fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 
 

למה חשוב לשים לב לפרטים הקטנים בהצעות חוק? מה עשה נציג הנהלת כי"ל בישיבת המועצה האזורית תמר? הישג נוסף לציבור מול חברות הביטוח, וגם – מספר שיא של חוגי בית בשבוע האחרון

 
האם הפיקוח על הבנקים דואג לציבור או לבנקים? 

בשבועות האחרונים הגיעו לוועדת החקירה למתן האשראי לטייקונים ("ועדת פישמן") ראשי הבנקים הגדולים והשבוע הגיעה ד"ר חדוה בר, המפקחת על הבנקים, לתת תשובות.

לצערנו, הפיקוח על הבנקים בתחום מתן ההלוואות לטייקונים פישל בגדול – מ-2003 ועד היום לא הוטל שום קנס על הבנקים, שהלוו בתקופה הזו מיליארדי שקלים לטייקונים ואז ויתרו להם על החוב ב"תספורות" ענק.

הפיקוח על הבנקים טען שהוא נקט יד קשה כלפי הבנקים, ואף חשף לראשונה שהעביר 15 בכירים בבנקים מתפקידם בגלל נושאים שנגעו לממשל תאגידי ולא אישר 80 מינויים אחרים בגלל בעיות של יושרה, פוטנציאל לניגוד עניינים, זיקה ללווים גדולים או אי-כשירות. השאלה שלנו היא מדוע הפיקוח על הבנקים מפרסם רק עכשיו את הנתונים האלה, ולמה זה צריך להתגלות לציבור רק בוועדת חקירה?

אנו קוראים למפקחת להשתמש בכלים שעומדים לרשותה אל מול הבנקים. לא צריך לחכות לוועדת החקירה הבאה, צריך למנוע אותה. אנו מתכוונים להמשיך וללחוץ בנושא עד להסקת מסקנות אופרטיביות שיבטיחו שהמחדלים הבלתי נתפסים בתחום מתן האשראי לטייקונים לא יתרחשו שוב.  
 

אלוהים (והרבה מאוד כסף) נמצא בפרטים הקטנים

בימים אלה דנה ועדת הכלכלה של הכנסת בהצעת חוק האזורים הימיים. הצעת החוק עוסקת בשטחי הים שמעבר למים הטריטוריאליים של מדינת ישראל ומחילה עליהם את המשפט הישראלי בתחומים שונים כמו איכות הסביבה, חיפוש והפקת נפט וגז וגם המיסוי על משאבי הטבע. מדובר בהצעת חוק מקיפה מאוד שעליה עובדים משרדי הממשלה השונים במשך יותר מעשור, והיא מעניינת אותנו כי באזורים האלה נמצאים מאגרי גז כמו "תמר", "כריש" ו"תנין".

נושא התמלוגים על משאבי הטבע נבחר על-ידי חברי לובי 99 עוד בתחילת הדרך ולכן בדקנו את הגלגולים השונים של הצעת החוק הזו. להפתעתנו גילינו שבתזכיר החוק שהופץ בשנת 2013 נכלל סעיף מפורש שעוסק בתחולת דיני המס, אבל במהלך הדרך הסעיף הזה פשוט נמחק מנוסח הצעת החוק. בנוסף, הנוסח הנוכחי מתקן רק את פקודת מס הכנסה, אבל לא חוקי מס אחרים שאמורים לחול על ההכנסות העצומות של חברות הגז כמו מע״מ, תמלוגים על משאבי טבע ועוד.

כדי לבדוק את הפערים הללו שלחנו מכתב לרשות המסים ולמשנה ליועמ״ש. אם החשד שלנו מוצדק – השינויים הללו יכולים להיות שווים הרבה מאוד כסף לציבור הרחב על חשבון טייקוני הגז.
 

מהניסיון שלנו, בהורדה והכנסה של סעיפים בין גרסאות שונות של אותו חוק – יכול להסתתר הרבה מאוד כסף. בדיוק בשביל זה צריך לוביסטים ציבוריים שלא מפחדים מניסוחים משפטיים מסובכים ויבדקו מה ההבדל בין גרסת החוק שעולה לדיון לבין הגרסה הקודמת. כי בסוף כולנו יכולים לשלם על זה. רוצה עוד לוביסטים ציבוריים שיעבדו בשבילך? הצטרפו עכשיו.

זוהי סדום? 

לפני כשלושה חודשים עדכנו אתכם/ן שכבר 20 שנה (!) הנציג של עידן עופר וחברת כימיקלים לישראל (כי"ל) מתמנה ללא בחירות להיות חבר במועצה האזורית תמר, בה נמצאים מפעלי כי"ל וים המלח. בעקבות החשיפה התקשורתית והביקורת הציבורית שהובלנו, משרד הפנים הוציא תיקון לצו שאיפשר זאת.

לאחרונה נערכו הבחירות לרשויות המקומיות, והשבוע נודע לנו שלישיבת המועצה הראשונה הגיע נציג כי"ל ושהיועץ המשפטי של המועצה טען שהם "לא יודעים על שום צו שהוצא". עכשיו כשהנושא פורסם אנחנו בטוחים שכל הגורמים המעורבים יהיו זהירים הרבה יותר, ובכל מקרה אנחנו נמשיך לעקוב שהוראות הצו מקוימות. לחצו על התמונה לקריאת הכתבה שדנה ירקצי, הכתבת המעולה, פרסמה בנושא: 
 

הסוף לשליחת חוקרים פרטיים אחרי חולים סופניים

בשבוע שעבר דיווחנו לכם/ן על דיון שנערך בכנסת בנושא הפרקטיקה הפסולה של חברות הביטוח, ששולחות חוקרים פרטיים אחרי חולים סופניים כדי לנסות ולשלול להם את תגמולי הביטוח הסיעודי.

רשות שוק ההון והביטוח הגיבה במהירות לטענות שעלו בדיון, וכבר השבוע פורסם חוזר ששם סוף למנהג המגונה הזה. כל הכבוד לעיתונאי גיא לרר, לרשות ולממונה הנכנס, ד"ר משה ברקת, על המהלך החשוב הזה! לחצו על התמונה לצפייה בדיווח שפורסם בחדשות 2:

11 מי יודע? 

בשבוע החולף העברנו 11 חוגי בית והרצאות ברחבי הארץ – השתתפנו בפאנל בנושא לובינג מול משתתפי תכנית מנדל, קיימנו חוג בית בתל אביב והרצאה בקיבוץ גבת, נפגשנו עם חניכי מכינות עין פרת ואורנים, עם תלמידי י"ב ועם פעילי תכנית ישראל 2050 בתל אביב ובחיפה, והעברנו הרצאות לסטודנטים לעבודה סוציאלית באוניברסיטאות תל אביב וחיפה. תודה מיוחדת למרצים המתנדבים היקרים שלנו אוהד הצופה וגל וינרבה, ולדוד כהנא ונגה הררי על האירוח.

במוצ"ש (מחר) נגיע לחוג בית ביישוב שורשים בגליל וביום שלישי נקיים חוג בית במסגרת תכנית "מרכזים לצדק חברתי" ברחובות. נשמח לראותכם/ן! לפרטים נוספים כתבו לנו במייל חוזר.

ואם אתם/ן רוצים/ות להגיע להרצאה שלנו אבל המועדים האלו לא מתאימים – ריכזנו לכם/ן את כל חוגי הבית וההרצאות שלנו בחודש דצמבר, נכון לרגע זה.

 
זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים