייתה תשובה טובה מדוע מנהל בכיר בבנק אישר לאיתי שטרום, זה מפרשת הרצת המניות של נוחי דנקנר, לקבל הלוואה של 15 מיליון ₪ בלי שום בטחונות, לאחר שהבקשה הראשונית שלו סורבה. אולי זה קשור לעובדה שהמנהל קיבל שיחת טלפון מנוחי דנקנר בכבודו ובעצמו? בכל מקרה, ברבר-צדיק התעקשה שההלוואה הוחזרה תוך מספר ימים.

לילך אשר-טופילסקי, מנכ"לית בנק דיסקונט, חזרה שוב ושוב על המשפט "אני לא יכולה להתייחס ללווה ספציפי", גם בתשובה לשאלות שלא נופלות תחת ההגדרה של "סודיות בנקאית".

אבל חשוב להסתכל גם על חצי הכוס המלאה. יושבי הראש של שני הבנקים – יוסי בכר מדיסקונט ואירית איזקסון מהבינלאומי – הודו כי בעקבות השיח הציבורי חל שינוי בנורמות ההתנהלות בכל הנוגע למתן אשראי, לכהונה כפולה של דירקטורים (כלומר, חברות בכמה דירקטוריונים) ולתופעת "הדלתות המסתובבות" בין עבודה בבנק לבין עבודה אצל הרגולטור שמפקח על הבנקים. לחצו כאן כדי לקרוא את הפוסט שהעלינו בנושא.

בשבוע הבא תגיע לוועדה המפקחת על הבנקים, חדוה בר, ואנחנו כמובן נהיה שם ונעדכן.

על איזה עוד דיון לא שמעתם/ן השבוע?

עוד דיון שעבר מתחת לרדאר השבוע עסק בהצעת חוק לתיקון חוק ההגבלים העסקיים, ונכחו בו לא פחות מעשרה לוביסטים של החברות הגדולות במשק. מה כל כך מעניין בהצעת החוק הזו? אם היא תעבור, היא עשויה לגרום לתאגידים גדולים, שלא נחשבים היום "מונופול" לפי החוק, להיות מוגדרים כ"מונופול" הנתון לפיקוח של רשות ההגבלים העסקיים, וכך ניתן יהיה להטיל עליהם קנסות בסך מיליארדי שקלים.

בדיון לא נדונו הסעיפים המרכזיים בהצעת החוק, שמעוררים את המחלוקת העזה ביותר, אבל אנחנו לא מחכים לדיון עצמו וכבר עובדים תקופה ארוכה מאחורי הקלעים כדי להוות משקל נגד ללוביסטים המסחריים. רוצים/ות לקרוא עוד על הצעת החוק? לחצו על התמונה כדי לקרוא כתבה שפורסמה בנושא:

פספסתם/ן את העדכון השבועי הקודם? אז יש לנו חדשות טובות

בשבוע שעבר קיבלנו אישור מוועדת הכספים של הכנסת לסעיף 46 לפקודת מס הכנסה (זיכוי ממס בשל תרומה), על בסיס המלצה של רשות המסים.
המשמעות היא שכל מי שתורם לארגונים חברתיים, שיש להם סעיף 46, בסכום של 180 ₪ ומעלה בשנת מס – יכול/ה להגיש בקשה להחזר מס. לאנשים פרטיים ההחזר הוא בגובה 35% מסך התרומה באותה שנה. שימו לב שאת הקבלות מלובי 99 ניתן לצרף רק מתאריך קבלת האישור (13.11) ואילך.

הגשת הבקשות היא מול רשות המסים, ולנו אין שום נגיעה בעניין. לפרטים נוספים, לקבלת הטפסים שיש למלא ולהסבר על אופן הגשת הבקשה לחצו על הקישור הזה.

אם אתם חברים, וברצונכם/ן להעלות את סכום התמיכה הקבוע שלכם/ן בזכות קבלת סעיף 46 – כל מה שצריך לעשות זה ללחוץ על הקישור ולבחור את הסכום החדש. תודה לעשרות החברים שכבר עשו זאת!

אומרים שסוף השבוע יהיה סוער

בדיוק בשביל שלא תחכו לאוטובוס בגשם – הגשנו יחד עם ח"כ מיקי זוהר ("הליכוד") הצעת חוק שקובעת סטנדרט אחיד לתחנות אוטובוס, הכולל סככה המגנה מהגשם ומהשמש ומקומות ישיבה. כרגע אנחנו עובדים בכל הכח כדי להעלות את הצעת החוק לוועדת השרים לחקיקה.
בתמונה: כך לא צריכה להיראות תחנת אוטובוס בישראל!

עושים לובי גם בממשלה

השבוע ימית ינאי מלול, הלוביסטית שלכם/ן, נפגשה עם השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל ("הליכוד"). הפגישה עסקה בקידום החלטת ממשלה שתעסוק באיזון בין העבודה לבין החיים האישיים.

שוברים שיאים גם במספר חוגי הבית שלנו

השבוע אוהד הצופה, מתנדב יקר שלנו (בתמונה למטה), העביר חוג בית בחיפה (תודה רבה לדן בלום על האירוח); נועה סיפרה על לובי 99 לסטודנטים בתכנית "המעבדה" של המדור למעורבות חברתית באוניברסיטת ת"א (תודה לאיל מגדלוביץ על היוזמה); ויאיא התארח ב"ערב ראיונות ויין" ביקב בבני עטרות (תודה למנחי האירוע נורית קנטי וטל לב-רם על ההזמנה ולמוטי על האירוח).

בשבוע הקרוב נעביר לא פחות מ-10 הרצאות ברחבי הארץ. ברוב המקרים מדובר בהרצאות סגורות, אבל נשמח לראות אתכם/ן בשני אירועים שיתקיימו ביום חמישי ה-29.11 ופתוחים לקהל הרחב – חוג בית של יאיא בתל אביב והרצאה של מרב בקיבוץ גבת שבעמק יזרעאל. לפרטים נוספים כתבו לנו במייל חוזר.

שבת שלום ותודה על השותפות!

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים