fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 

מבקשים להכריז על הבנקים כקבוצת ריכוז, מנסים לעודד תחרות בשוק התשלומים, סיכום ביניים של ועדת פישמן, תקציב 2019 אושר, בואו לסיור בכנסת, וגם – חוג הבית הטוב בתולדות הלובי!

איך הכרזה על הבנקים כקבוצת ריכוז תעזור לכולנו?

לפני שבועיים סיפרנו לכם/ן על הגעתה של הממונה על ההגבלים העסקיים, שעומדת בראש רשות ההגבלים העסקיים שאחראית על קידום התחרות, לוועדת החקירה הפרלמנטרית לבחינת ה"תספורות" האדירות שהבנקים העניקו לטייקונים ("ועדת פישמן").

השאלה המרכזית שעלתה בדיון היא למה הבנקים (בדגש על הפועלים ולאומי) לא מוכרזים כקבוצת ריכוז. קבוצת ריכוז זו חבורה של מעט ספקים גדולים, שלמרות שאף אחד מהם לבדו לא שולט בשוק – כולם יודעים שאין ביניהם תחרות. הבנקים בהחלט עונים להגדרה הזו, אבל רשות ההגבלים לא מכריזה עליהם כקבוצת ריכוז, למרות שהכרזה כזו הייתה מאפשרת להטיל עליהם מגבלות שיסייעו להגביר את התחרות הלא קיימת בשוק הבנקאות.

השבוע שלחנו מכתב לממונה על ההגבלים העסקיים יחד עם שותפינו מ"צדק פיננסי" בבקשה להכריז על הבנקים כקבוצת ריכוז. צפו בסרטון של לינור דויטש, סמנכ"לית לובי 99 והלוביסטית שלכם/ן, בנושא:

עוד צפוי לנו מאבק לא פשוט סביב העניין הזה, והבנקים יתנגדו להכרזה עליהם כקבוצת ריכוז בכל האמצעים העומדים לרשותם. אנחנו צריכים אתכם/ן איתנו! עוד לא חברים/ות בלובי הציבורי? הצטרפו עכשיו וחזקו את הכח שלנו מול הלוביסטים של הבנקים הגדולים.

משתמשים באפליקציות התשלומים "פפר" או "ביט"?

המיתוג של האפליקציות האלו הוא צעיר ומגניב, אבל מאחוריהן עומדים שני הבנקים הגדולים והחזקים בישראל – הפועלים ולאומי, שמחזיקים ביחד בכ-61% משוק הבנקאות בישראל. שני הענקים האלה לא החליטו יום אחד להיות נחמדים, והשפע החינמי הזה מתוכנן היטב.

לפני שנתיים עברה הרפורמה בבנקים שקבעה שכדי להילחם בריכוזיות בשוק הבנקאות חייבים להפריד את חברות כרטיסי האשראי מהבנקים ולאפשר להן להתחרות בבנקים. הבנקים נאלצים למכור את חברות כרטיסי האשראי ולהיפרד מפרת מזומנים חולבת, ולכן בזמן שחברות כרטיסי האשראי עדיין בשליטתם – הבנקים נכנסים לשוק התשלומים שבו פועלות חברות כרטיסי האשראי ומשתלטים על השוק העתידי, הדיגיטלי.

הפועלים ולאומי לא מסתפקים רק בזה, ובמקביל מפעילים לחץ עצום על בנק ישראל לחסום שירותים בינלאומיים דומים כמו google pay ו-apple pay. הכל במטרה לשמר את הלקוח הישראלי כלקוח שבוי, בלי תחרות.

אנחנו קוראים לאפשר באופן מיידי כניסה של אפליקציות תשלומים בינלאומיות ומסופי תשלום שיתקשרו עם סמארטפונים, להודיע לבנקים הגדולים שאי אפשר לחלוב את הלקוחות בסניפים כדי לסבסד את הלקוחות של האפליקציות ובעיקר להבהיר שהצרכן הישראלי לא פראייר.

סיכום ביניים של ועדת פישמן

השבוע פורסם ב"דה מרקר" מאמר של לינור דויטש, סמנכ"לית לובי 99, בו נטען שכבר עכשיו ועדת פישמן נחשבת להישג חשוב. לקריאה לחצו על התמונה:
אבל אנחנו כמובן לא נחים על זרי הדפנה והשבוע שלחנו יחד עם השותפים שלנו מהארגונים "צדק פיננסיו"ישראל 2050" מכתב לחברי ועדת פישמן שבו אנו מפרטים את המסקנות וההמלצות שלדעתנו צריך להפיק מהדיונים בוועדה.

ואם עדיין לא הבנתם/ן מה הסיפור של הוועדה הזו ולמה אנחנו משקיעים בה כל כך הרבה זמן ומרץ – הנה שוב קישור לסרטון קצרצר (רק 60 שניות) שיעשה לכם/ן קצת סדר:

תקציב 2019 אושר!

בשבוע שעבר ביקשנו מחברי וחברות הלובי לאשר את התקציב שלנו לשנת 2019, שיעמוד על כ-2.4 מיליון ₪, פי שניים (!) מהתקציב של 2018. שמחים לבשר שהתקציב אושר על-ידי 96% מהמצביעים (כלומר, 4% הצביעו נגד), והוא עכשיו מופיע באתר שלנו.

שוחחנו טלפונית עם כל מי שהצביע נגד, והתברר שברוב המקרים זה היה עקב חוסר בהירות לגבי סעיפים שונים, ולכן בימים הקרובים נעלה קובץ הבהרות לתקציב לאתר האינטרנט שלנו.

אנחנו כמובן צריכים אתכם/ן איתנו במאמצי הגיוס כדי להצליח לעמוד ביעדי ההכנסות שהצבנו לעצמנו ואף להתעלות עליהם 😊 ככל שנצליח לגייס יותר חברים וחברות ללובי הציבורי – נוכל לגייס לוביסטים נוספים בשלב מוקדם יותר ולטפל בעוד נושאים חברתיים וכלכליים. עוד לא חבר/ה בלובי הציבורי? הצטרפו עכשיו.

עוד 10 ימים לסיור של חברי וחברות הלובי בכנסת

חברים/ות בלובי 99 ועוד לא נרשמתם/ן לסיור בכנסת? שריינו את יום שני ה-31.12 בין השעות 15:00-18:00 והירשמו עכשיו.

בתכנית: שיחה עם צוות המיזם על "מאחורי הקלעים" של העבודה בכנסת, פגישה עם חברי הכנסת שרן השכל ("הליכוד") ואיתן כבל ("המחנה הציוני") וצפייה במליאת הכנסת.

חוג הבית ששבר שיאים

השבוע שני סיפרה על הלובי הציבורי לסטודנטים ממכללת ספיר, גל וינרבה המתנדב האלוף שלנו אירח חוג בית בביתו ברמת גן, יאיא העביר הרצאה בחברת fyber בפתח תקווה וגם בחדר האוכל בקיבוץ דגניה א' (תודה רבה ליעל גורביץ' ולתמוז ורדי המתנדבת התותחית שלנו ולמשפחתה על הארגון).

הישג נוסף נרשם השבוע כשלינור העבירה את חוג הבית ששבר שיאי הצטרפות של כל הזמנים – בזכותו הצטרפו ללובי 31 חברים וחברות חדשים בסכום חודשי קבוע של 3194 ש"ח! תודה רבה לחבר הלובי ארנון דינור על הארגון!

ביום שני נגיע לחוג בית בתל אביב, ונשמח לפגוש אתכם/ן שם. לפרטים נוספים כתבו לנו במייל חוזר.
יאיא יפגש השבוע עם 3 מכינות קדם צבאיות כדי להכניס גם את הדור הבא לעניינים – תמונות בשבוע הבא.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים